Jump to content

Golf IV Variant TDI


Muale

Postare recomandată

nici un sfat referitor la vibratie... ? :(

aveam o scurgere de ulei pe spatele motorului. am desfacut capacul,am sters putin incercand sa aflu de unde provine.

pe la EGR se pare ca nu curge,cel putin nu aia ar fi sursa...carcasa e putin mudara dar f putin.

in schimb am observat furtunul din imagine. asa au toare,mateialul ala textil pe ele sau al meu a fost spart si aia e un petic? am desfacut furtunul din ambele capete,pe interior avea ulei. mufa din imagine,la capatul tubului textil, mi se pare ca are putin joc. nu iese decat daca se apasa siguranta de plastic,garnitura e ok.

poate sa ma lamureasca cineva...e furtunul spart si ala e petic? e mufa de vina ca scapa ulei? e normal in prima faza sa fie ulei pe acolo?

post-66542-0-66764100-1307116199_thumb.j

Link către comentariu
Laurentiu_LWR

prin furtunul ala se duc gazele si vapori de ulei de la colbutori in admisie...si la mine este la fel...carpa aia...cred eu ca este de fapt un material ignifug care are rolul de a proteja teava de plastic de caldura care o degaja...parca admisia e in zona:)

incearca cu niste coliere in capetele furtunului:)

Link către comentariu

Ti-am zis si pe mess de furtunul ala :D La mine s-a crapat si acum astept unul de la userul Cosmin. Al meu de pe masina nu a avut niciodata acea camasa de protectie in schimb cel de la Cosmin, dupa poza pe care mi-a dat-o, are. Este tot de pe un AJM.

Cele mai importante zone pe unde poti avea scurgeri sunt: EGR, acel furtun daca e crapat/fisurat, garnitura de la culbutori si garniturile de la busonul pentru alimentare cu ulei. Desi eu am anulat EGR, schimbat garnitura de la culbutori si cele 2 ganrinutrui ale busonului, tot am scurgeri dar doar de la buson acum. Ma gandesc sa il schimb cu totul.

post-16307-0-09093700-1307117700_thumb.j

Modificat de Circoloco
Link către comentariu

la mine nu este carpa aia pe furtunul ala...in schimb la mine a aparut ulei in partea de sus a furtunului dar am schimbat inelul ala...si la mine are ceva joc dar jos nu este ulei:)

Link către comentariu

@Lawrentziu_86 nu prea merge pus colier intr-un capat din cauza mufei pe care o are...

@Circoloco da...am facut cum am vb pe mess...pe la EGR nu curge,mai mult am vz de la furtunul asta. inteleg ca prin el e normal sa curga ulei? in cazul asta problema scurgerii se rezolva doar prin etansarea capetelor.

trebuie sa ma interesez de garnitura aia. la alimentarea cu ulei curge f putin.

tu cum ai anulat EGR,ce ai scos,ce ai astupat? care sunt efectele?

ahh...am uitat sa spun de un update!

aveam oglinda lovita. nu e ceva grav dar de mult vroiam simetrie la oglinzi. :D

trebuie vopsita si montata (eventual inscriptionata,sa fie la fel cu stanga)

post-66542-0-31331900-1307128101_thumb.j

post-66542-0-38797500-1307128111_thumb.j

Link către comentariu

da,demontata de pe o usa dreapta,nu am vz daca era usa de pasager sau de sofer (nu avea fata de usa) dar la noi majoritatea masinilor aduse sunt din anglia,nu cred ca aduce cineva masini din US.

intrebi pt faza cu reglajul? inca nu am montat-o pe masina asa ca nu pot sa raspund :P

inca ma uit cum sa desfac acel capac,trebuie adusa la culoarea masinii.

Link către comentariu

Ai pe fund un surub dupa care cleme pe interior. Va trebui sa tragi in sus de capac. Bafta!

Link către comentariu

oo ai avut noroc sa gasesti oglinda ca am inteles ca sunt cam rare..o sa arate mult mai bine cu ambele oglinzi egale

Link către comentariu

Foarte frumos! Un detaliu mic, dar foarte important. De unde?

Link către comentariu

am o dilema....ce culoare sa fac oglinzile?

tot albastru,ca masina sau negru (lucios,se vede bine cand vine si folia pe geam) sau gri (aluminiu)

Link către comentariu

sincer sa fiu eu as vopsi oglinzile in culoarea masinii(albastre)..mi se par mai originale ..dar decizia ta conteaza

Link către comentariu
Edy_magirescu

Eu unul, as merge pe negru lucios.Chiar da bine,dar asta depinde gustul fiecaruia :icon_thumright:

Link către comentariu

Nu vreau neaparat originalitate pana la capat dar nici modificari care sa se vada de la 2km. Doar ceva pe gustul meu dar care sa se integreze cu masina.

Astept pareri,atat pro cat si contra.

Vopsitul gri cade,trebuie sa ma decid intre negru si albastru...

Link către comentariu

iti trimit pe PM 2 poze cu un fost variant al meu sa vezi ce i-am facut; parerea mea e ca tie trebuie sa-ti placa ...in rest....altfel nu ar mai fi diversitate.

Link către comentariu

Am vz pozele,eu nu ii trag dungi pe ea.

Ideea am inteles-o si e ok dar parca nu pt masina mea. O vad pe o masina de firma,ceva. Oricum contrastul e puternic albastru-portocaliu.

Nu caut ceva sa sara in ochi.

Deci.... Negru sau albastru?

Link către comentariu

Folie carbon? :D

Am vazut tot mai multe masini cu oglinzi negru lucios. Parca si noul GTI. Deci ar fi o idee.

Link către comentariu

folie carbon...daca pun pe oglinzi trebuie sa continui tema...la interior pe consola,manere dar la exterior...?

negrul s-ar integra cu geamurile,stalpii (ce urmeaza sa fie negre,folie) barele transversale de pe capota.

p.s. trebuie sa demontez capacele de la oglinzi dar pare mai greu decat ar trebui sa fie. rudi,am urmat sfatul tau dar mi-e ca trag prea tare si se rupe ceva...

pana acum avem pareri impartite intre albastru si negru. un vot cu folie carbon si unul pt portocaliu...

Link către comentariu
  • Marian changed the title to Golf IV Variant Thttp://vwforum.ro/topic/68676-golf-iv-variant-tdi/DI
  • loghy a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!