Jump to content

Kit macara geam fata


SSorin
 Share

Postare recomandată

Am patit-o si eu cu geamul dreapta fatza, exact cand imi era lumea mai draga si nici un service deschis (Duminica). Mai lipsea ploaia :D . Geamul m-a prevenit de ceva vreme ca nu e in regula, se auzea un zgomot cand il deschideam, si m-am gandit ca va cadea...dar bineinteles, nu am facut nimic. Si a cazut. Voi merge maine in service...sper sa gasesc si kit de reparatie macara repede.

Sfatul meu: nu faceti ca mine. Daca auziti zgomotul acela de sticla zgariata sau zdranganit cand deschideti geamul...faceti-va timp si folositi kitul de reparatie...geamul va cadea exact cand va e lumea mai draga. Poate chiar duminica :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat. Cumparat kit reparatie 153 RON de la PoRo, apoi am mers la Augsburg, unde am avut noroc sa fie foarte dragutz un tip de la receptie service.

Era sa fiu programat peste o saptamana; l-am intrebat daca macar poate cineva sa ma ajute sa ridic geamul si sa il fixez, a intrebat in service, si mi-a gasit un mecanic cu niste timp liber, care mi-a si schimbat kit-ul.

Super lucrare, le cunostea mecanicul...eu sigur mi-ash fi prins urechile in toate suruburile si cauciucurile si firele din portiera aia.

Toate au fost de vis, pana la pretul pe manopera: 168,48 RON :) Mi se pare enorm de mult...nu a lucrat decat o ora...dar ce era sa mai zic...nu am intrebat din prima de pretz. Macar au fost foarte amabili, incepuse ploaia, au bagat masina pe o rampa sa nu ploua in ea pana sa inceapa treaba...au rezolvat repede si bine...destul de frumos.

DAR...cam scump, nu credeti? Toata lumea spunea de 70-80 RON manopera...nu 168... ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca aveai drum prin Pitesti, te rezolvam eu, iar virgulita aia sarea peste doua zecimale

(spre stanga, nu spre dreapta) :rolleyes: ,

dar cu conditia sa fie la doza si rece :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat si asta - acelasi lucru. Am incercat si sa-l deschid pana jos din yala si tot atat ramane afara. Nu cred ca cazul sa mai mentionez ca inainte se comporta normal :rolleyes:

Ca idee clemele astea noi sunt un pic mai mari in inaltime decat alea vechi..iar din aceasta cauza evident ca geamul va sta pozittionat un pic mai sus. Aceiasi problema o am si eu si asta a fost explicatia care am primit-o..destul de pertinenta..cred.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mi l-am montat singur si nu prea am incotro - trebuie sa accept situatia, dar daca as fi facut opratiunea in service, mai ales ca kit-ul a fost luat de la Po Aviatiei si se laudau c-ar fi original, n-as fi acceptat. In fine, e posibil sa fie asa... ar fi o explicatie logica si plauzibila, mai ales daca s-a mai intamplat si la altii. Totusi, daca il ajut cu mana si imping de el coboara mai jos, nu chiar cat ar trebui in mod normal, dar aproape... doar ca se aude putin zgomot apoi la ridicare. In mod normal, cand clemele alea au ajuns la capatul cursei pe sina, n-au cum sa mai coboare oricat ai forta, deci tind sa cred ca nu ajung la capatul cursei. Una peste alta, deocamdata asa ramane, deranjaza mai mult estetic, iar cum deja a venit toamna geamul nu va mai fi folosit asa des... poate il mai desfac la primavara daca o sa am chef sau daca o sa mai am masina pana atunci :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am cumparat si eu kitul de reparatie si l-am montat singur dupa ce la un service mi-au cerut 1 mil jumate,intr-o jumatate de ora era gata,intr-adevar ramane cam 1 cm sau mai putin in afara,dar nu e o mare problema.

Modificat de ferasrl
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

doru_constantiniu

Si eu am patit-o, dar asta e una din problemele golfului 4. Clemele de plastic originale cedeaza, dar kitul are cleme de metal, mai bune. Acum astept sa mai imi cada si pe dreapta, si, dupa ce le schimb si pe alea, pot sta linistit.

200 de lei cu tot cu montaj, pe loc, dar aceeasi problema: nu se mai deschide geamul pana jos. Mai ramane vreo 5 mm afara

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta e din lungimea cablurilor sau bobina; la o usa am schimbat doar clemele iar la cealalta e totul schimbat si aici sta geamul cu 1 cm mai sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Initial am schimbat doar clemele, iar dupa ce am vazut ca sta mai sus, m-am gandit ca poate difera clemele si am zis ca or fi facut si cablul de alta lungime astfel incat sa fie ok. In consecinta am luat problema de la cap si am schimbat si cablurile cu cele noi, dar degeaba... acelasi lucru, se opreste in exact aceeasi pozitie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea de novice :) ar fi ca geamul nu e impins bine in cleme...dar probabil v-ati uitat la asta. Poate Nemtzii au facut clemele mai putin adanci ca nu cumva sa mai deschidem noi geamul pana la capat, si sa stam cu cotul pe chedere, sau sa apasam pe suportzii lui... Dar e doar o parere ( P.S. : asa sta si la mine, jumatate de centimetru afara dupa schimbarea suportilor)

Mie imi place, ca nu mai trebuie sa ii rog pe toti sa nu il deshida pana la capat, si sa nu stea cu cotul pe chedere ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu le deschid pina cind ajunge buza geamului la intersectia fata usa-boxa (unde e unghi de 90 grd) si e suficient si nici nu te ia de cap curentul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probleme cu geamul am si eu, din cauza celor doua cleme din plastic. Aveti idee daca kitul de raparatie pt golf IV e bun si pt o ibiza din 2003? Parere mea e ca, clemele de prindere(alea din plastic) sunt identice cu cele de la kitul de reparatii de la golf. Sau poate se gasesc la VOLKSPART numai clemele de prindere. Altfel spus, momentan nu sunt dispus sa dau 450ron pe o macara din cauza celor 2 cleme de plastic(atat costa macaraua originala). Astept sfaturi de la voi. merci anticipat P.S. De unde poate fi comandat kitul de raparatii?Probleme cu geamul am si eu, din cauza celor doua cleme din plastic. Aveti idee daca kitul de raparatie pt golf IV e bun si pt o ibiza din 2003? Parere mea e ca, clemele de prindere(alea din plastic) sunt identice cu cele de la kitul de reparatii de la golf. Sau poate se gasesc la VOLKSPART numai clemele de prindere. Altfel spus, momentan nu sunt dispus sa dau 450ron pe o macara din cauza celor 2 cleme de plastic(atat costa macaraua originala). Astept sfaturi de la voi. merci anticipat P.S. De unde poate fi comandat kitul de raparatii? Am sa revin si cu pozele de la clemele mele sa va da-ti o parere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Altfel spus, momentan nu sunt dispus sa dau 450ron pe o macara din cauza celor 2 cleme de plastic(atat costa macaraua originala).

Cam scumpa, eu am schimbat macaraua dreapta fata cu 200 lei( cleme de aluminiu). Cauta si gasesti si mai ieftin.

Modificat de horean
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda...tocmai ce mi-am schimbat si eu clemele la al doilea geam.Sper ca pot sta linistit acuma.

M-a costat 150 RON de la Cardinal motors + 500 mecanicu,care a uitat sa-mi bage oglinzile :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

salut baieti

problema cu geamul am patit-o si eu

uitati simtoma si sfatuitima:

actionez butonul , se aude motorasul de inchidere si deschidere se aude cum invarte dar nimic, nici nu se deschide nici nu se inchide.

nu am desfacut inca macaraua ce ma sfatuiti sa fac mai intai , ce se intampla cu clemele respective, se rup sau ce, cablurile?

va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Ai aici un DIY cu schimbarea macaralei .

Spor la treaba !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aceeasi problema cu geamul dreapta fata

suportii de plastic au cedat si m-am trzit cu geamul jos

cum golf IV e relativ nou# nici la dezmembrari nu se gasesc acei suporti de geam

m-am interesat la un prieten ce lucreaza la o reprezentanta quarq motors pt VW si mi-a zis ca e mare scorul pt kit reparatie

asa ca i-am lipit si evit sa deschid geamul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am cumparat de la wolksman cu 70 lei parca acele cleme, deci nu merita sa te incurci cu ele lipite

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

fpotre , pentru rezolvarea problemei ai mai multe variante .

Si anume :

- cum a zis si cosmin brici , cumperi doar clemele de la volksman si le schimbi ; pret cleme = 70 lei ;

- cumperi kitul de reparatie - include clemele si cablurile metalice ; pret = 110 lei ;

- cumperi macaraua cu totul ; pret = 170 lei ;

Preturile sunt aproximative ! :D

Si ... nu te sfatuiesc sa stai cu ele lipite ...

S-ar putea sa uiti si sa-l deschizi sau s-ar putea sa urce cineva pe scaunul din dreapta si sa incerce sa-l deschida .

In ambele cazuri risti sa-ti cada geamul in usa si sa se sparga sau sa fii nevoit sa desfaci toata usa la ora 22.00 ( de exemplu ) pentru a putea sprijini geamul cu un lemn , sa poti lasa masina in parcare peste noapte fara frica ...

Stii cum se spune : ghinionul isi alege cele mai "potrivite" momente sa-si faca aparitia ... :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Are cineva idee daca kitul de reparatie de geam pentru golf IV se potriveste la Leon 1. Mi-a cazut si mie geamul si nu gasesc decat kitul pentru golf.

Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am o problema de ieri cand incerc sa ridic geamul din dreapta parca moare motorasu... si apoi coboara singur. Daca il ajut putin prinde viata ... ce ar putea sa fie slabit? sau e motorasu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de obicei nu motorasu cedeaza.... sunt niste rotite de plastic acolo care cedeaza destul de repede.se gaseste chit intreg de asa ceva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

De vina este macaraua - angrenajul de roti dintate din plastic de pe ea - si se gaseste in kit complet .

Topicul se lipeste aici .

Discutia poate continua acolo . :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Aceeasi problema am avut-o si eu in prima zi in care am luat masina, cand am ajuns in fata blocului cu ea mi-a cazut geamul!

Eu am fost la Porsche Nord (Pipera) si am dat 160 ron pe tot kitul si l-am montat singur, nu e greu dar daca nu te pricepi iti recomand un service! :)

Modificat de cypylica
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!