Jump to content

Octavia 3


PTDA
 Share

Postare recomandată

Alternatorul si bateria de capacitate mica? Dorinta de a vinde motoarele mai "scumpe"?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai degraba diferentierea motoarelor mai mici de cele mari... Optionalele de genul asta ar trebui sa depinda doar de nivelul de echipare fara vreo legatura directa cu motorizarea.

Tehnic vorbind, imi vine greu sa cred ca un parbriz incalzit consuma mai mult decat scaune fata/Spate incalizte si o priza de 230V :)

Modificat de bogdann81
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Priza de 230V e neglijabila. Are doar 150W deci are nevoie de 0.68 amperi. Luneta incalzita in schimb consuma mult. Si probabil la fel de mult si parbrizul. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

   Hai sa nu fie inadverdente pe topic. 22o V se fac tot din 12V printr-un invertor. Asa ca punem pentru priza de 220V aprox. 12 Amperi consum invertor.  ( P=U x I legea lui Ohm). Sa stiti ca deja se vorbeste ca viitoarele masini sa aibe instalatia electrica de 24 sau chiar 48 V pentru ca cea de 12V nu mai face fata. Prea multi amperi, fire prea groase. (Vechile VW broasca aveau instalatia electrica pe 6V).

Modificat de Ebi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se fac teste chiar pe 70 v pentru directie, frane complet electrice, etc

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai degraba diferentierea motoarelor mai mici de cele mari... Optionalele de genul asta ar trebui sa depinda doar de nivelul de echipare fara vreo legatura directa cu motorizarea.

Tehnic vorbind, imi vine greu sa cred ca un parbriz incalzit consuma mai mult decat scaune fata/Spate incalizte si o priza de 230V :)

Nu stiu daca neaparat numai pentru diferentierea motoarelor.

Posibil sa tina si de alternator/ capacitatea bateriei/ dimensionarea anumitor parti ale instalatiei electrice/ consum curent->consum mai mare de combustibil->norme de poluare....

 

Cei de pe Briskoda spun ca la ei si pe VRS, parbrizul incalzit este disponibil doar pe diesel. Sunt foarte putini care au apucat sa comande parbriz incalzit la motorizari pe benzina dupa care s-a scos optiunea, sau erau instiintati ca fabrica nu accepta comanda cu acea optiune.

La noi vad ca e valid pe configurator si la VRS benzina.

Eu l-am bifat. Cred ca e foarte bun.

Modificat de claudiu_83
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

confirm. este excelent, in schimb imi lipseste foarte tare stergatorul de hayon. ma obisnuisem de vreo 3 masini incoace si l-as fi ales daca as fi putut. v-as recomanda si voua in ciuda aspectului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stegator hayon - conduc si un sedan fara stergator si clar imi lipseste acesta - in anumite conditii este foarte util stergatorul, si nu neaparat pentru confort cat pentru siguranta in trafic.

 

Parbrizul incalzit este excelent in aceste zile - (pe Skoda am parbriz incalzit, pe cealalta nu)

Modificat de Alin Skoda
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

TudorM are parbriz incalzit pe vrs tsi. Am o2fl de 5 ani si am trecut prin toate conditiile meteo, nu am simtit niciodata nevoia de stergator luneta. Ramane fiecare cu parerea lui despre utilitatea/nevoia acestui stergator.

Sent from my HTC One X using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce amperaj este inscris pe alternatorul de 1,8 TSI ? (pe 1,4 TSI nu cred ca ar fi fost vreo problema sa monteze acelasi alternator).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe 1.4 TSI se monteaza 110 A, 140 A, 180 A

pe 1.8 TSI se monteaza 140 A

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Urasc stergatorul meu de pe spate dpdv estetic, dar trebuie sa recunosc ca mi-a fost destul de util iarna asta. Nu l-as lua daca ar fi sa aleg din nou masina, dar de practic e practic. Daca l-ar fi facut mai finut si mai subtire poate l-ar fi putut face si frumos. Asa cum e acum insa e oribil.

Modificat de A l e x
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am pe Superb 2.0 tdi/170 cai parbriz incalzit si pot sa spun ca e cel mai mare consumator din masina.

Cand il apas, se vede o miscare in turometru si consumul instantaneu creste cu 0.2l/h. Spre comparatie, scaunele electrice cresc cu cate 0.1 fiecare, luneta la fel, radioul nu se simte.

 

Si eu regret stergatorul de luneta... Sa parchezi noaptea cu spatele la milimetru e greu daca e complet ud/prafos luneta. La octavia era lux.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-am ridicat si eu masina azi. 

 

post-128788-0-42920500-1391775679_thumb.  post-128788-0-30591700-1391775680_thumb.

 

Dupa ce am mers cateva minute mi s-a aprins o alarma. Check left dipped headlight beam. M-am dus cu ea inapoi. Fusese o eroare la xenon la farul din stanga dar dupa resetarea calculatorului n-a mai aparut. A mai aparut cuiva eroarea asta?

 

post-128788-0-53910300-1391776054_thumb.

Modificat de florino2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa o stapanesti sanatos si fara incidente..

Farul dreapta pare aburit, sau e doar o iluzie a pozei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Felicitari. Cat mai multi km fara probleme. Eu mai am de astepta 3 saptamani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc multumesc

 

@bogdann81 nu e iluzie, e aburit. ambele sunt aburite. cel drept un pic mai mult. n-am mai zis nimic de asta ca stiu ca s-a mai discutat. plus ca cel stang care a facut probleme are doar un colt mai aburit, pe drl. de fapt nu a facut probleme, doar a dat eroare, ca el de aprins se aprindea. in calculator am vazut ca eroarea era legata de orientarea farului, nu de aprindere.

 

@kidmanis am avut noroc. mie mi-a venit in 8 saptamani de la comanda. e in bucuresti de saptamana trecuta dar daca a venit asa repede m-a prins nepregatit :) am mai lasat-o la dealer de miercurea trecuta pana azi.

Modificat de florino2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pacat ca nu le-ai zis :). Oricum, asta sa fie ultima problema...

De unde ai luat masina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Felicitari ! S-o stapanesti sanatos si cat mai multi kilometri (sutedemii) fara probleme !

Si ai "purces" cu ea asa, cu anvelope de vara ?! Atentie la ochiul vigilent al agentului !

Am o curiozitate, daca ai timp (in ideea ca sunt multe de vazut si facut la masina ...) sa-mi spui daca la volan (cu 3 sau 4 spite ?) ornamentul din jurul siglei si al comenzilor este glossy sau mat ? ... si niste poze de la interior... ?! :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De la Brady. Foarte multumit daca mai vrea cineva sa ia de acolo. Atat de multumit ca m-am dus la ei desi la Avia imi dadusera vreo 90 euro in plus reducere.

 

Oricum mai trec pe la ei saptamana viitoare. O sa le zic si de aburire dar am inteles ca nu are nici o urmare :)

 

@pass_elegance am volan cu 3 spite. n-am poze din interior dar fac imediat si atasez la post. mi s-au parut mate, nu glossy. glossy e doar plasticul de langa bolero.

 

butoanele sunt mate, pe langa ele e glossy.

 

post-128788-0-03985100-1391778233_thumb. post-128788-0-84096700-1391778240_thumb. post-128788-0-43843400-1391778241_thumb.

Modificat de florino2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te-am intrebat de unde ai luat-o, pt ca eu am sunat la Brady cu problema asta si mi s-a zis clar, sa vin acolo fara programare  cand le gasesc aburite, ei vor constata si se vor schimba :). Evident telefonic conversatia :).

 

Apropos de plasticul ala de la volan, eu am volan in 3 spite, si e glossy.(echipare elegance).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E bine de stiut. Si nu ti s-au mai aburit dupa telefon? :)

 

Eu m-am dus cu eroare clara de functionare si nu s-au grabit sa mi-l schimbe. Nici mie nu prea imi venea sa-l schimb :) Au conectat laptopul la masina si zicea acolo "aim nu stiu cum" cu rosu. Dar la toate testele facute a raspuns ok. Se invartea in toate directiile. Mi-au zis ca daca mi se mai intampla pe drum sa ma intorc.

 

@pass_elegance pai agentul nu stiu daca avea ce sa-mi faca acum ca nu mai e zapada pe strazi. doar daca ma oprea in fata casei aveam o mica problema  :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ba da, le am mai gasit aburite de 2 ori acum cu zapezile astea..nu la fel de rau ca la inceput, insa nu am avut timpul necesar sa ajung in celalalt capat al orasului. Vreau sa o spal sambata si daca se aburesc ma duc la ei direct :).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca pozele sunt de la masina achizitionata, ornamentule sunt "foarte glossy" ! sa zicem la fel cu cel de la Bolero.

Am intrebat la dealer despre acest lucru si mi-a zis ca livrarile (incepand) din 2014 se fac cu ornament glossy si as fi avut nevoie de o confirmare in acest sens. Sper sa nu fie doar o coincidenta...

Mai am 3 saptamani (de asteptat) ! Ai si comenzi vocale, sau doar radio ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pozele sunt de la masina achizitionata. :) Nu vazusem ornamentele. Vazusem doar plasticul butoanelor. Este intr-adevar fix la fel de glossy ca cel de la Bolero. Dar doar ala mi-a sarit in ochi pana sa ma intrebi tu.

 

N-am comanda vocala desi am buton. Doar radio, telefon, computer. Tot ce e acolo functioneaza mai putin butonul de comanda vocala. In pachetul tehnic era doar pregatire telefon cu bluetooth si comanda pe volan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!