Jump to content

KM reali!?!


Cato
 Share

Postare recomandată

Va tot frecati toti cu km reali aflati din ecu....

Sfat practic si la indemana oricui ar fi MASURAREA COMPRESIEI MOTORULUI . Iese in parametri, e ok. nu = PA .

Cat despre distributie... ar fi indicat sa fie schimbata preventiv..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe langa distributie, teoretic se mai pune problema unor alte piese ce se schimba la nr de km, cum ar fi discuri de frana, etc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Forever4x4 : ce te faci cu alte chestii care au uzura direct proportionala cu rulajul? Rulmenti, Turbina, MAF, cutie de viteze, ambreiaj, caseta de directie, arcuri, amortizoare etc?

Sumate pot da si 10.000 EUR...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.wsc 000 este ceva care nu releva km reali. la o scanare a dat km reali masina era luata de noua.

2 wsc 000 masina de germania a dat CORECT cu bordul si cartea service

3. wsc 17.. se zice ca nu sa umblata, BA DA la o fabia si la un audi a dat 207.500 si pe bord era 123.400

4.modelul de motor AXR NU SE CITESTE CU NIMIC si mai sunt vreo doua

5. CEA MAI SIGURA verificare este sa ceri istoricul masini la reprezentanta si sa compari cu ce ai tu pe cartea service.

6. SA STITI ca mai dau si nemtii (rusi alte nationalitati) din germania km inapoi

7. o masina de 8000 euro in romania, care in germania nu o gasesti fara 10000 acolo nu este ceva in regula cu ea.( km sau lovita)

8. la mea a fost umblat dar am descoperit tarziu asta e.

9. oare cu ce soft le da inapoi, poate descoperim ceva nou???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

9. oare cu ce soft le da inapoi, poate descoperim ceva nou???

Cred ca nu le dau numai cu soft, ci mai si rescriu EPROM-ul in care este stocat kilometrajul.

Modificat de shimano
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista cineva pe acest forum care poate verifica un VIN?????? Poate contra cost ???

Ca deja m-au exasperat cei de la reprezentanta VW Bacau. Imi cer sa fac cu ei contract de service , altfel nu-mi pot verifica istoricul masinii.Ce timpiti !!

Ma poate ajuta cineva ???

Hai mai..... si eu am fost la CYBERNET si mi'au zis istoria masini fara nici un leu :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

as putea sa aflu si eu cati km are masina mea passat din 2002 bucuresti este locatia mea daca se poate unde si cat costa

multumesc

este posibul sa se fi discutat dar daca stau sa citesc tot s-ar putea sa vand masina pana atunci

Modificat de bog49
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vino duminica la orele 10 in politehnica la rectorat si se va gasi cineva sa te rezolve..:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...
vino duminica la orele 10 in politehnica la rectorat si se va gasi cineva sa te rezolve..:icon_thumright:

Cine ma ajuta si pe mine intr-o seara ca de fel in weekend sunt plecat.

Am si eu am o Bora 1,9 TDI ATD - 2002- si la scanare cu vag-com 402 imi scaneaza doar modulele : 01,02,03,08,15,17,19,22,35,46,56 (scoase din log de vag-com.)

De ce dracu atat de putine? - Nu am comp de bord.

Am vazut ca se poat scana cu vag com KM reali la un service, unde au verificat un Passat cu vreo 250 mii reali si doar 130 mii pe bord :-)...dar eu nu am gasit nimic cu care as putea.

Anybody

Pot sa imi instalez si eu ultima versiune de Vag-Com pe un cablu KKL?

Multam

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

salutare! tocmai mi-am luat un golf 4, 1.9 TDi , 90Cp din anul 2003 si am banuieli ca are mai multi km decat mi s-a spus(90.000km). Unde sa ma duc ca sa pot afla, cu siguranta, cati km a fost rulat??? masina am luat-o din romania si proprietarul afirma ca ar fi primul posesor, fapt dovedit de cartea de identitate a masinii.

multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai cumparat-o deja, sa o stapanesti sanatos si fara probleme!

Oricum nu este neaparat necesar sa fie umblat la nr de km parcursi, dar este destul de des intalnita aceasta practica. Daca masina a fost personala si nu a unei firme, este posibil sa fie cei reali, 90000:5= 18000 km pe an.

Pt linistea ta km ii poti afla la un dealer vw verificand istoricul masini, sau printr-o testare cu VAS-ul, dar nu poti fi 100% sigur in nici unul dintre cazuri.

Bafta !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

90ooo km in 4 ani cu 225oo km pe an,par reali.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

masina am luat-o din romania si proprietarul afirma ca ar fi primul posesor, fapt dovedit de cartea de identitate a masinii.

Daca masina a luat-o respectivul din afara, oricum el e trecut ca prim proprietar in CI.

La mine asa e. Iar daca e luata din afara, exista sanse minime sa nu se fi umblat la km... Parerea mea.

Eu de ex. stiu ca are pe bord cu 35000 mai putini decat in realitate.

Baga VIN-ul pe site-ul lui hyper (oilshop.ro) si vezi unde e construita. Mare parte din VW Golf importate in RO sunt facute in Cehia.

Nu e musai ca modificarea de km sa fie daunatoare (dar conteaza ca si informatie, corecta, asa-i); motoarele sunt prea robuste ca sa conteze 30-40.000 km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze am scris repede si nu am fost atent! My mistake!

Ai dreptate R Z F ! :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca masina a luat-o respectivul din afara, oricum el e trecut ca prim proprietar in CI.

La mine asa e. Iar daca e luata din afara, exista sanse minime sa nu se fi umblat la km... Parerea mea.

Eu de ex. stiu ca are pe bord cu 35000 mai putini decat in realitate.

Baga VIN-ul pe site-ul lui hyper (oilshop.ro) si vezi unde e construita. Mare parte din VW Golf importate in RO sunt facute in Cehia.

Nu e musai ca modificarea de km sa fie daunatoare (dar conteaza ca si informatie, corecta, asa-i); motoarele sunt prea robuste ca sa conteze 30-40.000 km.

MULTUMESC PT RASPUNSURI, ideea este ca vreau sa stiu cu exactitate cati km are. dc ar fi o diferenta de vreo 30-40 mii km nu mi-as face pb...

am verificat masina pe oilshop.ro, apare acolo, dar nu spune nimic despre km...

unde pot, totusi, verifica km? apare informatia asta la un test electronic(diagnoza)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cauta-l pe cipos sau voinea.

mersi mult, am luat legatura cu cipos, o sa ii facem o verificare in curand

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum mai sfatuiam un alt coleg nou inscris, verificarea se face inainte de a cumpara masina,nu dupa.In ceea ce priveste kilometri, voua vi se pare ok un numar de 22.000 km/an la un diesel????Eu fac 30.000 la 1/2 de an si NU merg mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt linistea ta km ii poti afla la un dealer vw verificand istoricul masini, sau printr-o testare cu VAS-ul. Bafta !

Are si VAS-ul implementata aceasta functie?! :icon_thumright: ...sau, te-ai gandit la Vag-Com? :)

liviuxp2000 - stai linistit ca nu toti (romanii) isi cumpara diesel-uri functie de km/an; pentru roman, conteaza mai putin acest aspect... diesel sa fie frate :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

liviuxp2000 - pot sa te intreb si eu cum faci km aia tu? Ce faci ? Esti agent comercial? Deci faci 5000 km pe luna, 1250 pe saptamana! Daca sa zicem ca te odihnesti o zi a saptamanii, inseamna ca faci peste 200km/zi, ceea ce inseamna ca stai in medie peste 3 ore pe zi la volan!! Hai sa nu aberam colega, dar e chiar mult pentru omul obisnuit, nu e cazul sa faci afirmatii de genul " nu mi se pare mult" ...Nu de alta, dar daca nu te plateste nimeni pentru acele ore de condus, e risipa de energie....parerea mea...

marcko si eu cred ca pot fi reali, dar cu probabilitate mai mica daca masina a fost adusa din afara....

Modificat de I_am_Stealth
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu sunt de parere ca e "facut" kilometrajul, mai ales daca masina e fabricata in 2001 cu 2002 in talon, are 6 ani. Nu stiu daca e variant sau limuzina, dar daca e si variant si diesel, si a fost adusa din germania, are sigur dublu.

Se mai poate vedea si din stikere, care ar trebui sa fie pe montantul usii, deasupra radiatorului, sau prin alte locuri, dar daca a fost masluita nu o sa vezi astfel de abtipilduri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marcko, daca masina e adusa de afara (asta ai vazut pe site-ul lui Hyper cu VIN decoder-ul) 90,000 Km sunt putini pentru anul masinii.

;) I_am_Stealth eu nu sunt agent comercial si uite ca am facut 50,000 Km cu masina intr-un an de cand am luat-o. Deci se poate. Zilnic serviciu-acasa, plus un drum pe luna la Sibiu, plus concediu, plus iesiri la munte/mare de cate ori am posibilitatea, plus doua iesiri anul trecut in strainatate (Austria, Germania, Cehia)...si uite-asa se fac Km aia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am 5000/luna fara sa ma duc in austria/cehia/germania, la munte nu imi place iar la mare doar o data ;), in rest oras si ceva drumuri in Timisoara Arad Oradea.

in ceea ce priveste km masinii tale e posibil sa fie real si o spun din cauza ca a mea a avut aprox. 80mii km in 2 ani de germania si inca 18-19 mii in urmatorii 3 ani de viata (la cel de la care am luat-o)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pot fi km reali. De ce? Sa luam exemplul meu. Eu am reusit sa fac in doi ani d'abia 35.000km. Masina o folosesc sa merg la servici (4km dus, 4km intors), plus doua drumuri pe luna la banca si drumuri scurte prin oras cu ce treburi mai am. Cred ca depinde si de persoana care detine masina. Nu e vorba de zgarcenie, doar ca unele persoane au multe de facut si automat umbla cu masina si alte persoane (cum sunt eu) care nu au multe de facut sau pur si simplu nu depind in mare masura de masina. Mai sunt si persoane care duc totul la extreme. Ma refer la tatal meu care cu Dacia din 1979 pana in 1995 facuse d'abia 100.000km. O folosea numai la concedii si atat. Acum detine alta masina, un Cielo dar face cam acelasi lucru. Merge cu transportul in comun cand el are masina. :icon_thumleft: Nu l-am inteles niciodata. Ai masina dar nu o folosesti cand ai nevoie. Oricum ati inteles punctul meu de vedere. Ciao. B)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am o masina din 1998 si are 55k la bord, am cumparat-o eu de noua. Km-ii sunt reali, merg cu mai multe masini si de aia asta a ramas cu asa putini.

Oricum, cand nu cunosti vanzatorul e bine sa faci o verificare a km in prealabil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!