Jump to content

Kit macara geam fata


SSorin
 Share

Postare recomandată

salut "aryes 13" am patit-o si eu prima data cu geamul din dreapta cazut in portiera acum 2 saptamani am fost la midocar 320 ron acum am patit-o si cu cel din stanga si nu vreau sa mai ajung pe la midocar. intrebarea mea pentru tine este de unde ai luat kitul cu cleme ne metal?? si pt ceilalti forumisti unde pot sa gasesc un service care sa mi-l monteze bine si ieftin?? ca eu nu prea ma mpricep

Modificat de dan glf4
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

uite aici pasii pe care trebuie sa ii urmezi:

http://vwforum.ro/index.php?showtopic=30161&hl=

daca ai cablurile in ordine scapi doar cu achizitionarea clemelor metalice de la Volksman (i ifac prea multa reclama zilele astea :D ) si munca depusa conform celor spuse din topicul respectiv.

o sa revin pe seara cu poze mai clare sa se vada cablurile distruse.

Am si eu o neclaritate: cu ce fel de vasilina este gresata macaraua, pt. ca cea originala are o vasilina alba, si nu e NIVEA :D

Modificat de DragosR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

dan glf4 in primul rand completeaza-ti si tu profilul ca sa stim cu totii de unde esti . :D

Daca te-ai uitat la mine la profil probabil ai vazut ca sunt din Constanta si macaralele le-am cumparat pe amandoua de la magazinul Tracom tot de aici . Pret macara completa ( fara motor evident ) 179 lei .

Eu am schimbat cu ajutorul cumnatului meu in 3 ore macaralele de la ambele usi fata .

Pentru cei care vor un DIY in romana cu schimbarea macaralei de geam , il aveti aici .

Modificat de aryes13
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca e sa iei doar kitul de reparatii sau clemele si apari la o intilnire in Bucuresti ma ofer sa te ajut sa pui geamul la loc.

In mod sigur se vor gasi si fotografi care sa completeze lucrarea;)

Daca iei kit in genul celor folosite de aryes13, trebuie sa faci rost de bormasina cu acumulator si burghie de dimensiunile celor folosite de aryes13 (chiar asa, zi-ne pe topic si diametrul lor, aryes)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am patit si eu aseara! Ca sa scurtez povestea, am desfacut o parte din usa sa vad ce s-a rupt: e clar sa s-au dus clemele (desi nu am avut acces sa vad pentru ca partea metalica are 2 nituri) dar este si cablul care l-am cules de prin mecanismul motorului.

Am vorbit la Volksparts si cablul nu se gaseste separat doar tot kitul de macara. Il voi lua asa, dar intrebarea este: se potriveste kitul de Golf4 pe Leon (1M) ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca il scoti de pe masina putem sa ne intilnim undeva si sa vezi unul de G4; unul bun unul defect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam greu pentru ca sunt 2 nituri de care nu pot sa trec decat daca ajung in service, iar cand ajung sper sa si rezolv problema.

O sa iau de G4 de la volksman iar daca Doamne fereste nu merge, poate le duc inapoi.

Mersi oricum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai se vad suruburile alea 3 cu care e prins ansamblul tamburului :D

daca le cumperi si nu sint bune, gasesti destui clienti pe forum :rolleyes:

Modificat de DragosR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De cele imaginare :lol:

Erau 2 nituri care eu am crezut ca sunt de fixare (desi nu intelegeam de ce ar fi pus si nituri si suruburi), dar de fapt erau mai mult de forma. Trebuia fortata un pic tabla dupa ce dadeam suruburile jos si iesea.

Pana la urma, dupa multe peripetii am rezolvat la Crystal Car.

!!! Macaraua de Golf4 NU se potriveste pe Leon !!!

Am fost nevoit sa iau una originala de la PBA (220ron la momentul actual).

Modificat de toni
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

la fel, geam dreapta fata in poritiera. Am sunat la volksparts, un set de cleme este 50 RON, numai ca sunt din plastic. As dori sa achizitionez celemele din metal. Am sunat la pbv2 si mi-au oferit un kit macara la 390 RON ? WTF??? Va rog sa ma indurmati spre un magazin care comercializeaza cleme metalice la un pret rezonabil pana in 200 RON.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Kitul pe care l-am luat eu de la PBA este cu cleme de platic, asa ca atentie sa nu umbli degeaba dupa el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

al meu avea cleme metalice. stiu sigur asta ca le-am vazut. si am si asistat la montaj/demontaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OT: nu vuia forumul ca volksman are cleme metalice la vinzare???? :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de la dealer stiu ca sunt numai cleme metalice deoarece aceste cleme de plastic sunt considerate defect de fabricatie. Mi'au cazut amandoua geamurile si de la sofer si de la pasager. De schimbat inca nu le'am schimbat ptr ca le'am carpit :lol: adica clemele de plastic le'am prins in suruburi mici si nituri, cel din partea soferului are mai bine de un an si il folosesc tot timpul iar cel din partea dreapta mi;a cazut acum 2 saptamani si l'am "carpit" cu un cablu de bicicleta. la fel functionabil dar nu prea am incredere in el asa ca il folosesc doar in caz de urgenta :)) mentionez ca operatiunea asta te scoate din minti dar daca vrei sa scutesti pe moment 2 milioane merita

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Decat sa carpesc le-as lua pe cele de la volksparts din plastic

Macar sa ma mai tina inca 5 ani ... Cu pretul unui kit complet imi pot reconditionat 3+ geamuri.

Ce parere aveti? Merita in acest caz tot kitul?

EDIT: Am gasit kitul complet la Midocar la pretul de 170RON

Modificat de abuwz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am promis poze mai clare in care se vede cum s-au turtit cablurile intre tambur si partea fixa

pe clema care a ramas intacta se vede jegul si uzura si am senzatia ca astea crapa numai din cauza imbatrinirii plasticului si evident pierderea proprietatilor initiale.

post-1792-1183399994_thumb.jpg

post-1792-1183400001_thumb.jpg

post-1792-1183400007_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bun. deci acum am terminat de dat jos suportul macaralei. Am priponit geamul cu 2 lemne pe interiorul usii pana maine cand cumpar kit cu cleme metalice sau doar cleme din plastic (inca ma mai gandesc).

Am urmatoarea problema: portiera am lasat-o goala, fara suportul de geam care avea pe el boxa si motor geam. Am reconectat mufa la incuietoarea portierei (care a ramas la locul ei). Numai ca inchiderea centralizata nu mai functioneaza, ledul de la portiera soferului nu se mai aprinde. daca incui de la sofer (nu am telecomanda si nici alarma) se inchid toate mai putin portiera dreapta (cea cu geamul picat). Daca inchid cu cheia de la usa din dreapta se inchide numai aceasta restul ramanand deschise. Problema este din cauza motorului de geam neconectat sau am bulit ceva la incuietoarea din usa copilotului sau trebuie resetat ceva cu vag-com-ul sau e altceva??

multumesc,

numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ti-ai dat singur raspunsul; in mufa aia mare de pe motorul geamului sint si cablurile pt broasca

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am decis sa merg pe varianta ieftina, cumparand "kit-ul" de la volksparts la 50 ron, doar cu clemele, ca sa constat la montare ca mosorul cablului este defect. :D

un sfat prietenesc: luati kitul original vw. (170 RON la Midocar)

numai bine,

abuwz

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ideea este sa desfaci usa, sa vezi ce s-a stricat si abia dupa sa cumperi. de ce sa iei un kit de 170 ron cand sunt doar clemele rupte? eu am skimbat clemele, restul era ok si merge f bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:somnmare:

Am desfacut usa, m-am uitat ce era rupt: o singura clema, cealalta fiind intacta. In schimb nu am mai desfacut si motorul ... La montare am constatat ca nu am destul cablu sa fac turta completa dupa fiecare rola. Asa ca, desfacand motorul, am putut observa ca mosorul era blocat, cablul fiind incalcit in interior.

3 motive sa iei chitul complet (in opinia mea):

- Din cate am vazut eu, clemele originale din plastic sunt destul de solide, ruperea lor fiind cauzata de alt defect. In cazul meu clema s-a rupt in momentul in care cablu s-a tensionat prea tare, incalcindu-se in interirul mosorului.

- neamtul ar fi comercializat doar cleme, daca ar fi rezolvat problema.

- clemele de la volksparts nu sunt originale, arata cheap, au tot felul de pelicule de plastic unde nu ar fi trebuit sa aiba (ex: in locasul cablului) si cel mai grav. se pot crapa la montare pe partea metalica din clema (cea care sustine propriu-zis geamul).

Insa pentru cei care au nevoie doar de cleme: am set 2 cleme de plastic (achizitionate de la volksparts + bon) de dat pe bani putini (30RON) ca sa imi scot din parleala.

numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hehe abuwz daca ai fi citit si retinut ceva din patania mea nu ai mai fi luat doar clemele ....

inseamna ca asta e defect comun la usa dreapta fata: cablul terminat pe tambur si o clema ramine intacta :somnmare:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

am si eu nevoie de ajutor. de curand mi-a cazut geamul dreapta fata. si cu o zi inainte am auzit o pocnitura in usa. pur si simplu a cazut geamul ce trebuie sa fac?vreau sa mai spun k motorasul se aude dar ceva cred k s-a rupt de nu mai merge

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Gasesti aici tot ce te intereseaza legat de macara si geam . ;) Enjoy .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate ma lamureste si pe mine cineva deci am patit si eu aceeasi chestie. nu stiu de ce cleme vb voi dar cert e k l-am desfacut am fost cam greu a trebuit sa sparg niste nituri........ si am constatat k un cablu de sarma si o chestie alba de plastic (din cauza ei s-a rupt cablu). si am mers la reprezentatnta TESS din Brasov si era kit de reparatie 1 mil 600, iar un service ma costa 3 mil si chjestia aia alba de plastic o sa fie inlocuita cu una de fier. deci care este treaba e mai grav la mine de ma costa atata? ce cleme s-au rupt la voi? cum de platiti mai putin pt aceasta defectiune?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!