Jump to content

Golf 4 Variant "OCEAN"


bbogdanmircea

Postare recomandată

bbogdanmircea

Am patit-o si eu dar de atunci am pus in fiecare zi parasolarul pe bord si nu m-am mai fript.

Link către comentariu
bbogdanmircea

Sambata m-am apucat si eu sa dau jos bara de la Golf jos.

Am dat jos grila din fata si parghia aia de la capota...dup-aia m-am blocat la stropitoarele pentru faruri.

Nu stiu cum sa scot capacele, am tras de ele in sus dar nu prea vor sa se ridice, aveti idee cum sa le ridic fara sa le rup?

Trebuie oare apasat pe curatat faruri si dup-aia trebuie prinse inainte sa cada inapoi in bara?

http://volkswagen.wo...dex.php?id=2183

Se pare ca trebuia sa fiu mai insistent...

http://www.midstatedmc.com/tech/aim.htm daca intelege cineva sa-mi spuna si mie la ce inaltime trebuie desenata acea linie pe perete, am inteles ca la distanta de 25 feet dar in rest...

Modificat de bbogdanmircea
Link către comentariu
bbogdanmircea

Mda, trebuia sa se intample si asta...

Eram in drum spre Carrefour cu prietena si mama, aglomeratie, un Passat franeaza brusc in fata mea, franez si eu destul de violent si ma opresc in spatele Passatului...

In spatele meu suierat de cauciucuri in derapaj si apoi o bubuiala care ne-a zguduit destul de tare in masina...

Ies din masina convins ca mi-a facut portbagajul acordeon, si vad un Logan alb in spate cu soferul inca vorbind la telefon.

Bara mea cu o gara in ea si indoita dar restul masinii intact.

Am mers in parcare la Carrefour, apoi m-am intalnit cu patronul firmei de la care era masina.

Urmeaza sa ne intalnim luni ptr constatare la Omniasig...

Din ce m-am uitat pe net o bara spate la Variant e vreo 1200 RON :(

Ma bate gandul sa fac acte pentru regie proprie, ce parere aveti?

Link către comentariu

sa nu ai si altceva indoit sub bara. daca e originala,bara a iesit putin afectata pt ca este elastica (e posibil sa se fi rupt urechile de prindere) dar bara de sub ea este metal.

la constatare sa te uiti atent ce daune ai.

la 1200 lei poti face regie proprie daca e doar bara si ramai si cu ceva in plus.

Link către comentariu
bbogdanmircea

Deci la constatare ar trebui numaidecat sa cer sa dea bara jos si sa vedem ce este pe sub ea nu?

Se poate face asa ceva?

Asa ma gandesc si eu, intr-adevar bara e elastica si nu se vede nimic dar cine stie ce s-a indoit pe sub ea.

M-am uitat pe sub masina dar nu am vazut nimic indoit, nush cum as putea sa ma uit ca sa vad exact ce e pe acolo.

Link către comentariu

nu face constatatorul asa ceva, de obicei este imbracat la camasa si uneltele lui sunt pixul si aparatul foto.

te uiti tu cat poti pe sub ea.

daca alegi sa o repari la service agreeat de ei, se accepta constatare ulterioara la service cand incep sa o repare.

daca iei banii cash.,...ar trebui sa fi sigur pe ce iei banii aia

Link către comentariu
bbogdanmircea

O bara spate OEM e pe la 1200 RON din ce am inteles...daca mai trebuie inlocuite si ceva suporti pe sub ea cred ca o sa fie mai mult reparatia...

Faza e ca nu prea am chef sa las masina in nush in ce service si sa astept nush cate saptamani pana comanda ei o bara si apoi iarasi sa astept pana le vireaza banii astia de la Omniasig. Asta ma intereseaza cel mai mult sa se rezolve treaba rapid, de asta as opta ptr plata banilor dinainte sau ptr regie proprie...

Link către comentariu

avea viteza? daca spui ca te-a zdruncinat putin,cred ca nu doar platicul a preluat socul.

trebuie sa iei in calcul piesa (noua sau dezmembrari), manopera,vopsitul.

nu stiu daca o sa iti aprobe bara oem la 1200. se pot lua de faptul ca a ta (poate) nu e in stare impecabila si iti taie jumate din vopsitorie.

Link către comentariu
bbogdanmircea

Nu avea viteza era in franare dar bubuitura a fost zdravana, si eu sunt sigur ca s-a mai indoit ceva pe sub bara...

Acuma nush ce sa zic oare sa ma apuc eu sa dau singur bara jos sa vad care e treaba pe acolo?

Chiar si din dezmembrari bara spate ptr variant e 500 ron cam, plus o vopsire calumea cine stie cat mai ajunge.

Nu stiu care e faza cu constatarea, ma gandesc ca nu o sa-mi blocheze masina in service daca e doar bara julita nu?

Nu stiu care e procedura, se poata ca cei de la service sa faca comanda si sa ma duc la ei cand au bara pe stoc ca sa nu stau fara masina?

Ma duc oleaca la intalnire la 2 sa vad ce zic si baietii.

Link către comentariu
bbogdanmircea

Am sunat ieri la Omniasig si am facut avizarea daunei, adica am dat niste date privitoare la accident, cine a fost implicat etc etc

Am primit numarul de dosar de la ei si am stabilit constatarea ptr maine la ora 12 la Caremil reprezentanta Dacia...

N-as vrea sa fiu pesimist la ce o sa se intample maine, dar fiind primul meu accident la care sunt pagubit am ajuns la urmatoare concluzie:

CONSTATAREA AMIABILA E UN MARE BULLSHIT! Poate o fi ok ptr Europa de Vest un oamenii sunt oamenii si asigurarile asigurari, dar la noi nu e decat o cale prin care este ajutat VINOVATUL intr-un accident, si compania de ASIGURARI are de CASTIGAT!

Daca Doamne fereste da cineva peste voi si nu aveti nici o vina, si pagubele cel putin la prima vedere depasesc 2000-3000 de RON, eu zic sa nu faceti nici o constatare amiabila, mergeti frumos la politie si faceti PV in care sa se constate exact accidentul pe loc.

Eu acum risc ca sa nu se mai prezinte maine cel care a intrat in mine ptr ca n-am facut constatarea pe loc, si chiar daca am copii dupa toate actele lui si ale masinii si martori in masina mea in momentul accidentului, sa fiu fara nici o putere la asigurari...

Sper sa nu se intample asta dar asta e riscul cand se face constatare amiabila.

Revin maine seara cu rezultatele constatarii de la asigurari si o parerea mai optimista despre aceasta procedura...sper

Link către comentariu

constatarea nu e bullshit daca e completata corect de cei implicati in accident si nu lasa loc de interpretare companiei de asigurari.

constatare nu as face nici eu cu asiguratii carpatica/euroins sau cei care ii vad f nesimtiti/bauti.

ce daca nu se prezinta cel care te-a lovit?! ai asigurarea completata si de el? daca da,te duci la asiguratorul lui. daca nu te duci la politie (presupun ca ai nr de inmatriculare).

nu am inteles faza asta. m-ai lovit,am facut pe loc acea constatare si imi vad de drum. de ce trebuie sa vin odata cu tine la constatare? poate eram pe drum spre vacanta si revin acasa in 2 luni.

Link către comentariu
bbogdanmircea

Din pacate nici unul dintre noi nu avea constatare din aia la el.

Asa ca a ramas sa o completam maine...eu am doar copii dupa toate actele celui care m-a busit. Deci daca eu nu il gasesc maine sa completam constatarea aia nu prea am cu ce sa ma duc la asigurator...

Recunosc ca e greseala mea ca nu aveam asa ceva la mine, dar unele firme dau aia odata cu asigurarea altele nu...habar n-aveam ca trebuie completata pe loc de ambele parti si semnata...poate oi fi eu dezinformat dar banuiesc ca majoritatea care n-au avut niciodata accident nu stiu treaba asta...

Ieri am facut rost de o constatare si am completat pe acolo ca sa vad ce e cu hartia aia, pe langa faptul ca am gresit chiar si asa stand calm acasa la o zi dupa accident (deci iti dai seama ce sanse de a gresi sunt sa gresesti la cateva minute dupa ce ti-a spart masina unu), mai are si niste campuri super stupide de completat, de stateam sa ma scarpin in cap ce sa bifez pe acolo...

Si doar pe baza la hartia asta care se poate gresi extrem de usor, asiguratorul decide cine e vinovat si in ce proportie si ce despagubiri sa dea...

Eu m-am bazat pe faptul ca cel care m-a busit a dat dovada de incredere, am mers la birou la el, mi-a facut copii dupa toate actele lui etc., si sper la fel sa se rezolve si maine, daca nu s-ar putea sa raman foarte usor cu buza umflata...

Link către comentariu

sa nu depasesti termenul legal in care trebuie declarat accidentul! il declari fie la politie fie pe acea constatare (data completarii sa fie la fel cu data accidentului)

Link către comentariu
bbogdanmircea

Am sunat ieri adica in 24 de ore la Omniasig si am facut avizarea de dauna - dosarul a fost initiat la ei cu datele accidentului care sunt si pe constatare si am numarul de dosar.

In rest constatarea e completata, ce-i drept in totalitate de mine si asteapta doar semnatura vinovatului maine, daca nu vrea putem sa completam alta din nou.

Vedem maine la 12 ce si cum.

Link către comentariu
bbogdanmircea

Uite ca am fost astazi la constatare, n-au fost nici un fel de probleme cu vinovatul, am completat toate hartiile impreuna fara nici o problema...

Din pacate constatatorul, alta poveste, a zis ca e dauna superficiala bla bla, si pana la urma pe foaia aia de constatare a scris doar BARA SPATE ZGARIATA, la R adica reparatie a scris 5 unitati adica jumatate de ora si la V adica vopsire a scris 100.

Nu am ales nici un service deoarece nu stiu decat un service in Iasi si nici ala foarte bine...

Probabil ca ar trebui diseara sa dau bara jos sa vad care e treaba pe sub ea...

Din ce am inteles ar trebui sa merg la o joi si pe baza numarului de dosar sa cer email-ul lichidatorului ptr reparare in regie proprie si sa aflu de la el cat mi-ar da ptr regie proprie.

Daca e prea mica suma pot sa refuz si sa o duc in service totusi...

Link către comentariu
bbogdanmircea

N-am mai postat nimic pe aici.

Momentan am doar hartiile de constatare mentionate mai sus, nu am timp sa duc masina in service sa-mi carpeasca bara si nici nu prea stiu serviceuri de incredere prin Iasi. Daca o fi sa fie o sa o duc la GTI SERVICE.

Am facut ieri o cerere ptr a-mi fi trimis o oferta ptr regie proprie, dar inafara de un e-mail automat trimis de OMNIASIG nu am fost contactat de nimeni. Dupa ceva telefoane am aflat ca dosarul meu a fost alocat ptr regie proprie la OMNIASIG GIURGIU ???

Am dat bara spate jos intr-o seara, intr-adevar nu este spuna sub bara, este o alta bara din tabla destul de groasa, dare are doar 2 infundaturi mici in zone in care probabil bara de la logan era prinsa de caroserie...

Asadar probabil ca ar merge si carpita bara mea, dar eu as prefera sa gasesc o bara nelovita si sa o vopsesc.

Cele mai bune oferte pe care le-am gasit pana acuma au fost pe forum la dezmembrari, in jur de 600 ron cu tot cu transport pana in Iasi...

Link către comentariu
bbogdanmircea

Domnul de la Giurgiu a fost foarte amabil, astazi am aflat de la el suma ptr regie proprie si am facut cererea de despagubire la Omniasig IASI, unde am fost tratat ca ultimul om (daca nu ajunge cererea mea la Giurgiu intr-o saptamana am de gand sa le fac o reclamatie de toata frumusetea la nesimtitii de la Iasi) si acum astept sa-mi vireze in cont banutii, cand o mai fi si asta.

Intre timp am ratat o bara spate de variant la 300 RON :(

Cred ca in curand o sa schimb uleiul din cutia de viteze, se aude un zgomot de pinioane cam puternic atunci cand sunt in frana de motor, posibil sa nu fii fost schimbat nicioadata uleiul de CV in 250K ?

Modificat de bbogdanmircea
Link către comentariu
JOHN EVO TUNING

Sper sa ti vireze mai repejor banii, eu in regie proprie pentru suma de 4000 ron am asteptat cam vreo 9 (noua) luni de la Groupama. Am umblat in acest timp cu o gramada de reclamatii, interventii si amenintari si tot degeaba ca asa este sistemul la noi. Poate la Omniasig este alt fel. Multa bafta si asteptare usoara.

Link către comentariu
bbogdanmircea

Merci mult.

Cei de la Iasi nesimtiti peste tot, lichidatorul de la Giurgiu mi s-a parut super de treaba cel putin la telefon...

De acu sa vedem cand o sa intre banutii in cont...

Ce ulei ptr cutia de viteze recomandati?

Link către comentariu

pana la urma care e suma cu care te despagubesc?

pt CV, am schimbat eu recent uleiul. ai poze la mine pe topic. schimbul se face foarte usor!

nu am simtit nimic dupa schimb.

Link către comentariu

Update joi am primit banii de la OMNIASIG ptr regie proprie deci a durat de pe 18.08 pana pe 6.09 pana au intrat banii in cont.

Sambata am ajuns si eu la 249999 km si vreo 52k de cand masina e la mine.

Poza o s-o uploadez cand am timp.

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!