Jump to content

Jante Passat B6


miezuonline
 Share

Postare recomandată

Mihai ce cauciucurile aveai pe Masina ce dimensiune?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mihai ploiesti

am telescoape normale si cauciucuri 235x45x17

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ciudat,nu vrea sa dau 900€ si dupa sa am probleme,am amortizatore normale

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

post-114028-13996314797046_thumb.jpgpost-114028-13996314932954_thumb.jpgpost-114028-13996315018308_thumb.jpg astea sunt jantele si anvelopele bridgestone potenza
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mihai ploiesti

ce parere aveti de jantele acestea. merita sa le pun pe masina? singurul inconvenient este ca nu sunt trecute in CIV. http://olx.ro/oferta/vand-jante-vw-passat-18-ID1NEFp.html


post-125501-0-24575700-1399751770_thumb.post-125501-0-52745100-1399751800_thumb.vanzatorul vrea jante la schimb cu 17" si am spus ca i le dau eu pe ale mele(le.am cumparat in martie+caucuicuri de vara pe care le.am cumparat noi anul trecut) + diferenta. astea sunt jantele mele de vara

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, merita. Cu CIV-ul se poate rezolva. O vizita la RAR si iti completeaza in carte dimensiunea noilor anvelope. Sigur trebuie sa fie 235/40r18

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

+1. Sunt OEM, adica mai rezistente si se vor incadra mai bine in peisaj

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mihai ploiesti

Stiti ce acte ar trebui,in afara de CIv si cam act ar costa? cam cat ar fi ca sa ii dau diferenta plus ale mele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu de 100ron sau depinde in functie de unde esti. Din cate am inteles mai nou nu este nevoie de niciun document, RAR-ul are in baza de date ce anvelope se pot omologa.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce parere aveti de jantele acestea ? Sunt de R36/R32 , sunt 235/40/18 le am de vreo 3 luni si sunt foarte multumit de ele si nu am avut nici cea mai mica problema :d !!!!Off topic - grila de R line unde as putea gasi )!! Va salut

Modificat de alexb6waw
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mihai ploiesti

alex pune si tu poze cu jantele tale!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am ET45 p-ale mele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite mihai jantele 235/40/18 dimensiunea,cauciuri BfGoodrich in V ,foarte bune,nu am nici o problema la masina pana acum !!!!post-135901-0-54910900-1399990013_thumb.

post-135901-0-58021000-1399990489_thumb.

Modificat de alexb6waw
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mihai ploiesti

foarte frumoase jante! sa le stapanesti sanatos!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

feliugabriel

Va salut,

Ma bag si eu in discutie aici, chiar daca nu sunt mult sustinatori aici pe forum al jantelor nonVW am o intrebare:

Am gasit un set de jante de la Audi Excalibur, jantele au  17x7.5 ET56. Din ce am citit, ET mare inseamna janta bagata cat mai mult in interior si ca maxim la Passat este de 47-48 ? 

Ideea e ca am vazut pe un Golf 5 cu acest tip de jante. 

 

Se potrivesc la Passat B6 sau sa mai caut ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca ti-ai raspuns deja singur la intrebare.

Sau vrei sa ne verifici?! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

feliugabriel

:) nu vreau sa va verific, voiam sa stiu daca se poate instala janta pe passat avand in vedere ET-ul mare care-l are. Intreb pentru ca am vazut pe Golf 5 si eram curios cum de e posibil.

Am vazut si jante de pe passat puse pe golf 5 si invers. Am mai citit ceva de distantiere !? Si cred ca asta e raspunsul :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe Golf 5 merg deoarece Golf-ul are instalat de fabrica jante cu ET mai mare.

In rest.. stii raspunsurile.

So... pune jante cu ET mai mic pe passat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

feliugabriel

O intrebare scurta: prezoanele de la jantele de tabla se potrivesc la jantele de aliaj? 

Un muncitor de la o vulcanizare "a promis cu mana pe inima" ca se potrivesc. "la VW, Audi se potrivesc"...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am jante din aliaj si din tabla pe 16". Am incercat si nu se potrivesc prezoanele de la cele de tabla la cele de aliaj.

Modificat de Soferasu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da se potrivesc fara nici o problema, dar pentru asta este nevoie de prezone OEM, jante de tabla OEM si jante aliaj OEM. Testat de mine deja...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

feliugabriel

Salut,

 

Am montat si eu jante de 17,  cu prezoanele de la jantele de tabla. Cele de tabla nu au fost originale, in schimb cu ele am cumparat masina.

 

Stiu ca s-a mai discutat, am trecut de la 205/55/16 la 235/45/17 -> trebuie sa fac geometria masinii? nu am mai facut-o pana acuma, in schimb, de cand cu cauciucurile astea se simte un feedback mult mai puternic de la volan.  (vrea sa revina la puntctul 0 mai mult decat inainte).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
feliugabriel

Inca nu am fost sa fac geometria, insa o sa merg cat de curand.

 

Am observat pe langa acel feedback in volan, si o crestere in consum in oras... am trecut de la 205/55 la 235/45. E normal sa creasca cu aprox 1.0 litru % - inafara mi se pare ca nu a crescut, in schimb urbanul, da. E normal ?

 

Cel de la vulcanizare a spus ca e cu 110cp si asta poate sa influenteze, daca aveam mai multi cai nu se simtea diferenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu trebuie refacuta geometria... nu are nicio treaba!! Poti folosi de ex iarna 16 inch si vara 17 inch... asta neinsemnand ca va trebui refacuta geometria in fiecare primavara si toamna!!

 

Cresterea de consum este si ea normala... fiind frecarea mai mare cu asfaltul. Cu siguranta ti-a crescut consumul si in afara orasului... dar acum ai alta masina, mult mai stabila, este? ;)

Deh... confortul se plateste!! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

feliugabriel

Asta asa e, confortul a crescut si stabilitatea in curbe este foarte placuta.  :D

 

Poate afara nu vad diferenta ca pe alea de 16 am avut cauciucuri de iarna si poate consumul deja era ridicat pe ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!