Jump to content

Golf 4 Variant "OCEAN"


bbogdanmircea

Postare recomandată

Recomand sa schimbi cu aparat de vacuum. La final poti face aerisirea abs cu vag com

Link către comentariu
bbogdanmircea

Si uite ca am schimbat si eu sambata dimineata discurile spate, placutele si lichidul frana

-discuri si placute ATE

-lichid de frana OEM, destul de scumpel

Am facut si un test de franare, per total cu tot cu manopera m-a ajuns 440 ron din care vreo 300 ron discuri si placute, vreo 60 de ron 1 litru de lichid.

Din pacate nu sunt foarte multumit si o sa va spun si de ce:

-mecanicii mi-au rupt 1 surub din alea mici M5 sau cat o fi cu cap cruce, ptr ca era ruginit acolo si n-a iesit nici cu spray nici batut cu ciocanul nici cu dalta, asa ca pana la urma l-au taiat cu dalta si apoi l-au polizat cu flexul la nivelul fuzetei :(

-testul de franare mi s-a parut facut asa cam la repezeala, plus ca discurile si placutele noi nu prea au mare capacitate de franare din ce am observat eu...

Si acuma chestia care ma deranjeaza cel mai mult, am observat ca discurile ATE au pe ele asa ca un fel de coating, ca un zinc sau ceva, adica ele sunt gri mat fara luciu, spre deosebire de cele TRW care sunt otel de ala lucios cand le pui...

Ei bine dupa un drum de 500 de km m-am uitat acuma seara cu lanterna la ele si am observat ca discurile nu au luciu metalic decat pe cam 60% din latimea lor, adica placutele prind partial si nu pe toata latimea discului.

E normal asa, sa mai astept sa se mai roada placutele un pic sau e ceva in neregula?

Link către comentariu

da trebuie sa "se aseze" placutele pe discuri. dupa vreo 500 km iti poti face o parere. despre ATE am auzit numai de bine asa ca ai putina rabdare...

Link către comentariu
bbogdanmircea
Publicat (modificat)

Azi dimineata mi-am adus si eu aminte de ce parchez intotdeauna cu spatele cand e vorba de borduri...

M-am bagat cu fata initial dar am auzit un zgomot suspect cand am trecut cu bara peste bordura.

Asa ca m-am razgandit si am zis sa o dau mai in spate...alte zgomote suspecte

Pana la urma am bagat-o cu spatele si zic hai sa ma uit si la bara :D

Jumatate din fusta aia neagra de sub bara era iesita si atarna de bara ...

I-am tras cateva poduri de palma si a intrat la loc foarte bine...

Voi mai aveti fusta aia? Eu ma gandeam sa o scot si sa iau cu flexul vreo 4-5 cm din ea adica partea ei de jos...

Modificat de bbogdanmircea
Link către comentariu

O mai avem, las-o si tu in pace, n-o taia cu flexul. Vrei sa-ti mutilezi masina ? :)

Link către comentariu
cristi_eftimie

iti dai seama cum o sa arate cu ea taiata,nu?

si eu am reusit sa o jumulesc de acolo de cateva ori,si cand am dat bara jos,am prins-o cu autofiletante pe interior ca nu mai tineau clemele bine,in rest,mai multa atentie la parcarea cu fata

Link către comentariu
bbogdanmircea

Stati fratilor ca nu vreu s-o tai de tot ci doar partea aia de jos dreapta care oricum agata in orice...

Va dati seama ca n-o sa fac treaba asta daca n-o mai agat...parchez doar cu spatele si asta e, speram sa nu mai sara

Am un vecin cu un Golf 4 Variant tunat, are suspensii coborate, iar bara fata este fara fusta si mai e si decupata sub aerisirile alea, si se vad pe acolo niste tevi ca de inox, cred ca si-a pus radiatoare mai mari si nu i-au mai incaput de bara.

Arata foarte interesant cu tevile alea si partea de jos a radiatoarelor care se vad in fata :D

Link către comentariu

eu stiam ca flexul e prietenul tunnerului roman dar nici chiar asa. nu mai parca cu fata pana ajungi peste borduri.

am patit-o si eu si mai rau s-a auzit cand am dat cu spatele dar buza aia in afara de cateva zgarieturi mici, nu a patit nimic.

nu o taia,are si ea rolul ei estetic si cred functional.

Link către comentariu
Laurentiu_LWR

ai scapat usor...

eu a trebuit sa demontez bara o data in parcare la cora sa plec...era cam inalta bordura si imi era frica sa nu ramana bara acolo daca fortez...

pana la urma ce frane ai pus...ca nu am inteles...

ATE fata si TRW spate?

Link către comentariu
bbogdanmircea
Publicat (modificat)

Promit ca daca nu mai agat n-o tai :D

Am vazut prin Selgros ceva solutie americaneasca de dat pe parbriz ca sa nu mai prinda apa pe el pe la 13 ron, dar nu era nici RainX nici Aquapel...

O sa mai merg si prin alte magazine, am inteles ca astea 2 ar fi cele mai bune.

Mai aveau ceva facut de o firma romaneasca, nu mai tin minte exact numele, dar erau pe acolo multe chestii facute de ei si nu prea am incredere..., desi spuma de spalat masina la 1 litru am folosit si este bunisoara...

Pentru curatare parbriz de grasime ce recomandati? Am venit in weekend asa mai pe seara pe ploaie si am observat ca ramane dara aia albicioasa dupa stergatoare, care in combinatie cu faruri si noapte da o senzatie super nasoala la condus...

Nu-mi spuneti sa schimb lamele ca le-am schimbat prin februarie de-abia...

Modificat de bbogdanmircea
Link către comentariu

Aquapel e bun dar mai scump.

Turtle wax folosesc eu.

Ce ai vazut tu cred ca era ABRO (sticla mica,galbena),face treaba buna.

Stergi bine geamul cu alcool.

Link către comentariu

Vali, Turtle wax-ul cat te tine aplicat ? merita sa faci un tratament din asta ? (nu am folosit niciodata si prin urmare nu stiu)

Cand speli masina ce se intampla ?

Link către comentariu

Daca speli corect,cu sampon, tine cateva luni.

Cu spuma activa ma tine aprox 2 luni.

Link către comentariu
bbogdanmircea

Da cred ca era Abro sticla aia galbena si mica...m-am speriat ca scria pe ea mare si lat sa nu ingerezi ca mori...

Link către comentariu
bbogdanmircea

Am dat si eu cu ABRO din ala din sticluta galbena pe parbriz...

Betoon, nu-mi venea sa cred cum zburau picaturile in sus de pe parbriz pe ploaie torentiala :D

O sa mai folosesc, pacat ca se cam duce de la stergatoare...

Link către comentariu

Curata bine geamul.

ar trebui sa tina macar o luna in conditiile in care nu ploua in fiecare zi.

Incearca si Aquapel,tine 6 luni corect aplicat.

Eu am TurtleWax.

Link către comentariu
bbogdanmircea

Will do.

Cum mai merg modificarile pe la tine?

Link către comentariu
bbogdanmircea

Iar s-a ars un bec de la faza scurta, iar am dat 25 ron sa0--l inlocuiesc...

Am observat o chestie nasoala, farul din stanga e ceva ieftineala si se misca destul de dubios ansamblul care sustine becurile...

Plus ca e sarita mufa de la motorasul de la motoras...am incercat sa o pun la loc dar n-am reusit...

Trebuie sa dau candva jos bara si sa conectez pe acolo si mufa aia ca asa nu prea e spatiu daca nu dau bateria jos...

Plus ca ar trebui sa dau si farul jos sa vad poate il fixez mai bine...

Ar cam trebui cumparat ceva mai de Doamne Ajuta, posibil din cauza ca se balangane sa se arda si becul asa usor...

Pe de alta parte xenoanele mi se par din ce in ce mai atragatoare, la cum se ard becurile astea...

Link către comentariu
  • 4 weeks later...
bbogdanmircea

Ieri mi s-a oprit AC-ul din functionare asa deodata...

Avand in vedere ca am completat cu freon cu robotel din ala profi acum 2 ani si s-a dus deodata as tinde sa cred ca a crapat ceva gen siguranta, supapa releu etc.

Link către comentariu
bbogdanmircea

Am fost si s-a facut si constatarea...e sparta teava aia subtire si lunga, se pare ca s-a frecat de un furtun de la turbina sau ce mai este pe acolo...

Sper sa pot sa o sudez :(

Link către comentariu

Am vz ca asa a patit si colegul lawrentiu, teava frecata de traseu intercooler.

Nu stiu cat de usor/bine se poate suda.

Incearca sa vezi cat e sh piesa...

Link către comentariu

la fel am patit si eu acum cativa ani ... am scos conducta , am mers cu ea la sudat si de atunci nu am mai avut probleme ...

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!