Jump to content

Proiectoare ceata Octavia 1


Luca_cel_nebun
 Share

Postare recomandată

Mie mi-a pus un electrician proiectoare in faruri. Pur si simplu se decupeaza plasticul din spatele locului unde sta proiectorul (se lasa o margine cam de 3 milimetri), se scoate inlocuitorul (ala fals, argintiu, de plastic) din far si in loc se pune un proiector (cu tot cu bec - parca H3), eventual luat din alt far de octavia. Trebuie de asemenea capace originale pt. a se acoperi zona decupata si de asemenea trebuie trasa toata cablaraia catre comutatorul din bord (sau buton separat), relee etc.

M-a costat 200 RON cu totul (proiectoare si capace aduse de electrician). :-D

Deci ce am vrut sa spun e ca cei de aici care vorbesc fara sa stie, si care zic ca nu se poate decat schimba farul cu totul, HABAR NU AU sau sunt RAUVOITORI.

Oricum, acelasi raspuns l-am primit si eu de atatea ori de la service Porsche, Brady etc. :D

Daca mai ai nr. de telefon al celui care ti-a montat farurile de ceata te rog sa mi-l dai si mie.

Cu multumiri, I.Calinescu tel 0745371285

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
Mie mi-a pus un electrician proiectoare in faruri. Pur si simplu se decupeaza plasticul din spatele locului unde sta proiectorul (se lasa o margine cam de 3 milimetri), se scoate inlocuitorul (ala fals, argintiu, de plastic) din far si in loc se pune un proiector (cu tot cu bec - parca H3), eventual luat din alt far de octavia. Trebuie de asemenea capace originale pt. a se acoperi zona decupata si de asemenea trebuie trasa toata cablaraia catre comutatorul din bord (sau buton separat), relee etc.

M-a costat 200 RON cu totul (proiectoare si capace aduse de electrician). :-D

Deci ce am vrut sa spun e ca cei de aici care vorbesc fara sa stie, si care zic ca nu se poate decat schimba farul cu totul, HABAR NU AU sau sunt RAUVOITORI.

Oricum, acelasi raspuns l-am primit si eu de atatea ori de la service Porsche, Brady etc. :icon_thumright:

Face cineva chestia asta in Timisoara?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Eu am proiectoare in faruri dar tot ma tenteaza sa pun. Mi-am facut peri albi cu toti "inteligentii" care merg cu proiectoarele aprinse "ca arata frumos"!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu inteleg, daca ai, unde vrei sa-ti mai pui? ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie mi-a pus un electrician proiectoare in faruri. Pur si simplu se decupeaza plasticul din spatele locului unde sta proiectorul (se lasa o margine cam de 3 milimetri), se scoate inlocuitorul (ala fals, argintiu, de plastic) din far si in loc se pune un proiector (cu tot cu bec - parca H3), eventual luat din alt far de octavia. Trebuie de asemenea capace originale pt. a se acoperi zona decupata si de asemenea trebuie trasa toata cablaraia catre comutatorul din bord (sau buton separat), relee etc.

M-a costat 200 RON cu totul (proiectoare si capace aduse de electrician). :-D

Deci ce am vrut sa spun e ca cei de aici care vorbesc fara sa stie, si care zic ca nu se poate decat schimba farul cu totul, HABAR NU AU sau sunt RAUVOITORI.

Oricum, acelasi raspuns l-am primit si eu de atatea ori de la service Porsche, Brady etc. :)

Si eu am facut lucrarea asta de cateva ori.Am avut nevoie de capac,lupa proiectorului care vine cu tot cu suportulde bec,niste fire ,blocul de lumini cu proiectoare si un releu.La service gasesti kit pentru montarea proiectoarelor dar lupa nu vine decat cu far cu tot dar se pot lua de pe alt far de undeva de la o dauna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si ceva poze dar i-mi cer scuze de calitatea lor au fost facute cu telefonul.

post-25792-1232560444_thumb.jpg

post-25792-1232560454_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut ,vreau si eu proiectoare ca cele din poze ,de unde sunt cumparate si cat au costat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt proiectoarele luate din farurile unei daune.Daca ai pe cineva la un service de tinichigerie te poate ajuta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Eu le-am demontat si le-am curatat lupele pentru ca se afumasera si nu mai bateau bine. Le-am scos si niste opritori care erau montate in ele si acum am lumina mai buna pe ele. As vrea sa-mi pun xenon h3 si nu stiu daca este eficient. Poate a pus cineva si ne poate spune cate ceva. Stima!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum zicea cineva nu merita. Eu am proiectoare in far din fabrica si pot sa spun ca atunci cand le aprind se mai lateste putin aria de acoperire a farurilor. Dar nu e nimic wow, cred ca merita mai mult sa le montezi in bara. Problema e ca dupa aia ai toate sansele sa enervezi pe ceilalti participanti la trafic. Mor cand vad ghiolbanii care merg cu proiectoarele aprinse desi nu e pic de ceata.

Modificat de insanity
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu inteleg, daca ai, unde vrei sa-ti mai pui? :)

Jos, in bara :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt o groaza de magazine de tuning, sau siteuri care aduc proiectoare in diferite forme... trebuie doar sa te gandesti ce model vrei si cum sa le potrivesti in bara...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Eu le-am demontat si le-am curatat lupele pentru ca se afumasera si nu mai bateau bine. Le-am scos si niste opritori care erau montate in ele si acum am lumina mai buna pe ele. As vrea sa-mi pun xenon h3 si nu stiu daca este eficient. Poate a pus cineva si ne poate spune cate ceva. Stima!

Spune-mi si mie te rog cum ai scos opritorile alea ?? Am dat si eu farurile jos si le-am spalat si alta viata. De asemenea ma bate si pe mine gandu sa pun xenon in proiectoare, asta dupa ce am vazut la o alta masina si batea foarte bine. Probabil ca daca scoti acele opritoare le poti folosi linistit pe post de faza scurta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@mihaintz am in faruri, dar nu ii deranjeaza daca le aprind pe alea.

@insanity - bune si ieftine (doar asta cautam toti nu? :D ) Eu am sunat la mai multi, inclusiv dezmembrari - toti mi-au dat acelasi raspuns: la Octavia sunt doar cele inglobate in faruri (cum am si eu dealtfel), dar nu ma las batut.

Uite astea sunt dragute dar sunt prea scumpe! http://piese-auto.anunturi-auto.4tuning.ro...92692.html#poze

(sper ca nu e o problema ca pun link, daca e sa se stearga). 7380a_Proiectoare-S6-cu-leduri-1-292692.jpg

Modificat de crs
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit asa ceva la dezmembrari, doar ca nu stiu daca pot sa le montez. Ma ajuta cineva, sau ma indruma catre un electrician? Sa le cumpar sau nu?

Multumesc

post-13767-1238444549_thumb.jpg

post-13767-1238444571_thumb.jpg

Modificat de Clodius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@crs alea din bara nu sunt proiectoare de ceata, sunt DRL-uri (Daylight Runing Lights) e alta mancare de peste...

@ Clodius Proiectoare din acelea am mai gasit si eu pe l;a dezmembrari, ideea e ca mai bine le iei cu far cu tot ca sa nu te mai chinui sa le montezi pe farurile din dotare. Operatiunea este destul de complicata si implica dezlipirea "sticlei" farului si apoi resigilarea cu toate riscurile ei (etanseizare slaba etc)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La ce pret ai gasit tu? Eu cu 80 RON.

Ai gasit pana la urma far cu totul si la ce pret?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca sunt cele din far se pot monta fara sa dai sticla farului jos, se scot acele capace false din farul actual care imita lupa, doar ca mai trebuie cele 2 capace rotunde din spatele farului. Si trebuie sa schimbi si blocul de lumini sau sa le legi pe stopul de ceata din spate cu un releu, dar nu e recomandat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Blocul de lumini insemnand doar butonul, sau mai trebuie si cablurile?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cablul e cea din urma grija , ca pret, butonul (switch-ul) e scump.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu eu se gaseste si kitul de montare al proiectoarelor,care cuprinde cablajul pentru proiectoare si releul. O sa caut codul si sper sa aflu si pretul lui.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Releul este pus acolo doar sa taie proiectoarele cand se trece pe faza lunga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai gasit pana la urma far cu totul si la ce pret?

Farul cu totul am gasit la 600ron ambele, dar m-am gandit ca nu merita, mai ales ca nu aveau nici xenon. Adica pt ce sa imi schimb farurile daca sunt bune. Desigur in cazul nefericit in care as fi dost nevoit, (accident sau altceva) poate m-as fi gandit la acest mic upgrade, altfel nu se justifica investitia.

@Al Bundy Farurile mele nu au capacul ala in spatele proiectoarelor deci ar trebui taiat si plasticul, plus acele capace de pus dupa = prea multa bataie de cap. Nu spun ca nu se poate face, dar nu cred ca merita mai ales ca lumina nu e extraordinara la proiectoarele de tipul acesta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Codul kitului de montare proiectoare este

BEA 309001A si cuprinde cablajul si releul.Pretul este de 150 ron.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutari

Mi-am cumparat si eu de curand un set de faruri cu proiectoare incluse. Asta pentru ca doream sa imi pun proiectoare si dupa mai multe cercetari am ajuns la concluzia ca e mai bine sa iei farul cu totul ... mai ales daca e si la un pret decent.

Cand m-am uitat la conectorii farurilor originale (fara proiectoare ceata) am observat ca in mufa respectiva sunt si firele pentru proiectoare conectate.

Stie cineva ce pini sunt asociati in butonul pentru lumini din bord proiectoarelor de ceata? De asemenea ce pin este pentru stopul de ceata? Proiectoarele de ceata au un releu separat prin intermediul carora se aprind?

Mi-ar prinde foarte bine o schema electrica a partii din fata pentru Octavia Tour, daca are cineva si poate sa dea un share la ea.

Merci mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!