Jump to content

Octavia 3


PTDA
 Share

Postare recomandată

Exact asa am si eu. Ar fi super daca s-ar putea activa si functia de comanda vocala. N-a mai pomenit nimeni pana acum despre aceasta optiune, after. Am vazut pe unele filmulete si varianta de buton doar cu simbolul de telefon, fara cel de comanda vocala. Nu ca ar fi ceva indispensabil, da'...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, asa ma asteptam si eu sa fie. Vazusem intr-un review butoanele exact asa cum ai vazut si tu. Cand m-am oprit la benzinarie am tot apasat pe butonul ala sperand sa mearga  :lol:

 

Cand am ajuns acasa am observat si ca oglinzile laterale au boarding spots desi lumina era mentionata doar la optiunea cu oglinzi heliomate pe care nu am luat-o. Eram convins ca si astea simple au lumini. Si am stat cu impresia asta o luna si ceva. Cand am vazut ca trebuia sa le iau pe cele heliomate ca sa am lumini era prea tarziu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Butonul de comanda vocala chiar are o functionalitate. Din pacate nu este cea de comanda vocala. Face mute sunetul daca merge radio sau alta sursa media. Apare si un icon in bord pe multidot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

superba culoarea florino2! s-o folosesti cu placere!

as fi ales si eu dar nuanta de pe superb este mult prea inchisa, foarte aproape de negru.

Modificat de cipo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E foarte interesanta culoarea. In pozele de vineri nu arata prea bine :) Azi pe soare e chiar superba. Eu am luat-o pentru sotie si copii si singurele culori posibile mi se pareau bej capuccino si maroul asta. Cu bej capuccino am vazut poze si reusite si nereusite si nu mi-a placut in nici o varianta. La topaz brown am gasit niste poze in care arata demential si niste poze in care arata ca un maro banal. Si cum alta varianta nu aveam am ales maro. Am avut ceva emotii pana am vazut-o la dealer :)

 

Cu interiorul bej ar fi aratat intr-un fel. Si cu piele bej ar fi si mai si. Am vazut in olanda una combi cu piele bej. Aproape ca mi-as fi comandat-o la fel dar dupa ce am vazut din nou cum arata tapiteria din stofa gri calarita de 2 copii in golful de pana acum am renuntat la varianta asta. A fost o decizie foarte grea :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Felicitari pentru masina! Faina de tot! Xenoane, senzori, break, sa te tina jdemii:) Topic masina mea maybe? Un pret?

Modificat de codz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi. Ii fac cand o sa am timp de niste poze care sa reflecte realitatea :) A fost sub 20k desi i-am pus de toate. Motorul de 1.2 a scos pretul asta. I-as fi pus si DSG dar uita sotia sa conduca dupa aia. :) Lane Assist, Adaptive Cruise Control si parbriz incalzit as mai fi vrut. Dar astea fie nu erau disponibile in Romania, fie nu erau disponibile pe motorizarea asta. 

 

Vreau sa-i mai pun niste leduri de pe superskoda. Sa-i schimb luminile din oglinzi si cele din portbagaj care chiar sunt foarte slabe. Si o protectie la bara din spate.

 

M-a surprins ca mi-a venit cu niste cauciucuri de care nu mai auzisem pana acum. Nexen. Citisem ca vin cu Michelin, Dunlop, Continental. Mie la Minoris pe 16'' mi-au pus Nexen. La care mai si scrie ca specificatiile de pe ele sunt doar pentru USA, Canada si Australia.

 

post-128788-0-58473900-1391951844_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum la toate exista un inceput ...

Chestia cu anvelopelopele seamana a "romanisme". Si la dealeri daca intrebi, iti vor spune aceleasi variante posibile. As fi curios sa stiu ce raspuns ti-ar da (cei de unde ai luat masina) in aceasta privinta ?! Ce provenienta or avea ?

Culoarea (brown topaz) este, cu siguranta, cea mai "ochioasa"; si eu am avut exact aceleasi optiuni. Am "ramas" pe bej capuccino din considerente de praf, mai precis, de "nepunerea in valoare" a lui ...

Din pacate, culorile tari si tapiteria bej nu prea cadreaza cu peisagiul nostru supra-prafuit si ploi "noroioase", care iti strica toata placerea unei astfel de optiuni. Cu ceva mai mult efort (fizic si financiar) vei putea face fata acestei (nedorite) provocari.

Altfel, cum se comporta ? ceva simptome nedorite (dintre cele prezentate de colegi, sau altele noi) ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Esti primul pe care il aud cu Nexen. La fel ca si tine si eu stiam de cele 3 marci, dunlop, michelin si continental. E prima oara cand eu personal aud de aceasta marca...Pe net ce zice lumea de ea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... pe net zice lumea ca ar fi produse in Coreea, si ar fi preluati de Michelin. Pe piata USA ar fi mai cunoscuti, iar in Europa vand sub marca Syron.

Sunt curios Elegance-ul meu cu ce marca vine echiapata. Tot Minoris pe 16" am ales si eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate ea nu a venit cu acele cauciucuri. La cat de mult manarii se fac in tara asta... dupa seria de caroserie poti vedea cu ce cauciucuri a venit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Elegance am si eu. Si eu am cautat pe net sa vad ce-i cu marca asta si le-am gasit site-ul din SUA. Ca sunt facut in Coreea scrie si pe ele: Made in Koreea. Sper ca macar sa fie in aia de sud, nu in nord :))

 

Astea sunt mai exact.

http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Nexen/N-Blue-HD.htm

 

The Nexen N Blue HD is a High Performance Summer tyre

 

N-as zice daca ma uit la grafice


@robi_zet Ma indoiesc ca ar face asta asta dealerul. Mai ales daca se poate afla cu ce a venit. Plus ca avea presiune in ele aproape 3, semn ca a venit pe trailer. Dar poate a schimbat altcineva pe parcurs. Cum se poate afla dupa seria de caroserie cu ce cauciucuri a venit?

 

@pass_elegance Am avut farurile putin aburite dar nu ca la bogdann81. Doar putin in partea de jos la DRL. Singura problema e ca imi tot apare eroarea cu farul din stanga. Acum am si vazut de ce/cand se intampla. Cand trebuie sa se aprinda faza scurta (pe auto sau butonul corespunzator) uneori se intampla ca farul stanga sa se aprinda cu un delay mic, pana intr-o secunda. Si atunci primesc eroarea aia sa verific farul stang. Dar dupa aia se aprinde si functioneaza bine. Asta mi s-a intamplat din prima zi, de doua ori chiar, in drum spre casa. M-am intors la dealer dar pentru ca nu au putut s-o reproduca mi-au sters eroarea din calculator si au zis sa ma intorc daca mai apare.

Modificat de florino2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este chiar o ceheasca, nu o romaneasca

 

http://www.tyreblog.co.uk/2013/nexen-tyres-bags-octavia-and-polo-oe-contract-in-europe-95849-1685

 

Nexen Tyres will supply the N’Blue HD tyres in size 205/55R16 91V for the Skoda Octavia. For the Volkswagen Polo, the size requirement is slightly smaller- to fit 14 inch alloys. For the Polo, Nexen will supply tyres of size 185/60R 15 84H.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt OEM pt Skoda am vazut si eu recent o reclama intr-o revista

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu se vede dupa seria de sasiu marca anvelopelor. doar dimensiunile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am o nelamurire. am observat ca volumul audio la Bolero odata cu trecerea de jumatate se cam plafoneaza in functie de ce reda. Mai exact daca este vreo melodie cu mult bass, volumul chiar daca ajunge la maxim, el de fapt nu a mai crescut de pe la jumate. daca e pe radio sau orice fara bass mai merge pana la 3 sferturi sa zic si de acolo la fel face.

fenomenul se manifesta chiar si real-time, daca melodia e pe un ton fara bass, volum creste si cand apare bass-ul volumul scade fara sa actionez eu ceva.

se poate dezactiva acest feature ?!? ma gandesc ca vreau sa bun un subwoofer sau sa schimb difuzoarele si acest lucru o sa ma cam incurce...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daaaaa, se pare ca "ne taie" cehi de data asta !

Dupa cate vad, au devenit "oficiale" la Octavia, asa ca adios brenduri adevarate. N-am inteles din prezentarea grafica postata: surclaseaza Dunlop, Continental si Michelin ??? :tuktuk: sau se citeste graficul de la dreapta la stanga ?! :lol:

Oricum, daca te orientezi dupa pret (in GB, este cca. 50 Lire, fata de 70-80 cele "adevarate"), iti dai seama ca au facut "baietii" o economie de 100 si ceva de Euro "dintr-un foc". Sincer ... nu ma asteptam la asa ceva. Roata se invarte si asa, dar pentru ei este o mare bila neagra ! :censur:  Vad ca "se adapteaza" mai repede ca ai nostri la "metode" de crestere a profitului.

Referitor la Bording Spots, eu stiu ca sunt in dotare standard la Elegance si asta nu cred ca depinde de dealer ?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@pass_elegance in configurator la elegance in dotarile standard ai:

 

Oglinzi electrice si incalzite

Oglinzi exterioare si manere usi vopsite in culoarea caroseriei

Oglinzi laterale pliabile electric

 

Nu e mentionat nicaieri ca sunt si iluminate. Singura mentiune de lumina este la

 

- Oglinzi exterioare pliabile electric cu iluminarea spatiului de intrare in masina si efect antiorbire

 

care e optiune suplimentara. 

 

Din graficul de pe tyrereview rezulta ca Nexen SUBclaseaza marcile celelalte :) Vezi si comentariile care numai de apreciere nu sunt. S-ar putea ca pentru comenzile din Anglia, Germania unde sunt si preturile mai mari decat la noi sa lase anvelopele de pana acum. Iar pentru tarile in care au preturi mai mici si dau si pachete promotionale mai taie si ei pe unde pot.

Modificat de florino2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

! :censur:  Vad ca "se adapteaza" mai repede ca ai nostri la "metode" de crestere a profitului.

 

 

Asta este trendul, nu sunt nici primii si nici ultimii. Noi am observat cauciucurile, dar sunt multe alte lucruri ascunse de care un utilizator obisnuit nu are unde sa stie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rifflections

Posted 4 minutes ago

Boarding spots sunt standard la Elegance.

 

 

Corect !

Asa mi-a "povestit" si mie agentul de vanzari. Sper sa nu am vreo "surpriza" ?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scrie si in configurator ca boarding spots sunt incluse in configuratia Elegance. Si eu le-am primit. 

Blocuri optice spate cu tehnologie LED

Boarding Spots in oglinzile laterale (iluminarea spatiului de intrare in masina)

Buton frana de mana cromat

.....

 

Cam acolo se situeaza in dotarile de baza a elegance-ului.

 

Si-a schimbat cineva aceste becuri cu unele cu led? (gen cele de pe superskoda)

Presupun ca afecteaza garantia pe partea electrica?!

Modificat de andreirc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu prea le-am gasit utilitatea pana acum :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea au utilitate pentru ca sunt f chioare. La fel ca si cele din portbagaj, puteau sa si nu fie. Eu sigur le schimb.

Modificat de TudorM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scrie si in configurator ca boarding spots sunt incluse in configuratia Elegance. Si eu le-am primit.

Blocuri optice spate cu tehnologie LED

Boarding Spots in oglinzile laterale (iluminarea spatiului de intrare in masina)

Buton frana de mana cromat

.....

Cam acolo se situeaza in dotarile de baza a elegance-ului.

Si-a schimbat cineva aceste becuri cu unele cu led? (gen cele de pe superskoda)

Presupun ca afecteaza garantia pe partea electrica?!

Nu are treaba garantia. Eu le-am schimbat pe toate. Interior,portbagaj,placuta numar si boarding spots.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!