Jump to content

Merita o masina noua


Golfer
 Share

Postare recomandată

apartamentul in care stai l-ai cumparat nou?a mai locuit cineva inaintea ta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da l-am cumparat de nou. In ciuda ironiei (pe care o poti incerca in alta parte, nu pe un forum ce are un cu totul alt scop), nu poti compara un apartament cu o masina... La apartament cand te muti in el schimbi instalatii sanitare, gresie, faianta, usi, parchet etc... Il faci ca si nou...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aiurea comparatia cu apartamentul :D eu sunt de parere ca meita sa iti cumperi masina noua daca o tii minim 7 sau 8 ani, nu dupa 2 sau 3 ani sa o vand( asta doar in cazul in care sunt full de bani si imi permit o masina noua la 2 sau 3 ani), din pacate si la achizitia unei masini noi tre sa ai putin noroc, nu mai merge faza cum ca am masina noua si nu mai pot avea probleme cu ea, a mai disparut din calitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

devalorizarea nu poate fi comparata in cazul celor doua achizitii, nou sau sh.

asisderea cu jucariile copilului, desi am vindut traznai nefolositoare(carucior, jucarii muzicale, etc.)

cred ca ar trebui sa ne spuna parerea despre achizitia unei masini noi ghinionistul forumului, Mama Omide :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Victor,incalci pc 17 al regulamentului,nu sunt ironic,asta e doar parerea ta,oricum regulamentul nu specifica nimic legat de ironie.Am sa te rog ca pe viitor daca mai astfel de remarci bizare sa nu mi te mai adresezi

Romanul in general nu cunoaste conceptul "value for money" si are intotdeauna idei preconcepute,asta si din cauza limitarii drastice din capul lui.

Majoritatea care isi cumpara masini noi fac credite peste credite,se imprumuta ,iar se mai imprumuta isi cumpara in general masini noi destul de slab dotate in speranta ca multi ani de aici inainte va merge mai ceva decat royal air mail.Apoi incepe sa completeze la lista de optionale in fata blocului,montand tempomate,incalzire in scaune,xenoane sau isi pune tot felul de beculete si ledulete ca un copil intarziat.Asta e cazul bun ,in care nu vinde un pamant la tara si isi arunca banii pe o masina.Iar atunci cand o masina noua face probleme,posesorul are o depresie nervoasa grava,care intr-un final se rasfrange si pe forum.Asta e o categorie...mai sunt si altele.

Eu in principiu sunt adeptul second hand,si principiu de baza e sa imi placa masina,nu conteaza cat consuma cat costa piesele,cat costa asigurarea...si asta pt ca nu imi iau masini pe care nu mi le permit,nu imi iau masina de toti banii,nu fac foamea o perioada dupa ce imi iau masina....Apoi o schimb cu altceva care imi place ,in general dupa 1 an - 1 an jumate,tot timpul vreau sa incerc alta masina,sa conduc si sa detin cat mai multe.Toate au fost in stare tehnica foarte buna,nu mi-am luat teapa niciodata pana acum.

Acum in perioada asta de criza sunt oferte second hand la masini de 1-2 ani de nerefuzat.

Modificat de JPLS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca m-ar da banii afara din casa mi-as lua masina noua, sa stiu ca-n afara de mine n-a mai atins nimeni scaunul soferului... dar...

daca ar trebui sa fac rate ca sa stau cu masina noua parcata in fata blocului sa-i dezvirgineze toti idiotii vopseaua mi-ar fi paguba de bani.

de asemenea, daca as avea de ales intre o semi-masina gen... nu dau nume ca sa nu creez polemici... si un audi SH... :D se vede in semnatura ce am ales.

parerea mea...

bucurati-va de masinile voastre, fie ele noi sau SH, caci nu exista o reteta universala a fericirii :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca ar trebui sa ne spuna parerea despre achizitia unei masini noi ghinionistul forumului, Mama Omide :D

El e cel cu faimosul Tuareg?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am 32 de ani, de la 18 ani am schimbat 5 masini (nu pentru ca ar fi avut ceva probleme, doar din dorinta de schimbare), prima a fost un hoit de Dacia, celelalte au fost noi.

Prietenii mei au toi masini sh! Marci mut mai vestite, motoare mult mai puternice, masini aduse din tarile de origine de catre ei sau cunostinte si pe care au platit mult mai putin decat am dat eu pe masina din semnatura!!!

In acest moment ii dau dreptate luiblue_eyed! Te doare inima cand esti lovit de un gunoi! Te intrebi... merita sa dai o caruta de bani pe o masina? Vorba unui prieten: Masina este o valiza cu bani pe care o lasi in fata blocului si de unde aproape fiecare trecator mai ia cate o moneda!

Masinile sh nu sunt chiar asa de prapastioase! Cand achizitionezi o astfel de masina trebuie sa ai langa tine o persoana care chiar se pricepe!

Unei masini noi, abia scoasa din showroom, ii scade pretul cu cel putin 5%!!!

Ma uit la a mea... la fiecare reinoire CASCO, scade valoarea cu ~4.000

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tu nu ai de ce sa te plangi,ti-ai luat o masina noua foarte buna

la aia cu femeile ai fost rau de tot :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doamnelor si mai baieti,prea multa incrancenare. Discutia aceasta e sortita esecului din start. Am spus o si o mai spun, suntem de varste diferite, clase sociale diferite, viziuni diferite. Fiecare varsta are deciziile si prioritatile ei. Lucrurile sunt privite cu ochi si mentalitati diferite. Ce pentru un coleg dacia a fost hoit, pentru mine a fost un vis, masina noua, cea mai buna de pe sosea la "vremea aceea".

Am schimbat peste 2 zeci de masini, noi, mai putin noi. Treaba e ce-ti dea satisfactie in exploatare sau la final. Intrati in polemica degeaba, e un subiect super sensibil, mare grija la afirmatii. Eu zic ca de fapt totul tre. purtat sub forma de monolog, de ce prefer eu, tu, el. Nu ganditi mono, fiti deschisi, tinerimea e cu un val, ceilalti- cu mai multe...valuri. Am trait si traim vremi diferite, aici e o lupta intre generatii vad, putin respect pentru cei care au putut si facut ca lucrurile sa fie mai bune, pentru voi...omuletilor.

ps. daca vreti doar cititi, nu vreau si nu astept raspuns. E asa, in eter...

pss. am spus omuleti din respect si prietenie pentru cei mai tineri decat mine (mult mai tineri).

psss. nu comparati niciodata o masina cu o femeie. Una e un obiect, cealalta e OMUL ce sta alaturi de noi, pls.

Modificat de theo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca aici se vede cel mai bine mentalitatea romanului : "la's ca e bine si asa". Nu cred ca nemtii cu acesta mentalitate au evoluat unde sunt acuma. A afirma ca un produs second este superior unuia nou (binenteles din aceeasi gama),mi se pare mai mult decit o ingamfare si ma trimite cu gandul direct la proverbul legat de "capra vecinului....". Doresc ca toti romanii sa poata sa-si cumpere o masina noua ( de la 9000 pina la x10K euro) i fara a fi nevoiti sa cumparam ce altii au pus deoparte. Nu contest ca acum este o perioada urita din punct de vedere financiar, dar nu admit ca viitorul consta in achizitionarea de SH.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca a zis cineva ca una veche e mai buna decit una noua...

Cu toate ca in vremurile astea se pare ca ai oarecum dreptate...calitativ vorbind DA, sint facute mai slab decit inainte...si nu ma refer numai la o marca...

Depinde cum zicea Theo de multe apropo de optiuni...

Daca vezi masina ca o chestie care te duce din A in B confortabil alegi SH mai mult ca sigur...

Sa zicem ca-ti permiti o investitie cash de 10k euro intr-o masina(sedan/familie)...

Ce poti lua, un Logan dotat, sau o alta marca dar cu dotari minimale asta in cazul cind te poti apropia...

Eu unul am preferat sa dau 5k pe una SH dotata si sa pastrez o parte din diferenta pt eventualele reparatii si ca un CASCO personal...

E cam greu sa cheltui in 5-6 ani inca 5k pe reparatii intr-o masina SH , numai daca ai luat o epava totala...

Depinde ce vrea fiecare, ce putere financiara are , etc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina noua are o rata extrem de mare de depreciere.Daca ai cumparat-o acum peste un an ai pierdut multe mii de euro la revanzare.Ce sa mai vorbim de costul extrem de umflat al reviziilor,dar si de situatia in care incearca prin toate mijloacele sa te prosteasca cu schimbarea anumitor componente care pica in garantie.Asta nu este o scuza ptr a nu-mi lua o masina noua,insa mai intervine si problema financiara care este cea mai importanta parte a discutiei.Cand sunt bani garla topicul nici nu-si mai are rostul,dar neavand toti posibilitati ptr o masina noua...

Sunt masini pe piata SH extraordinare.Am vazut A6 de prin 2007 luat pe la 15.000 de euro.Impecabil!Merita oare aceeasi masina sa fie cumparata noua cand pretul ei este (cred! ca sa nu vorbesc prostii),probabil, undeva pe la 40.000.!La masina aia SH uzura probabil ca este imperceptibila, insa pretul este mai mult ca sigur sub jumate din cel al masinii noi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:mellow: pentru misogini

Iti cumperi o masina noua... nu cere nimic! Cu o cafea, cu un suc ... imediat o rezolvi!

Daca bagi mai tare piciorul in acceleratie... fara nici o problema se conformeaza cat ai zice peste! "Da, iubitule! Asa cum spui tu!"

La 10-15 mii de km ii faci revizia! E in garantie! Scapi usor! O salata e deajuns... ca tine dieta.

Si parcurgi km... si o duci la mare, la munte! Trebuie sa o pregatesti de drum! Trebuie sa reziste! Si nu mai scapi cu o salata! Ii dai un piept de pui... ca tot la dieta e! E in garantie!!! Cand mai prinde o zgarietura o polisezi (epilezi) rapid sa nu se vada.

Vine iarna! Aici intra ceva investitie! Pentru zapezile de la noi ii pui niste silicoane sa aiba aderenta.

Si uite asa trece vremea si vezi ca trebuie sa-i faci ITP-ul! Si nu-ti dai seama ca ai mai luat cate o groapa si trebuie investitie mai mare! Si de data asta nu mai scapi ca la celelalte sarbatori! Ca e ceva mai special! Iar daca nu te conformezi iti da cu revenire. Si fata (masina) vrea un inelus (garnitura de chiulasa)! De ala cu pietricica mica, mica! Dar merita investitia! Nu mai scoate fum.

Si cum inaintezi in varsta cum cheltuielile sunt mai mari! Realizezi la un moment dat ca bagi bani in ce nu face!

Si te gandesti sa-ti iei un sh!

Gasesti una cu vreo 2-3 ani mai tanara dar vezi ca e mai nervoasa decat a ta cand era noua! Ce vrei! Rulata pe autostrazi Europene!

Partea nasoala e ca te baga la cheltuiala din prima! In afara nu gasesti carburant cu impuritati ca pe la noi! Nu mai merge cu un suc! Se arunca direct la cocktail-uri. Greu o inveti cu drumurile noastre. Intr-un an doi observi ca scartaie mai rau decat cea dinainte!

;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

El e cel cu faimosul Tuareg?

Nu, el e cel cu faimosul passat B6 4 motion :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

off topic; cauta-l in lista de membri si apoi vezi topicurile deschise de el... nu de alta dar cred ca masina lui a avut TOATE problemele posibile, daca nu si alea imposibile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din folclorul romanesc: o masina iti aduce bucurie numai de 2 ori - cand o cumperi si cand o vinzi. Aceeasi bucurie si pentru una noua si pentru una SH. Intre cele 2 bucurii aduce numai probleme si cheltuieli. Totusi parca la masinile noi problemele si cheltuielile sunt mai mici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La masinile noi trebuie sa luati in considerare cateva oferte excelente la posibilitati de finantare, cu dobanzi incomparabile mai mici decat la creditele de nevoi personale.

Daca as fi avut bani destui pentru o masina sh "buna", poate nu mergeam pe varianta masinii noi, asa ca am platit un avans si am facut credit.

Iau salariul, platesc rata, si imi vad de viata - nu stau sa calculez cat se depreciaza, cate mii de euro pierd in nu stiu cati ani.

Oricum ai privi, exista avantaje si dezavantaje, care pana la urma echilibreaza piata - nu se poate ca toti sa-si cumpere SH, asa cum nu se poate ca toti sa cumpere noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu imi asum apartenenta la sustinatorii SH.

Nu am nici posibilitatile financiare de a achizitiona o masina noua care sa-mi ofere satisfactii si nici nu pot vinde o masina noua dupa un an. Ultima masina am achizitionat-o in leasing(second) tocmai pentru a-mi potoli "piticii". Se pare ca nu am reusit(din pacate).

Oricum, oare cat dureaza noutatea unei masini ? O zi , un an sau un deceniu?

Din ce inteleg eu pe aici, adeptii masinilor noi se gandesc la ele(masini) ca fiind noi cel putin 6-7 ani, numai pentru ca circula in Romania si fac 20 mii/an!?

A doua concluzie este ca gropile romanesti sunt benefice pentru masinile noi, in timp ce SH-urile suporta mai greu aceste tratamente.

Masinile noi nu au nevoie de ITP, cauciucurile de iarna sunt optionale, chiulasa este nemuritoare, iar daca se obisnuieste cu benzina proasta de la inceput atunci motorul va merge brici pe viata!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@tilu tare raspuns!

Eu prefer sa iau un sh si sa-mi bag mainile pana la coate in ea. Cand am bani o pot transforma intr-o comoara sau sa o las sa mearga ca o caruta.

Masina sh imi ofera libertate cu conditia sa o repar singur. Am renuntat, anul asta, la o masina noua ptr una sh si dupa 8 luni am mai putina satisfactie dar si bani pentru un sfert de casa.

Masina noua imi pot lua pentru firma si sa o platesc din banii celor la care le prestez servicii.

Sh oricand!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MERITA masina noua!(pentru mine, in conditiile in care nu depaseste 30k euro)

Dupa aproape 3 ani si 60 k km, pot face afirmatia de mai sus. Singurele lucruri schimbate pana acum au fost: un bec de stop pe frana. In rest intretinerea normala: reviziile si un set de bujii si placute de frana. ATAT m-a costa in plus masina noua.

Acum urmeaza sa schimb un set de bucse de bascula(dar oare daca era second nu le schimbam?!?) si cureaua de accesorii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit miracolul sa fac 60k de km intr-un an cu o investitie minima si anume 2500 euro+maxim 25 de milioane. Nu stiu daca a stat la reparatii cap coada 7-8 zile. Aici intra si timpul si banii necesari unei instalatii de gpl. Poate ca dupa iarna asta e nevoie de niste tabla si sa ma uit pe la motor insa am avut satisfactia sa provoc la duel un subaru forester. Mi-a ras in nas si nu am ajuns sa ne duelam dar eu stiu ca ii era frica.

Am exclus din calcule combustibilul dar deh sunt si eu un pic partinitor.

Am editat acest post ca am uitat si de ulei, cam 800 de grame la mie. Poate a stat la reparat maxim 2 saptamani ca sa nu mint.

Modificat de divinewind
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Nu s-a mai scris de ceva vreme pe thread-ul asta, dar uite si parerea mea: sunt pentru masini noi.

Daca banii nu ar influenta decizia nimanui, atunci nu s-ar mai cumpara sh-uri. Dar ca sa sustii ca preferi sh-urile pentru ca nu merita diferenta, inseamna ca nu ai diferenta. Oamenii sunt facuti sa riste, asa ca e normal sa fie preferate sh-urile de o parte a lor.

Totusi e bine ca exista si cei interesati de sh-uri, astfel cei care prefera si pot sa isi ia masini noi sa aiba cui sa le vanda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai avea bani la discretie, asta insemnind sa poti pierde linistit citeva mii si sa schimbi masina odata ce a iesit din garantie, iep ar fi ok una noua.

Dar revenind la viata reala, prefer un SH < 2005 full, decit una noua dar cu mai putine optiuni.

Sa nu uitam problemele care au aparut in ultima vreme la mai toate marcile, motorizarile...

B6 de ex, multe din motorizarile FSI...

Sa iei masina noua si sub 1500km sa ajungi deja in service de 2 ori e cam mult...cica din cauza benzinei proaste...

Benzina proasta e in toata Romania...comandam benzina din UE prin curier rapid?

Iar ca pret/km & fiabilitate decit FSI cu probleme mai degraba MPI&GPL :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!