Jump to content

TRANSALPINA


vali_devill
 Share

Postare recomandată

Superbe fotografiile de toamna... Ce apus!...Eu iti multumesc ca le-ai postat aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut,

In perioada 9-12febr. are cineva drum pe la munte? Ma tot gandesc unde sa mergem, Brezoi-Voineasa-Lacul Vidra iar Sibiu-Paltinis un loc de exceptie, ceva propuneti pentru perioada urmatoare? Exclud Valea Prahovei! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, este foarte frumos la Paltinis. Alte trasee la care ma gandesc sunt: Borsec- Vatra Dornei cam departe, dar la fel de departe si Arieseni cu peisajele alea superbe au si partie se pot vedea imagini live de pe jurnalul national..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai degraba Durau-cabana Vinatorul (sauna, piscina) e si o bucata de pirtie , Izvorul Muntelui(Lacul Bicaz) - motel Cristina, si Vatra Dornei...Borsec era epava acum vreo 2 ani...

Sau Sovata, cica are si pirtie pt amatori...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am trecut prin Voineasa cand am venit de pe transalpina.Nu prea mi-a placut ce am vazut.Cred ca Paltinis ramane o variante buna daca excludem valea si branul...

http://www.sibiul.ro...ia-oncesti.html

La fel zic si eu :)

Paltinisul traieste, iar Voineasa moare...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

As vrea sa stiu daca e deschis drumul in perioada asta? Vreau luni sa ies din ucuresti si sa fac o excur o zie de o zi, si inafara de buc-cheia-brasov nu stiu un alt traseu care sa poata fi facut intr-o zi.

Daca aveti idei, sau sfaturi, mi-ar fi de mare ajutor. Va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Si eu sunt curios despre stadiul lucrarilor. Pe site-ul transalpina apar ca asfaltati 119 din 120km + vreo 2 podete neterminate inca. Am vazut in pozele colegilor si parapeti de beton instalati ceea ce e foarte bine. Sunt curios de asemenea daca au fost inspirati sa asfalteze si ceva alveole din loc in loc unde sa poti trage masina pe dreapta pentru poze/odihna/... !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cand am fost anul trecut,am gresit drumul si am ajuns pe varianta de jos:Sebes-Petresti-Voineasa.Pe langa faptul ca drumul (50%din el)se poate parcurge doar cu tancul,se lucreaza la microcentrale.Lucrul asta l-am dedus pt ca sa modificat traseul apei si am vazut discutii la tv pe tema asta.Ma refer doar la traseul parcurs de mine,ce este pe cealalta varianta habar nu am.Oricum banuiesc ca nu sa mai facut mai nimic pt ca a fost iarna,si deja cand am facut eu traseul te cam strangea tricoul de frig.In rest am vazut ca lucrau baietii la 2-3 poduri(destul de maricele).Oricum pe unde lucrau era jale:vegetatia devenise gri,se circula prin hartoape,poduri de lemn din 3 scanduri care iti dau senzatia ca in urmatoarea secunda ajungi cu masina in rau..etc.Asa ca aviz amatorilor de Transalpina,sa nu gresiti si voi traseul :lol: .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu planuiesc inca de anul trecut o excursie pe transalpina, insa momentan nu prea ai cum, sunt portiuni acoperite de zapada, nu te opreste nimeni, poti merge daca te incumeti, nu e ca pe transfagarasan.

Urmaresc frecvent site'ul: http://www.transalpina.biz/ si forumul: http://www.transalpina.biz/phpBB3/viewforum.php?f=3 la topicul cu starea drumului puteti vedea poze recente.

Am auzit ca transalpina ar fi pentru cei dornici de senzatii tari, ramane de vazut :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Se pare ca avem primele treceri pe Transalpina in weekend-ul acesta!!! :lol:

Noutati pe forumul indicat de undan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, asa e...sper cat mai curand sa merg si eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am auzit ca transalpina ar fi pentru cei dornici de senzatii tari, ramane de vazut :)

Nu mai e chiar asa de hard precum a fost acum cativa ani...

Chiar si acum 2 ani am avut o adrenalina pe Sugag-Jina de era sa ma intorc pe la Sebes.

Acum e asfalt, nu mai ai senzatiile alea "faine" de off-road surpat.

Atentie ca pe Sugag-Jina latimea e de o banda juma si fara marcaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

salutare!

a fost cineva de curand pe transalpina? mai e zapada? asfaltul s-a mentinut macar cum a fost anul trecut? ceva imbunatatiri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu merg weekendul urmator. Drumul este deschis, se poate circula fara probleme.

Detalii cu starea drumului, impresii, poze poti vedea pe forumul dedicat, sa te convingi singur. Numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a fost cineva weekendu asta? cum este pe acolo? am dat de mult cauciucurile si jantele de iarna jos.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Marius Solomon

Ma bate si pe mine gandul ... sa fac Transalpina anul asta RO%20flag.gif

Modificat de Marius Solomon
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

spectaculos era acum 2 ani, inainte sa se asfalteze...ma refer la senzatiile traite ca sofer....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da dar nu si senzatiile traite de mashina :))) poate ne spune cineva care a mers recent cum e....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

spectaculos era acum 2 ani, inainte sa se asfalteze...ma refer la senzatiile traite ca sofer....

Agree !

inca mai avem pe unde merge...DN 66 A...sper sa nu-l asfalteze in 2-3 ani complet.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poze de ieri. Am avut noroc de vreme frumoasa.

panorama5k.jpg

panorama1k.jpg

panorama2.jpg

panorama3g.jpg

dscn1797o.jpg

Cu mici exceptii, drumul este impecabil si o placere sa conduci, recomand.

Modificat de undan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Frumoase poze. :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu mici exceptii, drumul este impecabil si o placere sa conduci, recomand.

Ce inseamna "mici exceptii"?

Modificat de klausu25
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Guys, cel putin pe bucata Brezoi - Voineasa mare ATENTIE !!! Cunosc foarte bine zona, sunt serpentine si e plin de vaci, vitei, cai (e vale de oameni gospodari). Aproape nu e weeekend sa nu umble SMURDUL cu sirena pe vale. Nu cedati tentatiei de a va crede pe circuit.

Aaaa... si o informatie "inside" - pe bucata respectiva s-a folosit la turnare pietris marunt de rau, rotunjit (nu din cel de constructii, cu colturi). Asta face ca stratul de uzura sa fie mai alunecos pe uscat decat unul normal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

undan cam pana unde ai mers pe 67c? cum e drumul ?ce portiuni sunt asfaltate ? Vreau si eu sa fac o iesire pe Transalpina ,acu 3 ,4 ani cand am fost era in constructie aproape tot, am mers mai mult off road de am rupt masina in doua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!