Jump to content

Inlocuire volan standard cu volan Passat CC


Ace83
 Share

Postare recomandată

Corect. Sunt 100% sigur ca iti trebuie un alt calculator de coloana de volan.

 

Vezi intai daca in volanul tau ai loc de pus butoanele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am un vw touran din 2005 cu volan simplu in 3 spite:

 

volan-3-spite-piele-vw-golf-5-polo-airba

 

As vrea sa-i adaug comenzi pe el, in afara de butoanele propriu zise ce mai este necesar ?

 

35ae0dcc86cf435969fe8f7ec3245fab-5565168

 

- calculator coloana - un Highline, ca sa suporte comenzi volan

- cablaj volab - cel care vine de la spira la comenzi si airbag

- volan comenzi - sau doar comenzile si calc lor .... daca ai decupajele in volanul actual - scoate capacele - daca e cel cu capace si vezi daca e gol sau plin cu cauciuc... daca e plin, recomand sa iti cumperi volan cu comenzi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles ceva de genu ca, calculatorul este ca sa suporte comenzile pe volan si tempomatul (pilot automat), pilot automat am la masina, sau este in parte ? Adica pentru pilot automat este separat (alt calculator) fata de (pilot + comenzi)

Edit: 1K0953549 CD CH, asta este codul calculatorului de coloana care ar trebui sa-l am pe masina pentru a merge (pilot automat +comenzi vola + computer bord)

Modificat de Detox
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu este in alta parte, ci este alta varianta..... cel care suporta tempomat si/sau BC (cine are) - este un calc Midline - si nu suporta comenzi volan - pt care trebuie un Highline.

 

poti face o scanare cu VCDS-ul si vedem exact ce calculator ai.... si ce iti trebuie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, am sa revin cu o scanare. Asa am zis si eu "in parte" adica fiecare cu treaba lui, alta versiune. Unde gasesc versiunea calculatorului in vcds ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scaneaza modulul 16.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vreau sa montez si eu un volan de passat b7 sau cc nu ma intereseaza sa fie cu comenzii decat sa arate ca cel cu 3 spite si comenzi

banuiesc ca nu mai am nevoie de nic decat montat

volanul meu nu are comenzii deci in principiu caut un volan precum cel de passat cc dar sa fie fara comenzii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, atat. Daca masina ta are airbag cu doua ignitere, atunci trebuie pacalit unul dintre ele cu o rezistenta, ca altfel nu vei scapa de eroarea care o va genera, in urma montarii unui volan cu un singur igniter.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am vw passat b6 2010  comfort   volanul cu 4 spite

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e ok ... ai cu un singur igniter - deci, la tine trebuie doar sa il montezi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, merge.... doar sa vezi care este pretul, cu tot cu airbag.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din pacate a vandut tipul airbargul separat  :((

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Am primit volanul din imagini si as vrea sa-l montez pe un B6 din 2006, varianta Highline. Inteleg ca trebuie sa schimb calculatorul de coloana, printre altele. Ce generatie ar trebui sa fie acesta? Mentionez ca nu gasesc suport in zona, ma voi vedea astazi cu cineva, dar nu bag mana in foc ca se baga, asa ca, daca e complicata si/sau prea complicata operatiunea, prefer sa-l instrainez sub pretul pietei. Multumesc.

post-133705-0-06515000-1411106996_thumb.

post-133705-0-65479700-1411107285_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Operatiunea in sine, nu este complicata - dar am facut-o de multe ori......deci, imi e usor sa zic asta....

 

trebuie sa inlocuiesti calculatorul de coloana, cu unul  cu un 3C0 953 549 AH, AJ sau AK - daca masina e cu DSG, nu merge AK-ul.

 

dupa care, codezi, montezi volanul... si cam atat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe langa investitia in calculatorul de coloana (~650 ron) trebuie sa pacalesti si un senzor de airbag, tu avand acum doua insa airbagul nou are doar un igniter.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspunsul prompt. Masina e cu DSG, vechiul proprietar a facut multe modificari iar meseriasul lui i-a spus ca singura problema tinea de o incompatibilitate la airbag parca, ca pe un volan era in 2 puncte iar pe celalalt doar in unul. Banuiesc ca se referea la ignitere. Cred ca e o sansa sa fi schimbat deja calculatorul. Ce ar trebui sa-l intreb pe mester la care voi merge azi, in cazul in care are idee despre ce-i vorba? Nu stiu cat de relevant e, dar am atasat si o poza cu volanul actual. La o cautare rapida am gasit  calculator de coloana cu unul din codurile ok la 650 lei. E realist pretul? Multumesc,

post-133705-0-10336000-1411109007_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu trebuie schimbat si CAN-ul, pentru comenzile de pe volan?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspunsul prompt. Masina e cu DSG, vechiul proprietar a facut multe modificari iar meseriasul lui i-a spus ca singura problema tinea de o incompatibilitate la airbag parca, ca pe un volan era in 2 puncte iar pe celalalt doar in unul. Banuiesc ca se referea la ignitere. Cred ca e o sansa sa fi schimbat deja calculatorul. Ce ar trebui sa-l intreb pe mester la care voi merge azi, in cazul in care are idee despre ce-i vorba? Nu stiu cat de relevant e, dar am atasat si o poza cu volanul actual. La o cautare rapida am gasit  calculator de coloana cu unul din codurile ok la 650 lei. E realist pretul? Multumesc,

 

daca e cu DSG, atunci codul noului calculator, sa fie cu AJ sau AH..... AK nu merge.

 

pretul.... e mai mult decat realist... banuiesc ca  e un calc nou OEM, pe varianta China.... la reprezentanta este in jurul la 1000 lei sau chiar peste.

 

fa o scanare la masina sa vad ce calculator ai - pe modulul 16 ma intereseaza, in special, sa vad daca calc suporta sau nu, volanul nou.

 

da, circuitul unui ingniter trebuie pacalit cu o rezistenta, avand in vedere ca noile volane au  un singur igniter.

 

Nu trebuie schimbat si CAN-ul, pentru comenzile de pe volan?

 

nu, nu trebuie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

la modelul acesta de calculator 3CO 953 549 AD merge un volan multifunctional de passat cc asa cum ai tu Florin ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu, deoarece este un Midline, nu suporta volan multifunctional.

 

ca sa suporte volanul de CC sau GTI/R (cum am eu acum), trebuie unul din gama  3C0 953 549AH, AJ, AK - daca nu e DSG masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc pt raspuns Florin,cu calculatorul am inteles ca trebuie inlocuit dar intrebarea este daca atunci cand cumpar volanul cu airbag trebuie sa ma uit la vreun cod, sau cum imi pot da seama ca sunt compatibile, pt ca citeam aici pe forum ca ar fi unele probleme de incompabilitate intre airbag si volan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca le cumperi la set - nu ai ce sa verifici la ele.

 

altfel - te uiti la prinderea airbag-ului, sa fie corespondenta volanului - exista cu cleme paralele si cu cleme un pic oblice - volanul de tiguan - daca airbag-ul se clipseaza in volan, atunci e ok.

 

codurile le gasesti postate in paginile anterioare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Am reusit sa cumpar un volan de cc, cel clasic cu piele si comenzi.

Din pacate la momentul achizitiei nu am observat ca 2 fire de la cablul airbagului sunt taiate, chiar aproape de mufa galbena. un fir se vede taiat in mufa, celalalt nu stiu unde ar duce. Ma poate lamuri cineva?

post-52441-0-38192900-1412344392_thumb.j

post-52441-0-85707300-1412344397_thumb.j

 

Eu acum am volanul in 4 spite fara piele, fara comenzi. Calculatorul de coloana este 3C0 953 549 L.

Nu stiu sigur daca am airbag cu un igniter sau cu doua. Am gasit undeva pe vwvortex cum ca din mai 2007 au trecut la un igniter, eu avand masina fabricata in 24 mai 2007. Stiti vreo regula de genul?

 

Am cautat calculator coloana cu terminatie AJ/AK/AH, din pacate deocamdata nu am gasit pe "stoc" (am pus si anunt in rubrica dedicata, dar daca cineva dintre voi aveti un astfel de calculator in plus, cumpar).

Mi-ar mai trebui 'slip ring', codul 3C0 959 653 B, sper sa nu gresesc (la fel, cumpar daca aveti in plus).

 

Sunt cam nerabdator sa il pun pe masina, daca il pun inainte sa cumpar calculatorul de coloana, am inteles ca nu mi-ar merge comenzile(evident), dar nici claxonul, corect? Airbagul ar functiona?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cablajul se poate repara.

Pregatestete sa dai aprox 700 ron pe un calculator de coloana. De split ring mai mult ca sigur nu ai nevoie.

Eu votez ca ai doua ignitere.

Daca le montezo fara calculator nu se aprind butoanele si nu iti va merge claxonul. Airbagul la nevoie se va declansa!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!