Jump to content

Kodiaq - discuții generale


Bogdan VW
 Share

Postare recomandată

Am si eu o intrebare la care nu am reusit sa aflu raspunsul azi, la o reprezentanta Skoda. Poate ma ajuta cineva.

Dimensiunea portbagajului la Kodiaq, varianta 5 locuri pe hartie este 720 l. La Superb Combi este de 660 l. Dar la fata locului cea de pe Superb pare cu muuult mai mare. Nici consilierul de vanzari nu a avut nicio explicatie, spunand si el, ca absolut, portbagajul la superb estate este mai incapator, nu isi explica cum pe hartie este mai mic cu 60 l decat cel de Kodiaq.

A facut cineva masuratori? Eu nu am avut posibilitatea asta azi.

S-a mai confruntat cineva cu ciudatenia asta legata de cele doua portbagaje?

Va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut 2 test drive cu Kodiaq fara DCC cu jante de 18 si m-am simtit chiar bine in masina ( pe sosea cel putin ) ; pe Octavia actuala am DCC , intradevar modul comfort la drum lung este super dar diferentele majore dintre moduri nu am sesizat ( presupun ca sunt diferente la masinile de TOP)  :

in CONFORT este ca barcuta te simti excelent la un drum lung ( dar Octavia este o masina gu garda muuult mai mica decat Kodiaq ) in NORMAL fata de CONFORT diferenta este foarte mica sincer sa fiu iar IN SPORT devine mai rigida fata de CONFORT dar fata de NORMAL nu foarte mult si se mai intareste directia;

Momentan asta este parerea mea ; din ce am mai citit si vorbit cu terte persoane unele posesoare de Kodiaq au spus ca, cu jantele pe 19 simti cam tot ce este pe sosea si nu numai, un amic cu probleme la spate a schimbat jantele cu 18 si a spus ca este o diferenta cel putin pentru confortul lui.

Cred ca fiecare persoana simte se diferit intr-o masina ceea ce vreu sa spun ca daca 20 de persoane conduc aceeasi masina fiecare are alta senzatie.

 

@yanq: o fi ceva rigiditate a arcurilor insemnata .....dar toate 3 culori :scratch:.

Modificat de 72THX
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apropos de TJA: cand am comandat Kodiaqul dealerul a scris pe foaia de comanda TJA-ACTIV. presupun ca va veni cu TJA deja activa  chiar sunt curios..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua posesorilor de Kodiaq.

Am gasit un anunt pe mobile.de cu acest Kodiaq Scout ( Skoda Kodiaq Scout )

Intrebarea mea este legata de portbagaj. Cei care sunteti posesori de Kodi aveti portbagaj in genul acesta? Sau in imagine este fara roata de rezerva sau este podea cu adancimea pe doua nivele? Sunt undeva la +25 cm diferenta intre ce am vazut eu la showroom si ce este aici la masina aceasta. Eu am vazut tot varianta cu 5 locuri. Ori asta este o diferenta mare...

Astept orice lamurire, informatie.

Va multumesc.

Modificat de DDoc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pare a fi versiunea cu 5 locuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu tot varianta cu 5 locuri am vazut-o la reprezentanta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aici discutii cred lamuritoare, ce e in poza ta pare a fi 5 locuri fara roata de rezerva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca toti le avem cu "adancitură" care in acelasi timp are si roata de rezervă ( in ea e Canton-ul).

Podea variabil in portbagaj posibil sa fie doar la cea cu 7 locuri ?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc @vdragos.

Pe linkul din UK apare o poza si cu o varianta de 5 locuri + roata de rezerva + Canton si tot este cu vreo 15-18 cm sub nivelul de la noi... Nu stiu ce sa mai cred. Oare aceasta este ceva optiune care la noi nu este (inca) configurabila?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In discutia de pe briskoda, varianta fara roata de rezerva este cea in care se vede pe sub scaunele de pe rindul 2, exact ca in poza din anunt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe briskoda este diferenta intre prima(si a doua) poza si a patra. Din cate inteleg, prima (si a doua), cea care-i mai adanca este cu roata de rezerva de dimensiuni reduse +Canton, iar a patra poza este cea cu roata de rezerva normala. Cred ca ce am vazut eu era cu roata de rezerva normala, de acolo difertenta , nu chiar de 15 cm dar pe aproape...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Portbagajul lamurit!

Oare cand o sa apara noutatile pentry MY 2020 ? In ce luna ?

In configuratorul din Ungaria de exemplu se poate comanda Black Package, ca sa inlocuiesti cromul problematic din zona geamurilor/usilor , pe orice model, nu numai pe sportline, unde vine standard. Oare exista sanse sa apara si la noi? Respectiv, pe cotiera de pe usi, deocamdata nu se poate configura la Scout sa fie cusatura longitudinala , cum apare pe Style de exemplu. Aceste doua ma intereseaza, daca sunt sanse sa apara si la noi. Daca are cineva orice informatie, va multumesc. Nu as dori sa ma prea grabesc si sa comand acum, fara aceste optiuni, ca peste x luni sa aflu ca la MY 2020 o sa fie incluse...Ar fi un pic frustrant...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Optiunile alea sunt in functie de importator, mai degraba, nu m'as astepta ca MY2020 sa le aduca si la noi daca ele sunt deja disponibile pe alte piete

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Nu stiu de ce nu pot gasi/activa  google earth si nici nu vad cat de aglomerat este traficul. Sistemul este conectat la net prin sun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Mef

Nu este vreo setare complicata. In Harta/Vedere/ gasesti Google Earth

20190601_194009.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@yank nu am acel rand cu google earth

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar ai avut acces vreodata la Google Earth? 

Parteneriatul skoda cu google in acest sens stiu ca va inceta insa cei ce au apucat sa isi prelungeasca subscriptia ar trebui sa beneficieze de serviciu macar pana la finalul ei.

Modificat de yanq
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, nu am avut. Cel mai mult ma deranjeaza ca pe navigatia masinii nu vad si nici nu calculeaza ruta in functie de cat de aglomerat este traficul.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca te referi la TMC Online, acel serviciu nu este disponibil in Romania. Insa prin Vest functioneaza ok in sensul ca indica incidentele din trafic. 

Poti folosi Google Maps prin Android Auto pentru Harta Satelit si Trafic active.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine cu virtual cockpit am pus navigatia masini pe bord iar pe ecran am pus Waze.

F9B86DBB-20C9-4A1B-962F-6E0C7B697DC6.jpeg

 

P.S. cred ca Google earth este activ doar la Columbus, pe Amundsen nu cred ca este.

Modificat de 72THX
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca Google earth mai este, eu am Columbus si nu apare pe nicaieri, MY2019. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scrie pe site la skoda-auto.com foarte clar, ca incepand cu aprilie 2019 nu mai este disponibil google earth si da, cand se putea folosii doar pe Columbus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Google Earth functioneaza in continuare in Kodiaq-ul meu. Poza de mai sus este de sambata si l-am folosit tot weekend-ul. Probabil vor respecta subscriptiile deja prelungite si platite pana la final.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@yanq asa e,daca nu ma insel pe pagina unde sunt afisate toate optiunile de Skoda Connect in subsol ziceau ca nu mai este disponibil din 2019 dar merg pana la final.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic
  • Bebeee a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!