Jump to content

Kit macara geam fata


SSorin
 Share

Postare recomandată

Aceeasi problema si la mine:s-au rupt cele doua cleme din plastic,in jumatate.Nu mai am ce sa le fac,asa ca nu-mi mai ramane decat sa le schimb,fie ele din plastic sau metalice,restul componentelor fiind in regula.Insa,in Piatra Neamt sau Bacau,nu gasesc doar aceste cleme separat,asa ca nu stiu prin ce metoda as putea sa le obtin.Poate le are cineva ramase dintr-un kit de reparatie si sa nu-i trebuiasca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De obicei lumea cumpara kit-ul de reparatie tocmai pentru clemele alea asa ca slabe sanse sa ramana cuiva. Daca nu ma insel, de la volksman se puteau cumpara doar clemele si parca tot din plastic. Nu sunt sigur asa ca cel mai bine ii adresezi o intrebare pe topicul lui, aici. In kit-ul de reparatie clemele sunt din antimoniu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in "kitul" de la volksman, clemele ce le-am luat eu acum 3 4 luni erau de plastic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am probleme cu geamul de la sofer care nu mai vrea sa se ridice ....trebuie sa il ridic simultan cu motorul ...Nu prea e placut insa am sunat la Porche Bucuresti nord si mi-au zis ca ma costa kitul 550 Ron si la AVIA ca ar fi 350 RON...Aveti preturi f bune si m-ar interesa cineva care sa recomandde si un service bun unde sa se faca operatia ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am luat acum 3 sapt un kit de la volksman cu 200 RON original, mai are si aftermarket cu vreo 130 ron.

Intreaba aici

http://vwforum.ro/index.php?showto...mp;#entry568427

Cat despre montare mie mi-a luat cam 2 ore sa pun singur clemele.

Nu am pus si rotoru cu cabluri din kit ca nu avea rost.

Uite si un DiY

http://vwforum.ro/index.php?showtopic=30161&hl=

succes

LE cel cu 200ron are clemel model nou, din metal, usor de montat si in mod sigur mai reistente decat originalele de plastic

Modificat de pittishgunner
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in "kitul" de la volksman, clemele ce le-am luat eu acum 3 4 luni erau de plastic

"Kit-ul" era compus doar din cleme sau era kit-ul original de reparatie, cu tot cu mosorul ala pe care se invarte cablul + cablu? Stiam ca la volksman se gasesc doar clemele (dar din plastic) pentru cei care nu vor sa dea 160-200 RON pe kit-ul de reparatie.

@alec, nu stiu ce sa spun, preturile pe care le dai sunt foarte mari dupa parerea mea. Includ cumva si montajul? (dar chiar si asa sunt mari). Vad ca esti din Bucuresti, cred ca vei gasi pe cineva care a facut deja chestia asta dispus sa te ajute, nu ia mai mult de o ora jumatate-doua in fata blocului daca stii deja ce ai de facut. Ramane sa gasesti kit-ul de reparatie la un pret rezonabil (asta insemnand pana in 200 RON)

LE: @pittishgunner, vad ca ai lamurit problema cu tipurile de cleme. Eu incepusem sa scriu, am plecat vreo ora de la comp si apoi am terminat reply-ul. Intre timp aparuse si al tau.

Modificat de aladdin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut ! Are cineva idee pana cand s-au facut acele cleme de plastic de la macara !? Adik eu am o Bora din 2005 si vreau sa stiu la ce sa ma astept pt ca la Golf a cazut deja un geam :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
Are cineva idee pana cand s-au facut acele cleme de plastic de la macara !?

Din cate stiu eu raspunsul corect este : si azi Vw isi doteaza masinile tot cu cleme de plastic . :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De obicei cad alea de pe fata, ca sunt mai des utilizate. Pe spate foarte rar, nu prea am auzit. Manopera de 1 milion pe usa e cam mare. Daca erai din GL te ajutam eu sa le schimbi intr-o dupa-amiaza pe o bere :D, nu e mare filosofie.

Prin urmare, daca te hotarasti sa schimbi preventiv clemele fa-o numai pe fata si ia kitul original cu cleme din antimoniu. Iar daca gasesti pe cineva care a mai facut asta si/sau are cat de cat spirit tehnic, te descurci singur cu schimbatul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ieri am schimbat macaraua de la geamul stanga fatza. Kitul cu clemele din antimoniu l-am cumparat de la Volksman la pretzul de 200 RON.

Manopera a costat 25 RON.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am achizitionat kitul de reparatie de la Porsche Bucuresti Nord, a costat 154 RON, noroc ca am avut codurile, multumesc unui coleg forumist pentru asta Andorros,1JM 898461 ptr stanga si 1JM 898462 ptr dreapta.

Montajul ma costa 70 ron.

Bafta tuturor, ca e o treaba tare neplacuta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va rog urgent o idee cum desfac geamul spate de pe macara ,am vazut ca are un fel de dop din plastic care trece prin el si-l tine fixat cum scot acel dop? :rolleyes: :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Dar stie cineva de la ce modele VW,Audi,Skoda sau Seat s-ar potrivi acele cleme pe un Golf 4? Asta ne-ar putea ajuta in caz ca am dori sa facem rost de ele de pe la dezmembrari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alea de Bora merg in mod cert :lol:

crezi ca merita sa dai banii pe ceva de care nu esti sigur cit va functiona???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am avut aceeasi problema acum o luna pe dreapta fata.

Am cumparat kit-ul cu 160 RON si mi l-am montat la Petru la service.

Am inteles ca aceste kit-uri nu pot fi decat originale.

Am dreptate?

Acum stau cu frica sa nu se intample la fel si pe stanga... mai ales de cand cu frigul asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut baietii!! tocmai ce am terminat si eu mai devreme de montat macaraua electrica pe usa din dreapta fata(mi a luat vreo ora jumate...cam nasol ca am lucrat la lumina de lampa pe intuneric...in rest totu a mers ok urmand diy si sfaturile citite pe forum,niste nituri m au cam stresat...a trebuit sa le gauresc cu bormasina dupaia sa le bat cu o daltitza sa sara)

kit ul ma costat 160 ron(pt cei din galati...l am luat de langa Frontal...e un magazin micutz dar cu preturi destul de bune)

manopera o lei :offtopic:

va salut!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, problemistilor in ale geamurilor de pe G IV :icon_thumright: .Fratilor, am si eu o problema, cu geamul stanga, ceva mai diferita de a voastra.Nu, inca nu mi-a picat geamul in portiera, dar nici nu vrea sa urce mai sus de jumatate.Am luat topicul ast ala rontait, dar pe la pagina 8 am trecut direct la sfarsit, caci toata lumea spune acelasi lucru : "mi-a cazut si mie, de unde-mi cumpar clemele?" urmeaza 5 raspunsuri din x, y, z loc, dupa care : "unde-l montez" si uite asa mai trece o pagina>parerea mea e ca ar trebui facut curatenie oleaq in topicul asta.

Asadar, geamul meu(stanga) daca-l las pana jos, de deschide absolut normal.cand sa urce, se opreste pe la jumatate, poate 2/3.Ca sa urce pana sus, trebuie "ajutat" cum o faceam la dacie pe cand scapa macaraua :lol: .Are cineva vreo idee care ar putea fi problema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma gindesc sa nu ai parte de ceva probleme la motor/reductor/tambur sau un contact imperfect a.i. atunci cind are nevoie de forta mai mare la urcare sa clacheze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca e important de mentionat si faptul ca a mai facut asa intr-o perioada nu foarte indepartata, acum cca 4-5 luni, dar dupa si-a revenit, nefacandu-i nimic.Acum, de o saptamana si ceva, doua cred, se comporta din nou, asa cum am descris pe pagina anterioara :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

atunci inclin catre un contact slabit la alimentarea motorului sau de ce nu, chiar buton; sa asteptam si alte opinii pina desfaci usa sa vezi cu adevarat ce are.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Am facut ceva curatenie pe topic .

Va rog sa va limitati doar la discutiile on topic .

Va multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

salut fratilor,

stie cineva unde as putrea gasi kit-ul de reparatie macara in Zalau?

am si eu aceeasi problema cu geamul de langa sofer si azi m-am hotarat sa umblu la el. Ce am gasit nu mi-a venit sa cred: geamul era blocat cu o bucata de lemn ca sa nu cada (fostul proprietar :D )

deci daca e cineva din Zalau sau in apropiere care sa ma ajute cu un sfat as aprecia.

ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Am patit-o si eu cu geamul dreapta fata acum 2 saptamani. Fiind inghetat, a coborat macaraua si dupa, si geamul. :blink: In fine, l-am pus singur la 2 noaptea sambata spre duminica, l-am fixat cu niste cartoane prin interior in ideea ca luni pe lumina voi merge la un service oarecare. Evident, nu aveam nicio unealta pentru desfacut diversele suruburi din portiera. Asa ca, daca aveti probleme cu masina in miez de noapte, gasiti un magazin non-stop de piese auto si ustensile pe Postavarul, in Titan, vis-a-vis de Billa.

In timp ce eu am muncit singur in miez de noapte sa desfac portiera am facut ce am facut si am ars siguranta care deschide geamurile.

La service, electricianul mi-a spus fara sa se uite la masina ca toata afacerea pentru usa din dreapta face 800 RON ca "am macaraua rupta" :sbine: .

In plus, el era prea important si prea ocupat pentru a-mi umbla atunci la macara, asa ca doar mi-a schimbat siguranta. Si surpriza...geamul pe dreapta merge ca si cum nu ar fi cazut niciodata.

Ideea e ca daca vi se intampla sa deschideti geamul cand e inghetat, primul lucru care se poate intampla este ca el sa ramana acolo si macaraua sa coboare fara el. Eu nu am avut nimic rupt, clemele sunt metalice sau ceva de genul, asa ca am fost la mecanicul meu din Targoviste care pentru 10 lei mi-a desfacut totul pe acolo mi-a scos cartoanele puse de mine si cazute in interior si mi-a pus silicon pe cleme, a fixat geamul si acum nu mai are cum sa cada. Evident ca merge ca uns. Asa ca oameni buni, inainte de a merge la un service care va va spune din start ca totul e stricat in ideea sa va ia banu', incercati singuri sa vedeti despre ce este vorba.

Spor la toate!

P.S. la mine, macaraua este prinsa cu nituri de partea metalica din portiera, deci atentie cum umblati sa nu rupeti ceva, se poate scoate si fara a desface niturile.

Modificat de Ritchiu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

sal. eu am rezolvat-o cu 2.600.000 lei (2 mil macaraua / 600 mii manopera). mie mi s-a rupt pe partea stanga si l-am urcat la fel, cu mana, motorasul mergea... daca ti s-a stricat si motorasul, e naspa, am inteles ca e vreo 200 euro un motoras. daca nu ai rezolvat problema si vrei sa te ajut cu niste informatii, cauta-ma si te trimit unde mi-am reparat-o eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!