Jump to content

Inlocuire volan standard cu volan Passat CC


Ace83
 Share

Postare recomandată

O sa ai nevoie 100% de cablaj si calculator, din cele listate de Florin. Nici o sansa sa iti mearga cu ce ai acum pe masina!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibil daca masina are lane assist si park assist, sa aibe si calculator high?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are legatura. E vorba ca volanul pe care vrei tu sa-l pui nu e compatibil cu ce ai acum pe masina, fie el si high.

Ai nevoie de unul din calculatoarele de coloana enumerate de Florin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce parere aveti de volanele complete vandute pe tocmai/mercador/okazii la 220-250 euro? 

Modificat de czsilviu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu de exemplu la masina din semnatura nu a trebuit sa schimb calculatorul de coloana doar volan airbag si cablaj airbag si masina este 2009 martie aveam calculator cu termina AJ care suporta lin1.3 si lin2.0 , fa un scan sivezi ce cod are

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibil daca masina are lane assist si park assist, sa aibe si calculator high?

 

 

Nu are legatura. E vorba ca volanul pe care vrei tu sa-l pui nu e compatibil cu ce ai acum pe masina, fie el si high.

Ai nevoie de unul din calculatoarele de coloana enumerate de Florin.

 

corect.........

 

Ce parere aveti de volanele complete vandute pe tocmai/mercador/okazii la 220-250 euro? 

 

nu putem spune nimic... de la caz la caz - eu zic ca e bine sa cumperi de la cineva cunoscut sa nu ai suprize. Au venit oameni, cu tot felul de produse... de te doare capul.... airbag-uri fara capsula detonanta... etc... asa ca, mare grija la vanzator.

 

Eu de exemplu la masina din semnatura nu a trebuit sa schimb calculatorul de coloana doar volan airbag si cablaj airbag si masina este 2009 martie aveam calculator cu termina AJ care suporta lin1.3 si lin2.0 , fa un scan sivezi ce cod are

 

corect - sansa destul de redusa pe B6 - dar asa cum recomand de fiecare data.....scanare inainte de retrofit, pentru verificare compatibilitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru sprijin! L.am montat in parcare la fan curier, nu mergea, am pus vcds am calculator cu ah in coada, coadat iar si un mare BINGO! Merge!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai scapat.... 2009.... deh, conteaza sa fie cat mai noua.

 

exact cazul lui atti - tot 2009, tot calc Highline.

 

scanare....verificare...inainte de orice retrofit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine ca am scapat mut bugetul de calculator de coloana pentru alte retrofituri (grile luminate b7 si butoane geamuri/oglinzi/ bloc lumini cromate)  :icon_bounce:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut la toata lumea.Am citit tot topicul dar am cateva nelamuriri.am un passat 2006 cu volan simplu in 3 spite.as vrea sa montez unul de golf gti tot in 3 spite model 2006.Intrebarea mea este daca se potriveste airbag-ul care are 2 mufe (igniter) si slip ringul daca este compatibil (al meu are 8 pini).Exista cablu de airbag cu comenzi si 2 mufe pentru airbag?Daca este cineva care a facut acest retrofit sau daca cunoaste ce imi trebuie as fi recunoscator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da se potriveste, merge si spira si gasesti si cablaj pt volan multifumctional si doua ignitere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact cum zice Florin, merge. Eu am avut volan normal si am pus cu comenzi . A trebuit sa cumpăr cablu cu 2 ignitere si calculator highline, eu am pus cu terminatia E. Montat , codat, adaptat ...... Si a ieșit perfect

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iar pentru cazul in care am deja comenzi pe volan, dar vreau sa pun butoane de generatie noua... sunt compatibile? Pentru B6 sportline?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Costel de unde ai cumparat cablul de airbag cu doua ignitere? Am gasit un calculator de coloana cu 'k' in coada.Suporta comenzi pe volan?si inca ceva, am gasit la un prieten un cablu de airbag de audi a6 pentru comenzi, dar are un singur igniter.daca ma ajutati cu o schema sa i-l pot modifica, eventual as pune al doilea igniter de la cablajul meu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cablu l-am cumpărat

Nou de la reprezentanta, 210 lei, dar poți sa pui cablu cu un ignitere si sa pui o rezistența pe modul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu o problemă.Mă frământă rau treaba cu comenzile.comenzile si calculatorul dintre ele, cel care vine in volan se potriveste de la golf 5 sau trebuie de Passat?Un cod pentru acel calculator sa meargă pe Passat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merg, sunt compatibile.... nu trebuie inlocuit, daca ai volan multifunctional de Golf 5.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut tuturor sunt mai nou pe acest forum,din cate am citit mai sus m-am documentat cat de cat si as vrea sa ma sfatuiti  va rog frumos.

    Am un VW Passat B6 3C2 an de fabricatie 06.2010 modelul Trendline,as vrea sa-i montez comenzi pe volan si pilot automat,mentionez ca am volan gen CC venit din fabrica.Cum pot proceda?E mai simplu sa ma duc la o reprezentata VW si sa ma ligugeasca aia de bani ptr aceste optiuni sau se poate face mai ieftin?Necesita inlocuirea totala a volanului cu airbag cu tot sau se pot monta doar comenzile pe volanul actual?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Eu nu am pus de Passat CC ci de Golf 6 GTI... asadar sper sa nu se considere offtopic!! tongue.png

Mi s-a parut mult mai fain asta fata de cel de CC.

Am pus varianta cu padele, pt ca am DSG.

Ca si preturi:

A costat 400 euro volanul + transport aprox 15 euro (de pe ebay)

Calculatorul de volan 150 dolari + 20 dolari transport (tot de pe ebay)

Intrucat nu era compatibil cruise control-ul cu noul calculator, a trebuit sa iau si sistemul de manete de B7.. iar pe asta l-am luat de la Porsche si a costat 250 ron parca.

Poze:

attachicon.gifDSC_0179.jpgattachicon.gifDSC_0170.jpg

Cine e interesat de coduri, linkuri, etc.. il rog sa se afirme si le postez cu placere!

Totul a fost montat si codat de catre userul Al Bundy ...caruia tin sa ii multumesc si pe aceasta cale! smile.png

salutare! m-ai putea ajuta te rog cu niste link-uri de unde ai cumparat piesele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai cautat pe Google ? si in aria vanzari ? avem colegi care au volane de GTI/R (eu abia mi-am inlocuit volanul tip CC cu cel de R)... si care ta ajuta si cu calculator - etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Buna ziua.Am o intrebare..se potriveste modul 1K0 953 549 CQ dat jos de pe un golf 6 pe un golf 5?

Este midline si vreau sa pun cruise control pe ea.

Spira la golf 5 este tip2 si conform wikiross ar fi compatibile.

l

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din pacate nu..... la modelul tau ai senzorul G85 pe coloana volan.

 

1K0 953 549 CQ este fara G85 pe coloana volan..... este pentru G6 care are g85 pe caseta de directie.

 

cauta unul care sa aibe G85 pe coloana volan

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara.am inlocuit calculatorul de coloana al passatului cu terminatia "K" si intampin cateva probleme.cand pun contactul claxoneaza singura 3 secunde,nu pot sterge eroarea de airbag si nu am claxon.ce ma sfatuiti?initial am avut calculator de coloana cu "A" si in urma unui retrofit la comenzi pe volan am fost nevoit sa schimb calculatorul de coloana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai tu ai avut airbag cu doua ignitere, noul volan cate are? Nu cmva noul airbag are doar un igniter? Sigur nu ai pus cablajul corect, motiv pt care nu iti merge claxonul.

Pt airbag, asteptam lamuriri si detalii ref la modul in care ai realizat montajul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca au umblat la cablaj - l-au modificat.....probabil - mai mult ca sigur, acolo este problema.

 

posteaza codul vechiului calculator si al noului calculator - 3C0 953 549 K - ai pus ?

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!