Jump to content

Inlocuire volan standard cu volan Passat CC


Ace83
 Share

Postare recomandată

Salutare !

 

Passat CC 2008, cutie manuala

 

Va rog mult sa ma ajutati si pe mine referitor la schimbarea volanului, din cel fara comenzi cu unul tot de Passat CC insa cu comenzi!

 

1. Volan existent 3C8 419 091 J  -  Volanul ce urmeaza a fi instalat 3C8 419 091 BE

 

2. Modulul de comanda existent 3C0 953 549 BA  -  Modulul de comanda ce urmeaza a fi instalat 3C0 953 549   AH / AJ /AH

 

3. E necesar sa schimb si spirala sau nu ? Eventual, care coduri la spirala merg pentru aceasta operatiune ?

 

4. Care este codul pentru cablu ce face legatura dintre airbag,comenzi si spirala (3C8 971 584   A / D / F) ?

 

5. Care si ce coduri e necesar de schimbat cu VCDS in calculator ?

 

Multumesc anticipat pentru orce sugestie !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

florine cum am mai spus am schimbat volanul am pus ala de golf 6 cu comenzi fara sa schimb si calculatorul de coloana ca sa fac functional claxonul a trebuit sa modific cablul de la airbag si comenzi acum ca am cumparat si calculatorul de coloana trebuie sal refac cum era inainte dar nu mai stiu alocarea pinilor...cablul si volanul sunt alea din pozele din cealalta pagina... mersi mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare !

 

Passat CC 2008, cutie manuala

 

Va rog mult sa ma ajutati si pe mine referitor la schimbarea volanului, din cel fara comenzi cu unul tot de Passat CC insa cu comenzi!

 

1. Volan existent 3C8 419 091 J  -  Volanul ce urmeaza a fi instalat 3C8 419 091 BE

 

2. Modulul de comanda existent 3C0 953 549 BA  -  Modulul de comanda ce urmeaza a fi instalat 3C0 953 549   AH / AJ /AH

 

3. E necesar sa schimb si spirala sau nu ? Eventual, care coduri la spirala merg pentru aceasta operatiune ?

 

4. Care este codul pentru cablu ce face legatura dintre airbag,comenzi si spirala (3C8 971 584   A / D / F) ?

 

5. Care si ce coduri e necesar de schimbat cu VCDS in calculator ?

 

Multumesc anticipat pentru orce sugestie !

 

- caculator coloana 3C0 953 549   AH / AJ /AH

- cablaj volan 3C8 971 584 F

- spira - NU este necesara.

- codarea - o sa fie 511 (daca e berlina)... monteaza componentele, asta se rezolva usor, la sfarsit.

 

florine cum am mai spus am schimbat volanul am pus ala de golf 6 cu comenzi fara sa schimb si calculatorul de coloana ca sa fac functional claxonul a trebuit sa modific cablul de la airbag si comenzi acum ca am cumparat si calculatorul de coloana trebuie sal refac cum era inainte dar nu mai stiu alocarea pinilor...cablul si volanul sunt alea din pozele din cealalta pagina... mersi mult

 

daca nu mi-ai zis in timp util.... aseara am montat unul pe o masina, iti scoteam pinii.

 

o sa caut sa vad pe unde am salvat ceva legat de asta....daca nu, intr-o saptamana imi vine un cablaj nou, iti masor atunci.

 

daca te ajuta pinii, uite aici cateva poze.

post-30007-0-68608300-1403589885_thumb.j

post-30007-0-76919000-1403589905_thumb.j

post-30007-0-52799500-1403589925_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. La CC am volan cu comenzi si vreau sa montez unul cu padele. In afara de volan mai trebuie ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nimic altceva.... doar volanul cu comenzi - sa fie de CC, B6 facelift... nu de Tiguan - ca au prinderile diferite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi mult florine ma ajuta mult si pozele pe care leai postat oricum calculatorul meu de coloana imi ajunge saptamina viitoare (lam luat din china cu terminatia AJ)asa ca tiasi fi recunoscator daca ai putea face o schema a pinilor daca nu oricum o sa ma ajut de pozele pe care leai pus....inca o data iti multumesc frumos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Nicola1 notez mufa neagra ce intra in calculator volan cu mc si mufa galbena ce intra in spira cu mg -> pin1 mc la papuc mare cromat de acolo fir la mg pin7, pin2 mc la pin10 mg, pin3 mc la pin9 mg, pin4 mc la cei doi papuci de cupru . Cele doua fire de la mufa airbag duc in mg pin 3si4. Asa este cablat 1k0 971 584 c ma gandesc ca este identic cu al tau

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ms mult  atti206 cum ajunge calculatorul de coloana o sa urmez schema asta si o sa va tin la curent

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Florin. Se mai face adaptare sau e plug and play ? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se modifica codarea pe 16- steering wheel - adaugi cu padele - tiptronic.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit. :beer:  Multumesc inca o data.

post-4945-0-16231900-1403967118_thumb.jp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. CE insemna TBD la calculatorul de coloana volan?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5K0-953-569-AA suporta volan de CC cu comenzi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU suporta. Iti trebuie un AB.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sau 5K0 953 569T 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna ziua tuturor!

Florine, salutare !

 

In sfarsit am facut rost de toate componentele necesare !

 

- Volanul 3C8 419 091 BE

- Modulul de comanda ce urmeaza a fi instalat 3C0 953 549 AJ

cablu ce face legatura dintre airbag, comenzi si spirala 3C8 971 584 F

 

Urmeaza sa le instalez in timpul apropiat !

 

Ideia este ca nu dispun de VCDS iar in acet caz voi apela la serviciile unui cunoscut (mentionez ca el nu a efectuat niciodata asa gen de modificari pe care urmeaza sa le efectuam)!

 

1. Pot monta componentele acasa singur iar ulterior sa ma deplasez (cca 90 Km) pentru a efectua modificarile necesare cu VCDS?

2. Te rog mult, daca poti sa-mi metionez pas cu pas operatiunile ce urmeaza a fi efectuate cu VCDS!

 

Multumesc mult pentru ajutor! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, poti monta... dar dupa aceasta, servodirectia o sa mearga greu.

 

trebuie codat corespunzator calculatorul de coloana, sa faca calibrarea la G85 si limita de forta la servodirectie.

 

procedurile le gaseste pe Wiki Ross Tech... si le-am postat de multe ori si aici. Daca e ceva, va ajut prin telefon.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna seara o intrebare daca ati putea sa ma lamuriti....am un passat din 2006 cu un volan in 4 spite fara comenzi asi vrea sa il inlocuiesc un unul de cc tot fara comenzi ,...intrebarea este in afara de volan mai trebuie sa inlocuiesc ceva sau se potriveste? ma refer la mufa airbag  va rog ajutatima!!!! multumesc mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca volanul de CC este in 3 spite vei avea nevoie de airbag + cablul de legatura dintre spirala si acesta .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am un vw touran din 2005 cu volan simplu in 3 spite:

 

volan-3-spite-piele-vw-golf-5-polo-airba

 

As vrea sa-i adaug comenzi pe el, in afara de butoanele propriu zise ce mai este necesar ?

 

35ae0dcc86cf435969fe8f7ec3245fab-5565168

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa citesti cateva pagini din acest topic, cam de asta mai este nevoie!!!! Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit si nu am gasit pentru touran exact, am crezut ca este ceva mai diferit. Scuze pentru offtopic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e diferit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci ar trebui sa cumpar butoanele, sa verific ce fel de centrala (din spatele volanului) am, daca este compatibila si acel cablaj ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!