Jump to content

Merita o masina noua


Golfer
 Share

Postare recomandată

Nu prea sunt de acord cu ce zici tu, Moog. Pentru ca:

- orice motor de conceptie noua are probleme la inceput, indiferent cat de bine si mult ar fi el testat inainte de a fi pus pe masini si comercializat;

- daca masina e noua si te lasa o piesa importanta (a se citi scumpa), ai garantie; daca e sh si nu mai are garantie de cativa ani, bafta! Nu zic ca e placut sau acceptabil sa se strice dupa mai putin de 1500 de km, dar macar poti dormi linistit;

Asta cu benzina proasta e praf aruncat in ochii proprietarilor. Nu e chiar atat de proasta.

Eu nu ma refeream la anumite motoare, vorbeam despre titlul topicului, "Merita o masina noua?". Raman la parerea mea: merita.

P.S.: Am mai auzit de calcule "vai, masina ta s-a devalorizat xxxx euro in 3 ani, deci xxx euro pe luna...". Devalorizarea la bunurile de consum e normala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai un mecanic pe care te poti baza atunci DA o masina sh oricand. daca nu atunci raspunsul e mai complicat. Acum un an am renuntat la o masina in garantie pentru una VAG din aceleasi motive la care te gandesti si tu. De ce VAG? Pentru ca aveam cablul de diagnoza. am auzit laudat golful si m-am ales cu un golf dar e ultima experienta cu o benzinara fara turbina, asa ca din grupul vag voi alege doar dizeluri audi sau skoda.

Se pare ca am mai scris in topicul asta dar am uitat :).

Modificat de divinewind
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este si va fi o discutie vesnica intre cei cu masini noi,si cei cu sh.fiecare o tine pe a lui,ba mai mult,incearca sa il si faca pe celalalt sa ii inghita punctul de vedere.

cui foloseste?

cel cu sh isi va lua sh in continuare,daca doreste si considera ca asa e mai avantajat.cine si-a luat masina noua,si mai ales ce si-a dorit el si cu dotarile pe care le-a visat,stie ca masina noua nu se compara cu un sh la care ar trebui sa faci o serie de compromisuri,are aia dar nu are ailalta...

mirosul si feelingul de masina noua,nu t-il da nimeni la un sh,la fel se poate prefera un sh full in detrimentul uneia noi dar chel line...va fi o vesnica polemica ce va genera romanisme.parerea mea.

brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O masina noua isi cumpara cine ISI PERMITE.

Nu cred ca cineva cumpara din placere o masina uzata (mai mult sau mai putin), veche, obosita, folosita de altii, expirata, "penultimul model", "nu are xenon dar nici nu-mi trebuie", "nu are ESP dar nici nu am nevoie", "cu defectiuni minore (nu merge butonul de...)", "are cateva zgarieturi mici dar nu se observa", "fostul proprietar a varsat cafea pe scaun dar iese la spalat" etc. Sa fim seriosi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acuma hai sa fim seriosi, poti sa iti iei o masina second hand fara toate minusurile spuse de sharanel mai sus. Dar e adevarat daca vrei o masina second hand sa zicem cu 10.000km o gasesti mai iefin cu 15%-20% decat una noua, si practic poti spune ca e noua :)

Modificat de Eto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am in familie si o masina luata de noua si una luata SH. Parerea mea : masina noua. Nu risti sa descoperi improvizatii, nu risti sa ai kilometri dati inapoi, nu risti sa gasesti piese care nu sunt originale, nu risti sa ai service-urile facute o data la 3 ani etc. Va garantez eu, exista destule persoane care se bat in piept ca vor numai masini sh, ca au optiuni pe bani mai putini si alte vorbe de genul, daca ar avea banii suficienti pentru o masina noua si-ar lua una noua fara sa se gandeasca prea mult.

PS : In 10.000 de km se pot intampla multe, deci eu sunt de parere ca NU e o masina noua iar scaderea de 15 % din pret este justificata.

Modificat de tobo`
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai Sharanel a zis axioma: cine isi permite!!

Si nu ma refer numai la suma initiala. Si cheltuielile conexe : revizii, CASCO etc...

Excludem persoanele care arunca 15-25000

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma umfla risul cu pierderea aia de 1000 oiros, nu de alta dar cind am calculat eu pierderea pe vreo 5 ani daca retin bine minte era de vreo 20000 oiros (cind luai o masina de 4 5 ani cu vreo 13-15mii) la masina, cu un avans aproape de 50%.

Evident, in astia 20k intrau doar ratele si asigurarea; restul era alta mincare de peste.

Asa ca pot zice ca am luat o masina f. buna, mi-au ramas destui bani cash la buzunar (DUPA revizie) si nu am stressuri cu banci si alte alea :)

Acum, din aia 13mii prognozati, daca as fi luat 8 9 mii :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma enerveaza cand vad ca voi dati exemplele de masini second hand care deja nu mai sunt masini second hand ci sunt niste "cadavre".

Cum vrei ca sa compari un Passat din 2005 cu 300.000km in bord cu un passat nou b6 din 2011. Cica nou vs second. Daca vrei sa faci un nou vs. second fa si tu cu o masina cu maxim 30.000-50.000km din an recent nu cu toate coteturile cu 120.000km in bord si 300.000 reali.

Normal ca procentul de oameni care isi iau o masina second hand cu 30.000km este foarte mic, majoritatea ne axam pe cei 120.000km "in bord".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toti ce au 120.000 km "in bord" nu sunt reali dupa tine. Daca masina e SH si are 120.000 km pe ceas defapt neaparat trebuie sa aiba 300.000 km.

Am un amic ce a luat un Golf 4 1.6 16V adus in tara de un tip cu 120.000 km. Sunt REALI, verficati tot. Vreau sa zic ca masina e optic si tehnic ca noua (nelovita, vopseaua arata lux, nici o zgarietura, interior curat, discuri noi, placute noi, distributie noua). Pret 4400 euro cu tot cu inmatriculare; 4000 fix a fost masina. Au verificat-o la reprezentanta aia au zis ca a fost chiar o masina ingrijita care mergea anual la service.

Al doilea exemplu. Un coleg de facultate. A avut o cunostinta de afaceri cu un Golf IV Variant 1.9 TDI Atlanic Euro 4 din 2006. Super dotat (jante 16 aluminu, scaune sport incalzite, BC, climatronic, oglizi electrice incarzite, etc.) 145.000 km . A tot insistat la ala sa i-l vanda... nu a prea vrut tipu. A vrut pe ea 7000 initial tipu. In final a dat pe el 6700 E gata inmatriculat in RO.

Masina rulata 6 luni in tara. Tipul investise in ea la reprezentanta in urma cu cateva luni: placute frana noi, cauciucuri noi, distributie si ulei + filtre. Inainte sa ia masina l-a sunat pe un amic al lui sa i-i verifice masina in Germnaia. I-l suna ala inpoi: "BA! Ia-o acuma pana nu se razgandeste ala ca e super OK, are kn reali! Asa masina nu mai gasesti!"

Astea doua masini le-am vazut cu ochii mei, foarte atent! As fi dat si eu banii respectivi pe ele oricand. Te rog mult nu generaliza.

O masina noua dupa parerea mea nu prea merita numai daca esti chiar full full de bani, ai case (vile) cu garaj si n-ai ce sa mai faci cu banii. Am zis "cu garaj" ca multi isi iau masini noi de zeci de mii de euro (de la 40-50 mii in sus) si ei stau intr-o garsoniera sau aparatement. Sunt bani pierduti din start din momentul in care ai facut primul kilometru. O masina scumpa in cativa ani scade la juamte de pret, ba chiar la mai mult. Dau exemplu masina lu tata. Audi A6 2.7 TDI V6 6M din 2006 cu urmatoarele dotari: negru phantomscwartz metallic, BC, volan sport piele cu comenzi in 3 spite, bi-xenon cu spalator de faruri, clima dubla, scaune sport material cu suport genunchi, MMI, 6 CD changer, scaune incalzite fata, oglinzi electrice incalzite, comming home, pachet lumini interior, senzori parcare, parasolar spate electric, perdelute spate, jante aliaj 225/65 R16. Inafara de Quattro, piele la scaunele sport, badge-uri S line si jante S line de 17 sau 18 are cam tot ce se poate pune. De noua in 2006 cred ca a costat cam 45.000 euro daca nu mai mult. In vara lui 2010 a fost 14500 E + taxa, masina de apoape 50.000 de euro avand 142.000 km, unic proprietar in Germania o femeie de 28 de ani. In 4 ani sa se devalorizeze 30.000 de euro e ceva...

Modificat de volnick1986
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toata lumea exagereaza si incodeaza muschii. O masina dupa ce iese de pe poarta vanzatorului este sh. Restul sunt lucruri relative. Merita daca merita este singurul raspuns exact. Un audi de 300k de km cu 2550 de euro a meritat cu varf si indesat si nu are o eraoare de 1 an jumate la motor. Ce mai ramane de spus? Totul este o loterie pana la urma dar o masina sh merita luata in considerare ptr un om care munceste la serviciu si nu are atatia bani de ceva nou. Cine castiga mult mai mult, din banii clientilor, sa-si cumpere noua ptr ca nu da din buzunarul lui si atunci nu mai conteaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De acord cu loteria. Asa este! Poti sa prinzi o masina cu probleme atat noua nouta cat si SH. Paote fi si invers.

Vorba lu' tata: "Si naveta spatiala a explodat! Ce sa ne mai mire?"

Modificat de volnick1986
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Naveta spatiala a explodat pentru ca la licitatia de piese a castigat cel care ofera cel mai putin dar totusi la limita pretului minim ce mai vrei bre :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@divinewind - sa nu exageram. :)) O masina noua care iese pe poarta fabricii nu e sh. E o masina noua pe care nu o vei putea vinde la aceeasi valoare cu care ai cumparat-o, dar nu are km in spate ca una sh.

Parerea mea este ca raspunsul la intrebarea "merita sau nu?" si-l da fiecare om in parte in functie de preferintele lui, nu exista un "da" sau "nu" universal. Unii considera ca "merita" sa-si ia masina noua pentru ca nu s-a urcat nimeni in ea, pentru ca are garantie, pentru ca e o achizite sigura si nu un risc, altii considera ca "merita" sa-si ia sh pentru ca pot sa aiba o masina net superioara in dotari decat ce ar putea sa ia la aceeasi bani sau pentru ca vor neaparat un anumit model/marca pe care noua nu si-o permit.

Fiecare interpreteaza datele astea in functie de personalitatea si preferintele lui.

Raspundeti la intrebarea urmatoare:

Masina noua - 10.000E -an 2009, 0km, dotari de baza, motorizare benzina - de ex. Peugeot 207 1.4/75cp.

Masina sh - 10.000E - an2005, 80.000km, dotari peste medie, motorizare motorina - de ex. golfV 2.0tdi/140cp

Ce vor alege barbatii, ce vor alege femeile?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Piata de consum este facuta pentru femeie deci ea va cumpara automat ceva doar ca este nou. Sunt multi care cumpara aceeais piesa de la un alt magazin doar ca e mai scumpa.

La o masina iesita pe poarta vanzatorului o cumperi cu incredere cu 200 km la bord si cu 1000 de euro mai putin? Sau definitia sh-ului data de tine nu e tocmai corecta?

Atata timp cat esti al doilea proprietar este un sh veritabil.

Pune si tu o masina cu motor BKP NOUA si o masina similara ca pret si cu 3 ani vechime sh. Ce ai alege?

Modificat de divinewind
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu logic ca voi alege 207... la cate probleme a avut motorizarea 2,0tdi din 2005... mai bine nu, fratele meu tot asa are un golf 2.0 tdi din 2006 si a bagat piese de 100 miloane in el pana acuma si acum merge bine... normal...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La 10.000 daca imi pui in fata un Golf V GT 2.0 TDI 4 usi de 170 de cai din 2006 cu 130.000 km de la Autohus cum am gasit eu acum cateva luni clar ca voi alege Golful fara nici o ezitare in fata Peugeotului nou.

Modificat de volnick1986
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vorbim de lucruri diferite divine, eu vorbesc de conceptul de sh, tu vorbesti de terminologie. Da, de acord cu tine la partea de semantica, dar sensul intrebarii "merita sau nu" cred ca sa refera la altceva nu la ce scrie in cartea masinii.

Piata de consum e facuta pentru toti, unele prodeuse se adreseaza femeilor, altele barbatilor.

Desigur, in exemplul meu, vor exista si exceptii, ca eto. Sau ca tatal meu care a cumparat o skoda felicia nou nouta in 1999 la banii cu care lua un golf 3 super dotat, iar acum la 85000km cat are masina, zace cu motorul, clapeta, sonda lambda, catalizator facut praf de bune ce era.

Asta am si vrut sa arat. Nu conteaza decat preferinta, nu exita un raspuns corect.

Edit: @divine: daca au acelasi pret, inseamna cea sh mai are ceva in plus nu?. Eu sunt un convins sh-ist, deci clar sh-ul.

Modificat de gabyte00
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca e asa am renuntat la o masina noua dupa ce platisem aproape jumatate din ea si avea doar 17k de km la bord. Cred ca inca sta la leasing sa o vanda dupa aproximativ 12 luni. Maisna mirosea a nou si nimeni nu credea ca masina nu are pb. Nici cd-playerul nu l-am luat de pe ea, desi a fost bonus, dar cred ca acum e cheala. In Romania este greu sa mai crezi in povesti dar ele mai exista uneori. Masina noua iti ofera un confort si un zambet ( ce tare sunt eu ca am masina noua). Dupa 2 ani incep micile pb. Daca gasesc o masina cu pret corect dintr-o tara civilizata, fara hoti la tot drumul, eu zic ca merita sh-ul.

Am bagat motorul BKP cu injectoarele alea meseriase pe care n-as cumpara-o nici noua decat daca gasesc un "fraier" cum spun toti, sa o vand, si sa iau alta.

Discutii ,discutii, discutii. Am avut si masina noua si acum am sh si voi avea mereu sh. A fost placut mirosul dar sunt scumpe conservele astea.

Modificat de divinewind
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa luam exemplul concret de pe mobile.de:

Volkswagen Golf-5 1.9 TDI SPORT GT DPF PDC TEMPOMAT (AUTOHUS): 105 PS 10/2007 160.000 km PRET: 10.750 EUR

Peugeot 207 Style 1.4 53 kW (73 PS) nou PRET: 10.740 EUR

Banii mei ar merge pe Golf.

post-37459-0-54489800-1299527098_thumb.j

post-37459-0-87009700-1299527103_thumb.j

Modificat de volnick1986
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce jmecher esti tu! Mergi pe club Peugeot cu propunerea asta nu aici. Nu esti fair play!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde de la SH la SH...e loterie... poti lua masina BUNA la pret super ok, pret ok, sau pret real...Ca de ex. Octavia pe care am luat-o... la vremea respectiva una buna la pret ok era ~5800-6000, una super intretinuta ~6500.

Eu am luat-o la 5000...se poate pune un semn mare de intrebare... de ce asa ieftin...omul vroia alta masina, a luat un Scirocco...nu a negociat nici macar 1cent...asta era pretul sa o dea repede...

Ce sa zic, la 140.000 cit are acum e "in floarea virstei"... a fost intretinuta, o intretin f bine...daca ma mai duce inca 80.000km adica vreo 5-6ani, fara cheltuieli majore, si-a facut treaba...

Aceleasi dotari, motorizare dar masina noua sarea bine de 12-13.000...adica am acelasi lucru dar la sub 1/2 pret...

Dar asta e un caz fericit...pina la asta am vazut destule "cadavre" ambulante cum zicea cineva mai sus...eram dezamagit rau dupa 4 luni de umblat ...

Nu toate masinile SH au fost minarite, fugarite, neintretinute, etc...dar tre' sa cauti bine de tot, si sa ai si un pic de noroc...

Se mai gasesc si masini decente cu proprietari ok...

Dar fiecare are gustul lui...unul vrea sa dea el plasticul jos de pe scaune, altul vrea garantie...astea nu se discuta...fiecare cu pasarica lui...

Eu de ex tind spre zona "sa ma duca din pct. A in pct. B" confortabil/sigur si cit mai ieftin posibil...asta cu o pierdere cit mai mica...

LE: Volnick da-ti 2 palme frate si te trezeste :blah_:

Modificat de Moog
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi pare rau... :( Nu am cont pe club Peugeot, nu le stiu site-ul, nici nu o sa imi fac si nici nu ma intereseaza de ei. :blah_:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca stia cineva de problemele motorului BKP atunci cand si-au luat-o, au aflat dupa. Si masina noua e o loterie la fel cum e si cea sh. Diferenta este ca la cea noua ai o perioada de gratie data de cei 2 ani de garantie, in rest... Am un prieten care si-a luat un Lexus IS220d 177cp. Masina nou nouta de 25000E din germania. Noroc ca inca nu i-a expirat garantia ca nu va pot explica cate probleme a avut. In wk a trebuit sa-i schimbe un injector, a avut ceva probleme cu senzori, cu ECU, ii bocane ceva in bord cand drumul la AC, a schimbat modulul ABS. Masina are vreo 50.000km. Cred ca daca aduna costurile sunt vreo 8-9000Euro. Noroc cu garantia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce Moog? Ce nu ti-a placut din ce am zis? :blah_: Sunt de acord cu tine ca "fiecare e cu pasaricile lui" cand vine vorba de alegere.

Deci, astea fiind spuse... fiecare ia ce vrea in functie de "pasaricile lui" si de cum vede lucrurile din punctul lui de vedere; in final poate e o alegere buna... sau una proasta ca e... ca o loterie. Important e ca fiecare si-o face cu mana lui, pe banii lui.

Modificat de volnick1986
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!