Jump to content

KM reali!?!


Cato
 Share

Postare recomandată

Asha e orice posibil, dar in principal "recalibrarea" kilometrajului are loc de catre handler , care o ia si o revinde. Tu poti face asta numai daca o ai de la putini km, daca ai luat'o la 100.000 si ultima revizie a fost la vw, nu poti s'o vinzi peste 2 ani cu 115.000, ca suna ala la reprez. si o sa i se pare dubios ca ai facut cam putini km in acest timp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si daca ai o lista cu 10 masini din targ care vrei sa le verifici cat dai?

Matale ce preferi? Masina cu km reali sau una "manarita"?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si daca ai o lista cu 10 masini din targ care vrei sa le verifici cat dai?

daca ai o lista cu zece masini din targ probabil ca la 9 dintre ele nu o sa te lase sa pui laptopu' pe masina si nici macar daca cumperi de la firme importatoare de second marea majoritatea nu o sa te lase sa pui laptopu' pe masina pt "teste" iar in balanta sunt de la cateva sute la cateva mii de euro fata de o suta cat trebuie sa dai la verificare.

Hmmmm. Sa zicem ca-mi iau o masina cam in anul 2001 si am si o solutie OBD de a schimba KM. Ce se intampla daca la 15,000 KM dau inapoi cu 15,000 KM si fac service-ul la un amic iar dupa alti 15,000 nu ma ating de KM si fac service-ul la vreo reprezentanta si le cer insistent sa bage in baza de date? Simplu, la 200,000 de KM masina va parea cu acte in regula ca avand 100,000. Ca la National Geographic: "Mai ganditi-va"

daca mai vii cu idei d-astea probabil ca pe viitor nu o sa mai existe nici o metoda de a verifica km pana la urma :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut am mai intrebat intr-un topic da s-a inchis sub pretextul ca deja exista aici unul similar. Intrebarea mea era daca se poate vedea daca a fost modificat km, din cate am inteles de la voi raspunsul este DA dar nu se poate spune cu cat a fos facuta modificarea. E corect pana aici ?

A doua intrebare ce nu are raspuns inca este daca se poate stabilii in ce DIRECTIE a fost facute modificare de km adica daca s-a adaugat sau s-a luat . Stiu ca de obicei se manaresc masinile prin a reduce nr de km , intrebarea e daca se ADAUGA km in pus se poate stabilii ?

Mersi de raspunsuri anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca citesti cu atentie topicul, vei vedea ca pentru EDC 15 , noua varianta Vag-com citeste km REALI (cu o toleranta de 5%). Cum au fost modificati (in + sau in -) vezi dupa citire. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista cineva pe acest forum care poate verifica un VIN?????? Poate contra cost ???

Ca deja m-au exasperat cei de la reprezentanta VW Bacau. Imi cer sa fac cu ei contract de service , altfel nu-mi pot verifica istoricul masinii.Ce timpiti !!

Ma poate ajuta cineva ???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca este cineva care si-a verificat VIN-ul pe net sa puna adresa aici, sunt si eu interesat sa-mi verific masina ,mai exact istoricul ei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi eu sunt cam incepator pe aici , de fapt ce e EDC 15 ? Un eprom ? Asta de ce nu se poate modifica?

Am primit si eu un cablu OBD 2 dar nu merge decat cu vag com 311.2 cu versiunea 409.1 nu merge spune ca nu gaseste interfata .

Stie cineva care e motivul ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu la aceasta decodare a VIN-ului se referea, ci la posibilitatea de a afla istoricul reviziilor masinii in service-uri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

KM reali

am fost azi sa vad un passat variant, dupa spusele lui: motor 131 CP, 131.000 km reali, carte service, impecabila, piele, full.

ce am gasit la fata locului: an fabricatie 2001, nu avea oglinzi, adica carcase, peste tot, vopseaua gri metalizat se decojea si lasa sa se vada un crem de toata frumusetea...taxi...

KM.: pe bord vreo 177.000.

cartea de service , completata pana la 165.000 km, in iunie 2003!

la proprietar, in cartea de service, era trecuta o firma de taxi.

deci, km aia erau reali, dar acum vrei 3 ani.

interiorul era varza, pedale tocite rau, ca dupa muuulte sute de mii de km

omul nu ar fi zis ca a fost taxi si ca are mult mai multi km

era convins de ce zicea

toate stateau aiurea pe ea.

Nici nu mai merita sa verific km la reprezentanta sau sa fac o scanare.

a, si in carte era motorul de 74 kw, nu de 96!

Modificat de IonC
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu la aceasta decodare a VIN-ului se referea, ci la posibilitatea de a afla istoricul reviziilor masinii in service-uri.

Cu VIN-ul se poate duce la un dealer (Porsche, Midocar, etc...) si sa-l caute in baza lor de date,

daca masina a intrat vreodata intr-un service VW (indiferent de tara) o va gasi acolo cu ce s-a facut la ea, nr. de km in momentul respectiv...

problema este sa gasesti pe cineva "disponibil" pt. aceasta treaba...majoritatea spun ca nu se poate...de, doar te duci la oameni inportanti!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apropo de km reali....am tot cautat golfuri 4 in ultimul timp la greu..si chici...ce am gasit...aproape toate erau umblate la km....nu toate....aproape..deci....take care!!!

Gasisem unul....pe care il vazusem inttr-o seara...pe afara astpectul placut,....nu era fff lovit..nu ii mergea becul inauntru:(...asta nu imi placea...m-am uitat eu asa...putin....oricum eram entuziasmat,am ascultat motorul,m-am uitat la km...si pareau normali....96.030km...ok...ii zic...tinem legatura! (masina era adusa din germania cu 1 an inainte si facuse 11.000km in RO cu ea) Dupa 2 zile ma arde pe mine palma sa caut pe net...chestii despre golfuri aflu chestia cu km-reali/falsi...chestia cu 0 in fata nr de km...ma duc ma uit...inainte sa intre la service..totul in regula..interiorul nu prea imi placea..avea 4 gauri in bord,niste urme de la ceva care fusese lipit prin interior,,,chestii zgariate...oricum ii zic..k ma descurc eu dupa aia....cu gaurile si cu tot...ma duc la un prieten care a fost sef de service la porche romania...ma duc la el..vb cu el...si ii zic sa verifice pe computer masina...la km...o baga frumos....asta il intreaba daca km sunt reali,proprietarul k da...cand ma uit:)...hopa 196.000 km:))....am fost cam dezamagit..proprietarul...nu k nu se poate....ceva nu este in regula:)..am mai bagat inca odata....lafel:)....a inceput sa dea telefoane la el la firma..nu stiu ce ... k masina e adusa din germania k a fost luata de la un magazin..si k nu e 1 masina...si am inceput sa rad cand l-am auzit;))....la care...imi zice k imi mai lasa la pret de la 8500 la 8100...mai rau...da-te draku cu masina ta cu tot....i-am zis k nu ma intereseaza..si k sa si-o ia si sa plece.....asa k MARE atentie la KILOMETRII:))....acum am luat una la 130.000.....care sunt reali :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la fe un prieten a verificat un Golf IV de la un parc auto cu pretentii din Buc care pe bord avea 65.000 km si la verificare a iesit ca schimbase un rulment la o roata cu 5 luni in urma in DE la 202.000 km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vreau si eu sa merg in bucuresti, la orice porsche se poate?cat costa o verificare din asta ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la fe un prieten a verificat un Golf IV de la un parc auto cu pretentii din Buc care pe bord avea 65.000 km si la verificare a iesit ca schimbase un rulment la o roata cu 5 luni in urma in DE la 202.000 km

Ar fi interesant de stiu si care e acel parc, sa stim sa ne ferim.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la fe un prieten a verificat un Golf IV de la un parc auto cu pretentii din Buc care pe bord avea 65.000 km si la verificare a iesit ca schimbase un rulment la o roata cu 5 luni in urma in DE la 202.000 km

Poate daduse neamtul kilometrajul inainte si apoi l-au pus pe corect romanii nostrii :ceuameni:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca stiu la ce parc se refera....da-mi PM si iti spun....daca tii neaparat...oricum iti pot spune ca e un parc care la 40 de masini, are una sau 2 care "au" peste 100.000km :(.....culmea masini din 2001/2002 sub 70-80.000 :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu-mi spuneti si mie procedura de la porsche? e ceva oficial, platesti o suma, sau it trebuie o pila sa se uite in computerele lor ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Informatia asta e sigura????????????

De exemplu la mine m-am uitat cu VAG-COm si la instruments este WSC 00000 iar ala altele cum ar fi climatronic este de ex:WSC 00028

Crezi ca sa umblat la KM????????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce pot sa spun este ca cu ultima versiune de VAG COM poti vizualiza km reali ai masinii.

Am verificat aseara si eroarea era mica 500km (in plus fata de bord) desi nu s-a umblat niciodata la km masinii. Poate diferenta provenea din rodajul pe banc a motorului alta explicatie nu am...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Informatia asta e sigura????????????

De exemplu la mine m-am uitat cu VAG-COm si la instruments este WSC 00000 iar ala altele cum ar fi climatronic este de ex:WSC 00028

Crezi ca sa umblat la KM????????

Daca WSC-ul este 00000 nu insemna neaparat ca s-ar fi umblat la km-ii. Nu este nici pe departe o regula.

Modificat de sebica79
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Dl.Voinea, cum se poate verifica la masina din semnatura daca km sunt reali? Spunea-ti ca se poate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"Spuneati"

Modificat de saboteur
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am verificat aseara si eroarea era mica 500km (in plus fata de bord) desi nu s-a umblat niciodata la km masinii. Poate diferenta provenea din rodajul pe banc a motorului alta explicatie nu am...

Diferenta este data de toleranta +/- 5% data/acceptata de Vag-com. In manual scrie ca acest calcul se face pe baza integrarii vitezelor automobilului; in consecinta, nu prea are legatura cu rodajul pe banc al motorului. S-au vazut la citire si km mai puti; in limita tolerantei :Driver:

Modificat de xxleeus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!