Jump to content

Masina mea,LWR-itza


Laurentiu_LWR

Postare recomandată

Laurentiu_LWR

Make- Volkswagen
Model- Bora
Engine code- ASZ
Type- Bora TDI basis 96 6-g
Model year- 2003
Made in- Wolfsburg(Germany)
Production date- 29/05/2002
Fuel- Diesel
Litres /CC/Description- 1.9/1896cm3/pumpe-duese
Power:KW/HP/Rpm- 96kw/130 hp at 4000Rpm
Torque/Rpm- 310 at 1900Rpm
Cylinders/valves- 4 cylinders/8 valves
Transmission code- ERF
Gearbox number- 02MK
Gearbox type- 6 speed manual
Paint code- Blackmagic pearl effect(z4/c9z)
Inside color- Black

Acestea sunt informatii date de un VIN-decoder,dar sa incepem povestea...
Masina a intrat in tara in 2005...dupa care in 2007 am cumparat-o eu din autovit la pretul de 10000E,unde i s-a facut si o curatare de turbina tot la baietii de la autovit...
Am fost foarte etuziasmat de ea...nu a contat ce zicea testerul...io chiar vroiam aceasta masina:d am cumparat-o si dupa am inceput sa o analizez...in talon avea roti p R16 p masina erau R15,distributie cica schimbata...dar nu si in realitate si multe altele...nu am zis nimic...m-am apucat sa o fac tipla...o masina ingrijita...
Prima investitie a fost jantele aliaj R16 model Le'Castelliet dupa care revizie totala...distributie+pompa apa+accesorii,placute frana fata-spate,ulei + filtre cam majoritatea consumabilelor...lichide etc...am luat totul de la 0 cu toate ca vanzatorul imi zicea ca sunt majoritatea schimbate...chiar am vrut sa fiu eu sigur:)
Masina este model de baza
-4 airbag-uri
-geamuri electrice fata spate cu obtiunea roll up-down din cheie activata
-alarma fabrica+cheie briceag
-A/C
-computer bord...care de curand a fost schimbat cu unul cu inele cromate si functia Range activata
-ornamente interior carbon look
-ESP
si daca mai este ceva...intrebati..ca nu imi vine in minte:)
cateva poze..sa va faceti o idee,mai multe vor veni pe parcurs,dupa ce o aranjez putin si o bag intr-o sedinta foto:D
nu este o masina iesita din comun...dar pentru mine inseamna mult...
cand am cumparat-o...am zis sa fie ok ca si motor ca obtiunile se mai pun pe parcurs..dar motorul mai greu

 

100_5024.JPG Imagine0063.jpg

Picture 080.jpg Picture 257.jpg

Link către comentariu
Edy_magirescu

Sa o stapanesti sanatos si sa te bucuri de multi km, la volanul acestei masini. :icon_thumright:

Link către comentariu
Laurentiu_LWR

Salutare vecine :) Ce ochi de vultur ai:P..uitasem sa zic de tempomat...
Desi sunt de app 4 ani pe acest forum acesta este primul post de prezentare al masinii :)

Link către comentariu
costyserbanescu

frumoasa sa o stapanesti sanatos :Driver: din c an este masina si cati km are ??? mi se pare mie sau velanul este de golf 5 ???

Link către comentariu
Laurentiu_LWR

Merci frumos Razvan...

Masina este fabricata in 05/2002 dar este trecuta ca si model 2003
La KM nu stiu sa-ti zic...inca nu ii stiu pe cei reali dar iti dau niste cifre poate te ajuta cu ceva...
Masina am cumparat-o in 2007 si in bord avea 93000km,dupa care am scos foaia service de la reprezentanta si ultima revizie in germania a fost facuta in 2005 si 185000km si acum are aproape 124000km...
Reali nu a stiut nimeni sa imi zica...si au incercat multi sa o scaneze...dar fara succes :( banuiesc ca vanzatorul a dat si el vreo suta de mii inapoi...

Deci forumul ne indeamna la "prostii"...pana acum am frecat cu ciff la ramele din interiorul farurilor(le aveam de rezerva inca nu am demontat farurile de pe masina)..si poate daca tot le desfac ma bag si la semnalizare dubla...ca nu imi este frica de decupat...am facut deja proba pe o oglina de rezerva si e ok...

 

post-14266-0-33542800-1302107636_thumb.jpost-14266-0-06113300-1302107658_thumb.j

post-14266-0-71527300-1302107897_thumb.j

Intrebarea este cu ce sa vopsesc...trebuie vopsea normala?gen aceeasi culoare ca a masinii sau trebuie vopsea de temperaturi inalte?smile.gif

Link către comentariu

Eu am folosit spray cu vopsea normala, negru mat in 2-3 straturi si nu sunt probleme pana acum...

Link către comentariu

depinde cat de aproape este de o sursa de caldura. becurile dau ceva caldura...asa ca,pt a nu avea surprize de genul...vopsea cu basici...voloseste ceva rezistent la caldura.

nu ceva extrem,ca pe frane dar ceva sa nu te faca sa desfaci farul din nou

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Nu am avut timp de faruri...dar m-ar interesa mai intai...de unde ati cumparat primerul si vopseaua..ca eu nu am gasit...
dupa cum ati observat..nu prea am pus poze cu masina...si va zis si de ce...aveam o aripa mancata de rugina si mia cam fost rusine...dar azi am schimbat-o...
Poze de la operatiunea aripa:D

post-14266-0-89423100-1303227125_thumb.j post-14266-0-81946500-1303227154_thumb.j

post-14266-0-13218300-1303227171_thumb.j post-14266-0-25594600-1303227199_thumb.j

post-14266-0-54043700-1303227215_thumb.j post-14266-0-08635700-1303227232_thumb.j

Link către comentariu

nu ai aliniat bine bara fata/aripa.

pt far,materiale gasesti si la bricostore

Link către comentariu

Asta stiu :P din pacate..este bara AM...si nu stiu daca voi putea vreodata sa o aliniez :(
Urmeaza cand fac rost de banuti sa ii iau si bara OEM...dar tre sa prind ocazia cu vreo bora la dezmembrat..si sa am si bani bineinteles :)

Link către comentariu

cu timpul... :))
ideea este cand am luat-o...acu 4 ani...avea o basicutza...se cunostea putin inflorita vopseaua pe dedesubt
a evoluat si nu am luat-o in seama...pana cand am apasat mai tare si am scos cheia prin ea:(
in dreptul ala avea un burete pe interior...care probabil ala a tinut mereu umezeala acolo...si asa si-a facut rugina d cap...

post-14266-0-38680400-1303235872_thumb.j
Poze si cu motorul:D

post-14266-0-96842400-1303236154_thumb.jpost-14266-0-22796100-1303236168_thumb.j

Modificat de Laurentiu_LWR
Link către comentariu

Spalat cu apa sau "la carpa" :P Tot intreb si eu in stanga si dreapta poate imi fac curaj sa-l spal si eu...

Modificat de Circoloco
Link către comentariu

Razvane sa stii ca nu mam ferit sa dau cu apa pe el...
Inainte cand aveam depozit in alta parte,la vreo 3-4 luni...cumparam din benzinarie o solutie de curatat motoru si aveam aprat de apa cu presiune si imi faceam de cap cu el...
Veneam dimineata cu masina,pana la pranz se racea,dadeam cu apa,dupa care cu solutie si lasam sa actioneze vreo juamate ora...dupa care dadeam iar cu jetul...si o lasam sa se usuce cu capota ridicata pana seara sau suflam cu comresorul...
acum nu mai am conditiile de atuncea...dar saptamanal il sterg cu carpa...si nu are timp sa se puna prea multa mizerie si oricum inafara de praf..nu are ce sa fie pe acolo...ca nu am scurgeri de lichide din fericire:)

Link către comentariu

Atunci ce sa zic. Am mai primit un sut in fund de incurajare :). Multumesc si felicitari ca ai grija de ea :icon_thumright:

Modificat de Circoloco
Link către comentariu

Merci merci...sunt mic copil pe langa tine:))
Ce vroiam sa te intreb..am un coleg care a avut accident si din farurile lui FK au ramas doar lupele...crezi ca sunt ok sa le pun la mine?fac fata la H4?
Lupele care le ai tu sunt speciale sa la montezi ulterior?ai decupat oglinda sa le pui?

Link către comentariu

Lupele de pe farurile FK sunt pt H7 daca nu ma insel. Nu merg pe H4 pentru ca nu au acel obturator de lumina actionat de solenoid (cel care face click la activarea fazei lungi). Lupele mele sunt dedicate farurilor si instalatiei electrice H4. Nu a fost nevoie de decupaj. Au intrat prin sistemul de tije care se prind in spatele oglinzii insa problema a aparut la shroud (rama decorativa a lupei) care a trebuit pozitionat mai in spate pentru ca lovea in geam :blink:

Mi-ar fi placut mai mult sa fi fost cu decupaj in far... lucrarea ar fi fost mult mai fidela dar si munca pe masura. E nevoie de timp si cel mai bine sa ai o pereche de faruri in casa cu care sa te poti juca cand ai timp si chef. Eu le-am facut presat de timp si m-am chinuit destul si asa... Din cate tin minte tu ai o pereche de oglinzi. Fa rost de 2 lupe bi-xenon din dezmembrari ca nu sunt o avere daca cauti bine si te ajut cum pot :icon_thumright:

Modificat de Circoloco
Link către comentariu

deocamdata chiar nu sunt fonduri:(..totusi la cat ar potea ajunge?

una din oglinzi este crapata..deci nu ar merge montat p ea...

doar facute experimente..l asta te refreai?

oricum...meri mult...daca e cv stiu la cine sa apelez:)

Link către comentariu

la 2 mil maxim poti sa gasesti lupe foarte bune :icon_thumright:

Modificat de Circoloco
Link către comentariu

pai in cazul asta..parca mai merge...merci mult d tot...o sa incep sa m interesez... :icon_thumright:

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

salutare...am revenit cu ceva care de mult vroiam sa fac..dar imi era teama sa nu iasa urat...

celelalte grile cum se scot?:D

inainte

post-14266-0-98090600-1304180763_thumb.j

dupa

post-14266-0-55943900-1304180777_thumb.j

am aflat cum se demonteaza si cea de la pasager:d

post-14266-0-53151500-1304186630_thumb.j

din pacate am ramas fara material pt cea de la sofer...revin:)

Modificat de Lawrentzyu_86
Link către comentariu
  • Laurentiu_LWR pinned this topic
  • Laurentiu_LWR unlocked şi unpinned this topic
  • Laurentiu_LWR a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!