Jump to content

Proiectoare ceata Octavia 1


Luca_cel_nebun
 Share

Postare recomandată

Am si eu nevoie de un sfat. Am schimbat farurile la masina si am cumparat cu proeictoare incluse .Vreau sa cumpar un switch care sa aiba si pozitia pentru proiectoare . Intrebarea mea este daca mufa prin care se conecteaza la cabluri este diferita de cea care este acum pe masina ( fara proiectoare ) sau aceasta este universala putind fi conectat firul de la proiectoare la ea si in aceasta comutatorul? Trebuiue cumva sa caut ca switch-ul sa aiba si mufa lui ? Multumesc ! :sick:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mufa de pe masina are gaura in care sa bagi firul care duce la proiectoare. Deci trebuie sa iei doar switchul si 3 pini mama, unul la switch si 2 la faruri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc , de raspuns ! Am luat deja astazi switch-ul si l-am pus pe masina . Functioneaza perfect ( se aprin pozitiile , farurile si stopul de ceata ) si in pozitia cu proiectoarele aprinse se ilumineaza si lampa de pe margine . Luni urmeaza sa merg din nou la cei de la service pentru a lega si proiectoarele la blocul de lumini . Sper sa fi meritat efortul ! Bafta! :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astazi am fost cu masina si am conectat proiectoarele la blocul de lumini si totul functioneaza perfect . Nu am apucat sa merg cu ele noaptea sa vad daca se observa vreo modificare majora in eficienta farurilor . Ce pot sa spun deocamdata ,este ca arata foarte bine . Nu stiu becurile stoc cat sunt de bune , dar imi este teama sa pun altele , sa nu patesc ce a patit cineva de pe forum care spunea ca din cauza becurilor i s-au topit nu stiu ce la proiectoare . M-ar fi tentat sa fi pus niste Philips Vision Plus sau Extreme . :)

Modificat de pte
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma bucur ca s-a potrivit blocul de lumini :icon_thumright:

Eu am schimbat becurile in proiectoare, nu mai stiu exact ce model sunt dar sunt H2 parca (corectati-ma daca gresesc).

Daca respecti specificatiile producatorului si iei un blue vision conform nu ar trebui sa ai probleme

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Becurile sunt H3 si in niciun caz sa nu iei Philips Blue Vision. Mie mi-a afumat 2 faruri si mai era un caz p-aici pe forum care a patit la fel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci ce becuri ar fi bune pentru proiectoare, care sa vada spre albastru, sa imite xenon-ul ... ?

Modificat de bn64and
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci ce becuri ar fi bune pentru proiectoare, care sa vada spre albastru, sa imite xenon-ul ... ?

daca tii sa imite numai xenonul nu-ti pot raspunde

pot insa sa-ti spun ca eu am bagat xenon la 35w, 6000k si sunt supermultumit

vezi insa ca 6000k sunt doua variante pe piata, una care are tenta de albastru si una cu nuanta de alb

din experienta proprie (am avut cele spre albastru si le-am dat jos) am circulat cu cele albe, pe care le am si in prezent, noaptea si pe timp de ploaie si pe ceata

intradevar astea albe aduc o eficienta sporita farului

adica, lumina farului aprins numai cu faza scurta incepe cam de la 1-1,5 metri de la botul masinii

aprinzand proiectoarele acel gol de 1-1,5 metri se umple (este luminat) plus se lumineaza cam 1 metru pe fiecare laterala

mentionez ca atat proiectoarele cat si farurile le-am reglat la reprezentanta dupa montarea becurilor cu xenon

sa revin si sa-ti spun care a fost motivul pentru care am renuntat la cele cu tenta de albastru: pe ploaie si pe ceata nu se vede nimic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate , nu-mi permit acum un kit xenon dar cred ca m-as rupe pentru o preche de Philips extreme daca as sti cxa nu prajesc proiectoarele . Sal

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Nu proiectoarele se prajesc.Farul se afuma practic.Capata o nuanta alba in interior.Tind sa cred ca este un defect de fabricatie.Stiu pe cineva care a fost precat in Germania acum cativa ani si cand s-a intors avea farurile afumate.Nu stiu sa va spun daca este valabil si pentru cele care au montate instalatii de xenon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
Din pacate , nu-mi permit acum un kit xenon dar cred ca m-as rupe pentru o preche de Philips extreme daca as sti cxa nu prajesc proiectoarele . Sal

eu am pe masina extreme power Philips si nu sa afumat nimic ,dar nu e mare diferenta de cele normale

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu proiectoarele se prajesc.Farul se afuma practic.Capata o nuanta alba in interior.Tind sa cred ca este un defect de fabricatie.Stiu pe cineva care a fost precat in Germania acum cativa ani si cand s-a intors avea farurile afumate.Nu stiu sa va spun daca este valabil si pentru cele care au montate instalatii de xenon.

Cu xenon nu cred ca se afuma, deoarece xenon-ul degaja mai putina caldura decat halogenul, insa mai multa lumina.

Intentionez sa-mi pun si eu xenon in proiectoare, deoarece am auzit numai laude despre lucru asta. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am becuri blue vision pe proiectoare si nu mi s-a afumat nimic si se vad si supercool zici ca e xenon pe nuanta alba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ptr emilvef

lumina data de faruri bixenon si proiectoare xenon

post-44606-1259744866_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@vanessa

Ai fost cam prea darnic/a cu lumina data de proiectoare. Asta daca nu cumva ai xenon in proiectoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ptr bogdan2

deci pe masina am bixenon in faruri (H4) si xenon pe proiectoare (H3)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SI daca va puneti si pe pozitii si pe semnal o sa fiti cool ! :ceuameni: :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa-i omu' nostru. Uita cum este sa mergi cu lumanari in far, acuma avem xenoane OEM !!! :ceuameni:

Modificat de bogdan2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nici eu nu sunt adeptul ideii de xenon AM....dar nici chior nu mai pot sa merg pe sosea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a mai legat cineva proiectoarele impreuna cu faza scurta? are releu?rezista instalatia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

care atti mai montat de unde a ti luat alimentare pt proiectoare vreau sa comand un releu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti lua de pe baterie printr-o siguranta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!