Jump to content

Kodiaq - discuții generale


Bogdan VW
 Share

Postare recomandată

Mie mi s-a spus(luna mai) dupa TD ca motoare pe benzina nu o sa vedem mai devreme de septembrie-octombrie. Dar in acelasi timp au insistat ca restrictiile astea pe motoarele diesel sunt prostii si ca nu o sa tina si sa iau cu incredere un diesel.:) Na, ce sa zic, nu m-au convins. Ma inscriu si eu pe lista celor ce asteapta "benzinarele". Sincer nu credeam ca o sa prind vremurile in care stai si astepti cu lunile sa-ti poti cumpara o masina! Sunt bune la ceva si crizele financiare periodice, mai aseaza lucrurile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa luna august posibil sa reapara si in configuratorul romanesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Kodiaq RS - de ce investesc în dezvoltarea unui vârf de gamă DIESEL? Mi se pare o cauză pierdută. Chiar dacă "furia" anti Diesel pare supradimensionată acum, unda de șoc nu se estompează decât în minim 3- 4 ani, și sigur mai mult la grupul vw.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

“Bate fierul cat e cald!”  :) 

Cumparatorii de SUV-uri inca se indreapta majoritar catre diesel-uri si nu se va schimba curand lucrul asta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dezvoltarea Kodiaq RS se rezuma la a lua un model standard, la care modifici suspensia, pui un motor mai puternic, dar nu neaparat mai mare ca si capacitate cilindrica si cateva mici modificari la interior si exterior. Pot oricand sa schimbe motorizarea cu una pe benzina. Eu nu vad o problema in asta, dar nici nu vad rostul unui asemenea model in gama.

Atata timp cat inca mai exista modele de genul asta diesel, inseamna ca exista cerere pentru ele. A se vedea X5 sau X6 M50D.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

X6m, SQ7, Cayenne turbo S etc sunt masini de statut...sa arate omul ca poate. Nu sunt pt performanta sau pt cine e petrol head ori chiar familist. Acele masini bifeaza statutul..nu cred ca un Kodiak RS ar bifa asa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt mai multe trepte catre “statut”. Si un Golf reprezinta un “statut”, unii poate chiar isi doresc sa isi ia un Golf asa cum noi visam la avioane...

Asa ca da, si Skodiaq RS este o masina de statut. Nici jos dar nici sus, undeva la mijloc, asa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Putem inceta offtopicul va rog? Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Mda, bravo Skoda dar ceva informatii referitoare la noile motoare pe benzina sau la MY2019 nu aveti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca mai anunta Skodarii ceva pana nu rezolva problemele legate de WLTP. Este durere maxima in grup, nu au bancuri de testare suficiente si au zeci de modele la vanzare. In plus, ei produc multe modele personalizate de cumparator si cu noile standarde se pare ca e dificil / imposibil sa omologhezi un model / linie de echipare, care mai apoi sa fie customizat la greu de cumparatorul final.

Tare imi este teama ca vor ajunge si ei in randul lumii. Adica echipari fixe, mai poti adauga culoarea si ceva accesorii de dealer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deja la colegii de grup Seat s-a anuntat semi oficial ca nu vei mai putea configura masina ca pana acum, vor exista doar cateva pachete de optionale pentru care vei putea opta, peste nivelurile de echipare existente.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci noi astia cu 30+ optionale bifate am fost norocosi? ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dublu norocosi chiar, adica si fara filtru de particule pe benzina si cu optionale la alegere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Informatii despre noutatile MY2019:

- Variable geared power steering (standard on L&k, Scout, & Sportline)
- Acoustic glass for sound damping
- Larger selection of wheels
- Stitched dashboard
- Removing some sound damping material in the engine compartment
- Suede for seats (looks like they don't have enough Alcantra)
Ambient lighting connected to the Drive Mode Select.

Exemplificat si cu ceva poze aici

https://www.kodiaqforums.co.uk/viewtopic.php?f=8&t=1740

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acolo vad ca apare si bordul digital printe noutati. Devine disponibil ca optiune oare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Parca era si in configurator de ceva vreme...

LE:

2e75f2918910094.png

Modificat de Rave
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Indeed. Vazui si eu prin oras. Parerea mea ca cel mai bine da pe acel albastru specific Scout.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Era unul si in curtea Exclusiv, in Cta, albastru, benzinar, luni. Mi'au placut maxim jantele, nici nu sunt scumpe pe superskoda, dar ptr Ateca 18" e destul

Modificat de andrei0241
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

kodiaq.thumb.JPG.2ca160282f9c13dfc1633038eed9eb63.JPG

 

Double rainbow!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doua Kodiaq rosii pt acelasi client? Rod Bun?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut si eu prin oras acelasi model la Rodbun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic
  • Bebeee a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!