Jump to content

Ulei pentru motoare TSI


poe
 Share

Postare recomandată

Ai curaj,eu nici un ulei cat de bun a fost nu l-am tinut mai mutt de 10k si merg numai pe longlife,la turatia ta e moarte sigura pentru motor,sa nu va mai mirati de ce zornaie lantul de la distributie.Orice ulei cat de bun este dupa 10k si  un an nu mai are nici 40% din proprietatile cu care este inzestrat.Poti sa faci 20k cu un ulei in conditii de drum intins cu mers pe autoband dar in 5-8 luni nu 2 ani de frecus in Bucuresti zi de zi si din care nici jumatate nu se fac la drum intins.

Nu-ti bate joc de motor ca viata lui este ULEIUL SCHIMBAT LA TIMP.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

americanii au motoare care tin sute de mii de km... dar schimba uleiul la 5-7-10.000 km ... oare are vreo legatura? 

 

ca si exemplu , chiar daca e vorba de parintele TSI, adica vechiul si celebrul 1.8 Turbo MPI

 

http://blogs.menshealth.com/half-mill-man/the-automotive-autopsy/2012/04/19

 

un motor de 1.8 T , a tinut 500.000 mile (800.000 km)  - dar uitati-va intervalele de schimb 5.000 mile ( 8.000km)  maxim 7000 mile (11.000 km)

 

Si dupa cum spune in articol, motorul arata ca nou la interior.

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au o suta de ani inaintea noastra,aici nu vrem noi sa acceptam,si sa invatam de la ei Au hidramate din anii 50(noi abia am descoperit DSG-ul care cade pe capete),AC din 60,pe vremea aceea noi ne "incaltam cu fesul"

Modificat de calin.g
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

motorul e european, insa atitudinea de servisare este americana. Rezultatul ? ..... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am pus pana la urma castrol 5w40 tb care indeplineste cerintele 502 00 si 505 01 recomandate de producator. Data viitoare as incerca un liqui moly, dar deocamdata am fost multumit de castrol.

Toate cele bune!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu acum la revizia a doua o sa folosesc mobil 3000 x1 5w40 dar apoi o sa trec pe liqui molly full sintetic: Synthoil High Tech
SAE 5W-40

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca tot pui Mobil alege Mobil1 si nu Mobil 3000.   :sly:

Modificat de rosso corse
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu merg cu motul 5w40 si il schimb din 7500-8000 km iar filtrele toate la 15000

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu il tin 1 an in motor, interval in care fac maxim 7000-7500. La ultimul schimb am pus LM Synthoil 0w-30. Nu sunt adeptul long-life mai ales ca 80-90% din ele sunt full HC.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu cat de mare e diferenta intre Mobil si Mobil1, am vazut ca pretul celui mentionat de mine este mai mic, dar cel putin in fisa lui scrie full sintetic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mobil Super este gama ieftina si mai slab calitativa de la Mobil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu folosesc vapsoil 5w-30 care e indicat mai ales pt FSI. nou e ok. ramane de vazut ce va face la stres. am de gand sa-l tin 1,5-2 ani fara teama.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bogdanpiatra

Avand in vedere problemele 1,2 tsi, am constatat ca mobil super 3000 X1  5 w40se comporta foarte bine pe acest motor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In masina mea, la recomandarea unui mecanic (si cu mari emotii, pentru ca habar nu aveam ca exista marca asta pe piata) am bagat XADO 5W-30. Am facut 1000 km - consum ulei 0 si motorul trage mult mai bine (nu e placebo, chiar se simte si se aude mai bine). Inainte am facut 2 schimburi cu Castrol Edge 5W-30, pe care il consuma repede, motiv pentru care am fost cu masina la o gramada de diagnoze, fara sa identific vreo problema la motor (pierderi ulei sau probleme cu compresia etc.).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Admir curajul.  :D

 

"XADO Chemical Group is a modern and dynamic company, which has offices in more than 40 countries all around the world, including Germany, the Netherlands, Lithuania, USA, and UAE. The headquarters is situated in the Kharkov (Ukraine). XADO Chemical Group has own equipped and certified chemical, tribological and ballistic laboratories."

Modificat de rosso corse
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut,

Pentru Octavia 3 1.4 TSI ce ulei considerati ca s-ar potrivi mai bine ?

Citind pe forum am ajuns la urmatoarele 3 variante:

http://www.mobil.com/Germany-English/Lubes/PDS/GLXXENPVLMOMobil_1_New_Life_0W-40.aspx

http://www.ulei-motul.ro/produs/13/motul-8100-x-cess-5w40.html

http://www.redlineoil.com/product.aspx?pid=3

 

Primele 2 au Approvals VW 502.00 corespunztor cu interval de service fix. Uleiul Redline (5W40, 0W40) este "Suitable" VW 502.00 - nu cred ca va fi acceptat de service fara sa am probleme cu garantia.

Acum folosesc Castrol 5W-30 LL3 si il cam mananca. Nu as mai vrea sa folosesc tot Castrol. Daca aveti si alte sugestii va rog sa imi spuneti.

 

Multumesc,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca poti asta: http://www.redlineoil.com/product.aspx?pid=142&pcid=21

 

daca nu, mobil 1 0w40.

castrolul e sigur autentic?

Castrol-ul este luat de la dealer - bidon de 1L. Ar trebui sa fie autentic, ma gandesc. Nu stiu cum poate fi verificata autenticitatea lui.

Redline nu are la approvals normele Skoda. Are la recomandari, si nu stiu daca este acceptat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intreaba-i de curiozitate. le spui ca "asta e politica lor" cu aprobabrile, adica nu pare ca-i intereseaza. si le spui si cat costa. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am mers pe Motul Specific 5W30 si nu mi-a scazut deloc nivelu in concediu de 1000 km, fiind ok si la turatii ridicate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am ales pentru a treia revizie Mobil 1 new life 0w40.. il bag luna urmatoare. Cred ca este o foarte buna alegere. Si... e produs in Olanda.

Modificat de laur_vd
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am ales pentru a treia revizie Mobil 1 new life 0w40.. il bag luna urmatoare. Cred ca este o foarte buna alegere. Si... e produs in Olanda.

 

Sa ne tii si pe noi la curent legat de comportarea masinii cu acest ulei.

Si eu am m am oprit la acelasi ulei, urmeaza sa il schimb in 3-4k km. 

 

Poti sa imi spui de unde l-ai achizitionat si care a fost pretul?  (eventual pe PM, daca nu aici).

 

Multumesc,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa-l comparam. De la unul din magazinele mari de piese auto din C-ta: 43 lei / l. Am vrut sa iau la bidon de 1l ca sa nu-mi ocupe spatiu in portbagaj prea mult bidonul care va ramane.

Si pe net am vazut pe undeva cu 45 lei, mai demult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salut,

 

Ce ulei ati folosit recent ? Castrol FST tine mai bine la 10.000?  as merge pe w40. Momentan am 0w40 New life

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai bine ramai la acel mobil 1. de ce ai tine mai mult de 10k km un ulei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!