Jump to content

Kodiaq - discuții generale


Bogdan VW
 Share

Postare recomandată

Acțiunea se numește 46I5. Sa vedem când începe și la noi verificarea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vorbit la dealer pentru rechemare și se face programare pentru a verifica seria de pe pedala de frana. Dacă face parte din seria cu probleme se înlocuiește pedala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am discutat azi cu PBN, eu am o programare pe 9 feb(pentru o alta problema), cand am solicitat si verificarea acestei eventuale probleme, au spus ca doar masinile ce au actiune deschisa vor fi programate si verificate; iar masina mea nu este in acea lista. Deci nu o vor verifica.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie mi se pare fabulos de stupid ca in 2021 cand fiecare furnizor de componente automotive i se cere sa asigure trasabilitate si la cea mai mica componenta ca Skoda sa zica ca trebuie sa faca inspectie fizica sa verifice seria de pe pedala de frana.(nu are logica)

Ar trebui ca o data cu fabricarea masinii fiecare componenta si sub componenta sa fie asignata VIN-ului masinii pe care a fost produsa si automat Skoda sa stie odata primit de la Furnizorul de Pedala de Frana batch-ul sau loturile afectate ,care  masini sunt impactate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai și eu am întrebat dacă nu se poate verifica după VIN-ul mașinii iar răspunsul a fost ca nu deoarece trebuie văzută seria  de pe pedala de frână. Acțiunea este deschisă pentru kodiaq și karoq cu anul de fabricație 2020.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin, poate nu m-am facut inteles. 
In cazul meu, dealerul la care am vorbit, a spus clar ca masinile afectate de actiune se cunosc dupa VIN, si ca nu testeaza orice masina Kodiaq sau Karoq fabricata in 2020

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Măcar tu ai primit un răspuns concludent, mie mi-a spus ca nu se știe după VIN doar după seria de pe pedala. O sa ma duc mâine ca am programare și o sa văd.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am discutat si eu cu dealer-ul si a zis acelasi lucru ca si lui @emihai90. Dupa VIN-ul masinii se stie care masini sunt impactate de problema.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am sunat si eu, cat de cat pareau ca stiu despre ce vorbesc, masina mea nu e afectata, au verificat dupa VIN. Pe net sunt date codurile VW - la Skoda  46i5, mie mi-au zis ceva de genul tu ai CZDa, ceea ce seamana mai mult cu seria motorului CZD. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CZDA e seria motorului dar din cate stiu eu 1.4 nu s-a mai pus pe kodiaq din 2018 iulie. Problema este doar pentru cele fabricate 2020.

 

Se pare ca in Rusia si Moldova inca se pot lua kodiaq-uri cu 1.4, cu toate ca peste tot am gasit ca 1.4 nu se mai pune din 2018. Greseala mea. 

Modificat de crysti03
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Ați completat careva ulei la motor pana in 10.000 km? Eu am aproape 7000 și după cum văd pe joia ii umpic mai jos de jumătate nivelul la ulei. Știu ca in primii 5000 km consumul de ulei este mai mare dar ma gândesc ca pana la prima revizie de 30.000 sigur voi completa cu ulei. Cu ce ulei ar trebui sa completez pentru 2.0 TDI Dsg 150Cp ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Palencsarpoate ar fi indicat sa schimbi uleiul mai repede decat cei 30 000 recomandati, majoritatea schimba uleiul la 10-12-15K maxim

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aia ar însemna sa trec la interval fix. Sa îl schimb la 15k. Eu la nici o masina nu am lăsat uleiul mai mult de 15k dar kodiaq când l-am luat era setat la 30k. Ma gândesc ca majoritatea au schimbat intervalul de service la ulei și nu au rămas pe cel de 30k?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Vesti bune, Kodiaq facelift pastreaza consola de climatizare clasica cu butoane si rotite fizice !

Modificat de Doc Morelli
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

 

Ce nu imi dau eu seama este daca va avea sau nu semnalizari dinamice pe spate la fel ca la Kamiq?

Modificat de Bebeee
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci pana la urma se adeverește zvonul cu Kodiaq RS 245 CP benzină. 😍

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca pun astia de la Seat pe Tarraco varianta 2.0 tsi de 245 cp si 4x4, de ce sa nu puna si Skoda aceeasi varianta pe Kodiaq? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un facelift discret un motor mai puternic , posibilitate de jante de 20 , faruri full led matrix plus o aerodinamica mai buna care probabil va aduce cu ea si consumuri  mai  bune .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceeasi strategie ca si la Tiguan/Tarraco. Au facut un facelift limitand astfel investitiile intr-un nou model.

Se folosesc de ce au dezvoltat pana acum, iar in continuare este foarte clar ca vor dezvolta modele noi exclusiv electrice. Este din ce in ce mai clar ca pe viitor modelele cu motoare termice vor fi doar niste facelift-uri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ma asteptam sa pastreze schimbatorul de viteze clasic pentru dsg cand pe alte modele skoda exista deja Shift-by-wire...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Este normala uzura din poza pe anvelopa? Doar pe rotile din fata se observa , mai mult pe cea din stânga fata. Menționez ca masina nu trage intr-o parte, iar ca și geometrie după 5 luni de când o am din semnătura sa se fi dereglat deja?spacer.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine arata la fel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!