Jump to content

Ulei de motor Rheinol


soila
 Share

Postare recomandată

vollsynthetic nu e corect in germana. Voll - complet, "full"

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar ajunge in romania cu aceasta eticheta?

Pai cu care? Crezi ca i-o razuiesc la granita? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, dar ceva mai bun e acesta:

http://www.ravenol.d...-sae-5w-30.html

Succes la schimb!

dar ajunge in romania cu aceasta eticheta?

apropo, e vreo diferenta intre ce inseamna aceste cuvinte "Vollsynthetic " si "Vollsynthetisches"

Ravenol vad ca si-au schimbat ambalajele de putin timp si este posibil ca stocul detinut de importatorul nostru sa fie cu eticheta veche.

ravenol-wiv-longlife-iii-5w-30.jpg

vollsynthetic = full synthetic

vollsynthetisches = fully synthetic :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai... asta e Ravenol, nu Rheinol. E cu totul alta marca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Despre marca asta era vorba, daca urmaresti un pic discutia. Ravenol este pe langa Rheinol ca BMW pe langa VW.

Intelegi? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Despre marca asta era vorba, daca urmaresti un pic discutia. Ravenol este pe langa Rheinol ca BMW pe langa VW.

Intelegi? :)

Suntem offtopic aici. Putem continua discutia in topicul Ravenol.

Nu stiam de Ravenol. Eu credeam ca e cam aceeasi treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salutare, se aproprie schimbul de ulei si la mine. Golf 4 motor ALH, are 185k reali. M-am gandit sa bag Rheinol 5w40 DXM  pentru ca e mai aditivat. Stiu ca este pentru motoare PD. Ar trebui sa bag pentru non-pd adica Rheinol Primus HDC 5w40 ?Ce parere aveti?

Modificat de Dan.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Revin si eu cu impresii despre Rheinol....deja trebuie sa fac urmatorul schimb si am constatat ca nu mio papat maxim 100ml de ulei. In comparatie cu Ravenol este mai bun?? Sau mai bine raman la Rheinol? Va multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DAca esti multumit de el de ce sa treci la alta marca?

Cat ai vrea sa-ti consume?

Supercar nu faci dintr-un motor doar schimband uleiul.

 

Concluzia: ramai la el daca e asa cum spui.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vreau sa fac in nici un caz supercar!! Nu ii vorba ca o papat putin ulei!! Ma gandeam ca poate ii mai bun Ravenol...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de ce nu incerci Ravenol si ne spui si noua cum ti se pare? 

 

eu m-as mira sa fie diferente mari calitative intre uleiurile cu aceleasi norme facute in Germania 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai asta incerc sa explic. Diferentele (daca exista) sunt infime.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu le-am incercat pe ambele si singurele 2 diferente pe care le-am observat au fost in favoarea Ravenol, si anume:

- motor mai zgomotos in ralanti dupa vreo 7k km cu Rheinol

- consum  mai mare de ulei, ~1L,  fata de Ravenol 500ml  in 10k km, la acelasi stil de condus.

 

Acum am Motul 5w40, de ~8k km  si am completat ieri cu ~200ml, voi ramane in continuare cu acest ulei .

Modificat de toni d
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca intre schimburi tu completezi 1L de ulei atunci motorul tau posibil sa aiba probleme...

 

iar daca cu Motul obtii o reducere de consum de la 1L la 200-300 grame, atunci... nu mai zic nimic  ^_^

 

Motul n-am incercat deoarece am o prejudecata despre tehnica  frantuzeasca...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adi_bm

Eu verific des nivelul uleiului si daca ar fi sa nu  verific, as zice si eu ca masina mea nu consuma ulei.

 

Toate consuma, problema e ca senzorul  de nivel se aprinde abia atunci cand din baia de ulei a disparut  ~ 1L de ulei.

 

La motor n-am nici o problema, in schimb la talpa de la pantof am o mare problema. :lol:

Modificat de toni d
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Probabil o sa incerc si eu acest ulei Rheinol desi am un motor total diferit si anume 2000 diesel commorail pe bmw dar fara DPF. Pana acum folosisem doar 5w30 ulei bmw, citind topicul ma gandesc sa incerc acest ulei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Rheinol nu a dat faliment soila si nu au dat un anunt oficial de modificarea a proprrietatilor lui DXM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eram curios pentru ca imi zicea cineva ca au stricat reteta.. eu am pus din nou vara asta DXM si la golf si la T5, dar nu simt nimic diferit :) consumul e la fel decent, zgomote in plus nu am

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!