Jump to content

Jante Passat B6


miezuonline
 Share

Postare recomandată

225/55/16

in carte mai am trecut 215/55/16

 

ET 45 la jante

Modificat de cayenne9999
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In carte nu cred ca ai 225/55R16 la Passat B6, ai 205/55 si 215/55.  Nici jantele originale pe 16 nu sunt 7.5, sunt mai inguste. Eu zic sa pui 215/55R16, asa cum recomanda producatorul. 225/55 sunt mai inalte cu 12mm fata de 215/55.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai cum spune si colegul PLay3R nu sunt jante pe 16 cu 7,5J la Passat si de aceea in carte ai doar dimensiunea 215/55R16 .

Dar parerea mea este ca 215/55 este o anvelopa prea ingusta pentru jantele cu latimea de 7,5J si de aceea ti-am recomandat 225/55R16 .

Daca pui 215/55 cauciucul va sta cam asa pe o janta 7,5J ( \_/ ) iar daca pui 225/55 cauciucul va sta cam asa ( I_I ) .

ET 45 este Ok pentru Passat .

Acum tu alegi ce vrei sa pui .

Modificat de @DRI@N
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In carte nu cred ca ai 225/55R16 la Passat B6, ai 205/55 si 215/55.  Nici jantele originale pe 16 nu sunt 7.5, sunt mai inguste. Eu zic sa pui 215/55R16, asa cum recomanda producatorul. 225/55 sunt mai inalte cu 12mm fata de 215/55.

eu am spus ca mai am trecut in carte si 215/55/16 si la astea ma gandeam si eu

@dri@n a spus 225/55/16

Pai cum spune si colegul PLay3R nu sunt jante pe 16 cu 7,5J la Passat si de aceea in carte ai doar dimensiunea 215/55R16 .

Dar parerea mea este ca 215/55 este o anvelopa prea ingusta pentru jantele cu latimea de 7,5J si de aceea ti-am recomandat 225/55R16 .

Daca pui 215/55 cauciucul va sta cam asa pe o janta 7,5J ( \_/ ) iar daca pui 225/55 cauciucul va sta cam asa ( I_I ) .

ET 45 este Ok pentru Passat .

Acum tu alegi ce vrei sa pui .

multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adrian ti-a recomandat anvelopa care se pune in mod normal pe o janta de Audi cu 7.5J16 si anume 225/55R16. Daca ai ales o janta ce nu echipeaza din fabrica Passatul, trebuie sa mai faci inca un compromis: ori sa pui anvelope corecte (215/55R16) si o sa para un pic cam mici pentru ca janta e lata, ori sa pui anvelope corecte pentru jantele de 7.5J (225/55R16) si atunci o sa maresti diametrul rotii si o sa inalti masina. Tu alegi. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adrian ti-a recomandat anvelopa care se pune in mod normal pe o janta de Audi cu 7.5J16 si anume 225/55R16. Daca ai ales o janta ce nu echipeaza din fabrica Passatul, trebuie sa mai faci inca un compromis: ori sa pui anvelope corecte (215/55R16) si o sa para un pic cam mici pentru ca janta e lata, ori sa pui anvelope corecte pentru jantele de 7.5J (225/55R16) si atunci o sa maresti diametrul rotii si o sa inalti masina. Tu alegi. :)

multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

215/55/R16 sta f bine pe 7.5J

Eu am actualmente pe Audi A3 jante 7.5J cu anvelope 205/55/R16 si arata best!!

 

In niciun caz nu trebuie puse anvelope 225/55/R16 pe passat.

Modificat de meghitz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fa o poza cu o roata din spatele masinii meghitz !!!!

Sa vada si el cum stau peretii laterali ai unei anvelope 205/55 pe o janta cu latimea 7,5J .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rasfoit topicul si vad ca nu a ramas nimeni fara siglele din mijlocul jantelor(sunt pe 16). Mi-au fost furate de un dobitoc si la reprezentanta pretul uneia este de 47 ron. Mai ieftine se gasesc? Si ce solutii se pot gasi sa nu mai raman fara ele? Lipite cu super glue nu e o varianta... la echilibrare se sparg. Are cineva soluti pentru problema? Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Găsești la magazinele de piese auto capace am cu sigla VW.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca nu sunt destul de aprovizionate magazinele noastre... incerc la dezmembrari. Iar solutii pentru a nu ramane din nou fara ele? Slabe sanse :ceuameni:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rasfoit topicul si vad ca nu a ramas nimeni fara siglele din mijlocul jantelor(sunt pe 16). Mi-au fost furate de un dobitoc si la reprezentanta pretul uneia este de 47 ron. Mai ieftine se gasesc? Si ce solutii se pot gasi sa nu mai raman fara ele? Lipite cu super glue nu e o varianta... la echilibrare se sparg. Are cineva soluti pentru problema? Multumesc.

 

din pacate, la dezmembrari nu prea gasesti.... la noi in Vitan gasesti, dar ai doua variante

 

- la mana a doua..... furate (banuiesc), care costa 30 lei bucata...

- turcesti.... mai ieftine un pic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

În varianta 1, poate le răscumperi chiar pe ale tale... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am ramas fara ele la Golf (jante Avus 2 pe 15''). Am comandat de pe ebay cu vreo 10 lire 4 bucati sau ceva de genul asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mihai ploiesti

Sau dupa alliexpress ca este mai ieftin. Max 10$.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cautat în history pe ebay, 9.99 USD am dat și eu, free shipping. Seller : autobizland

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gasisem capacele cu VW pe mercaD.. , la iasi si suceava ,la 45 setul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Am rasfoit topicul si vad ca nu a ramas nimeni fara siglele din mijlocul jantelor(sunt pe 16). Mi-au fost furate de un dobitoc si la reprezentanta pretul uneia este de 47 ron. Mai ieftine se gasesc? Si ce solutii se pot gasi sa nu mai raman fara ele? Lipite cu super glue nu e o varianta... la echilibrare se sparg. Are cineva soluti pentru problema? Multumesc.

 

din pacate, la dezmembrari nu prea gasesti.... la noi in Vitan gasesti, dar ai doua variante

 

- la mana a doua..... furate (banuiesc), care costa 30 lei bucata...

- turcesti.... mai ieftine un pic.

 

 

 

În varianta 1, poate le răscumperi chiar pe ale tale... :)

 

corect - de aceea nu recomand aceasta varianta.....

 

Sau dupa alliexpress ca este mai ieftin. Max 10$.

 

calitate maxima.... daca nu te deranjeaza si nu ai pretentii mari de la finisaj si rezistenta in timp, merge si varianta asta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se vede diferenta cu ochiul liber, iar ca si rezistenta nu vad la ce forte ar putea fi supuse... poate doar la spalatorie cand se da cu jetul pe ele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc tuturor pentru sfaturi... pana la urma am gasit ceva potrivit... chinezarii sau turcisme.. habar nu am... dar se potrivesc, si accesibile ca pret. Multumesc inca o data.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa vedem cateva poze.........

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor ! Poate ca nu este cel mai potrivit topic unde sa intreb, dar am si eu o problema !

Am un Golf 3, 1.6 ABU, si de curand mi-am achizitionat niste jante BBS 7jx15, et 25 cu anvelope 195/50 R15 de vara.Pe masina in momentul de fata am jantele originale VW, cu anvelope de iarna 185/60 R14. Problema si nelamurirea mea este urmatoarea : am cerut o foaie pentru conformitate de la reprezentanta cu dimensiunile pentru masina mea, este semnata si stampilata de Porche Romania, si peste ceva timp o sa ma duc sa fac identificarea in vederea inscrierii... anvelopele pe dimensiunea 195/50 R15 nu sunt trecute in CIV si automat nici in talon, acesta fiind de tip nou, sunt trecute doar cele pe 14" si o alta dimensiune pe 13". Ce procedura ar trebui sa urmez pentru trecerea in CIV a anvelopelor si daca este in regula sa ma prezint la identificare cu ele montate pe masina ? :question:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare, pot exista probleme la rulare daca montez pe niste jante Milwaukee de 16 cauciucuri de 225/60/16? Moimentan am 215/55/16 si le-a cam venit timpul sa le schimb

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Doresc sa-mi achizitionez acest set de janteEt-54,J-7, Prindere 5x112, este posibil sa nu se potriveasca cu Passatul meu sau alte probleme de genul asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru passat nu merg. Ele se potrivesc, insa vor sta foarte mult in interior si e nevoie de o latime de 7.5 nu 7.

Spre exemplu cele oem de Passat b6 au 7.5x17 et47.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!