Jump to content

Golf IV Variant TDI


Muale

Postare recomandată

Hello!

M-am inscris pe forum recent pt ca vroiam informatii despre golf sau octavia...urma sa cumpar si vroiam sa stiu la ce sa ma astept.

Timpul a trecut si acum pot sa postez si eu la "Masina Mea",am cu ce :)

VW GOLF IV Variant 1.9 TDI

-Culoare Albastru 7D (poate ma ajuta cineva cu numele exact al culorii)

-motor AJM 1896 cmc diesel 116 cp (poate pe viitor un soft= 146 cp si 355 Nm)

-6+1 trepte

-jante aliaj

-proiectoare de ceata in far

-bandouri,manere in culoarea caroseriei

-4 geamuri electrice

-oglinzi electrice,incalzite,nu sunt sigur daca si heliomate

-cotiera fata,spate

-scaune sport reglabile pe inaltime

-bancheta spate rabatabila 1/3

-volan,frana de mana,schimbator de viteze imbracate in piele

-volan sport,reglabil

-4 AirBag-uri

-Climatronic

-computer de bord

-alarma,inchidere centralizata

-suport pahare fata/spate

-CD/MP3 cu 8 difuzoare originale

Cam asta ar fi de capul ei,daca mai e altceva si imi amintesc,anunt.

De la cumparare investitiile au fost destul de mici (banii de inmatriculare,etc) ,am facut o diagnoza,o reparatie la switch-urile din 2 usi (cu ajutorul lui Al Bundy),inlocuit becurile din plafoniere/parasolare cu LED (inca ma gandesc daca merita sa pun si pe stopuri,semnal,marsarierre).

Vanzatorul mi-a spus ce a schimbat la ea si o mare parte s-au confirmat aa ca nu am schimbat distributia,pompa apa,placute,etc. Peste 1000 km urmeaza sa schimb ulei,filtre.

Romnul,hot! acum 2 zile mi-a disparut grilajul din stanga de aerisire - intrebarea mea: cum se scoate,e posibil sa fi cazut in mers sau a fost furat? Pe viitor sa incerc sa il prind mai bine,eventual un holzsurub ascuns...

Cu oglinzile nu am riscat,le-am marcat!

(sticker vwforum de unde iau?)

Cam atat momentan.

Link către comentariu

Sa o stapanesti sanatos !

Sticker iti dau eu daca ajungi pe la mine .

Link către comentariu

bun venit si sa o conduci sanatos

referitor la grilaj il poti pierde pe drum daca a avut cleme rupte,dar putin probabil

sigur cineva ''a avut nevoie'' de el...astia suntem,eu nu ma mai mir de nimic

cauta aici in aria de dezmembrari

Link către comentariu

inca un variant :x .... sa ai grija de el sa fie frumos ...

girla aia se scoate usor , deci ori ai pierdut`o ori ti`a fost furata (cel mai prob) dar nu este scumpa cam 30 -40 lei ..

Link către comentariu

Salutare, si in primul rand bine ai venit, iti urez si iti doresc kilometrii fara probleme, sa ai grija de ea, este o masina splendida din toate punctele de vedere, poate ne intalnim la discutii impreuna cu restul colegilor din variant cartel :), niste poze cu ea ne arati? ceva interior? etc

Bafta in continuare.Spor la condus si atentie la drumurile patriei :offtopic:

Link către comentariu

Nu te va dezamagi motorul asta daca il tratezi cu revizii la timp si fara sa dai in el (adica talpa inutila :)). De curand am facut si eu resoftare si te sfatuiesc sa-i faci. Eu il am de aprox. 500km deci nu iti pot da detalii de fiabilitate. Saptamana viitoare ii voi face loguri sa vad daca tubina e ok in continuare asa cum era inainte de resoftare. Plasticul lateral din bara se scoate in felul urmator: cu degetul mare presezi banda centrala ca sa iti permita piciorusele care il tin sa il scoti. De montat se monteaza doar prin apasare :offtopic:

Modificat de Circoloco
Link către comentariu

multumesc de urari. poze am in aparat 2-3 dar din lipsa de gauri USB acum (am un hdd extern bagat) o sa le descarc maine-poimaine.

@skorpyon "variant cartel" ? ;) la intalniri nu am fost pana acum,la singura la care am vrut sa merg a plouat.

@circololo soft poate o sa ii fac si daca ii fac mai astept. sa ma obisnuiesc acum cu puterea ca sa pot aprecia castigul. daca i-as face imediat poate nu ar fi asa de "wow" senzatia de dupa. talpa inutila nu dau,mai calc in treptele 2-4 mai mult cand e vreo depasire sau o cere situatia. in rest incerc sa nu fortez turbina cu talpa brusca.

Link către comentariu

si cateva poze cu masina:

-mai aveam cu interior dar zice ca Attachment space used 488.19KB of 550KB

post-66542-1274346781_thumb.jpg

post-66542-1274346786_thumb.jpg

post-66542-1274346790_thumb.jpg

Link către comentariu

Apasa butonul de full edit, mai adauga un punct la scris, dupa care poti pune inca atatea poze (ca marime), dupa dai quick edit si stergi punctul. SAU micsoreaza pozele in paint pentru a fi mai mici si astfel vor incapea mai multe o data :)

Modificat de Circoloco
Link către comentariu

nu merge cu edit dar merge sa postez din nou.

post-66542-1274351672_thumb.jpg

post-66542-1274351677_thumb.jpg

Link către comentariu

frumoasa masina...culoarea mijto...dotari mijto..motor mijto :vaidecapulmeu: .....ai grija de ea ca e frumoasa foc...si incepe cu inceputu adica folie:D...scaune albastre...foarte tare...

Link către comentariu
@skorpyon "variant cartel" ? :)) la intalniri nu am fost pana acum,la singura la care am vrut sa merg a plouat.

Da, Variant Cartel, uite-te pe link-ul de mai jos sa vezi si poze de la intalniri :vaidecapulmeu:

http://vwforum.ro/index.php?showtopic=23600

Vagoneta arata super, sa o stapanesti sanatos :)

Link către comentariu

ok,add me la cartel. (we trunk you :vaidecapulmeu: )

cu folie...e nasol ca pe fata nu o sa pun din cauza politiei si ma gandesc sa nu sa vada dubios... ma mai gandesc. as vrea xenon (nu am far cu lupa) si nu stiu daca sa montez pe faza scurta sau pe proiectoarele de ceata. pareri?

inca vreau sticker (sau macar sablonul si poate mi-l taie cineva binevoitor) si grila aia fata.

as pune si ceva covorase cauciuc negre,mai finute. astea care le am sunt cu buza f inalta si se blocheaza sub scaunele din spate.

@relutzu cum se manifesta ledurile puse de tine in stopuri,ai verificat daca s-a ars ceva?mie mi-ar fi zic cineva care vinde asa ceva ca nu imi recomanda sa pun pe frana/semnal/ect pt ca se ard repede.

Link către comentariu

La Cartel trebuie sa dai frumos buna ziua pe topic singurel si de abia dupa o scurta povestioara despre cat de mult iti plac vagonetele te bagam pe lista. Doar suntem Cartel, trebuie seriozitate, capsci ? :vaidecapulmeu: :)

Cu covorasele din spate si eu am aceeasi problema, nu mai zic ca atunci cand incerc sa dau scaunele din fata putin inapoi de multe ori se impotmolesc. Cu folia stai calm nu-i nicio buba, uite-te si la a mea http://vwforum.ro/index.php?showto...21944&st=20 de 3 ani o am pe masina si niciun stres cu politia :))

Modificat de DANNY VW
Link către comentariu

pai am leduri doar pe marsarier...iar folie daca vrei ceva mai special si nu cum are toata lumea uitate la a mea...34%toata masina inclusiv fata ti-o schimba complet..iar cu xenoanele asculta un sfat de la mn...am xenon pe scurta si pe lunga insa nu am pe proiectoare si nici nu am sa imi pun...dc?pt ca in momentul in care ai faza scurta aprinsa plus proiectoarele(amandoua xenon)cand ai sa dai flesh ti se inchid proiectoarele...deci mai documenteazate...mie mi-au explicat multi ca asa e sistemul la golf4 pentru ca sunt toate 3 bagate in acelasi far....faina masina tare de tot...trage oleaca la 116cp nu?cred ca ai un consum minunat cu 6 trepte...

Link către comentariu

folie pe fata nu pun decat f f slaba. am deja 3 prieteni care au fost opriti si au dat-o jos. e de noroc,tu mergi 3 ani,eu poate dupa 2 zile iau amenda. asa e treaba...depinde cum i se pune pata organului. despre poveste cu cat de mult imi place break :P ideea a fost ca imi cautam hatchback dar am gasit-o pe asta in stare buna,dotari,motor si am zis ca nu deranjeaza cei 20-si ceva de cm in plus. nu am luat-o in special pt forma,nu car marfa cu ea. initial mi-a fost frica la parcari dar acum am vz ca nu e asa mare problema. plus ca niste senzori de parcare costa 1 milion... (nu stiu cat ar fi cei originali cu "fusta" aia sub bara).

despre xenon cred ca nu ne-am inteles. eu vreau sa pun un singur kit ORI pe faza scurta/proiectoare ceata. ca ceata are lupe si ma gandesc ca ar bate mai bine,pe faza scurta e deranjant pt ceilalti de pe sosea.

trage cu 116 cai. ar trebui sa conduc si ceva de 90 si de 131 sa fac comparatia. consumul momentan e pe la 8 in bucuresti(stiti bine conditiile) unde nu apuc sa bag a 6-a decat daca insist. la drum lung iese un 4,5 cu conditia sa merg intins. incerc sa fac consum pe ideea plin-plin sa vad cat iese. sincer mi se pare cam mare consumul deocamdata,poate mai si apas pedala stresat de cat stau intr-o intersectie sa virez stanga :(

Link către comentariu
perianutudor

Frumoasa masina ,referitor la consum nu e mult 8% in Bucuresti nu e mult .Eu sunt in provincie si la ore de varf sare de 8,5% motor 1,9 101 CP AXR . Sa o stapanesti sanatos fara evenimente. :rolleyes:

Link către comentariu
Publicat (modificat)

cu xenonul m-am lamurit,urmeaza sa pun pe faza scurta sa nu se stinga la flashuri. ma gandesc la niste faruri cu lupa dar asta cand voi avea casco ;).

apropo,de polishat farurile in bucuresti....unde/cat/cum?stie cineva?

as vrea sa insonorizez usile cu folie gen dynamat. nu vibreaza f mult dar pe viitor as schimba difuzoarele/tweeterele fata. cineva mi-a recomandat Aluband...

si niste poze dupa o spalare. pe viitor prefer sa o spal eu decat spalatoriile. deja am frunzarit topicul despre aparate de spalat cu presiune. cu spuma activa nu cred ca ma bag,raman la galeata si sampon auto+ceara. dezavantajul e ca nu am curte :D

dau regatul pt un cal.sau pt un sticker.... ;)

post-66542-1274773958_thumb.jpg

post-66542-1274773963_thumb.jpg

post-66542-1274773968_thumb.jpg

Modificat de Muale
Link către comentariu

Tare masina, daca vrei pot sa iti ofer eu un test drive cu un variant de 131 de cai :) Din cate se pare suntem vecini, eu stau langa Billa(de fapt mai inspre piata).Pentru sticker mergi la o intalnire care se tine organizat si faci sigur rost,numai ca tre sa te initieze baietii :)

In rest, da-i motorina buna, schimba-i consumabilele la timp si nu o sa ai probleme multa vreme.

Cheers!

Link către comentariu

felicitari pt achizitie!!

albastru indigo ii si a mea :)

sa te duca mult si bine masina!!!

Link către comentariu

@skittles interesant,as vrea sa vad cat de mare e diferenta de la 116 la 131. vecini nu stiam ca suntem,in schimb te-am vz prin zona pe la faur cu masina (si cu stickerul :blah_: ). ce inseamna sa ma "initieze baietii" ? :) motorina am bagat de la rompetrol pana acum ca am card de la ei cu o mica reducere. consumabilele le schimb intr-o mie de km.

frumoasa culoarea ta,imi place mult (cel mai mult din gama vw)- pacat ca e de vanzare

@GeForce90 mersi de urari!

Link către comentariu

hai sa iti traiasca vagoneta :D faina, si SOS -> SOZ cam asemanatoare :D

planuri?

Link către comentariu

salut Gabi,mersi!

planuri,nu foarte mari deocamdata. pe partea de motor nu umblu inca (decat schimb cat de curand consumabilele si poate bucse si sa vad ce e cu planetara stanga).

vreau xenon si poate folie. ma gandeam si la insonorizare usi,eventual ceva boxe mai bune si o statie.

in cap sunt planuri multe,trebuie sa fie si bani in buzunar ;)

oricum ce modific o sa anunt si aici!

Link către comentariu

imi lipsea (brusc) o grila din bara,am postat mai inainte. am rezolvat,am luat alta grila. DAR! am observat cat de firav sunt sustinute cele 3 grile din bara,de jos. cel putin cele mici,laterale se tin in 2 cleme si la o groapa,ceva pot sa isi ia zborul;poate asa am pierdut-o si eu pe a mea. sau mi-a furat-o...

ideea e ca am ales sa le prind suplimentar in niste suruburi,pe langa clemele din dotare.

surubul cred ca ar da batai de cap cuiva care le fura si le tine si mai fix pe drumuri cu vibratii.

sa imi spuneti,am facut tiganie sau merge...? la o privire atenta se vad,altfel nu prea se observa;2 suruburi in grila centrala si cate unul in cele laterale.

P.S. am descoperit ca si scutul motorului era desprins intr-un colt,l-am prins provizoriu cat sa nu atarne (3-4cm mai jos era) dar trebuie sa iau scut.metalic! am gasit firma in odorhei,sun luni.

post-66542-1275678374_thumb.jpg

Modificat de Muale
Link către comentariu
  • Marian changed the title to Golf IV Variant Thttp://vwforum.ro/topic/68676-golf-iv-variant-tdi/DI
  • loghy a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!