Jump to content

Kit macara geam fata


SSorin
 Share

Postare recomandată

Care este pretul la kit???????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Totusi pana la urma exista doar clemele de metal?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

unde ai gasit kitul ? si la ce pret daca se poate sa ne spui si la noi ?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit niste coduri pentru kituri de reparatie:

1JM 898 461A Left & Right side Metal Clips and Left Cable

1JM 898 462A Left & Right side Metal Clips and Right Cable

Un kit contine 4 clipsuri si un cablu.De ce??

Si se para ca clipsurile sunt metalice.As vrea totusi ca cineva sa-mi confirme acest lucru.

e ca aici, cu mentiunea ca sint 2 clipsuri, nu 4 si fara acel A la coada ;)

cind se rupe, mai mult ca sigur ca acel cablu se incurca pe tambur

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Dap, se incurca cablul acela de otel :biggrin:. As fi improvizat altfel si eu clemele,dar cablul era indoit, varza.

Comfirm si eu ca clemele de schimb sunt de metal, am si eu si un coleg de servici.

Eu totusi am cumparat de plastic, aftermarket, ca m-a dus de nas un mistocar de la quark ,ca e 200 de euro. cand colo e 200ron.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc @Inginerul si @TurboCip!

Voi incerca sa curat bine acolo si cand am timp sa desfac si fata de usa sa vad exact ce e pe dedesubt!

Revin cu impresii dupa! :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am aceeasi problema..am desfacut ..am curatat sinele de culisare si tot degeaba..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt de acord ca daca se rupe cablul se incurca pe tambur, dar daca problema este doar la cleme si nu la cablu. La mine sunt de plastic, crapate si lipite cu poxipol. De tinut tin pana data viitoare cand umblu la ele, sau la primul soc mai puternic. Totusi intentionez sa schimb doar clemele. De pret o sa ma interesez.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cauta sa iei metalice

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@hremus-clemele le gasesti la volksparts cu 50 lei setul(contine 2 cleme)

@turbocip- metalice din cate stiu se gasesc cu tot cu macara doar.daca tu stii undeva unde se gasesc DOAR clemele,posteaza aici ca ar fi de mare folos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

kelu, la orice dealer vw, comanzi kit-ul de reparatie pt marcara si vei primi cele doua cleme din aluminiu si cablurile. Pretul este de aprox 200ron.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am luat eu in august kit reparatie macara si a costat 165 lei la dealer-ul Vw din Craiova.

In Constanta acelasi kit de reparatie costa tot 165 lei , numai ca nu era pe stoc(imi cazuse geamul din dreapta in drum sper litoral ).

Inlocuirea a fost facuta rapid si cu succes in Craiova. Sunt mult mai multumit de cum lucreaza geamul cu acele cleme de aliaj .

Sper ca ajuta acest post.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@kelu Stiu ca are volksman dar sunt de platic, si tot acelasi treaba iese, asa ca le pastrez pe astea care sunt pe masina.

Am gasit si eu un kit de reparatie la 170 -175 ron, e toata macaraua, adica tabla, sine, cabluri, tambur, cleme metalice, fara motoras(ca e separat). Totusi as prefera doar clemele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
@kelu Stiu ca are volksman dar sunt de platic, si tot acelasi treaba iese, asa ca le pastrez pe astea care sunt pe masina.

Am gasit si eu un kit de reparatie la 170 -175 ron, e toata macaraua, adica tabla, sine, cabluri, tambur, cleme metalice, fara motoras(ca e separat). Totusi as prefera doar clemele.

unde ai gasit in bv kitul? m-ar interesa si pt skoda...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut,

Am si eu o problema cred cu motorasul de la geam fata stanga.

Cand dau sa cobor geamul merge perfect insa l aurcare face un sgomot ciudat si cand ajunge sus urla in continu de si nu se mai opreste

Ma puteti ajuta va rog?

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e b oala lor.am ridicat pana acuma cateva geamuri din cauza asta.e sigur macaraua dusa.mergi in service sau la vreun tinichiugiu.team salutat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

maya pt inceput spune-ne de unde esti,si poate exista cineva in orasul tau care te poate ajuta.completeaza profilul cu orasul de domiciliu.cum adica"urla in continuu"?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Saptamana trecuta mi-a cazut si mie geamul stanga-fata.

Am cumparat kit-ul de reparatie de la Porsche Romania (206 RON). Contine 2 cleme metalice, un cablu si ansamblul pe care este strans cablul si care vine pe motoras.

Mi-a fost de mare ajutor DIY-ul http://vwforum.ro/index.php?showtopic=30161 . Sunt de parere ca nu trebuie scoase niturile daca vrei sa schimbi doar cablul si clemele. Daca ai de schimabat toata macaraua, atunci trebuie sa le dai si pe ele jos. Toata operatiunea am facut-o fara sa dau broasca jos.

Daca aveti nevoie de ajutor si sunteti din Bucuresti, va pot ajuta.

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristi_HD07RAR

salut, mi-a cazut si mie geamul acum 2 ani prima data, am constatat ca s-au rupt clemele alea de plastic, mi-am facut eu singur din tabla si le-am inlocuit, apoi acum o luna mi-a cazut iarasi geamul, au sarit cablurile de pe rola si s-au faut macrameu, le-am schimbat am improvizat p'acolo, ieri iarasi mi-a cazut geamul, cred ca nu mai e buna rola de la motoras, s-a uzat rau de tot......de unde as putea face rost de o rola, ma ajuta si pe mine cineva?????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ia-ti un kit complet / nu mai improviza - altfel o sa ai intotdeauna probleme in zona asta !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristi_HD07RAR

pai in kitul respectiv gasesc si rola? nu sti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da,se gaseste si rola aceea,insa vine cu tot cu cablu si nu mai ai nevoie sa infasori sufa ta pe rola.sufa ta oricum este compromisa si nu o sa iti mai stea in veci pe acele caneluri ale rolei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristi_HD07RAR

pai eu am reusit sa il pun la loc cand a sarit :rolleyes: da m-am chinuit o zi intreaga, sper sa gasesc cu rola de aluminiu sau ceva metal, ca nu mai vreau sa vad plastic prea curand

e cineva pe aici care a facut mai recent o inlocuire a clemelor si a rolei la macaraua din usa fata???? sa imi zica si mie de unde si-a luat chitul si daca a fost scump... ms mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!