Jump to content

Kit macara geam fata


SSorin
 Share

Postare recomandată

Bine ai venit (si pe forum si in clubul celor loviti de macaralele electrice)!

Am cauta si eu, articolele respective si singura solutie este sa aplezi la un service VAG. Din cate am inteles eu sunt din metal cele care le inlocuiesc pe cele clasice.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Ice_2k Cred ca primul link l-ai eronat putin. Este un link la imageshark si nu la un topic pe tema pastilelor de la geamul electric.

Referitor la acele pastile cred ca trebuie sa apelezi la un dealer VAG. Existau si niste piese din metal dar parca nu erau originale. Cele originale sunt din plastic si sunt facute special din plastic ca sa se rupa la un soc mai puternic si pentru a nu strica intreg mecanismul. Acele pastile s-au rupt din cauza faptului ca l-ai fortat si geamul era inghetat sau ceva de genul asta. Daca nu se rupeau alea se ardea motor care te-ar fi durut mai tare la buzunar.

Referitor la perbriz cred ca trebuie schimba. Mergi cu incredere la Ager Service. Si cei de la PoRo tot de la Ager cumpara parbrizele (scria un coleg de forum informatia asta).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intr-adevar, gresisem link-ul...l-am sters, al doilea este bun. Pt mai multe topic-uri pe tema asta merge un search dupa "parbriz", asa le-am gasit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc pentru raspunsuri.

nu ma asteptam la atatea... :D mi-am uitat pc ul acasa si abea acum seara am reusit sa le vad.

ziceam ca nu ma asteptam la atatea ca pe alt forum si nu-i dau numele, nu prea se sinchiseste lumea sa rasp. nevermind

surprinzator, astazi chiar am fost la ager. cu parbrizul m-au rezolvat- trebuie schimbat dar nu e urgenta

iar cu pastila, mi-au zis ca n-o au si ca ar trebui sa merg la porche romania... cineva prin curte pe acolo zicea ceva de 20 de euro bucata si ca ar fi din metal.naiba sa le ia. pana una alta am un lemn bagat in usa sa nu cada geamul :D

daca tot am deschis lista cu probleme, va mai zic cateva chestii care ma deranjeaza putin la masina si poate imi spuneti cum este ok sa le rezolv.

-maneta de viteze se misca uneori cand plec mai smucit sau faze...

-in dreptul curelei de transmisie se aude un fluierat/zbarnait si cand trece de 1500 de ture, dispare

-se aud niste troncanituri :) pe dedesubt cand trec prin denivelari (asa sunt ele mai rigide si fac galagie sau sunt bucsele varza?)

cam astea sunt problemele masinii. in rest pot spune ca este impecabila, nu am ce sa-i reprosez.

poate pe viitor atasez si niste poze

in principiu masina este alba, 2 usi, roti bbs 15", cauciucuri 205/45, geamuri ionizate, eleron mic (si finutz) si cam atat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal,

si eu am avut probleme cu macaraua stanga sofer. De cand mi-a adus cineva o macara din Germania cu cleme de metal problema nu s-a mai repetat. Nu se strica roata ci clemele ce tin geamul. Cand ingheata geamul si apesi butonul clemele cedeaza. Sfatul meu este sa nu deschizi geamul iarna, mai ales daca este inghetat si sa-ti schimbi kit-ul de geam cu unul ce are cleme de metal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca piaesa aia este din aluminium nu din fier din cate am vazut,spuneau baietii de la Porsche ca nu se mai fac din plastic tocmai ca se rupeau cam des,acum lasa sa ne rupem noi gatlejele !!!!! :(

Si eu am vrut sa testez chestia cu geamul ,culmea tot pe prietena mea ,dar i-am cam prinso sa ma scuzati!!!! Nu mai nimeream butoanele sa deschid geamul mai repede.

Este din antimoniu mai exact, sper sa reziste, desi nu sunt foarte sigur pt. ca antimoniul este destul de firav si nu stiu in timp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine daca e geamul putin coborat sau chiar de tot, cand inchid portiera suna a borcane goale. banuiesc ca-s niste cleme care s-or fi rupt. nu am desfacut nici o usa sa vad cum arata pe dinauntru.

intrebarea e daca trebuie sa cumpar un kit macara complet sau gasesc clemele pe undeva separat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Numai clemele nu le gasesti in magazin, dar gasesti un KIT DE REPARATIE care contine clemele, (pentru ca este o problema generala la platoforma noastra) care nu este un kit de macara complet. Cel mai ieftin l-am gasit la PoRo (cam 1.7 mil).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am pus cleme metalice la geamul electric la sofer, si tot patesc ca ramane sus geamul, se desprinde din cleme. Am strans de 2 ori pana acum, zic eu cu nadejde, dar tot ies. Mai tare nu as vrea sa strang, sa nu crap sticla, iar chederele sunt aceleasi, nu opune rezistenta semnficiativa. A mai patit cineva asa ceva? ce workaround recomandati?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De unde ai cumparat clemele?

Usa a fost lovita cumva si reparata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am luat kit-ul de reparatie de la PoRo. Usa a fost numai revopsita, pentru ca aveam zgarieturi. Niciodata lovita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma gandeam ca s-ar putea si fie strans prea tare geamul in cheder. Ai fost la PoRo pentru garantie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ce garantie? am facut operatiunea cu un amic, "in fata blocului". Piesele din kitul de la PoRo nu par a fi deteriorate. Acum s-a desprins geamul a 3-a oara, da nu mai am rabdare sa desfac fata de portiera. Am pus o bucata de hartie sa nu cada, si dupa sesiune cred ca am sa incerc si variant cu silicon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Kitul de reparatie se potriveste si la SKODA Octavia 1 ? Daca da , va rog sa imi spuneti si mie de unde il pot lua (adresa firmei respective ) .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda ... am sunat la Porsche Auto si se pare ca acel kit de reparatie este numai pentru Golf 4 ,Audi si Bora.

Pentru Octavia trebuie cumparata toata macaraua ... alta solutie nu am gasit . :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Zilele trecute am patit si eu treaba cu geamul la o usa din spate: motorasul se auzea dar geamul nu mergea nici in sus, nici in jos, ramasese undeva la mijloc. L-am ridicat cu mana si l-am fixat pentru cateva zile :D . Ieri am desfacut usa (stie cineva o metoda mai umana de a scoate capacul de la manerul portierei?) si m-am uitat sa vad ce s-a intamplat.

Ca sa nu fac vreo boacana nu am dat jos decat masca de la usa si am dezlipit buretele care acoperea gaura de la difuzor. Din ce am pipait eu pe acolo mi-a dat asa:

- macaraua pare in ordine (si nu mi se pare ca are cleme de prindere)

- geamul nu mai statea in macara

- in mijlocul bratului orizontal am gasit o gaura care se potriveste cu una din geam ;)

- in gaura din macara am gasit un tubulet mic alb de plastic care parea destul de intreg, fara semne evidente de abuz asupra lui

Am incercat sa pun gemul in macara si sa bag prostia aia de plastic la locul ei. Din cauza locului stramt am reusit sa scap plasticu' de doua ori. A doua oara l-am scapat intre o intaritura a usii si partea exterioara a ei si pana una-alta acolo traieste si azi.

Am pus geamul in macara fara plastic, am bagat cheia in contact si am ridicat geamul. A mers perfect, s-a oprit la sfarsit. N-am mai avut curaj sa verific cursa inversa ;)

Intrebarea mea este: e posibil sa se fi rupt ceva la macara de a sarit plasticul, sau e de ajuns sa il pescuiesc cumva si sa il bag la loc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru cine are nevoie de rotite, bucse si ce se mai poate face pe strung, freza etc - incercati la 0745.335.155, dl. Balasa, in Voluntari. Mi-a facut mai multe piese pentru angrenaje de copiatoare, imprimante si case de marcat piese pe care nu reuseam sa le gasesc nicaieri (deci poate lucra piese foarte fine din bronz, plastic etc).

Am repetat ce am spus pe alt topic pentru a fi de ajutor. Nu fac publicitate, doar am fost multumit de serviciile firmei respective.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Referitor la acele pastile cred ca trebuie sa apelezi la un dealer VAG. Existau si niste piese din metal dar parca nu erau originale. Cele originale sunt din plastic si sunt facute special din plastic ca sa se rupa la un soc mai puternic si pentru a nu strica intreg mecanismul. Acele pastile s-au rupt din cauza faptului ca l-ai fortat si geamul era inghetat sau ceva de genul asta. Daca nu se rupeau alea se ardea motor care te-ar fi durut mai tare la buzunar.

Unde as putea gasi pastile de metal?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Fratilor mi-a venit si mie randul, a cazut geamul in usa cand sa plec si eu ca omu la padure in wkd. Nu imi venea sa cred. Noroc cu un prieten si cu un manual de am reusit sa desfacem usa si sa-l fixam, improvizat in pozitia inchis. Acum caut solutii.

Dupa cum ziceati la PoRo chitul ala este vreo 1.7 mil, insa la volksparts cica sunt clemele alea de plastic la vreo 300.

Ce o fi mai bine tot plastic sau antimoniu de la PoRo?

Ma gandesc sa nu se rupa iar ca nu l-am fortat deloc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incercati sa nu coboriti geamul de tot...acesta fiind unul dintre motivele, asa cum mi-a spus un mecanic, pentru care se rup... :unsure:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata s-a rezolvat. Costa 500 plasticele (250 bucata) nu 300 cum am zis mai sus.

Problema e ca nu ar trebui sa lasi pe nimeni sa se sprijine pe geam atata timp cat nu e coborat la maxim. Oricum nu ma asteptam sa pice asa, la dacie nu am avut asa o surpriza:)

Bine ca am scapat ieftin si cred ca e bine sa ai plastice din alea mereu la tine ca nu se stie niciodata.

Modificat de kido
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

haideti ca am depistat si eu o problema la unul din geamuri, dar nu stiu exact ce este. Deci, geamul din spate stanga se deschide normal, dar cand vreau sa-l inchid, indiferent daca o fac din butonul de pe usa din spate sau de la sofer, ... tin apasat butonul...geamul incepe sa se ridice pana la jumatate... apoi coboara iar.... si ramane asa... Eliberez butonul si-l apas iar. Se ridica pana la jumatate si se opreste acolo. iar elibere butonul si il apas pentru a 3-a oara si abia atunci urca pana sus. Ce poate sa fie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acest comportament este comportamentul normal al geamului atunci cand intalneste un obstacol in inchiderea geamului. Ar trebui sa verifici daca acolo unde se opreste si coboara nu este itnradevar ceva in chederul geamului care il impiedica sa urce mai sus. Daca nu, incearca sa faci o resetare a modulului de confort. Pt informatii citeste manualul de utilizare al masinii. O versiune electronca in limba romana o gasesti si pe forum pe topicul asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!