Jump to content

KM reali!?!


Cato
 Share

Postare recomandată

Eu am luat Golf-ul in 2005, masina fiind din 2001. Adusa din Germania. Deci acelasi lucru. Avea 99.700km. Ulterior verificat cu vag-com 6 + reprezentanta. Deci se poate. Cel mai bine fa verificarea cu vag-com sau du-te la porsche si cere-le istoricul. P.S. Eu fac 17-18.000km/an. Nu toata lumea ia diesel strict pentru economie.

@marcko Exista deja un topic pe aceasta tema, te rog sa folosesti search pe viitor inainte de a deschide un topic nou. De asemenea, mai multa atentie la titluri, "help" nu este un nume acceptabil pentru un topic.

P.S. Topics merged.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

liviuxp2000 si rapier va cred ca faceti asa de multi km pe an, insa mi se pare MULT 5000 pe luna pentru exploatatorul obisnuit. VA ROG nu interpretati ofensiv afirmatia mea legata de cele peste 3 ore pe zi petrecute la volan, insa era STRICT legata de cum iti petreci viata.

Un 3 ore pe zi la volan neplatiti e foarte mult. Daca e in interes comercial e cu totul altceva.

Si eu fac naveta aproape 2 ore pe zi si urasc asta, pentru ca e timp in care NU vizitez, NU calatoresc doar fac NAVETA, pentru mine e timp PIERDUT din zi pentru care nu iau bani, dimpotriva cheltui. Evident ca numeroasele excursii iti pot ridica media de km, insa PRESUPUN ca acel timp e considerat vacanta, nefiind singur in masina ( de obicei :somnmare: ).

Modificat de I_am_Stealth
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marcko, daca masina e adusa de afara (asta ai vazut pe site-ul lui Hyper cu VIN decoder-ul) 90,000 Km sunt putini pentru anul masinii.

:RO flag: I_am_Stealth eu nu sunt agent comercial si uite ca am facut 50,000 Km cu masina intr-un an de cand am luat-o. Deci se poate. Zilnic serviciu-acasa, plus un drum pe luna la Sibiu, plus concediu, plus iesiri la munte/mare de cate ori am posibilitatea, plus doua iesiri anul trecut in strainatate (Austria, Germania, Cehia)...si uite-asa se fac Km aia.

masina este cumparata din romania, nu este adusa de afara, a fost luaata de la porsche romania...de abia astept sa fac testul cu ea.sper, dc nu sunt km reali, sa fie macar o diferenta de bun simt de maxim 30-40 mii km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, stiu sentimentul, eu la a mea sunt SIGUR ca nu sunt reali, insa acum nu o mai pot vinde linistit ca ma framanta curiozitatea sa aflu cati are inainte sa ma scap de ea :icon_thumright: . O sa pun pe forum, si sper ca si tu sa revii cu o cifra atunci cand afli....

Eu ma astept lejer la un 4-500 000 km la a mea, deci cam de 3 ori mai mult decat afiseaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

O intrebare am.Masina e cumparata din Germania la cumparare sa oferit o factura pe aceasta factura sunt trecuti si kilometrii facuti pana la momentul vanzarii.Este posibil ca cei de acolo sa fi dat kilometrii inapoi?Masina are acum 87000 pe factura sunt trecuti 77000.

Modificat de villy_83
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

posibil???? bineinteles ca e posibil!! de ce n-ar fi?

Dar e mai putin probabil ca km sa fie dati inapoi comparativ cu o masina cumparata de la un samsar de la noi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa fiu sincer la numarul ala de km e chiar probabil sa fi fost data in spate :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt chiar asa de putini kilometrii pentru o masina din 2002 pe benzina si tinand cont ca proprietarul a fost un batran de vreo 65 de ani asta fiind trecut in talonul masini si in acte nu din spuse.Daca a fost dat inapoi sa-l fi dat cei de la reprezentanta ca de acolo a fost cumparata.Masina a fost predata in sistemul buy-back.Binenteles ca se poate orice am intrebat si eu asa sa am o parere de la cei care se pricem mai bine.Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Guest somebody
Sunt chiar asa de putini kilometrii pentru o masina din 2002 pe benzina si tinand cont ca proprietarul a fost un batran de vreo 65 de ani

Pe masinile cu km dati inapoi de obicei "proprietarul" este pensionar :lol: sau doctor... :icon_thumright: Vezi tu batrini cumparind Golf? :blink: Ala e masina pentru tineri, in nici un caz pentru batrini, mai ales in Germania. Batrinii de obicei isi cumpara Mercedes E Klasse sau ceva echivalent ca dimensiuni, nu neaparat pret.

Sansele ca sa fie reali nr de km sint totusi de 50%, tinind cont ca masina e pe benzina. Daca era diesel, sansele erau de maxim 5%. Verifica totusi istoria masinii la un service VW, s-ar putea ca ceilalti 50% sa iti ofere niste surprize... :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adica vrei sa zici ca fostul talon al masinii si toate actele unde apare numele fostului proprietar de acolo din germania a fost falsificate? :icon_thumright: Am pus si niste poze sa va dati si voi cu parerea ca am intrat putin in ceata.Scuze daca spun ceva gresit

post-14620-1187518528_thumb.jpg

post-14620-1187518542_thumb.jpg

post-14620-1187518549_thumb.jpg

Modificat de villy_83
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:icon_thumright: Ce misto...neamtul si-a inmatriculat masina de ziua lui de nastere :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai si pe cartile de identitate romanesti scrie data nasterii.

E o problema!

Trebuia sa cumperi masina de la unul mai tinar nu de la un om mai in virsta :blink: :blink: !!!

Se pare ca nici cum nu e bine.........

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bucurati-va de masinile voastre, v-au placut cand le-ati cumparat, iar acum cautati nod in papura. Sunt masini care au 100K mai cazute ca altele care au 5-600. Conteaza mai mult cum au fost intretinute si cum au fost folosite. Cunosc un golf care se apropie de 600K la care nu au fost schimbate in timpul asta, decat placute de frana, bucse si amortizoare (evident distributia). La orice masina conteaza foarte mult cum o intretii si cum o folosesti. Asa ca inca o data, bucurati-va ca le aveti, plimbati-va ... pentru ca, scuze, restul e ... paranoia sau cand nu ai ce sa reprosezi masinii cauti !

Modificat de vowa
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

somebody, cum ai ajuns tu la concluzia ca golf IV se cumpara in Germania numai de catre tineri?De asemenea, cum ai ajuns tu la concluzia ca daca era diesel avea sanse de doar 5 % sa fie km reali???Uneori discutiile de pe forum se indreapta in directii total aiurea din cauza unora care au impresia ca daca o masina e diesel si are mai mult de 2-3 ani vechime trebuie automat sa aiba sute de mii de km!!!E adevarat,unele chiar au km dati inapoi,dar nu trebuie generalizat!!!Nu toata lumea cumpara diesel pentru consum!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ villy_83

Nu e cazul sa iti faci probleme, daca ai luat masina din reprezentanta. Sunt foarte multe golfuri cu sistemul Bay-back. La reprezentanta nu se umbla la km (e caz penal si nemtii nu se joaca). Nu am inteles exact...tu ai luat masina din Romania cu 87000 km sau din Germania. Sau a fost adusa de altcineva? Daca ai luat-o din Germania cu 87.000 km e posibil sa fi gresit, la cate masini au in parc...dar puteai sa "corectezi" cand ti-au dat actele (mai mult ca sigur nu ai fost atent). Sa fim seriosi cine risca pentru 10.000 km sa umble la km...creste pretul masini cu 2-300 euro :blink: . Nu are rost sa se complice. Eu am adus vara asta un Golf IV din 08/2000, 1.6 benzina cu 76.000 km, luat de la privat (mai avea o masina de firma si una de familie - nu a circulat prea mult cu golful, mai mult sotia). Mi-a scris pe contract km din bord si mi-a spus sa merg la orice reprezentanta VW din Germania, si daca se dovedeste ca nu sunt km reali, sa il dau in judecata. Am verificat-o in tara si e OK.

Cat despre batranii care nu cumpara golfuri e total eronat. Daca mergi in parcare la Aldi, Norma, Lidl si alte magazine, o sa vezi o gramada de batrani, cu Golfuri, in special cu 2 usi (locuiesc singuri si nu sta nimeni pe locurile din spate). Un batran care scoate masina de 2-4 ori pe saptamana, sa mearga la supermarket, nu are cand sa faca multi km, si de aceea isi cumpara masina pe benzina. Batranii caumpara masini noi. E adevarat ca tinerii cauta golfuri in Germania, dar nu cauta masini noi, isi iau masini SH, pentru ca nu isi permit sa dea dublu pe o masina noua, mai ales ca dupa 18 ani, majoritatea se muta de acasa si mai au de platit si o chirie, se intretin singuri... Le convine sa aiba o masina SH, de plimbare si e suficient. Sa nu ii luam in calcul pe cei de "bani gata", care la 18 ani primesc masina cadou (desigur ca nu golf...ceva mai sus)

Prea multe se generalizeaza!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Guest somebody
Nu toata lumea cumpara diesel pentru consum!!!

Ai foarte mare dreptate. In vest se cumpara diesel PENTRU MUUULTI KM PE AN. Nimeni nu ia diesel pentru consum. E problema TA daca crezi sau nu.

Si apropo, in vest citi oameni peste 55 ani ai vazut conducind Golf? Cit timp ai condus in vest ca sa iti faci o asemenea impresie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nick.Sb-Poate m-am exprimat eu gresit masina a fost cumparata din Germania nu de mine a fost luata de cineva de incredere eu am luat-o de la respectivul.Masina cand a fost adusa in tara avea 77000km care sunt specificati si in factura de la reprezentanta in prezent am 87000 asta am vrut sa zic.O sa incerc si la reprezentanta in oras la mine poate aflu mai multe daca or putea sa-mi spuna ceva.

Din cate am citit pe aici asta ar fi o informatie care nu o pot spune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Villy, ca sa nu se mai dea cu presupusul, roaga si tu pe cineva cu VAG com sa iti citeasca nr de km din ECU, ca presupun ca se poate la a ta. E FOARTE usor, iti va spune exact cati are. Ne spui si noua pe forum, iar pana atunci noi facem pariurile. :D La urma urmei cati km are e IRELEVANT. Confirm si eu asta din proprie experienta.

Hai sa vedem de curiozitate cum a fost cu acei km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca pe factura scrie 77000 km atunci ar trebui sa fie reali. Fa o scanare generala cu Vag-com (de preferinta Vag-com 6.07, dureaza 10 min si costa cam 30-40 ron la service...la prieteni cum te intelegi. Cu ocazia asta vezi daca ai sau nu erori.) si te lamuresti, e bine pentru tine. Sa ne spui si noua rezultatul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De obicei, dar asta nu e o regula, daca km sunt trecuti in factura nu prea sunt dati in spate, dar daca la km-Stand scrie: nach tacho atunci poti sa-ti pui semne mari de intrebare :rolleyes: prietenii stiu de ce.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa o sa fac, acum nu stiu cand o sa ma duc ca am treaba dar cum am sa rezolv unele probleme o sa dau o fuga.Oricum va multumest tuturor pentru indrumari si pentru sfaturi. :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am si eu o intrebare: ce trebuie facut pentru a afla date despre masina la Autoworld Cluj (sau la alta reprezentanta). Eu le-am trimis mail si mi s-a spus probabil de vreunul mai nedoritor de munca, ca nu se poate afla istoricul masinii, ci numai reparatiile efectuate la ei... urmarind topicul am aflat ca se poate de fapt. Deci cum se face? (si costa ceva?)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la cluj incearca sa mergi personal si vorbeste cu ei. Daca ai noroc o sa ti-l dea moca, daca nu, probabil o sa zica ca trebuie sa faci ceva reparatii la ei pentru a-l afla , sau a doua varianta sa ti-l dea contracost (in jur de 100 lei dar nu sunt sigur). Posteaza aici ce varianta ai primit. (sau da-mi un PM pentru ca si eu sunt curios de masina mea)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@voov-X Se poate afla istoriul interventiilor doar daca acele interventii au fost facute in reteaua dealerilor VW. Si si atunci doar daca dealerul la care s-a efectuat interventia este legat la nu stiu ce sistem central (asa am auzit). De exemplu, din cate am inteles, in Franta dealerii nu sunt legati la acel sistem si prin urmare nu se poate afla istoricul reparatiilor efectuate la acei dealeri.

Eu am fost la reprezentanta VW din Cluj pt. o verificare si am cerut si un istoric al masinii. L-am primit fara costuri suplimentare.

Dar asa cum a zis si horean cel mai bine e sa mergi personal pana la ei sau eventual suna-i. Nu stiu din ce cauza dar sunt cam "zgarciti" la a da infromatii prin intermediul e-mail-ului :mop:.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok. Daca nu iese faza urmatoare, o sa emrg si personal la ei. Am facut la ei revizie la 115.000 km (teoretic cea de 120k km) dar nu a zis nimeni nimic, iar la intrebarea mea mi s-a raspuns ca poate sa imi spuna doar de cate ori a fost aici in Cj masina (mai cumparasem o oglinda acum un an). In fine, daca nu iese, o sa ii trag de limba pana obtin informatiile necesare.Si acum "faza urmatoare" :) : urmarind topicul am vazut ca cineva a trimis mail in Germania la service-ul care a efectuat reviziile. Masina mea are carte in care sunt X stampile puse cu culori deferite, semnate si scrise, inclusiv cu numarul de km si adresa service-ului. Asa ca, am intrat pe net, am cautat Gotta Autohaus Dietzenbach si am gasit. Am trimis mesaj, astept raspuns de la ei. Sper sa ma serveasca cum l-au servit si pe celalalt forumist, adica cu promptitudine :).

Si apropos de numarul de km facuti intr-un an... ce e asa greu de crezut ca se pot face 10.000 si nu mai mult? Am luat masina la 104k, inceput de septembrie 2006, iar in august vara asta am avut 115k... cateva drumuri Cj-Bv, doua drumuri Cj-Dragasani, unul Cj-Sv, si cateva Cj-Ab... restul prin Cluj. Doar atat s-a adunat, ce e asa greu de crezut? Oare os a am si eu probleme la vanzare ca sunt prea putini? :wub::)

Edit later: am pus doua posturi la interval de 2-3 minute si s-au unit automat intr-unul singur! Super tare treaba! (si pe mine nu m-a dus capul sa scriu totul odata :D )

Modificat de voov-X
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!