Jump to content

Octavia 3


PTDA
 Share

Postare recomandată

Nu face automat dimming pe drl la semnal?

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Banuiesc ca totusi scade in intensitate la faza scurta. Cred ca ar fi mai fain sa fie codat cu dimming, nu sa se stinga complet.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O intrebare pentru cei carora le-au venit masinile: dealerul v-a dat si cartea de identitate sau a trebuit mers la RAR pentru ea? 

 

Mi-a ajuns si mie masina si mi-au zis ca nu a venit cu carte. Ca unele vin, altele nu. Stiam ca dealerul ar trebui sa faca si cartea. Vad ca asta spune si pe site la RAR:

http://www.rarom.ro/RO/article--Cum_să_procedez_dacă_doresc_să_achiziţionez_un_vehicul_nou--202.html

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt câteva motoare la care vin fără CIV. Se ocupă dealerul, iar mie mi-au dat-o după 2 săptămâni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A mea a venit fara carte si eu am fost la RAR pt omologare individuala, totul fiind decontat de dealer(evident nu si timpul meu  :) )

Modificat de bogdann81
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie cei de la Brady mi-au zis ca trebuie sa ma duc eu la RAR cu masina. De decontat nu mi-au zis nimic :) Asa mi-au spus si mie ca unele motorizari vin fara CIV, daca sunt intre primele, etc etc. Dar eu mi-am luat 1.2 TSI si vad destule 1.2 TSI.

 

@bogdan81 De la ce dealer ai luat-o? Le-ai cerut tu sa deconteze sau s-au oferit ei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acelasi Brady...nu a fost nevoie sa le cer eu nimic, pentru ca mi-au zis direct. Mi-au dat datele firmei inca de cand am luat masina astfel incat factura sa fie facuta pe Brady.

Nu e treaba ta sa platesti, la fel cum nici nu prea e treaba ta sa te duci, insa eu nu aveam timp sa astept dupa ei, in conditiile in care plecam din tara in perioada aia si trebuia sa am masina inmatriculata cat mai repede.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma mir cum de la Avia a mers doar cu cateva poze facute masinii si la Brady trebuie sa va duceti voi cu masinile... Masinii mele i-au facut vreo 10 poze cand am ridicat-o si asta a fost. M-am dus dupa 2 saptamani la ei sa iau CIV.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru cine poate astepta 2 saptamani sau chiar mai mult e ok sa faci asa, in cazul meu m-am dus eu si au decontat ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu pot sa astept si o luna si chiar nu am chef sa mai fac un drum in plus si cu programare la data fixa dupa ce ca sunt atatea alte drumuri de facut. Masina a venit de ieri la Brady dar am zis ca o ridic vineri. Acum cred ca n-o mai ridic pana nu-mi dau si cartea :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu tot cu 1.2 TSI am fost la RAR insotit de cineva de la reprezentanta si el a platit tot si tot el a ridicat cartea de la RAR...

Modificat de brosco
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le-am lasat-o lor pana imi fac cartea. Oricum mi-a venit prea repede si m-a prins fara cauciuri de iarna. Mi-au spus si mie ca imi deconteaza daca ma duc eu sau pot sa mearga ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ca fapt divers, nu este obligatia dealer-ului sa faca omologarea individuala la masinile ce necesita asa ceva. Daca dealer-ul face treaba asta, e un gest comercial pana la urma si de bun simt.

 

Unele masini au ceva modificari (minore) si din acest motiv se face omologare individuala (exemplu greutate mai mare sau mai mica cu cateva kg, etc)

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

idem si la mine. a trebuit sa ma stresez eu cu RAR-ul, factura facuta pe Brady si decontata ulterior. toate demersurile pana am pus nr definitive pe masina au durat vreo luna. singurul care a alergat am fost eu. mai peste tot ai termene de minim 2 zile (adm financiara, taxa inmatriculare, etc)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As avea o mica remarca legata de un subiect ceva mai vechi: stergatorul luneta la versiunea "sedan". Sunt de acord cu cei care sustin ca strica armonia masinii, desi nu cred ca este "oribil". Dar sunt curios daca in aceste frumoase zile de iarna li se mai pare "inutil" :). Banuiesc ca daca este standard pe o versiune de top cum este vRS-ul ar cam avea ceva uitilitate.....in plus Octavia este o masina practica; cine vrea sexy poate sa cumpere mazda 6 :)

 

 

post-126449-0-96628400-1391026084_thumb.

post-126449-0-00157800-1391026120_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este standard pe nicio versiune hatchback (nici VRS). Este standard doar pentru break.

E practic da mie personal nu-mi pare rau ca nu-l am pe actuala si nici ca nu l-am comandat pe viitoarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@andrei_221 Am cumparat o masina de serie, nu mi-am facut eu o masina in curte sa ma duc sa fac omologarea. Atata vreme cat unele vin cu carte si altele nu, si nici nu ti se spune cand comanzi masina "daca iti iei optiunea asta te speli pe cap cu ea si te duci la omologare singur ca nu e treaba noastra" atunci nu vad de ce nu ar fi obligatia dealerului. Mai ales ca atunci cand vinzi o masina in Romania trebuie sa ii dai cumparatorului cartea de identitate a masinii. Ca multi se grabesc cand vine masina si nu vor sa mai astepte aia e alta problema. Nu am auzit de vreun dealer sa refuze sa se ocupe de tot ce inseamna obtinerea cartii de identitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am postat mai mult pentru ca am vazut niste pareri radicale legate de acest subiect; sunt oricum de acord ca arata mai bine fara....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@florino2 in fine nu intru in polemici. legal dealer.ul e obligat sa iti dea factura si CIV sau daca nu exista CIV trebuie sa iti dea COC. pe baza COC se scoate ulterior CIV ( dar e obligatia proprietarului - dealerul doar ajuta).

nici dealer.ul nu stie ca masina are nevoie de omologare decat cand ii vine factura si COC in loc de CIV....

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As avea o mica remarca legata de un subiect ceva mai vechi: stergatorul luneta la versiunea "sedan". Sunt de acord cu cei care sustin ca strica armonia masinii, desi nu cred ca este "oribil". Dar sunt curios daca in aceste frumoase zile de iarna li se mai pare "inutil" :). Banuiesc ca daca este standard pe o versiune de top cum este vRS-ul ar cam avea ceva uitilitate.....in plus Octavia este o masina practica; cine vrea sexy poate sa cumpere mazda 6 :)

 

depinde cat de mult se murdareste luneta, la drum lung..... La Variant, nu se poate fara ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

123brb..dar sedanurile cu luneta asemanatoare ca si inclinatie cum se descurca, avand in vedere ca nu exista acest stergator spate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oribil, cand ploua sau ninge, cu un sedan este oribil... cel putin asa mi s-a parut mie la vechea masina.

Mie mi se pare stergatorul asta spate de vis, ai mult mai multa vizibilitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Evident ca e mai bine cu stergator, atat timp cat il poti lua si il doresti, dar asta nu inseamna ca restul sedanurilor stau in parcare pe vreme din asta :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma exista vreo explicatie obiectiva pentru faptul ca parbrizul incalzit nu e disponibil pe 1,2 si 1,4 TSI ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!