Jump to content

Ulei pentru motoare TSI


poe
 Share

Postare recomandată

Fara un MSDS vorbesti vorbe. In plus baza iti repet este de maxim 70% din volumul uleiului. Aia 80 spusi de tine sunt din filme.

 

Acel ravenol asa cum ti-am spus are sigur ceva PAO in el dar in cantitate oricum limitata. In nici un caz baza " adevarata PAO " sau baza completa PAO asa cum ai afirmat.

 

Daca stai sa citesti ai sa vezi ca nu trebuie sa fie full PAO ca sa fie declarat full sintetic.

 

Si cand ai ceva de spus, da un cpy&paste nu linkuri cu tone de material in Germana. Nu toti cunoastem limba...

 

Das von der Beklagten angebotene Motoröl "X" hat einen Anteil an Polyalphaolefinen (PAO) von 45,30 Prozent. Neben 24,7 Prozent Additiven weist es zudem einen Anteil von 30 Prozent sogenanntem Unconventional Base Oil (UBO) aus, um dessen Subsumtion unter den Begriff "vollsynthetisch" sich der Streit der Parteien dreht. Dieser Anteil wird weder wie ein klassisches Mineralöl durch fraktionierte Destillation und weitere Reinigungsschritte, noch wie die Polyalphaolefine durch Synthese aus Ethylen, sondern durch das sogenannte Hydrocracken gewonnen. Dabei werden Rohparaffine aus der Erdölraffination unter hohem Druck und Zugabe von Wasserstoff in Anwesenheit eines Katalysators aufgebrochen und neu zusammengesetzt. Dieses Verfahren kommt mit erheblich weniger Arbeitsschritten aus, die Gestehungskosten für Unconventional Base Oil (UBO) sind daher auch erheblich niedriger. Die so erzeugten Moleküle sind jedoch auch mit den auf Ethylenbasis aufbauend synthetisierten Polyalphaolefinen nicht identisch, so weisen sie unstreitig jedenfalls kürzere Seitenketten auf. " 

 

Ma repet, in de si motul 8100 x-cess este vollsynthetisches  cu toate ca n-are gram de PAO.

Modificat de Kspic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu scuzele de rigoare, M1 nu e hidrocracat, Kspic are dreptate in privinta asta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Kspic

Despre M1 5w30 esp formula ce parere ai?

Din fisa tehnica nu arata f rau.

M1 sustine ca indeplineste atat norma 504 cat si 502... (asa am vazut eu, parca, in fisa tehnica) ?!

http://www.mobil.com/USA-English/Lubes/PDS/GLXXENPVLMOMobil_1_ESP_Formula_5W-30.aspx

Modificat de Amyd
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai nou, orice baza este acceptata legal ca fiind sintetica daca este obtinuta prin prelucrari la temperaturi si presiuni mari, adica hidro-cracare. Se argumenteaza ca prin acest procedeu, produsele obtinute nu mai pastreaza legatura cu materia prima (petrol), fiind produse de sinteza

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M1 ESP are aprobare 504/507 dar respecta 502.

 

Din specs e super ok dar la bani mai putini gasesti ceva mai bun. Mi se pare scump iar pentru un TSI nu as baga 504/507.

 

Legat de hidrocracate, baza de tot petrol e. In stadiul de gaz are loc " taierea " si prelucrarea bazei. E ca si cum ai lua o femeie ai dezbracao, ai spalao si i-ai face cateva operatii faciale sa fie papusa si spune ca e femeie facuta in laborator. 

Dar in procesul de oxidare face cam acelasi sludge ca un ulei mineral.

Modificat de Kspic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mama ei de gonflabila...

Dar ala sintetic si sfant, arde pur ca alcoolul ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru TSI se recomanda 504/507, adica Low SAPS. Se stie ca TSI-urile fac depuneri destul de frecvent. Din fabrica cu 504/507 vin. Sigur ca poate pt ca sunt compatibile cu LL, insa eu nu as pune 502. Am schimbat mereu la 10-11k km maxim, de anul asta am trecut pe LM TopTec 4200.

Rezultate foarte multumitoare pana acum. In urma unui drum de aproape 2000km prin europa, unde a stat constant la 140kmh pe tempomat si la temperaturi de 109-110 grade (afara erau 35) nu s-a consumat.

Pana acum am folosit Motul Specific 504/507 si intre schimburi 600-700ml tot se duceau. Este adevarat ca preponderent merg urban si aceasta poate fi o cauza.

Adevarata proba va fi acum cand vin temperaturile scazute cum se comporta LM.

 

66j2qf.png

Mai multe prezentari:

http://www.lubrizol.com/EngineOilAdditives/ACEA/ConferencePapers/default.html

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai de asta se folosesc uleiuri full saps de calitate. ZDDP-ul ofera rezistenta termica si rezistenta la oxidare. Un ulei bogat in Ca si detergenti nu va avea probleme in formarea de sludge. 

 

ZDDP-ul si ZDTP-ul au si dezavantaje , explicate frumos de cei de la eneos care folosesc ZP. 

 

Un ulei HC slab calitativ full saps e normal sa faca sludge inainte de termen. 

 

Cantitatea de Zinc, Fosfor, Ca si alti parametrii fac diferentierea intre full mid si low saps. Low saps-ul nu face depunderi dar nici nu protejeaza. Deci .... 

 

Un ulei care lasa sludge prematur e clar un ulei prost. Castrolul 5w30 cu 504/507 era cam negrut la 600 km. Deci .... nu chiar bine. 

Modificat de Kspic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta cu negrutu... La orice diesel se innegreste aproape instant, la benzinare mai tarziu un pic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chestia aia de la lubrizol e marketing pur. Acum si uleiul e pe norme euro ? Euro3 ? Euro 4 ? .... 

 

Dupa 15k km sa arate asa ? Da ce l-a turnat in rezervor ? Sau masina aia a mancat 1k km cu 1l ulei ?.

 

Uleiul 504 are in coada si 507 deci pentru diesel cu DPF. Ei inca nu au reusit sa faca un ulei care sa ofere acelasi nivel scazut de uzura ca cele non-dpf. 

O alta chestiune care bate la ochi e minciuna pe fata ca uleiul 504 rezista 2 ani sau 30k km. 

 

Deja mie cel putin, dupa cat am stat sa citesc despre uleiuri, baze folosite, aditivi, asta imi suna a crima de motor din partea producatorului prin serviciile reprezentanta. Ok dai unui benzinar un ulei facut special pentru a proteja DPF_ul de la diesel. Dar sa bagi si un interval fabulos....

 

In urma arderii dar si in urma drumurilor scurte, uleiul sufera foarte mult iar la nivelul lui Sulful din ZDDP supera niste procese chimice prin care avem un acid... acid care actioneaza asupra detergentilor din ulei si ca rezultat ce ai ? Sludge free ! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta cu LL e marketing pur, cei ce vor flote cauta exact asta, revizii lungi, cheltuieli mici in primii ani...

Daca o sa pape ulei peste 5 ani, nu mai conteaza... Ca masina va fi deja vanduta... Pe urma vine dorel si zice ca e normal ca vw sa pape ulei... Asa e construit domle...

Eu am pus LL cu speranta ca este un ulei mai bun, dar tot un an sau ~10000km il tin.

Modificat de Mumus.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chestia aia neagra de pe valvele de evacuare nu e neaparat facuta de ulei, ca masina nu cu ulei merge ci cu benzina. Calitatea benzinei, starea bujiilor fac diferenta in formarea depozitelor de carbon. 

Cu toate ca uleiurule full saps influenteaza nivelul lor de curatare, diferentele se vad la motoarele care papa ulei. In cazul meu, n-am vazut sa pape gram de ulei cu M1 new life. 

 

M1 new life, full saps dar cu baza de sinteza majoritare, 60% pao si 10% HC.  

 

Pe langa asta eu ca benzina folosesc rompetrol care are ca aditiv Keropur. Aditiv care contine un derivat al PEA, binecunoscut pentru proprietatile lui de curatare. Deci merg cu un ulei de calitate care sa imi protejeze motorul, cu benzina de calitate aditivata extra care imi ofera mai multa putere si curatenie in motor de neegalt.

 

Si opel au ulei pentru dpf, dexos2, si au 15k km. Oare de ce tot citesc de probleme urate la motoarele de 2.0 diesel de generatie noua VAG si la astia la opel nu se prea aud probleme la ultima generatie de 2.0 cdti, 1.7 cdti mai nou 1.6 cdti ? 

 

Eu sincer sa fiu m-am speriat nitel dupa ce am luat audi. Stiam ca la opel la 1.4 t sunt probleme doar la cutie dar la grupul VAG era un topic imens cu probleme faine. Pistoane sparte, segmenti in baie .... naiba stie ce am mai citit acolo.  

 

Eu o sa am grija de A3 in stilul meu, nu cum imi zice VW. Nu vreau sa iau alta masina de la ei deci nu ii ascult cel putin la partea asta de revizie.

Modificat de Kspic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Anul asta am optat pt Motul xcess 5w40, dar la anul cred ca ma intorc la M1 new life 5w40...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da e foarte ok. E un bun dar ti-am zis cam scup ESP-ul. 

 

New life e doar 0w40 nu 5w40. 

Modificat de Kspic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

Am o mica nelamurire privind motorul meu:

Skoda O2 1.2 tsi 77 kw, qg1, 61k km. Pana acum am folosit doar Castrol edge 5w30. Ultima revizie a fost acum 12k km, 6 luni; sapt trecuta mi s-a aprins martorul pt nivelul uleiului, am completat aprox 500 ml.

Ulterior motorul a devenit mai zgomotos in sarcina si mai ales pe plaja 2500-3000 si cateodata(rar) simt in masina miros de metal incins- seamana cu mirosul fierului de calcat; nu persista mult timp, nu-l pot corela cu accelerare sau altceva.

Dupa ce am citit discutia voastra m-am hotarat sa fac schimbul de ulei.

Cei din service mi-au spua ca 0w40 ar fi prea subtire pt motorul meu.

Preponderent circul in oras pe distante scurte, lunar un exterior.

Ce ulei imi recomandati?

Mobil 3000 x1 5w40

Mobil esp 5w30 sau

Mobil newlife 0w40

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar de Mobil Super 3000 X1 5w40 ce se poate spune?(am intrebat si eu odata cu precedntul user)

 

Mobil Super 3000 X1 are aprobările următorilor 5W-40
producători:
Opel GM-LL-B-025 X
Mercedes Benz 229.3 X
Volkswagen (Gasoline / Diesel) 502 / 505 X
Porsche A 40 X
Peugeot/Citroën Automobiles B71 2296 X
BMW Longlife Oil 01 X
Proprietăţi Tipice
Mobil Super 3000 X1 5W-40
Viscozitate, ASTM D 445
cSt @ 40 ºC 83.2
cSt @ 100 ºC 14.1
Cenusă sulfat, wt%, ASTM D 874 1.0
Fosfor 0.09
Punct de inflamabilitate, ºC, ASTM D 92 220
Densitate @ 15 °C, kg/l, ASTM D 4052 0.85
Punct de curgere, ºC, ASTM D 97 -39
Modificat de teologul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu de exemplu, nu am mai optat pt Mobil 3000x1 deoarece, ca si calitate este sub Mobil 1.Spun asta deoarece Mobil 1 este de calitate superioara fata de Mobil. Pacat ca new life nu se produce si 5w40...desi daca voi analiza vascozitatile...probabil poate nici nu difera (prea mult) fata de 5w.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu as alege ceva mai bun, M1 new life 0w40, tinand cont de discutiile de aici. Ideea e ca nu sunt sigur daca se potriveste regimului in care merg eu.

Kspic vad ca il foloseste la 1.4 tsi.

Banuiesc ca nu e prea subtire cum.zic cei din service?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5W-30 este mult mai subtire ca si 0W-40 New Life...stiu, am folosit ambele la fosta masina Octavia 2 1.4TSI 122 CP...

New Life se preteaza mult mai bine cu aceasta motorizare ca si 5W-30Long Life...oricare ar fi ea. 

Chiar si sunetul de produs de motor in timpul functionarii , cu uleiul 0W-40 era mai linistit... mai frumos, mai fin...silentios. Comsum de ulei aproape insesizabil, cu 5-30-ul era observabil bine mersi. Kspic aici are dreptate... sau cel aratat de Fixpixu acel VST 5w-40 de la Ravenol produs special pentru motoare turbo pe benzina... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde care 5w30. Cel HC e mai gros la rece, cel GTL sau PAO... e discutabil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cand am cumparat masina in anul 2012 din Germania golf 5 1.4 tsi af 2009 neamtul a facut reviziile doar cu ulei helix si am auzit numai cuvinte de lauda despre acest ulei. in prezent pun castrol edge 5w30 dar dupa 3000 -4000 km se observa ca uleiul si-a pierdut din proprietati, motorul parca pare mai zgomotos. am sa fac tot posibilul sa trec inapoi pe helix ce a folosit neamtul 5w30.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Castrolul e mancator de Cu. gasesti la cupru in uleiul de castrol de te mira. Fier nu mai zic. Al si el.

Ideea ca shell helix cu baza gtl e beton pentru motoare. Un ulei de calitate cu baza de calitate cu aditivare buna. Poti merge pe un 5w40 care ap pp la -45 grade. Ulei exceptional.

Castrolul e o gluma, un marketing frumos care asigura o moarte sigura si destul de lenta. De la depuneri de sludge la uzuri enorme.

Titanium FST are pana la 99 ppm Fe si 40 ppm Cu dupa 10k mile.

Un M1 new life are pana la 30 ppm Fe si 6-7 ppm Cu la acelasi interval

Cel mai beton in tsi e redline 5w40 care in 5k mile are 4 ppm Al 8 ppm Fe si 2-3 ppm Cu. in 10k mile nu are nici una din valori peste 20 ppm ceea ce e .... Alta viata.

Alt ulei peste shell si orice alt ulei e eneos sustina. Sub estericul redline dar la pret foarte bun

1.4 tsi are nevoie de ungere rapida si de amorsare cat mai silentioasa a tachetilor. 0w40 face treaba buna la asta. Un 5w40 GTL cu e eneos sau shell e ceea ce are nevoie 1.4 tsi. Pp de -45 spre -50 si calitate premium.

Eneos foloseste zp fata de restul care au zddp. Avantaj ? Lipsa acid sulfuric. Alt avantaj rezultat ? Tbn mai bun in nr de km deci viata mai lunga a uleiului.

Modificat de Kspic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!