Jump to content

Golf IV Variant TDI


Muale

Postare recomandată

Uupss! Problema... (continuarea de la #172)

(nu am lovit nimic,nu am urcat borduri,nu am jucat lapte gros cu sina de tren)

Daca tot o ridic,ma gandeam la un tips la esapament. Cineva imi spunea sa las tevile in jos ca se afuma spatele (diesel,break) dar afumate am vz doar cele cu motor cipuit sau taxi cu motorina de locomotive :))

Buza de plastic negru de sub bara spate se poate decupa putin,pt a integra tipsul mai bine sau daca tai din ea se desprinde? Ma refer la cum are clemele,prinderile pe bara...

post-66542-0-14544700-1299167069_thumb.j

post-66542-0-27914700-1299167155_thumb.j

Modificat de Muale
Link către comentariu

Pune-i tipsuri fara probleme. La mine masina este gri, are resoftare si tot nu se afuma deloc.In mod normal nu scoate fum poate doar la talpa peste jumatate a pedalei de acceleratie si in mod brutal. Eu zic sa faci pasul. La mine au decupat prelungirea spate direct pe masina cu fierastrau electric, apoi cu o pila indepartate acele fire de plastic ce raman dupa taiere. Sa foloseasca o panza cu dintii mici si desi. Studiaza cum arata spoilerul spate de V6 si decupeaza-l la fel. La mine e putin mai mic decupajul si imi pare putin rau. Acum fiind vopsita mi-e teama sa mai decupez, sa nu sara vopseaua + lacul.

Modificat de Circoloco
Link către comentariu

ma uitam acum pe topicul lui steffan si as vrea ceva in genul ala.

tips oval,f asemanator cu ce are el (desi el are toba).

el are alta "buza" eu vreau sa tai din asta. nu as taia asa larg ca la el,as lasa cam un deget spatiu pe langa tips.

de ce iti pare rau ca ai decupat mai putin? cum au luat masura pt sblon,sa taie?

Link către comentariu

El are spoiler V6 OEM. Eu am vrut sa-l fac asa. Diferenta ar fi fost mult prea mica daca decupajul era de aceeasi marime ca sa dau 2-3mil pe un spoiler OEM. Cel de V6 are buza inferioare putin mai proeminenta si mai spre extremitati. La noi se pierde spre extremitati...Eu zic sa pui 2 tevi si sa fie iesite astfel incat marginea lor sa fie la fata cu bandoul barii spate (nu mai mult ca va da rau din lateral).

La mine nu a fost sablon. Le-am zis cum vreau, au desenat cu marker-ul, am zis ca e ok si gata.

Modificat de Circoloco
Link către comentariu

de asta vreau sa il tai,nu dau atatia bani pe altul,doar pt decupaj.

am observat diferentele la el.

2 tevi? de ce,estetic sau ca sa continui cele 2 tevi care ies din toba? mie unul parca mai mult imi place oval.

ca sa fie la fata cu bandoul inseamna sa depaseasca cu cativa cm buza neagra (bandoul fiind cel mai extrem punct de pe bara spate)? eu ma gandeam sa fie mai retras,nu asa mult iesit. practic sa fie 3-4 cm iesit de sub buza. nu sunt la masina sa vad cat ar insemna de iesit cum spui tu)

tot rasfoiesc pagina ta sa vad poza cu ce ai facut. dar sunt multe :P ma indrumi?

L.E. adica asa ?

Modificat de Muale
Link către comentariu
Aici, ai dreptate cu bandoul. Acum mi-am dat seama. :D Eu sunt multumit cat sunt ale mele de iesite. Am ales sa respecte si curbura barii... Mie personal imi plac mai mult 2 tips-uri. Depinde de gusturile si ideile fiecaruia acum stii cum e :D Modificat de Circoloco
Link către comentariu

cand ajung maine la reparat toba o sa ma uit la tipsuri. pe langa cel oval pe care l-am ochit (forma o vroiam de mult) o sa ma uit si la celelalte rotunde- 2 tevi. sa vad cum ar veni,cum da la ochi.

o sa verific si prelungirea ce trebuie decupata. dupa ce am vazut-o pe cea a lui circoloco,am vz ca exista o mica diferenta de constructie.

Link către comentariu

am rezolvat problema cu teava. catalizatorul nu a fost afectat. racordul flexibil e foarte putin bolnav.

tips nu am montat. trebuie decupata buza de plastic dar sub ea este metal. pana jos.

momentan folosesc la altceva banii (era destula manopera,taiat,demontat,decupat, facut Y si pus tips,reglat....)

acum masina se aude mult mai incet (fiind obisnuit cu zgomotul din ultimele zile)

cu 2 tevi nu ma incanta asa mult,par aplicate,nu se integreaza vizual. cea ovala mi se pare cea mai potrivita pt acest tip de masina.

oval,capatul taiat la un unghi,iesita de un deget afara din bara. jumate in "buza" decupat.

post-66542-0-45479500-1299233155_thumb.j

post-66542-0-72426700-1299233335_thumb.j

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

ieri m-am intors de la un drum la sibiu (munca)

consumul de 6l/100 a fost multumitor,avand in vedere ca eram 3 persoane,am avut Valea Oltului si o bucata de drum privat de vreo 100km (in curtea cuiva,langa autostrada.langa!) unde am mers cu 160-180km/h

cu aceasta ocazie mi-am scos si banii dati pe statie,evitand cele 7 (sapte) echipaje ale politiei cu radar,cate 2 masini fund in fund plus inca 3-4 radare pe drum;le-am uitat si numarul.

ca problema am observat un scartait al curelei cand plec de pe loc si sunt cu rotile virate mai mult. ce poate fi?

in scurt timp urmeaza si schimbul de ulei. cat de mare e diferenta intre uleiul Castrol EDGE si Magnatec?

Link către comentariu

un fel de curatenie de primavara.

spalat,aspirat,ceara,anti-ploaie.

post-66542-0-35183700-1300208353_thumb.j

post-66542-0-92336600-1300208361_thumb.j

post-66542-0-35077300-1300208368_thumb.j

post-66542-0-78743200-1300208374_thumb.j

post-66542-0-95763700-1300208380_thumb.j

Link către comentariu

foarte frumoasa asa curata...inca nu te-ai gandit la folie? oricum e frumoasa si jantele dau bine pe ea:D

Link către comentariu

multumesc!

m-am gandit si la folie dar nu am ajuns la o concluzie clara asupra transparentei. 5% nu vreau. poate 20-35%

Link către comentariu

castrol magnatec??? :vaidecapulmeu: nu ai pompe duse? eu am pompe duse si folosesc castrol edge 5w40 ...sau se pot folosi ambele?

Link către comentariu

Ambele. Este special pt PD.

Adica nu orice Magnatec /EDGE e pt pompe duse.

EDGE e putin mai bun; pt motoare mai pretentioase.

Link către comentariu

Nu e cam devreme pentru roti de vara? :) Mai poate veni frig. Ieri erau 2 grade pe valea Prahovei.

Link către comentariu

M-au speriat caldurile. Acum vad ca sunt la limita cu anvelopele de vara,afara sunt 6-8 grade.

Sper sa se incalzeasca repede. Cele de iarna le toceam aiurea la 18 grade.

Ma iau dupa temp de acasa,la munte nu ajung zilnic.

Link către comentariu

Aseara pe autostrada in Ungaria erau 3,8 grade. :) Eu inca sustin ca e devreme. Nu cred ca la 18 grade se tocesc asa tare gumele de iarna, in schimb cred ca la 4 grade inca nu fac fata gumele de vara. :) Parerea mea.

Link către comentariu

ma bucur sa vad ca intreti masina la un nivel aspect\calitate foarte frumos. In curand o sa pun si eu anvelopele de vara cu noile jante pe 16` :D. Dupa cate se vede vremea va fi din bine in mai bine :icon_cool:

Niste folie trebuie sa ii pui si o sa vezi cum o va schimba considerabil.

Modificat de MrTeiu
Link către comentariu

folia e in plan.

astept caldura si ceva bani in plus si o lipesc!

Link către comentariu

Cum a fost trecerea de la cele de iarna la cele de vara? Am vazut ca ai sportrac 3, nu ti se par zgomotoase :S? Mie mi se par mult mai zgomotoase si fata de cele de iarna, nu mai zic fata de fostele Excellence..

Link către comentariu

cum a fost trecerea?! nu prea inteleg intrebarea...

astea le-am mai purtat si vara trecuta,deci nu e o noutate. pot sa spun ca s-a simtit intr-o seara rece,la o frana brusca. cele de iarna reactionau mai bine (rudi are dreptate cu temperaturile).

sunt zgomotoase la rulare cu viteza,peste 130-150 se aude suparator; nu imi dau seama exact daca de la anvelope,de la curgerea aerului pe barele de pe plafon....

probabil o sa incerc alt model/profil de anvelope, peste 1-2 sezoane,cand astea vor cheli de tot.

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

ieri am spalat masina.

azi...normal ca a plouat :))

macar solutia de pe geamuri rezista!

azi am reusit sa schimb si filtrul de la aer conditionat,il cumparasem dar nu am avut chef sa desfac. am gasit praf,puf,frunze si o crenguta;nu stiu cum naiba au ajuns acolo.

post-66542-0-48185300-1302103004_thumb.j

post-66542-0-67960600-1302103021_thumb.j

Link către comentariu
  • Marian changed the title to Golf IV Variant Thttp://vwforum.ro/topic/68676-golf-iv-variant-tdi/DI
  • loghy a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!