Jump to content

Masina mea,LWR-itza


Laurentiu_LWR

Postare recomandată

nu e secret...dar gasesti pe net...

daca spun mi-e sa nu se supere cei care fac astea pe bani...nu vreau sa le stric "afacerile"....

Modificat de Lawrentzyu_86
Link către comentariu

Revergorare :-))

post-14266-13582536169338_thumb.jpg

Mai am sa gasesc un service aproape de casa...bun...si preturi ok...:-)

Sent from LWR-itza using Tapatalk

Link către comentariu

exact asa am turnat si eu in toamna...

au schimbat ambalajul la febi.

aral sper ca mai ai sticle...

am eu imbus pt cutie daca vrei. cat ti-a cerut manopera?

Link către comentariu

e api gl4,gl5 sau gl4/5 uleiu ptr cutie?stiu ca trebuie doar gl4 ptr noi dar se gasesc foarte greu.

Link către comentariu

post-14266-13582860450708_thumb.jpg

Deci de 3 ore citesc topicul ala cu uleiuri cutie si nu am inteles nimic...sunt in mare dilema daca uleiul asta este bun...sa vedem ce zice si mecanicul maine...

Sent from LWR-itza using Tapatalk

Link către comentariu

Aral 75W90 API GL4/5 am in cutie de 2 ani fara absolut nicio problema. Intra perfect in viteze si la rece si la cald si nu caraie.

De unde ai luat uleiul de servo si cu cat? Trebuie sa il schimb si eu zilele astea.

Link către comentariu

40ron...de la Volkspart:-)

Maine o sa vad ce zice si mecanicul....

Sent from LWR-itza using Tapatalk

Link către comentariu

mecanicul iti zic eu ce iti zice...ca e bun normal...si eu trebuie sa schimb uleiu in cutie si nu stiu ce sa fac sa pun aral gl4/5 sau sa ma duc la reprezentanta sa iau ce zic ei ptr masina mea...la cealalta bora am pus liqui moly si iam zis sa imi aduca gl4 si pe sticla scria gl4/5....cica nu mai este doar gl4 este gl4/5 si este bun...si era sa uit de ce ai 5sticle?(5litri?)parca aproape 2litri a intrat ultima data la mine...stiu ca la tine este in 6 trepte si poate e mai mare cutia :icon_thumleft:

Link către comentariu

acu am venit de la mecanic...si mi-a zis ca nu recomanda si la el in service foloseste numai ulei original...mi-a aratat ce ulei mi-ar pune el...dar nici ala nu sunt foarte convins...am impresia ca este tot de 5 trepte

Link către comentariu

post-14266-1358339425657_thumb.jpg

din asta foloseste mecanicul...cica ii mai spune si ulei de caraiala...

Sent from LWR-itza using Tapatalk

Modificat de Lawrentzyu_86
Link către comentariu

stai ca nam inteles...ce nu recomanda mecanicu?uleiu tau aral?oricum nu cred ca trebuie ulei diferit daca ai 5trepte sau 6.

@muale la mine la bora veche a intrat aproape 1,8litri, la voi in 6trepte poate intra mai mult 2,3-2,4l cum zici tu

Modificat de nemtzalau
Link către comentariu

deci...pana aseara nici eu nu stiam ca trebuie ulei diferit...am fost la magazin si am cerut ulei de cutie si mi s-a dat Aral...

mai pe seara m-am apucat sa citesc topicul asta

unde au inceput indoielilie daca am luat sau nu un ulei bun...si din ce am citit uleiul care l-am luat ar fi bun pentru cutiile in 5 trepte...si neindicat pentru cutiile in 6 trepte...

citeste si tu acolo...mai multe nu stiu...

azi dimineata m-am dus la mecanic sa il schimb si iam aratat ce ulei am si ca sunt in dubii...raspunsul lui a fost ca el nu a bagat niciodata asa si a folosit numai ulei original...cum am pus poza mai sus...si nu poate sa imi garanteze ca este un ulei ok pentru cutia mea ca el foloseste numai dala...

ai inteles acum?

Link către comentariu

care ar fi diferenta intre cutii? in arafa de evidenta, treapta 6... uleiul unge angrenajele.

Link către comentariu

Intrebarea este de ce vrei sa-l schimbi? Ai verificat si ai pilitura? Sau e mentionat in manualul tau service asa ceva?

Link către comentariu

am citit si eu topicu ala stai linistit da tot indubii sunt ce sa pun,ultima data ti`am zis am pus liqui moly 75w90 api gl4/5(venea la sticla de 1litru de unde am si facut confuzia ca ai si tu tot la 1litru 5sticle :lol: ).

Link către comentariu

nervoss cum sa verifici pilitura? ca automat il scoti daca desfaci surubul. sau bagi magnet pe la gaura de umplere?

in manualul de service stiu ca sunt termene de schimb destul de mari (filtru aer 30k, filtru de motorina 60k) dar noi schimbam mai des.

Link către comentariu

deci...vreau sa schimb uleiul preventiv...

masina are deja 10 ani si vreo 240k km...si am ratat de cateva ori sa o bag in viteza...si a carait de a gasit-o dracii...s-a intamplat de mai multe ori si ma gandesc ca nu are cum sa nu fie pilitura in ulei...

Link către comentariu

Am luat decizia de a nu baga Aralul in cutie...decizie personala...

Intre timp am dat de altceva...a cedat Bizonul :-)) ma apuc din nou sa fac valva...

post-14266-13583450214684_thumb.jpg

Sent from LWR-itza using Tapatalk

Link către comentariu

te-a mancat in tuhaz sa il desfaci... daca nu e stricat,nu-l repara :))

ciudat sa cedeze, nu ai curatat bine suprafetele?(sau de la temperatura?) forte mecanice mari nu exista acolo.

ce faci cu uleiul?

Modificat de Muale
Link către comentariu

N 18 recunosc ca am gresit ca l-am desfacut...nu avea nimic...dar de N75 nu regret...chiar se simte ca l-am curatat...

o sa incerc cu Picatura...este alta reactie de lipit :))

Uleiul...incerc pe cale amiabila daca nu se poate il bag la vanzare...nu vreau sa ma cert cu nimeni :)

am uitat sa mentionez ca am schimbat uleiul servo :D

Link către comentariu
  • Laurentiu_LWR pinned this topic
  • Laurentiu_LWR unlocked şi unpinned this topic
  • Laurentiu_LWR a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!