Jump to content

Proiectoare ceata Octavia 1


Luca_cel_nebun
 Share

Postare recomandată

Am reusit si le-am montat , iar acum sunt perfect functionale ! Va pun si niste poze dar imi cer scuze de calitatea lor pentru ca sunt facute cu telefonul . Imi plac fosrte mult cum se vad ! Numai bine !

post-15389-0-88502600-1288974488_thumb.j

post-15389-0-03597300-1288974497_thumb.j

post-15389-0-52156000-1288974508_thumb.j

post-15389-0-67771100-1288974519_thumb.j

post-15389-0-56740700-1288974555_thumb.j

Modificat de pte
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

o intrebare pt. cei ce au proiectoare OEM ce becuri h3 ar da randamente mai bune pe ceata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Niciunele... proiectoarele astea la O1 sunt mai mult pt. estetica. Eficienta lor lasa de dorit. :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu sunt multumit de proiectoarele OEM. Am faruri xenon fabrica cu proietoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si mie mi se par eficiente...am venit aseara pe valea prahovei,ceata,drum ud,curbe,marcaje aproape inexistente,conditii grele Proiectoarele de ceata(halogen) + faruri xe am 4300k si-au facut treaba excelent,foarte multumit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Proiectoarele in bara nu astupa din admisia de la turbo???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si mie mi se par eficiente...am venit aseara pe valea prahovei,ceata,drum ud,curbe,marcaje aproape inexistente,conditii grele Proiectoarele de ceata(halogen) + faruri xe am 4300k si-au facut treaba excelent,foarte multumit

si ce becuri ai in proiectoare si daca xenoanele sunt after market?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am pe faruri halogene extreme power si daca pe proiectoare as pune xenon de 4300k credeti ca ar fi mai eficient pe CEATA! AStept parerile celor ce au xenon in proiectoarele OEM

Modificat de emilvef
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici un xenon nu e mai eficient pe ceata decat un halogen/

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si mie mi se par eficiente...am venit aseara pe valea prahovei,ceata,drum ud,curbe,marcaje aproape inexistente,conditii grele Proiectoarele de ceata(halogen) + faruri xe am 4300k si-au facut treaba excelent,foarte multumit

si ce becuri ai in proiectoare si daca xenoanele sunt after market?

xe este aftermarket,becurile in proiectoare sunt Osram Original Spare (normale si foarte ieftine)

Am retestat combinatia asta aseara pe centura bucuresti,unde ceata a fost extrem de densa,lumina produsa este foarte buna.

Nu as pune xe pe proiectoare

Modificat de Ambivalent
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu unul mi-as pune xenon in proiectoare doar pentru aspect...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N AM sa dau 200 ron in plus doar pt aspect ... Eu vreau sa vad cand e ceata sau ploua!Daca as fi sigur ca e mare diferenta as pune.Mai astept pareri de la cei ce au halogen in far ... :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar aseara am vrut sa folosesc proiectoarele. Am mers in afara localitatii si era ceata foarte densa. Cand le aprindeam insa, senzatia era la fel ca si cand as fi aprins faza mare, nebulozitatea accentuandu-se.

A nu se lua ca antireclama, dar nu sunt multumit de ele. Sincer sa fiu, mi-as fi dorit sa-si faca treaba pe ceata, ca nu le-am pus pt. fite, dar asta e...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai n ai spus ce becuri ai in proiectoare de nu esti multumit :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde ce te astepti de la proiectoare...nu prea cred ca ai sa gasesti ceva sa ai impresia ca a "disparut" ceata...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@emilvef - am becuri standard - OEM, insa problema nu este intensitatea luminosa, ci modul de dispersie al luminii (proiectoarele fiind pozitionate in faruri, bat prea sus)

@moog - nu am pretentii absurde, insa proiectoarele vechii masini erau pozitionate in bara si bateau altfel. Nu faceau minuni nici alea, dar ajutau putin pe ceata. Astea de la O1 prefer sa le tin stinse

Modificat de x-tremist
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu pe faruri am becuri Phillips Extreme power care işi fac treaba excelent si ma fac sa nu simt faorte tare nevoia de a pune xenon . Pe proiectoare am becuri Osram cu care au venit farurile ( sunt Hella şi le-am schimbat de circa un an ) dar imi este teama sa le schimb ca sa nu se afume cumva ( am inteles ca se poate topi o garnitură de plastic şi se afuma farurile). Cu toate astea IŞI FAC TREABA FOARTE BINE ! Bat cam 6-7 metri in fata masinii şi circa 1,5-2 metri in lateral , astfel ca am soseaua luminata din sant in sant . Farurile vechi nu au avut proiectoare si 4 ani m-am cam chinuit pe ploaie si ceată . La servici am Passat si Astra cu proiectoare in bara si crede-ma ca nu este mare diferenta .Probabil că este si o problema de reglaj . Respect !

Modificat de pte
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine bat cam 4-5m in fata si destul de mult in lateral ~2-3m poate mai mult...

Astea sint mai mult sa nu-ti bagi "dejtele" in ochi :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da decat deloc , tot este ceva!

Modificat de pte
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine bat cam 4-5m in fata si destul de mult in lateral ~2-3m poate mai mult...

Astea sint mai mult sa nu-ti bagi "dejtele" in ochi :)

si asta cu faruri noi? ai pus faruri OEM? :huh:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iep cu HELA :))

Sint identice si la fel cu cele care le-am avut...

Per total farurile lumineaza bine, adica toate cele 3 lunga, scurta, ceata.

Dar numai cu cele de ceata mare kk nu faci...

Daca vreti ceva mai serios puneti bullbar + 2-3 "lighene" la min 200mm cum am vazut prin Suedia zona rurala.

Naspa ca trebuie schimbat alternatoru' sau pus un grup generator :))

Eeee, cu alea era alta treaba, vedeai soseaua pe zona dreapta citiva km...

Ideea e ca nu fac minuni...sint un paleativ...pe ceata densa sa nu stai pe loc ci sa te misti cu 20-30-50km/h

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care a ti montat proiectoare in farurile OEM a ti incercat sa dati jos placuta metalica care e intre lupa si bec ce face ca proiectorul sa bata doar 5-6 m in fata?ar deranja participantii la trafic? :blink:

Modificat de emilvef
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stiti cumva care e distanta intre cele3 urechi de prindere a proiectorului din farul OEM si daca sunt mai multe modele de proiectoare in faruri eventual poze? la cel de al 2 lea e data jos lupa

post-43680-0-71817800-1296668281_thumb.j

post-43680-0-85694800-1296668319_thumb.j

Modificat de emilvef
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!