Jump to content

Jante Passat B6


miezuonline
 Share

Postare recomandată

Le are cineva montate pe Passat ca sa-mi pot face si eu o parere?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu cred ca vei gasi la cineva.........din ce am gasit pe google, sunt modelul "Porto", si sunt pentru Golf VI, Jetta, deci........slabe sanse.

post-84251-0-56005800-1396448606_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu stiu ca sunt jante modelul "Le Mans".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

da, sunt foarte asemanatoare, dar eu cred ca sunt modelul Porto.....daca te uiti la specificatii la Le Mans, se observa ca sunt ET 47, iar Porto au ET 54.

 

L.E. - acum sunt convins ca sunt Porto...daca te uiti in zona gaurilor, inbinarea spitelor ( cum se vede in forma de "V" )  se face mai "abrupt".

Modificat de cridaia
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca ai dreptate.  :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-am îndoit o jantă din aliaj destul de bine :) și mi-a îndreptat-o la o vulcanizare (la rece), dar nu foarte bine, adică bate puțin la 100 km/h. Am auzit că la cald s-ar putea remedia mai bine. Am căutat una SH, dar nu găsesc. Ce pot să fac la buget redus?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Sunt la fel jantele de toruan cu cele de passat cum se numesc ?

post-30913-0-88427700-1398437079_thumb.j

post-30913-0-65153200-1398437233_thumb.j

post-30913-0-06287700-1398437247_thumb.j

Modificat de pit-bull
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A montat cineva pe roti R16/7J (Adelaide) cauciucuri 205/55R16?

Diferenta de pret e sesizabila fata de 215/55/R16 (250 lei/buc), in practica diferenta ar fi de 1 cm in latime si 1 cm in diametru.

 

Merita diferenta 215/55/16?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merita din plin, 215 amortizeaza mult mai bine decat 205 la aceeasi inaltime (55). 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Banuiam ca sunt mai confortabile din cauza balonului mai mare, dar voiam sa stiu de la cei care au incercat, daca e atat de rau cu 205/55.

Ai mers cu cineva/ai incercat varianta asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am aceste dimensiuni la cele de iarna. Nu am sesizat vreo deosebire mare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu n-am zis ca este rau. De incercat le-am incercat dar pe masini diferite, asa ca nu pot compara.

 

Am precizat doar ceea ce era evident, ca sunt mai confortabile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In afara de aspectele la care ne gandim intr-o prima faza si pe care nu le mai enumar aici, ar mai fi si altele de "finetze" care, in opinia mea, as zice ca sunt si ele destul de importante:

 

Daca pui anvelope 205/55/R16 pe masina cu motor de 140 sau 170 cp parerea mea este ca va fi un "dezechilibru" intre anvelope si puterea motorului...

 

Sa-ti dau un exemplu: cand am cumparat masina mea (passat-ul de 170 cp), era cu jante pe 16 inch si anvelope 205/55/R16. Daca vroiam reuseam sa fac masina sa subvireze sau sa supravireze (controlat bineinteles) aproape in fiecare curba. Erau f inguste anvelopele comparativ cu puterea motorului.

 

Idem si pt Audi A3 (140 cp) cand folosesc actualmente anvelopele de iarna 205/55/R16.

 

Sfatul meu este sa iei 215/55/R16 daca se poate. Merita diferenta cred eu.

Modificat de meghitz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai este si partea cu garda la sol.205/55 ii mai mica decat cu 215/55.daca ai suspensie sport(ma refer la cea originala) posibil sa nu iti convina sa fie mai coborata masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

redemmen, cred ca te inseli. aici e vorba de latimea anvelopei, 205 sau 215, garda la sol nu are nici o treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ba tu te inseli ozeneu, latimea de 215 impreuna cu inaltimea de 55 pe aceeasi janta (aceeasi latime a jentii) aduce pneul mai balonat pe janta si in inaltime si astfel roata este mai mare radial fata de aceesi janta echipata cu un pneu 205/55/16.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vorbim de o diferenta de 1cm pe latime si 5mm pe inaltime. Daca cineva spune ca a simtit o diferenta notabila intre cele doua marimi inseamna ca merge cu masina ca la curse ... In cartea masinii sunt trecute ambele dimensiuni. Am avut si 205 si 215 si nu pot sa imi dau seama de diferente ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sunt diferente notabile dar sunt...

Dintre cele doua dimensiuni e f clar care e mai buna pt passat!!

 

De ex de Craciun asta am fost nevoit sa fac un drum destul de lung cu A3-ul cu anvelope 205/55/R16 (de iarna)... de obicei plecam cu passat-ul la astfel de drumuri, A3-ul folosindu-l mai mult pt Bucuresti si imprejurimi. Vreau sa spun ca simteam ca nu pot controla masina asa cum eram obisnuit sa o controlez cu 235-urile (tot de iarna) de pe Passat. Nu aveam o directie f precisa asa cum eram obisnuit cu passat-ul, franarile erau in mod clar mult mai lungi pe polei, etc.. 

Mie personal o anvelopa mai lata imi ofera stabilitate si mult mai mult confort, inclusiv iarna.

Acum nu vreau sa compar 205 cu 235... e clar ca intre 205 si 215 e o diferenta f mica la fel cum e intre 225 si 235, etc.

Personal, pt clasa medie, 205-ul mi se pare destul de ingust. Acesta e mai potrivit pt clasa compacta, gen Golf, Jetta, etc

Daca e sa aleg 16 inch pt passat, prefer 215-ul, evident.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

m-am gandit  sa trec pe 17

 

am gasit jante noi marca butzi modelul vendetta vanzatorul spune ca sunt ok dar eu sunt satul de vorbe

 

sunt de 17 au offset de 38 7,5  5x112

 

in talon la jante de 17 am o singura anvelopa 235 45 17,stiu ca offset-ul cu cat este mai mic janta iese mai înafara, dupa voi sunt ok?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut jante cu ET35 pe un B6 si nu am avut probleme. Poti sa pui linistit cu ET38.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mihai ploiesti

eu am jante cu ET 40 si cu 4 persoane(greutate medie 75kg +bagaje) la hopuri atingea de contraaripa. in rest daca nu ai greutate mare sunt OK.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Al meu era berlina, si ce e drept era si model sport. Vezi cum stai cu telescoapele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mihai ploiesti

berlina am si eu, telescoapele sunt noi. doar la hopuri atingea si cu greutate. in rest,  jantele sunt ok

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Banuiesc ca nu sunt telescoape sport, am impresia ca la varianta sportline, cum a fost al meu e mai rigida suspensia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!