Jump to content

Kodiaq - discuții generale


Bogdan VW
 Share

Postare recomandată

On 2/13/2019 at 11:31 AM, lenco said:

Am vazut deja acel clip (felicitari pt info) si am inteles ca se afiseaza harta pe cockpit cand ai Columbus... Nelamurirea mea e daca se afiseaza similar si cand am Amundsen + Virtual Cockpit pe masina? 

M-am lamurit pana la urma dupa ce am primit confirmare de la dealer ca se afiseaza harta pe cockpit cu Amundsen dar nu simultam pe ambele ecrane (harta pe navigatie si pe cockpit - doar cu Columbus). In plus am gasit un review pe yuotube destul de concludent in acest sens (min 2:50):

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Era de asteptat sa castige ?. Puteau sa includa mai multe masini in test dar cred ca au ales doar pe cele mai relevante. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

9 hours ago, yanq said:

Si concluzia: " The Skoda Kodiaq wins."

Du-te si scrie asta pe forumurile Honda, Hyundai si Landrover. :))

Pare o victorie a grupului VW, vad ca din grup nu au luat alti contracandidați.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

21 minutes ago, ct_act said:

Pare o victorie a grupului VW, vad ca din grup nu au luat alti contracandidați.

În grupul Vag au fost calificarile si doar Kodi a fost trimis mai departe ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:))

Fiind pe topicul de Kodiak, trebuie sa fiu politicos si sa iti dau dreptate. ?

Kodiak rules!

Modificat de ct_act
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Top gear face teste pentru divertisment. In acest context si eu cred ca poti sa te simti bine (poate chiar cel mai bine) la bordul unui Kodiaq ??

Modificat de razvancc
foame de litere
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

După superioritatea de grup vin si reconfirmarile individuale cu aceeasi concluzie...de data asta germană " Kodiaq wins" ?

https://www.auto-motor-und-sport.de/test/skoda-kodiaq-hyundai-santa-fe/

Ma tem ca pana acum nimeni nu a depunctat kodiaq-ul la testul toc-toc.

Hyundai-Santa-Fe-2-2-CrDi-4WD-Premium-Skoda-Kodiaq-2-0-TDI-4x4-Sportline-Exterieur-bigMobile2x-58ee2e6d-1259505.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Totusi vorbim de un test facut de o revista nemteasca si una din cele cunoscute ca fin destul de partinitoare la acordarea punctelor .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ieri am vazut un RS albastru in trafic. Arata interesant, e o aparitie inedita. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au inceput sa se inmulteasca ?

Eu am unul vecin, asa mai special. E sigurul cu praguri (accesoriu original) vazut pana acum.

 

FB_IMG_1550995741151.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pragul cred ca ii reduce garda la sol.

Dacă revista AMS voia sa scrie pentru restul lumii scria in engleza, asa doar încearcă doar sa convinga din nemti sa cumpere si altceva in afara de VW.

Practic vor cumpăra un MQB supralungit, cu motoare VW, cutii VW si sigla skoda. Globalizare, tehnologizare, spanac modern!

Si daca ar fi cineva un fan-boy înrăit al mărcii skoda care mai intelege cate ceva, tot ramane repede fara argumente, diferenta se face in prea puține locuri si alea tin de gusturi si subiectivitate. La fel se poate spune si unui fan-boy VW.

Nici discuțiile despre masini nu mai sunt ce au fost odată!

;)

Modificat de ct_act
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Neamțul își editează subiectele în germană din același motiv conform căruia pentru francezi există Michael Jackson în pronunție francofonă. Adică li se rupe de orice altă limbă străină, asta neînsemnând că își limitează publicul target doar la conaționali. Dimpotriva, sunt apreciati pentru obiectivitate prin EU.

Faptul că mai multe auto dintr-un grup sunt dezvoltate pe o platformă identică asta nu inseamna ca una este clona celeilalte sau ca se vrea a fi o copie low budget. E doar globalizare - economie pe partea de inovatie si dezvoltare. Pentru ca daca am trece prin rationamentul "cine pe cine copiaza" ar trebui sa ne raportam la faptul ca Allspace este aparut după Kodiaq (adica iti vezi vecinul cum da lovitura si incerci si tu sa improvizezi cu ce ai prin ograda).

Sunt intradevar si teste comparative vadit partinitoare ca acela in care kodi ar mici plusuri la fiecare element comparat pentru ca in final sa concluzioneze ca Allspace are un pret mai bun la revanzare si din acest singur motiv sa fie declarat castigator la limita. De parca exista cineva care isi alege autoturismul dorit cu gandul la beneficiul din revanzare.

Motorizari indentice? Asa este insa poti avea surpriza sa descoperi ca exact acelasi motor este mult mai bine optimizat pe Kodi. Daca studiezi un pic specificatiile tehnice o sa constati la ce ma refer (exclus viteza si consum).

Kodi doar un vw cu sigla skoda? Deloc asa. Sa nu uitam ca designerul e cehoslovacul prin naștere Jozef Kabaň iar de la stadiul de prototip pana la fabricatie au fost cativa ani in care l-au dezvoltat ceea ce este astazi, adica ceva ce nu dezamageste.

Insa cele 2 auto in discutie au ținte eminamente diferite. Spre desebire de proprietarii de tiguan care afirma chestii de genul "ma asteptam sa am buton de mute pe volan sau sa nu am fante aiurea prin bord" doar pentru ca au ales un vw, proprietarii de kodiaq stiu deja ca au tot ce le trebuie pentru că masina in sine isi satisface utilizatorul, nu marca ei. De asta noi ăstia cu kodiace stim sa ne bucuram de ceea ce avem si nu ravnim la design interior si spatiul generos al altora, nu manifestam frustrari, invidii si ironii ca am avea ceva superior altora...

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inteleg ca eu sunt proprietarul de Tiguan vizat, si ma bucur ca sunt varii opinii pe forum, dar nu m-as grabi sa le epuizez pe toate, sa ne ramana cateva si cand ne-om vedea la vreo întâlnire. ?

Mașinile sunt in mare parte la fel, tehnica este a  celor de la vw, care le-au permis altora sa o foloseasca doar ca sa vândă mai mult la costuri mai reduse, decat sa isi faca skoda propriile motoare si cutii. Repet, diferentele intre ele sunt de natura pur subiectiva iar kodiak are minusurile lui.

Cert este ca am condus kodiak DSG 4x4 de 190cp si m-a nemultumit din diverse motive, dar prefer sa nu le pomenesc aici din respect pentru cei care l-au cumpărat. @yankincluded! Asta nu inseamna ca nu am vazut o parte din ele si daca mergeam mai mult de 30 de minute sigur vedeam si altele.

Ma amuză in schimb, cand cineva evidențiază la Allspace defecte pe care eu le-am adus la suprafață (eu le-am scris doar din mandrie, ca sa laud vw, evident!). Chiar m-am amuzat! :))Acele "defecte" de pe Allspace sunt constatate în luni de zile de utilizare.

Ar fi fost bine ca cei cu kodiace nu doar să emită o confirmare a cumpărării, "dom'le, e perfecta, este peste vw, dar sunt altii rai care ne taie injust la scor" cand eu m-am convins cu ochii mei ca are lipsuri. Probabil asta nu are deloc legatura cu mândria kodiaciștilor. ;)Macar eu le-am prezentat pe ale mele pe topicul meu, puteti sa faceti la fel daca va lasa inima. Si sa nu imi spuneti ca nu exista.

Dacă ne păstrăm in acelasi trend, probabil ca in curând o sa vad opinii că noul kodiak RS este inovator ca are un NOU motor biturbo diferit de cel al VW desi motorul e pe piață de aproape 4 ani. Yupee!

@yank Te rog sa recitesti sa vezi ca nu am pomenit de low-cost pe undeva, ba chiar incerc sa fiu echidistant si sa nu aduc ofense nimănui. Si chiar nu as putea vorbi de pret redus la un Kodiak style de 190cp la 41k euro. ?

In concluzie, apreciez replicile fine, dar nu si cand unii lovesc cu bocancii fara rost...

Cu scuzele de rigoare si cu permisiunea dvs ma dezabonez de la acest topic. Las "ownerii" de kodiak sa se complimenteze intre ei.

Modificat de ct_act
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu ti-am zis ca avem viziuni diferite asupra conceptelor. Tu vezi motorul de vw din Kodiaq. Eu vad produsul in ansamblu care ma multumeste ( nu vad nici motorul de ford sau de renault din mercedes si nici displayul fabricat de samsung si montat in iphone). Culmea, colaborarea functioneaza si intre alti producatori, dar nu din principii de milă sau subordonare tehnologica, ci doar pentru profit.

Motor identic insa diferentele nu sunt subiective cum afirmi, ci "palpabile" in favoarea celui de pe kodiaq.

Iti dau un ex concret chiar pe motorizarea mea 2.0 tdi 190 cp.

Cuplu 400 Nm /1900-3300 rot/min - allspace

Cuplu 400 Nm /1750-3250 rot/min - kodiaq

Sa "aud" un yupee si acum...

Sa mai vorbim si despre dsg-uri? Parca pe Tiguan exista si dq250, pe kodi avem doar dq500...

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dragi colegi, tin sa va reamintesc ca versusul, ca si pozitiile "paternale", sunt interzise de catre Regulament. Asa ca va rog respectuos sa depasim momentul "basculanta mea e cea mai tare" si sa ne reamintim ca pe forum intram sa fim impreuna, nu sa aratam cit suntem de diferiti. Va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

10 hours ago, yanq said:

Motor identic insa diferentele nu sunt subiective cum afirmi, ci "palpabile" in favoarea celui de pe kodiaq.

Iti dau un ex concret chiar pe motorizarea mea 2.0 tdi 190 cp.

Cuplu 400 Nm /1900-3300 rot/min - allspace sprint 0-100km/h in 7,9sec

Cuplu 400 Nm /1750-3250 rot/min - kodiaq sprint 0-100km/h in 8,9sec

Ti-am completat cu datele care ma interesau pe mine...

Daca la tehnica e clar, diferentele subiective le gasim la interioare (aspect/finisaje) si la designul exterior, unora le place mai unghiular, altora mai rotunjt, e foarte bine, ai de unde alege.

1 hour ago, vdragos said:

Dragi colegi, tin sa va reamintesc ca versusul, ca si pozitiile "paternale", sunt interzise de catre Regulament. Asa ca va rog respectuos sa depasim momentul "basculanta mea e cea mai tare" si sa ne reamintim ca pe forum intram sa fim impreuna, nu sa aratam cit suntem de diferiti. Va multumesc.

Receptionat, ma asteptam si inchei tentativa de "disputa" intre frati cu un citat din clasici:

On 2/17/2019 at 9:23 PM, ct_act said:

:))

Fiind pe topicul de Kodiak, trebuie sa fiu politicos si sa iti dau dreptate. ?

Kodiak rules!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

18 minutes ago, ct_act said:

Daca la tehnica e clar, diferentele subiective...

 

Ma bucur ca achiesezi la opinia ca un cuplu maxim oferit la turatii mai joase si pe o plaja mai mare de turatii reflecta o mai buna optimizare a motorului in folosul utilizatorului; fapt ce se reflecta in toata utilizarea cotidiana a masinii, nu doar in sprinturile de la semafor cum incerci sa canalizezi ideea.

In rest numai de bine....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu intru in detalii, ci pe scurt... ti-am dat like ca imi esti simpatic, cum imi sunt si ceilalti useri de pe forum.

:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca posesorii de Tuareg rad pe sub mustata cand citesc "bataliile" virtuale intre fratii crestini de orientare MQB ...Si nici nu se streseaza ca au sub fund o platforma MLB de Q7 cu mai putine dotari.

Modificat de Doc Morelli
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut!

Am comadat de curand si eu ursul cu navi amundsen, am intrebare, disply-ul fiind asa mare nu atrage praful?

A aplicat cineva  folie de protectie pe acest display?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am columbus. Ca si dimensiune ecranele nu difera mult. Fire de praf nu prea atrage. In schimb amprente - la maxim.

Ma gandeam sa pun folie de sticla dar fiind luata din china costa ceva bani iar daca prind un fir de praf sub ea o sa ma zgarii pe ochi.

Folie de protectie doar sa fie lipita fara scame. Ecranul fiind asa de mare exista riscul mare sa prinda ceva scame.

Te cred. La cati bani ai dat pe masina faci tot posibilul sa o protejezi

Modificat de GCI
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Folie va recomand sa puneti cat mai repede dupa ce luați mașina. Eu am pus pe octavia de aici, tot ei asigură si montajul pentru cine dorește. Folia o am de un an jumătate si este ca in prima zi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspuns.

Acum am realizat ca acum 5 ani am aplicat folie pe navi de la passat la aceeasi firma .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motorul 2.0 cu 150 cp motorina este slab rau de tot. Singurul mod in care iti dai seama daca accelerezi sau nu este uitandu-te la turometru. Sunt singurul caruia i se pare asta? Prin comparatie renault si mitsubishi pe motorizarea asta zboara de sub tine..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic
  • Bebeee a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!