Jump to content

Jante Passat B6


miezuonline
 Share

Postare recomandată

Am primit niste jante si nu stiu daca merg pe masina mea. Din ce am citit, nu prea ar merge ET38 pe 17... In caz ca merg cu ce anvelope ar trebuii sa le echipez?pf0hN59.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

235/45/R17 sunt omologate pt passat b6

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Numai ce ma uitasem pe carte si am vazut ca merg anvelopele 235/45/R17. Momentan pe jante sunt niste lubenite 225/45/17 si nu le pot pune pe masina sa vad daca atinge pe undeva sau daca sunt iesite rotile prea in afara. In topicul despre ET, undeva pe la inceputurile lui, spunea cineva ca nu se poate pune ET38 pe passat. Daca o fi asa sau nu, nu stiu, de aceea am rugamintea ca cineva priceput sa ma lamureasca si pe mine.

Multumesc frumos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merge ET38 fara probleme pe Passat.

Eu pun pe al meu passat ET41 dar cu 8J latimea jantei (si iarna si vara).... si dupa niste calcule ff simple ale mele stau cu 3 mm mai in afara fata de ale tale si arata cam asa:

 

post-10565-0-58105400-1416069717_thumb.jpost-10565-0-38714700-1416069724_thumb.jpost-10565-0-05842000-1416069733_thumb.jpost-10565-0-58715200-1416069739_thumb.j

Modificat de meghitz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

meghitz e invers

ET mic => mai in afara

ET mare => mai inauntru

 

deci ET 41 sunt mai inauntru decat ET 38,nu mai in afara

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te-ai gandit sa ma inveti pe mine cum e cu ET-ul??!!!

 

Dar la latimile diferite a celor doua jante te-ai gandit? Alea nu se iau in considerare, ce zici?!! ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

linisteste-te!

ce te-ai intepat asa?eu ma refeream doar la ET.

P.S.

ce zici?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu s-a intepat insa are dreptate. Daca doua marimi sunt cele careinfluenteaza latimea, nu se poate spune ca et-ul mic inseamna automat mai in afara, daca el merge "mana in mana" cu "J".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Respecte stimati colegi..As dorii si eu un mic sfat referitor la jante si marime...Set jante +cauciucuri noi de vara 17` 7J H2 ET54 cu cauciucuri 225x45x17...Sunt ok ca si marime la passat B6 2006 ?Am citit in urma ca maxim ar fi 47/48, ele sunt 54..asa am cumparat masina.La 2 persoane nu a fost problema cu ele, n-am auzit sa atinga pe undeva.

 

Totodata, cei care cunoasteti bine jantele, imi puteti spune ce model de jante sunt ?

 

Multumesc frumos anticipat.

post-144051-0-89300400-1417105587_thumb.

Modificat de steffii
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

BUNA SEARA.Am gasit sa iau niste jante echipate cu cauciucuri 225/45/18. vreau sa va intreb merg sa le pun pe passatul meu B6? exista riscul sa-mi atinga roata?sau merg puse fara probleme,are cineva puse marimea asta? Multumesc frumos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu ating... important este si ce ET si J au.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca acum am cauciucuri  de 215 55r 16 pot pune pe aceleasi jante  205 55 r16?  ms mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca acum am cauciucuri  de 215 55r 16 pot pune pe aceleasi jante  205 55 r16?  ms mult

 

asa am eu acum, pe jantele de iarna.... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare, am gasit sa cumpar un set de jante 17. Doar ca sunt ET35 si 8J, cumva vor iesi prea mult in afara?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca mai mult ca sigur - ET 35 e in afara mult fata de 44 cat am vazut in elsa ptr 71/2J pe 17. Vor fi si mai late, in mod sigur vor atinge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La ce ET, J, ar trebui sa ma incardrez pentru un set de jante pe 17?

La J cred ca merge pana la 8,9, desi mai late de 225 nu as vrea sa fie. Dar problema cu ET, nu o inteleg :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut. Mi-am luat un set de jante R18, 8.5 J, et 45 (originale de Audi: fat fives), iar acum sunt in cautarea unor anvelope; stiu ca dimensiunea omologata este 235/40/18, dar ma cam sperie acel 40 de la balon si ma gandeam sa aleg ceva pe 45 (225/45/18,  235/45/18). Ce credeti, or sa atinga?

PS. Masina e B6 -le din semnatura cu suspensie sport oem.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai pe 18 oem este 235/40 pe passat, asa ca nu vad unde ar fi problema. Din experienta proprie iti spun ca nu ai nici o problema la drum atata timp cat iei cauciucuri XL.  :icon_thumleft:

 

Ca idee, pe 8.5j gumele de 235 vor sta putin intinse insa poti sa pacalesti asta prin buza de protectie a cauciucului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc. Deci sa inteleg ca 225, iese din discutie din start pe 8.5 J?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar daca vrei sa fie de show. Daca masina daily-drive pai mergi pe 235 fara dubii.  :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare! Jantele de pe Skoda Superb, se potrivesc pe Passat B6. Au ET 49. Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!