Jump to content

Carpatica SA


Al Bundy
 Share

Postare recomandată

Salut baieti, revin cu noutati, luni 31.10.2011, am primit toti cei 9000 lei in cont. Nu mi-a venit sa cred cand m-au sunat de la banca :)

Absolut totul, de la accident si pana la bani, a durat 29 de zile. Presupun ca trebuie sa ma consider fericit ca a durat doar atat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cam da. Cum ti-au evaluat masina? ti-au propus piese SH?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca am posturile incepand cu pag. 10. Am cerut eu banii cash pentru reparatia in regie proprie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asteptam poze cu masina inainte si dupa reparatie sa vedem ce-a iesit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut masina "pupata" la sfarsitul lui iulie.......inca mai au grila de schimbat......niste simpatici astia la Carpatica.....

Nea' Mihnea (directorul de pagube filiala Constanta) e un tip absolut delicios. Chiar pare ca isi da interesu, din pacate se bate cu morile de vant. Sunt ceilalti nesimtiti care se scobesc in nas si rad cand apare cate-o mandra idignata ca i-a fost reparata aiurea masina. Nu pot sa fac abstractie de Domnul Margarit.....probabil un fost militar frustrat cu functie inferioara (calculand dupa marimea perciunilor) care acum de....s-a ajuns....e ditamai evaluatorul......

Dl. Margarit :"Carevasazica, e o chestiune de fizica elementara.....dinamica accidentului nu are nici o legatura cu capota dumneavoastra!"

Eu: "Sa incercam sa ridicam puntea spate a masinii pe o bordura?"....

Avea oare rost sa ii explic, legat de fizica, ca are zile de scoala cate am eu de vacanta?! (scuzati aroganta!)

Astfel de uameni care "stiu calculator" sunt prietenii nostrii de care depindem. Din fericire peste 2 zile se implinesc 90 de zile de cand s-a deschis dosarul.....sunt curios care va fi acum parerea CSA-ului si a OPC-ului, unde, cu dosarul plin de diverse dovezi, voi face niste vizite!

Toate cele bune!

Modificat de harap09
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa cum v-am spus am ajuns astazi la Carpatica, sediul este in incinta autogarii Rahova.

O sa incerc sa descriu pe scurt procedura la ei.

Clar, nu te baga in seama nimeni daca te duci acolo fara vinovat, obligatoriu trebuie sa fie toate masinile implicate in accident. Iar daca nu sunt, trebuie sa faceti in asa fel incat sa mergeti voi impreuna cu cineva de la Carpatica acolo unde se afla masina celui vinovat. Este obligatoriu sa completeze si el un formular si sa semneze, in plus se face reconstituirea accidentului. Indiferent ca este amiabil sau aveti de la politie proces verbal. In concluzie, trebuie sa fim calmi cand suntem acrosati in trafic, chiar daca nu avem nici o vina. Calmul inseamna mult in astfel de situatii, pentru ca daca te apuca dracii si il enervezi pe cel care te-a lovit, daca are RCA la Carpatica poate sa iti dea asigurarea si sa iti spuna "pa", insa aveti nevoie de el sa colaboreze. Daca nu vrea sa vina la daune nu vi se deschide dosar si nu va baga nimeni in seama.

Cand am ajuns acolo, am aflat ca trebuie sa intru sa iau bon de ordine si sa cer formulare. Va intreaba ce s-a intamplat si va ajuta sa completati, va explica ce aveti de facut, deci nu stati pe la usi, intrati si "puneti problema pe masa".

Acolo trebuie sa fi calm, altfel iar nu te baga nimeni in seama.

Program 8-16:00 pentru constatari, de luni pana vineri.

Am completat formularele, am intrat, am povestit ce si cum, exact ca la politie, cu desene , cu declaratii, cu tot si au intocmit dosarul.

Apoi am iesit afara la masini, pentru poze. S-a facut reconstituirea accidentului, ei spun ca au recurs la aceasta varianta pentru a exclude fraudele, se pare ca au avut foarte multe, si asta din cauza ca au cel mai ieftin RCA.

Asta se pare ca i-a determinat sa reduca costurile, fapt pentru care lucreaza cu cele mai ieftine service-uri, probabil si proaste, si nu aproba nimic pana nu vad ambele masini.

Mi-au spus ca ma vor suna cand au aprobarea dosarului pentru despagubiri, maxim o saptamana, dar ma astept sa dureze mai mult de atat.

Din ce mi-au spus ei, urmeaza sa-mi comunice ce valoare au pagubele, si apoi sa aleg eu daca merg la unul din service-urile cu care lucreaza ei sau daca doresc sa imi vireze banii in cont si sa ma ocup de reparatii in regim propriu.

Parererea mea este ca service-urile acestea la care te trimit sunt tot ale lor, sau ale unor asociati sau alte persoane cu relatii la Carpatica. E doar o banuiala.....

O sa va tin la curent cu ce urmeaza.

Modificat de ohne_zucker_06
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e bine ca scrieti astfel de "jurnale" aici pe forum, sa stim si noi cum sa procedam, e de apreciat

eu sincer nu am fost lovit niciodata in 9 ani de permis, ci doar am lovit din spate usor pe cineva, si am dat la pace cu el fara politie fara nimic, i-am platit dauna din buzunar

dar citind pe aici, iti faci o idee ca sa stii cum sa procedezi, mai ales ca sunt sigur ca 70% din rca-urile din romania sunt la carpatica, euroins sau astra :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca am o masina modificata si sunt implicat intr-un accident in care sunt nevinovat, rca-ul vinovatului imi acopera si cheltuielile tuningului?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca RCA-ul tau (propriu) e valabil pentru varianta tunata, atunci da!....In mod normal depinde de asigurator, evident, Carpatica nu e unul cu dare de mana:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine ca ati deschis si subiectul asta ca uitasem sa scriu.

Am intrebat si daca va fi luata in calcul si colantarea si daca suma despagubita va include si alta colantare. Mi-au spus ca nu, pe RCA masina se repara cu piese normale, nu tin cont de modificarile ulterioare. Decat daca aveam casco, unde sunt incluse si aceste modificari. Puteam sa o repar pe casco si ulterior probabil ii dadeau ei in judecata pentru cei de la Caspatica pentru recuperarea diferentei de bani.

O sa vad ce suma despagubesc ei, si in functie de asta voi alege daca merg sa o vopsesc unde vreau eu, unde stiu ca este ieftin si bine sau daca o fac la ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Referitor la colantare....sunt curios daca exfoliaza si piesele din jur pentru a vedea diferentele de nuanta.....

Cred eu ca asa ar cam trebui....apoi sa o colanteze la loc!

Modificat de harap09
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai atata timp cat suma pe care o considera ei necesata pentru reparatii nu include colantarea, iti dai seama ca daca va fi nevoie de dea o parte din colant jos nu vor recolanta piesa respectiva.

Tu te referi sa il dea jos inainte de vopsit sa ia nuanta, sau dupa, sa vada daca a esit la fel? La culoare se pot orienta oricum dupa cod, iar daca vor neaparat sa vada si o zona vopsita, or sa se orienteze dupa piesele pe care oricum le decolanteaza inainte de revopsire, in cazul meu usa si aripa.

Oricum daca suma oferita de ei trece de 800 ron, cu siguranta voi alege sa fac reparatia in regim propriu, asa cum am spus, cunosc un fopsitor care lucreaza ieftin si bine si suma aceasta mi-ar ajunge pentru o reparatie ok si de recolantare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai chiar si dupa cod....la mine tot au gresit....au gasit o nuanta mai rosiatica (masina e bleumarin).....asa ca o sa o faca din nou....dar alta firma! (astept un p.m. cu date despre acel vopsitor pe care il cunosti....nu exclud varianta regie proprie.Multumesc!).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut! eu am avut un incident neplacut cu aceasta companie! am avut masina la service timp de 4 luni si cand mi-au dat banii mi-au dat 1380 ron nu ajungeau nici pe jumate asa ca dupa 4 luni de drumuri csa si etc am luat masina si am facut-o singur si acum merg cu ea in 3 culori ca nu am avut bani sa o fac toata! sincer daca ma mai loveste unu cu asigurare la carpatica ori plateste pe loc ori il calc in picioare ca stia ce asigurare face si cea mai iftina este astra si mie mi se par ok! eu semnez!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mereu ASTRA este cea mai ieftina, in cazul meu a fost Carpatica, tot la ei am si eu asigurare.

Din pacate nu ai cui sa ceri bani celui care te loveste, pentru ca de-asta exista RCA, pentru daune provocate tertilor. Vina este a companiilor, nu a celor care fac asigurari la ei. Eu, spre exemplu nu ma simt deloc vinovat ca am asigurare la Carpatica, alegerea este a mea si este libera, am platit unde mi s-a cerut mai putin, e normal in zilele noastre si in aceasta tara nu? Problema este a companiilor de asigurari, nu a celor casa fac asigurari la ei. Insa daca, Doamne fereste, voi lovi pe cineva, tinand cont ca am asigurarea la o companie vai mama ei, macar il voi ajuta pe cel pagubit sa rezolve problema, asta in masura in care voi putea, voi colabora si voi fi dispus sa fac si eu drumuri impreuna cu el, greseala se plateste, iar daca noi nu ne ajutam, cei de la asigurari in nici un caz nu o vor face. Insa, sa imi fie cu iertare, daca te-as lovi pe tine, te asigur ca bani de la mine nu ai sa vezi, sorry, am platit o asigurare, ieftina, ce-i drept , dar am platit si am asigurare...problemele nu le vei avea cu mine, ci cu firma, acolo e durerea. Si nici in picioare nu cred ca ma vei calca.

De-asta am scris mai sus un post in care vorbeam de cumpatare si calm cand avem astfel de incindete in trafic.

Ia aminte si invata sa te porti civilizat si in trafic , si cand vine vorba de accidente minore, dar si in alte cazuri. Nu de alta, dar poate ai ghnionul sa te lovesc chiar eu, chiar pe tine in trafic, si tu sa procezi asa cum ai spus mai sus, sa imi ceri bani (nu am sa-ti dau), sau sa ma calci in picioare, si nu am sa colaborez cu tine, vei merge singur la Carpatica si te vei lupta cu morile de vant daca eu nu voi binevoi sa vin cu tine sa te despagubeasca!

Ce ai sa faci? ai sa iti repari masina din propriul buzunar, sau pe Casco, daca ai, in aceeasi ordine de idei - tot pe banii tai.

Imi cer scuze daca am "ofuscat" pe cineva, nu asta intentionez, insa poate unii dintre voi imi dau dreptate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stai linistit, ca si eu tot la carpatica mi-am facut, avusem la astra, dar era cu aproape 100 lei mai scumpa decat carpatica

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stai linistit, ca si eu tot la carpatica mi-am facut, avusem la astra, dar era cu aproape 100 lei mai scumpa decat carpatica

Bine de stiut, sa ma feresc cand te vad pe strada :lol: Eu sunt fan Astra si doar la astra mi-am facut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai sa te feresti de un golf verde cu sticker pe luneta

tragi pe dreapta cand vezi unul in oglinzi :))

la T5 inca e la ardaf, pentru ca acolo e si casco-ul la ea

Modificat de alios
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In loc sa fie boicotata si eliminata aceasta "capusa", va mai si laudati. Ce bine ar fi daca asiguratii de la ciopartica s-ar lovi intre ei.

Da, e nevoie de cumpatare si , mai ales, RESPECT, atat(/mai ales) in trafic, cat si in rest.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

evident ca ma rog zilnic sa nu ma loveasca vreunu cu carpatica, dar ce sa-i faci, intr-o tara unde toate sunt scumpe, te mai limitezi la ce poti.

am salar de 2000 ron, nu de 2000 euro, daca as avea salar ca prin europa, nu as mai cauta cel mai bun chilipir chiar si la RCA

nu incerc sa ma scuz, dar prefer sa merg constiincios decat sa fac buzunarul mare la asiguratori

Modificat de alios
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta asa e... mie imi expira saptamana aceasta si nu am prea multi bani. cred ca singura mea cale de scapare ar fi carpatica cu toate ca nu as vrea sa ii fac pe ei cu bani dar nu cred ca o sa am alta optiune:-s asa ca daca vedeti b4 verde ph-65-bnb feriti-va;))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca e o scuza faptul ca salariile sunt mici iar din pricina aceasta sa facem asigurari la Carpatica (cunosc destule persoane cu situatii financiare bune,chiar foarte bune si fac asigurari tot la firma respectiva). Ceea ce cred e ca intr-adevar daca vrem sa facem o mica schimbare in orice ar consta aceasta este sa fim uniti si sa luam alte decizii ca optiuni sunt destule si sincer as plati cu 20,respectiv 50 lei mai mult pe alta asigurare decat cea de la Carpatica,Euroins si alte firme banale care ne fac mari batai de cap.

Am fost sofer la o firma de curierat si in decembrie 2010 am avut ghinionul de a "aluneca" intr-un participant la trafic si ca rezultat am indoit usa victimei,pagube vizibile la masina mea (a firmei) nu au fost. Ne judecam cu cei de la Carpatica de atata amar de timp,am ajutat cat de mult am putut si am fost si la proces si la atatea intruniri,convocari,etc...MARI batai de cap si inca nu s-a rezolvat nimic...aceeasi constatare- incidentul NU s-a produs. M-am stresat mai mult fiind tot in timpul serviciului si acoperind tot judetul , trebuind sa fac sute de km zilnic intr-un interval scurt de timp si de aceea mi-am pus ambitia sa-i "boicotez" pe indivizii de la Carpatica.

Recent, Surpriza! vor sa vada inca o data masina pt poze pentru ca s-a cerut o contra-expertiza,eu intre timp am demisionat si ma chinui sa le duc masina sa le mai fac a 4 oara pe plac cretinilor de la Carpatica numai ca sa ma pot amuza din nou de constatarea incompetentilor...(mentionez ca se cunosc intre ei de foarte mult timp si imediat ajung la o intelegere benefica!pt ei ...;exemplu` concret a fost cu primul expert impus de ordinul judecatoresc la care dl expert a primit o suma de 2000 de ron ca sa constate....ca mai bine joaca cum dicteaza Carpatica sa mai prinda si alte masini pe viitor).

Am asistat la atatea certuri incat mi s-a facut pur si simplu scarba de ce am putut sa vad...ca la usa cortului cum s-ar spune...si nu intr-un spatiu inchis ci in public domnilor,unde anume?la fostul sediu` Carpatica din Sibiu.Poate acum ca s-au mutat intr-o zona centrala s-au mai civilizat putin...

Dupa aceste patanii si timp,nervi consumati pe banii nostrii tind sa incurajez pe toata lumea sa renunte la serviciile acestei firme de 2 lei si sa nu se lase inselati de vrajeliile lor.Mentionez ca din start fostul sef a renuntat sa continue cu asigurarile la aceasta companie pt. masinile sale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am asigurare rca la astra, si nu pt ca ma scot din casa banii, nici vorba. Pur si simplu din respect pt voi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ar fi mai multi oameni care ar gandi asa...departe am ajunge,dar problema la noi in tara sta altfel.Omenia nu mai e ce a fost o data,iar vremurile grele care sunt si care vor urma fac ca aceasta sa dispara cu pasi repezi secerand-o de la radacina facand imposibila implementarea ei inapoi in civilizatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!