Jump to content

Proiectoare ceata Octavia 1


Luca_cel_nebun
 Share

Postare recomandată

Daca e nevoie sa tractezi masina cum faci? Normal grila din dreapta se scoate pentru a avea acces la carlig. Acum iti mai permite sa o scoti usor (cu tot cu proiector) daca e cazul? In rest arata bine. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lucky12121975

E foarte usor de demontat, se vede si in poza. In cazul in care trebuie sa am acces la carlig (sper sa nu :vaidecapulmeu: ) am de desfacut doar 2 suruburi (de tipul celor care prind aparatoarele de noroi) si scot imediat proiectorul cu totul. Daca da-i zoom la poza o sa vezi si cele 2 suruburi de prindere (ambele inspre "restul" de grila de plastic neagra)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca tot spui ca ai reusit sa le faci, incearca sa faci un mic DIY in sectiunea specifica, poate ajuti multe persoane care vor sa faca aceasta operatiune. Si eu aveam in cap sa fac asta, dar am vazut ca la bara de RS de potrivesc mai bine deoarece este curbura diferita. Tu probabil ai taiat/frezat coltul barei sa se apropie cu proiectorul. Eu pana nu pun bara RS, nu ma incumet cu proiectoare :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stiu ca tine de gusturi pana la urma...dar voi ce urmariti ?

functionalitate sau design ?

ca functionalitate, mai bine decat proiectoarele incorporate in far nu cred sa lumineze

ca design... no coment, mie nu imi place cum arata cu proiectoare in bara

lasa Skoda ta sa fie o skoda .... :)

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca tot spui ca ai reusit sa le faci, incearca sa faci un mic DIY in sectiunea specifica, poate ajuti multe persoane care vor sa faca aceasta operatiune. Si eu aveam in cap sa fac asta, dar am vazut ca la bara de RS de potrivesc mai bine deoarece este curbura diferita. Tu probabil ai taiat/frezat coltul barei sa se apropie cu proiectorul. Eu pana nu pun bara RS, nu ma incumet cu proiectoare :)

Salut, nu am taiat absolut nimic din bara. nu e nevoie sa tai deloc. Eu mi-am facut doar un mic decupaj pentru a fixa urechea (incercuita cu rosu in poza) direct in bara. e buna ideea cu un scurt DYI pentru asta. Cand se face mai frumos afara o sa ma apuc de demontat si facut poze pas cu pas. Dar e simplu

stiu ca tine de gusturi pana la urma...dar voi ce urmariti ?

functionalitate sau design ?

ca functionalitate, mai bine decat proiectoarele incorporate in far nu cred sa lumineze

ca design... no coment, mie nu imi place cum arata cu proiectoare in bara

lasa Skoda ta sa fie o skoda .... :)

 

Clar tine de gust orice modificare a unei masini. Ca si functionalitate garantez ca cele din bara isi fac treaba muuuuult mai bine decat cele din far. Una peste daca stam sa ne uitam in jur, probabil 99% din restul masinilor (skoda inclusa aici) au proiectoarele de ceata in bara. SOT 1 e singura pe care am vazut-o cu proiector in far. Eu unul trag niste concluzii de aici. Am ajuns sa am 2 tipuri de proiectoare dintr-o pura intamplare: primele au fost cele din bara dupa care a urmat un set complet de faruri noi care intamplator au venit si cu lupele de proiectoare. In foarte rarele ocazii cand sunt nevoit sa folosesc proiectoarele, le folosesc pe cele din bara. Lumineaza bine pana pe la 10 m in fata si cam 1m stanga, dreapta masinii. Mult mai bine decat cele din far in cazul meu. Din cauza asta, cele din far nici nu mai sint functionale momentan.

post-95259-0-69234300-1397207091_thumb.j

Modificat de lucky12121975
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

As fi interesat sa stiu cum ai realizat acea adaptare pentru proiectoare. Mor fara ele si sunt proaspat posesor de oct combi tour.La seat le am in bara de jos si sunt foarte utile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal. foloseste cineva proiectoarele din far? fac treaba se vad bine? merita investitia?

ma gandeam sa i-mi montez.......poate pune cineva o poza cu ele aprinse noaptea?

 

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca citesti topicul in intregime ,vei afla raspunsul singur..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok. pana la urma am inteles ca nu prea sunt stralucitoare. bara are locasuri mici si nu am gasit ceva care sa intre perfect. ma gandeam la unele pe care sa le prind prin spate  si sa decupez acel ornament.......ceva cu lupa pt ca au o delimitare f buna si nu orbesc pe cei care vin din fata.

 

ceva de genul asta

 

http://www.superflux.ro/magazin/index.php?main_page=popup_image&pID=5527&zenid=0d81baa838dcd965e4c27aceb2c75f66

 

ar da destula lumina?

Modificat de catalin_911
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

chiar nimeni nu are nevoie de prouectoare? lumina de la "dacie"  este de ajuns?

nu a mai incercar nimeni? macar o ideeie ceva.......

Modificat de catalin_911
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Help!!! Caut inel prindere bec d2s Octavia 1. Cu deosebita considerație!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

sal. daca tot s-a adus in discutie subiectul. am schimbat si ieu farurile la O1 si am pus cu proiectoare. 

trebui schimbat blocul de lumini. trei intrebari daca se poate sa ma ajutati.....

1. pot aprinde proiectoarele dacat cu pozitiile puse?

2. am inteles ca firul trebui tras de la NL.....daca nu am fir pe mufa masini ce papuc pot folosi sa trag fir?

3. si eventual ce papuci i-mi trebui sa pun siguranta in tabloul masini?

 

mutumesc f mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, poti aprinde proiectoarele doar cu pozitiile/

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc.

 

ceva despre ce papuci i-mi trebui pt mufa masini si in tabloul de sigurante???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N 103 358 07  la blocul de lumini

N 907 326 03 la siguranta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

aveti idee unde gasesc proiectoare din astea, in grila? ma intereseaza fara DRL, daca se poate

 

post-7945-0-23964100-1445930463_thumb.jp  post-7945-0-76100400-1445930480_thumb.jp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!