Jump to content

Inlocuire volan standard cu volan Passat CC


Ace83
 Share

Postare recomandată

salutare,vreau sa iau un b6 din 2008 cu volan in 3 spite fara comenzi,ce model de volan ma sfatuiti sa iau?are navigatie,cutie automata dsg,pilot automat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca vrei sa faci retrofit la volan multifunctional, in primul rand o sa iti trebuiasca alt calculator de coloana si cablaj volan.

 

dupa aceea, ai mai multe variante de volan... iar costuri totale per retrofit, intre 200 euro - cel mai putin - volan cu are masina respectiva dar multifunctional plus calc - toate SH..... si cel mai mult in jurul la 500-600 euro, cu volan de R line.

 

ai de unde alege.... dar intai cumpara masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am B6 2007 cu volan cu comenzi si padele de DSG.  Am vazut ca pe la magazinele care vind piese de retrofit se gasesc numai modulele cu butoane de la CC . Se pot inlocui numai modulele cu butoane?  Acum am cate patru butoane pe modul la CC cred ca sunt sase .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu, nu merge asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mecanic , au aceleasi dimensiuni ? Presupun ca placutele respective sunt numai cu contacte, chiar nu cred sa vina cu CAN pina la placuta respectiva .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu, nu au nicio legatura.... dimensiuni, forma, etc.

 

nu comunica pe can, returneaza valori catre calc mic din volan, acesta comunica mai departe pe LIN - la tine pe 1.3, la cele care vrei - pe 2.0.

 

cele de CC - B6 FL - au calculatorul in spita din stanga / sub butoane... la tine e separat, etc.

 

asa cum am zis mai sus, nu merge transformarea asta.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok,dar spuneti-mi ce pot face in plus de la comenzile de pe volan si nu pot face de la maneta stergatoarelor?daca este cu cutie dsg pot pune volan cu padele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

svg_gabriel10

Eu am volan multifunctional si am control pe unitatea audio si meniul BC+(ajustare optiuni pt comfort, lumini) . Pe maneta de la stergatoare nu am butoane.

post-149445-0-62516800-1430476023_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai da normal daca ai comenzi pe volan nu mai ai pe maneta ca si eu daca as schimba volanu tre sa schimb si maneta cu deaia fara butoane ca dacanu imi da eroare,de pe maneta schimbi in bord sa vezi meniu,consum,etc...deci pe volan este si volum

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

svg_gabriel10

Da, pe volan ai in plus comenzile pe audio. Cred ca maneta de stergatoare are sau nu butoane si in functie de IC (instrument cluster). Eu am cu maxidot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok,dar spuneti-mi ce pot face in plus de la comenzile de pe volan si nu pot face de la maneta stergatoarelor?daca este cu cutie dsg pot pune volan cu padele?

Poti schimba melodiile/posturile de radio, ajusta volumul sau opera unitatea de BT. Daca e dsg poti monta padele dar trebuie vazut daca suporta calc.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am vazut ca sunt de vanzare si comenzi de montat pe volanul existent se poate si asa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai vazut cate posturi sunt in acest topic?? Spor la citit!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Va salut! Am un passat 2010 highline 2,0 CBAB, volan cu patru spite, si pilot automat. Vreau sa pun un volan cc si am doua dileme.

1. volanul de pe site http://olx.ro/oferta/volan-vw-passat-cc-b6-b7-tiguan-golf-5-6-ID3Jqzf.htmleste original vw? sau ceva ,,chinezisme,,?

2.calculatorul de coloana http://olx.ro/oferta/calculator-volan-cu-comenzi-passat-2012-ID3Hpvj.htmlse potriveste? Stiu ca nu are pilot dar se potriveste pentru volan multifuncț.-eventual se poate dezmembra si lua de pe le ce am eu nevoie?AH nu gasesc.

Poate ma ajuta cineva. mulțumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Volanul este original dar renunti la cruise control pentru comenzi pe volan??

Din doua calculatoare midline nu poti face unul highline!

Mai bine cauta un 569T decat sa cumperi acel S!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vreau sa renunt la tempomat. Vreau un volan multifunctional complet. -569H...nu 569AH?


sau intreb daca calculatorul 5k0953569S(comenzi volan) se poate scoate si monta la coloana mea asa incat sa pota functiona tempomatul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu exista AH. Ai nevoie strict de 569T pentru a beneficia de toate functiile. Nu merge alt artificiu!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Buna ziua! Am achizitionat un volan de Passat B8 cu comezi pe volan,  m-ar intresa ce calculator de coloana trebuie sa pun si ce modificari trebuie sa mai fac. Se monteaza pe un Passat B6 an 2006. Pe masina am urmatorul calculator de coloana: COD 3C0 953 549 L

post-91693-0-26917800-1433762072_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa montezi un calculator de coloana  3C0 953 549AJ, AK, AH - daca masina e DSG, nu merge cel cu AK - daca e manuala, merg toate cele 3.

 

montezi calculatorul, codezi, faci setarile de baza, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merge volanul de B8 pe B6 2006?...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merge, daca schimbi ce am zis mai sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa montezi un calculator de coloana  3C0 953 549AJ, AK, AH - daca masina e DSG, nu merge cel cu AK - daca e manuala, merg toate cele 3.

 

montezi calculatorul, codezi, faci setarile de baza, etc

 

Multumesc, Florin!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai.Nechifor

Baieti merge montat "interiorul" airbagului de la volan cu 4 spite in unul cu 3? Modelele din poza

post-26988-0-68926100-1433947261_thumb.j

post-26988-0-94150200-1433947261_thumb.j

Modificat de Mihai.Nechifor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iti par la fel ??? .......sigur ca NU.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!