Jump to content

Inlocuire volan standard cu volan Passat CC


Ace83
 Share

Postare recomandată

Am gasit si achizitionat de pe e-bay un volan de Passat CC care intr-adevar are si comenzi si urmeaza sa ajunga. Ma intreb daca acest volan se potriveste cu modulul din spatele volanului si daca nu cumva vor fi probleme cu servo directia, asa cum am observat ca au avut alti colegi la inlocuirea volanului.

In privinta comenzilor am observat ca exista deja un topic in care este explicata procedura, insa trebuie vazut ce varianta de calculator de coloana se potriveste la acest volan si mai ales la acest tip de comenzi.

Astept pareri !

Atasez si o poza cu volanul nou achizitionat .

post-61368-0-97839100-1303291590_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sunt probleme cu servo dupa ce faci adaptarea, in schimb trebuie sigur un calc de coloana de generatie mai noua din seria celui care il ai pe masina care sa suporte comenzile de pe volan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stii cumva sa-mi dai vreun cod ca sa am dupa ce sa il caut ?

Esti sigur ca un calculator din generatia celui pe care il am eu suporta tipul asta de comenzi ?

Multumesc !

Si mai este cablajul din volan care probabil trebuie inlocuit cu altul care sa aiba si conectica pentru comenzi .

Sau trebuie schimbat si modulul din spatele volanului care are mufa in care se conecteaza cablajul din volan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CA sa-ti dau eu un cod compatibil, trebuie sa stiu ce cod are calculatorul tau actual de coloana de volan. Si intr-adevar trebuie schimbat si cablajul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu te supara dar cat te a ajuns cu totul volanul +airbag-ul?daca vrei sa impartasesti pretul cu noi sa avem o idee cam la cat ar fi bun un pret de cumparare.Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Airbag-ul a ajuns 100 Euro ( insa fara capsula pirotehnica- era una uzata, insa am reusit sa o inlocuiesc cu cea pe care o aveam eu ), iar volanul tot 100 Euro. Tot ce pot sa spun este ca acum totul arata altfel. Voi incerca sa postez niste poze.

Oricum ... nu-mi voi gasi linistea pana nu voi activa si comenzile :)

Singura chestie care ma intriga, sunt comenzile din dreapta care par sa fie pentru computer-ul de bord si ma intreb daca ar mai fi necesara maneta cu butoane ... ramane de studiat ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Um pret excelent 200 euro in total,eu vreau sa fac aceeasi operatie si cu ce am gasit eu ma duce la 350 euro in total!!! :blink: dupa ce-i adaugi si modulul pentru comenzi vei descoperii cu ce se ocupa toate comenzile volanului ceea ce ar fi pacat sa nu le activezi daca tot le ai :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca este 350 Euro cu airbag functional ( cu capsula activa ), cred ca e ok.

Privitor la comenzi, nu stiu inca de unde sa cumpar cablajul din volan si trebuie sa-mi gasesc timp sa demontez sa vad ce serie are calculatorul de coloana pe care trebuie sa ma ajutati sa-l depistez, pt ca nu stiu exact unde este. Astept reply :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de la dealer (reprezentanta ) si codul il vezi cu VCDS (vag-com) fara sa demontezi pe sub volan.

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Buna, Te rog sa-mi dai si mie codurile (volan si airbag). Eu am cumparat volanul fara airbag si nu stiu ce tip de airbag sa cumpar....Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA-mi codul volanului si iti caut codul airbagului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are cod inscriptionat ...volanul arata ca in atas....am achizitionat un aibag dar nu se potriveste

Cred ca volanul cu airbag este cel din foto

post-62245-0-04474000-1319536841_thumb.j

post-62245-0-86370900-1319537192_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3C8 880 201 K este codul. Presupun ca ai cumparat airbag de tiguan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cautat cu ETKA si pentru passat 2011 si 2012 modulul airbag la plansa 880 este 3C8 880 201 Q pentru volan cu taste multifunctionale....nu striu ce sa mai cred...

Airbagul pe care l-am cumparat are codul 5k0880201k81U si cel care mi l-a vandut a zis ca merge la passat C3/B6... dar se pare ca nu.

post-62245-0-59680500-1319610299_thumb.j

post-62245-0-16793100-1319610312_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este bun. Acest airbag este pentru volan de golf 6 fara comenzi. Se mai pune si pe noul polo si pe volanul multifunctional de golf 6 gti.

Modificat de florin1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La care te referi, la cel pe care l-am cumparat eu s-au cel care l-am gasit pe ETKA?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mi-am luat si eu de pe ebay volanul de CC pentru B6le meu si acum am aceasi problema cu ACE. Vreau sa vad ce mai imi trebuie pentru a-l conecta. Un clablaj si probabil un modul, nu am avut deloc comenzi pe volan pana acum, dar am RNS 510 cu ultimul firmware. Ar fi bine sa le am inainte de a merge la service ca sa nu fac 2 drumuri.

ce ma sfatuiti sa fac?

am scanat vagul si am asa:

Address 16: Steering wheel Labels: 3C0-953-549-SW20.lbl

Part No SW: 3C0 953 549 A HW: 3C0 953 549 A

Component: Lenksäulenmodul 006 0010

Revision: 00006000 Serial number: 3C5953507C

Coding: 0000013

Shop #: WSC 00028 028 00001

VCID: 2A5000F6BAA53F4C

No fault code found.

Multumesc!

Pentru cine e interesat de volan, a costat 270 GBP + 25 GBP shipingul cu posta romana, adica aprox 1500 lei cu totul, arata f bine OEM 100%.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am cumparat si airbag pentru volanul de cc, se potriveste, dar a aparut o problema... airbagul nu are cablul/cablajul pentru conectarea comenzilor pe volan. Va rog sa ma ajutati cu tipul de cablu/cablaj (codul) pe care trebuie sa-l achizitionez. Am cumparat si modulul de coloana de volan 3C0 953 548 AH.

Am cautat cu ETKA si am gasit cablul pentru conectarea comenzilor pe volan 3C8 971 584 A sau 1K0 971 584 C...Va rog sa-mi confirmati care este codul. Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am montat volanul de CC. Am sa atasez cateva fotografii.

Am o singura problema...airbagul.

Acum l-am dezactivat pana rezolv cu recunoasterea lui. Am doar o singura nelamurire: la codarea modului de coloana cu Vag com 908.1 imi apare un meniu, iar la codarea cu Vag com 11.2 alt meniu. De exemplu daca pun 908.1 codul ar trebui sa fie 00000113, iar daca il folosesc pe 11.3 codul este 00000513. Cu ultimul cod merg acum si imi da eroare pe airbag. Cam asta-i eroarea de la adresa 15:

Adresa 15: Airbaguri Eticheta: ROJ\3C0-909-605.lbl

Număr VAG SW: 3C0 909 605 M HW: 3C0 909 605 M

Componenta comandată: 0B AIRBAG VW8 032 2522

Revizie: 12032000 Număr serial: 003B1P8KVGE0

Codare: 0012354

Atelier: WSC 00028 028 00001

1 cod a găsit

00588 - Patron pirotehnic sofer -N95-

001 - Limita superioara Depăsită - MIL aprins

Pentru cine intereseaza volanul a costat 290 Ron (ocazii.ro), airbag - 155 Euro (ocazii.ro), modulul de coloana 3C0 953 549 AH - 170 Euro+30 Euro transport (e-Bay) si cablajul multifunctional 3C8 971 584 F -240 Ron.

post-62245-0-18968700-1326121054_thumb.j

post-62245-0-21021900-1326121061_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti trebuie sa montezi o rezistenta pe PIN 3 si PIN 4 pt ca tu ai avut inainte airbag cu 2 ingnitere si incepand cu 2008, toate volanele vin cu airbag cu un singur igniter.

Rezistenta trebuie sa fie intre 2.8 si 3.3 Ohm-i

Eu recomand montarea unei de 3 Ohm-i!

Acum ai 2 variante sa o aplasezi:

1. Fie direct pe placa modului - solutie mai eleganta aleasa de colegul malex78:

post-28301-0-69805100-1326573990_thumb.j

2. Fie pe firele din mufa galbena - solutie aleasa de majoritatea ultilizatorilor forumurilor externe:

post-28301-0-68970300-1326574007_thumb.j

Personal, recomand prima varianta, pt ca pe langa eleganta nu te chinui dez-izolatul firelor, lipitul rezistentei prin masina, etc.

Mai multe informatii gasesti in urmatoarele posturi:

Post #805 - Topicul "Ce modificari putem face la Passat B6 dupa ce l-am cumparat"

Post #812 - Topicul "Ce modificari putem face la Passat B6 dupa ce l-am cumparat"

Post #813 - Topicul "Ce modificari putem face la Passat B6 dupa ce l-am cumparat"

P.S.: Daca poate un moderator sa mute respectivele posturi care se refera la aceasta operatie din topicul "Ce modificari putem face la Passat B6 dupa ce l-am cumparat" in acest topic, ar fi de apreciat. :icon_thumright:

Astfel informatia va fii doar intr-un singur loc! :cool:

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc! Am vorbit si cu colegul Ace...dar eu am avut airbag cu 1 (unu) ingniter, si totusi nu stiu ce se intampla...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cablul multifunctional luat de tine nu are 2 mufe de airbag ?

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu...ca si cablul de airbag de la volanul fara comenzi are doar o singura mufa (igniter).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!