Jump to content

Octavia 3


PTDA
 Share

Postare recomandată

au scos Kessy din pachet de vreo 2 luni...

 

Nu cred ca e scos. Nu e bine explicat in configurator. Anumite optiuni din pachetul tehnic au mai multe variante din care poti sa alegi (kessy, senzorii de parcare, faruri de ceata, etc). Cand am comandat masina acum o luna de la brady in oferta lor aparea in pachet, desi pe site e separat. Cand selectezi pachetul tehnic te obliga sa selectezi si kessy sau kessy cu alarma, bolero/amundsen/columbus, sensori de parcare spate/fata+spate sau park assist, faruri de ceata fumurii cu cornering sau fara si volanul cu comenzi. Toate astea fac parte din pachetul tehnic.

Modificat de florino2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum cateva luni Kessy facea parte din Pachetul Tehnic, cel putin la configuratia comandata de mine. Acum e scos din aces pachet dar se pare ca reducerea a ramas la fel deci nu conteaza daca e sau nu in pachet. La comada mea cu Kessy in pachet reducerea era de 860.99 euro acum, pe site, la Pachetul tehnica fara KEssy reducerea este tot de 860.99 euro si am vazut ca te obliga sa-l alegi daca bifezi pachetul tehnic.

 

Din pacehtul tehnic fac parte doar ce este sub el cu linie, restul sunt obtiuni necesare pt acest pachet.


asa arata pachetul tehnic in comanda mea:

post-31251-0-72033500-1387270610_thumb.j

Modificat de brosco
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 @cristiansen077 - am mers pe bej cu insertiile alea de lemn, arata bine si cu aluminiu si cu lemn dar am zis sa incercam cu lem. Am ales Topaz Brown pentru culoare.

 

 

 

au scos Kessy din pachet de vreo 2 luni...

 

Nu cred ca e scos. Nu e bine explicat in configurator. Anumite optiuni din pachetul tehnic au mai multe variante din care poti sa alegi (kessy, senzorii de parcare, faruri de ceata, etc). Cand am comandat masina acum o luna de la brady in oferta lor aparea in pachet, desi pe site e separat. Cand selectezi pachetul tehnic te obliga sa selectezi si kessy sau kessy cu alarma, bolero/amundsen/columbus, sensori de parcare spate/fata+spate sau park assist, faruri de ceata fumurii cu cornering sau fara si volanul cu comenzi. Toate astea fac parte din pachetul tehnic.

 

 

  Din pacate, e adevarat. Kessy nu mai face parte din pachetul tehnic. Acum, pachetul tehnic contine doar Xenoanele.

  Cel putin in cazul meu a trebuit sa achizitionez Kessy-ul, separat si am luat/actualizat zeci de oferte de la dealeri. 

  E corect ce spune florino2, pe site te obliga sa selectezi si Kessy, senzorii de parcare etc dar acum se platesc separat.

  Aceeasi reducere ca si @Brosco, o am si eu la pachetul tehnic...

Modificat de xoft2003
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum cateva luni Kessy facea parte din Pachetul Tehnic, cel putin la configuratia comandata de mine. Acum e scos din aces pachet dar se pare ca reducerea a ramas la fel deci nu conteaza daca e sau nu in pachet. La comada mea cu Kessy in pachet reducerea era de 860.99 euro acum, pe site, la Pachetul tehnica fara KEssy reducerea este tot de 860.99 euro si am vazut ca te obliga sa-l alegi daca bifezi pachetul tehnic.

 

Din pacehtul tehnic fac parte doar ce este sub el cu linie, restul sunt obtiuni necesare pt acest pachet.

asa arata pachetul tehnic in comanda mea:

 

@brosco Pai daca te uiti in comanda ta o sa vezi ca pachetul tau tehnic costa 1390. Pe configurator este 1040 doar cu xenoanele. Daca adaugi Kessy simplu, asa cum ai tu in comanda, ajungi la 1390. Deci e fix acelasi lucru.

 

@xoft2003 Ma indoiesc ca ai luat separat. Intreaba daca puteai sa renunti la Kessy pentru 350 euro dar sa ramai cu pachetul tehnic. Eu am vrut sa renunt si nu s-a putut. La fel cum nu poti sa nu iei cel putin Bolero sau proiectoare fumurii sau senzori de parcare spate.

 

Din pacate nu mai au cei de la Brady oferta pe site ca acolo erau foarte bine explicate pachetele cu codurile alternative pe diferite optiuni.

 

Daca pachetul tehnic era facut doar din xenoane si era 1040 si cu reducerea 860 atunci ar fi pus foarte simplu pretul de 180 euro la xenoane in configurator si oferta.

Modificat de florino2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@florino2 - agree, e foarte posibil. Eu chiar am vrut optiunile alea  (Kessy, proiectoarele, etc) asa ca nu am intrebat daca se poate renunta la ele.

 La mine pe comanda pachetul tehnic este 1040 si reducerea la este de 861.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@florino2 -  La mine pe comanda pachetul tehnic este 1040 si reducerea la este de 861.

 

La brosco, un post mai sus. A atasat comanda lui. La el era Kessy inclus si pretul 1390.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oau, ce tare ca s-a calificat si Skoda Octavia... Dar precis o sa castige Citroen C4 sau Mazda 3... :( Mercedes si Skoda nu au sanse in fata unor masini asa de 'populare'

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

A aparut la cineva mesajul de atentionare 'Check oil level' pana acum?

Aveti idee de ce imi apare, si cum fac sa dispara?

Am verificat nivelul la ulei si este undeva in zona B superioara, dupa care atentionarea s a stins si s a aprins iarasi dupa aprox 100km.

In manualul masinii nu scrie nimic despre acest mesaj.

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S a mai discutat..., a aparut la posesorii cu 1.4 tsi parca, oricum completezi cu ulei si gata, ai rezolvat. Ce motor ai? Te dai frecvent la ea, adica schimbi la turatii inalte?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.4 TSI am si eu.

In ultima vreme am mers mai mult, dar masina nu are f multi km (aproape 4k km).

Am vazut/citit ca au fost persoane care au pus ulei in posturile precedente. Dar nu am auzit pe nimeni de mesajul asta de avertizare.

De mers, merg mai turat, in sensul ca nu ma iau dupa indicatiile BC pt schimbarea vitezelor (schimb pe la 2500 - 3000 treptele si in rest incerc sa tin masina undeva pe la 2k turatii indiferent de treapta in care sunt. In rest masina nu a vazut turatii f mari pana acum ... doar ff rar - maxim 3.5k...4k).

Voi ce ulei folositi / recomandati : 5w30 sau 5w40?

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles ideea, schimbi ok din punctul meu de vedere... Banuiesc ca uleiul ar fi 5w 30, dar ca sa fii sigur, poti da un telefon sau trage o fuga la cel mai apropiat dealer skoda. Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Eu sunt impricinatul care deja a completat 1l de ulei dupa 5500km. Nu schimb atat de sus ca in posturile de mai sus insa nici nu subturez motorul. Desi nu pot dovedi pt ca nu am verificat la ridicarea masinii cred ca nivelul initial de ulei era la minim din fabrica. Acum nu pot decat sa astept evolutia consumului si o sa va tin la curent.

Numai bine, la multi ani!

Am completat cu castrol edge profesional 5w30 norma vw 504/507.

Modificat de dumit81
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Postare gresita..

Modificat de dumit81
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Amyd: e simplu: daca masina zice "check oil level", solutia e simpla: CHECK OIL LEVEL. Adica verifici nivelul uleiului. Nu-i greu: opresti masina, ridici capota, scoti batzu din motor si te uiti sa vezi unde-i nivelul uleiului. Daca e prea jos, completezi.

 

Legat de ce ulei, pe bune, citeste maualul masinii. Ti se da mura-n gura acolo. E drept ca e mai simplu sa intrebi pe forum, da' acuma, mno, macar odata in viata citeste cartea masinii, e o lectura interesanta si utila.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bwwan...

Acu pe bune... unde scrie in manual de avertizarea check oil level?

Iarasi.. norme de ulei sunt 2 recomandate in manual.

Ce e gresit daca vreau sa invat din experienta altor useri?

Pentru asta exista forum.

Nu vad care e problema ta, daca ai ceva util de spus, spune; daca nu, te rog sa te abtii. Daca esti moderator si consideri ca sunt offtopic, muta/sterge postarea in cauza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bre, eu n-am manual de O3 ca sa-ti zic exact la ce pagina scrie, da' daca la ascutitoarea mea iti spune ce sa faci, sunt sigur ca si aia de la Skoda au scris ceva pe undeva despre treaba asta.

Legat de ulei: daca te uiti mai atent, iti spune ce ulei trebuie sa pui, conform planului tau de servisare, Long Life sau Service interval. De aia ai doua; nu inseamna ca poti pune de oricare. Tot in manual iti spune ce tip de service iti trebuie pentru masina ta, mai precis, pe eticheta de la prima pagina. Cauti codul, vezi ce inseamna.

 

Problema mea e ca sunt oameni care in loc sa caute singuri solutia, din comoditate prefera sa intrebe, dupa care vin raspunsuri de gen "Banuiesc ca uleiul ar fi 5w 30, dar ca sa fii sigur, poti da un telefon sau trage o fuga la cel mai apropiat dealer skoda. Bafta!"

Pe bune? Adica, e nevoie sa mergi la dealer sa intrebi ce ulei iti trebuie, informatie pe care o ai deja la indemana in manual si pe care o aflai (nu, tu, vorbim generic) daca te oboseai sa citesti manualul?

 

Am mai spus-o de nustiu cate ori: oameni buni, invatati sa dati raspunsuri documentate, nu avioane de-alea cu "banuiesc", "cred ca" sau "presupun". Asta poate face orice sofer de Dacia 1310 cu 8 clase, "sa presupuna"; ne place sa credem ca suntem oameni elevati, educati, cu asteptari peste medie, insa punem intrebari de gradinita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul rand, in manualul oricarei masini de pe pamantul asta sunt explicate luminile/mesajele de avertizare, ce inseamna ele si tot acolo se gasesc si recomandari fata de ce trebuie facut cand apare fiecare in parte.

In al doilea rand, voi cumparati o masina fara sa intrebati dealer-ul ce fel de ulei / lichid de racire / lichid de frana / filtre foloseste? Serios? Sau daca v-a scapat lucrul asta din vedere la momentul cumpararii, nu dati macar un search pe Google ca sa aflati ce fel de ulei vine din fabrica pe masina voastra? Asteptati sa se intample ceva ca sa aflati lucruri de bun simt, pe care ar trebui sa le stie orice sofer despre masina lui?

 

Daca iti apare acum mesaj in bord ca trebuie sa completezi cu lichid de racire de care cumperi, G12 sau G13? Sau mai mergi cu masina asa cateva zile pana afli?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul rand scrie pe vasul de expansiune ce tip de antigel se foloseste. 

 

Apoi motoarele VW vin cu 5w30 din fabrica si se recomanda Castrol.

Conteaza sa aiba aceleasi proprietati sa nu se amestece cu alt tip de ulei.

 

Manual online http://new.skoda-auto.com/en/mini-apps/owners-manuals/Pages/octavia.aspx?requestOwnersManualOnlineVersion=en/Octavia_5E/11-2013/Manual/Octavia/online&requestOwnersManualLanguage=en&requestOwnersManualEditionDate=11-2013#!pageId=00526

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

EXACT la asta ma refeream; nu-i ciudat cum ne-proprietarii de O3, fara manualul masinii la indemana, pot afla informatii disponibile in acesta, in timp ce proprietarii pun intrebari?

In fine, ma opresc aici fiindca nu vreau sa-mi ridic pe nimeni in cap si fiindca desi discutia asta a mai avut loc de 50 de ori, sunt convins ca o sa mai aiba loc de 100.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

EXACT la asta ma refeream; nu-i ciudat cum ne-proprietarii de O3, fara manualul masinii la indemana, pot afla informatii disponibile in acesta, in timp ce proprietarii pun intrebari?

In fine, ma opresc aici fiindca nu vreau sa-mi ridic pe nimeni in cap si fiindca desi discutia asta a mai avut loc de 50 de ori, sunt convins ca o sa mai aiba loc de 100.

 

In timp ce unii proprietari...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... ati fost foarte utili intregii comunitati.

Felicitari!

Modificat de Amyd
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prea multi destepti la un loc, prietene pentru asta exista forum sa intrebi sa auzi pareri nu sa te certe unu si altu ca nu ai citit cartea. Toti iti dau link la carte poate omu nu are timp de carte. Daca vrei sa il ajuti ii scrii ceva util daca nu mai bine stai linistit nu postezi nimic si te uiti mai departe. Marii invatati intreaba ei ce lichid de frana a pus vw pe sistem. Baaaaaa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cine are masina in cauza nu are timp sa se uite in carte? Mai degraba forumul este pt ce nu scrie in carte sau ce nu poate fi intuit.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!