Jump to content

Motul


sorin_balan
 Share

Postare recomandată

dragi colegi,calmati-va!

totusi am citit aici pe forum ca unii au pus la TSI ulei cu specificatia 5W40 sau chiar 0W40,pentru ca e mai bun si nu atat de fluid ca 5W30.Eu am acum pe masina Castrol 5W30 Powerflow si sunt foarte nemultumit de el pentru ca se duce foarte repede.Daca fac un drum de GL-Buc pe autostrada si merg mai tare,la intoarcere trebuie sa completez cam 20-30ml.

stiu ca scrie si in carte ca motorul consuma ulei,insa nici chiar asa.si uleiul este luat direct din Germania.

norma asta de 504 am inteles ca este cea mai noua si corespunde pentru longlife.Deci as putea pune un ulei cu norma veche,fara longlife dar cu 0 sau 5W 40,nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OT: cum iti dai seama pe joja, ca trebuie sa completezi cu 20-30 ml?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de obicei dupa un drum cum am subliniat mai sus,imi lipsesc cam 2mm de la partea superioara a hasurii de pe joja.am verificat tot timpul inainte de plecare,in acelasi loc,si dupa ce veneam seara de la drum,verificam a doua zi dimineata.

am un bebe mic si ma ocup sa-i prepar hrana,asa ca am idee cat inseamna 20-30 ml :blah_:

oricum,ideea e ca dupa 500 de km mersi mai tare trebuie sa completez putin ulei si daca nu as face-o,dupa vreo 4-5 drumuri cred ca mi se va aprinde atentionarea in bord de lipsa ulei.am patit-o odata inaite de a schimba uleiul.

Modificat de eug-vw
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intre minim si maxim diferenta este de 1 litru, deci producatorul considera ca poti circula fara a afecta cu ceva motorul cu orice cantitate de ulei cuprinsa in intervalul 3-4 litri. Faptul ca tu completezi cu 20 ml denota inca odata faptul ca in Romania masina este sfanta, este mai presus de orice, nu ne bibilim nevestele cat ne bibilim masinile. Pe roman mai bine il scuipi, mai bine il injuri de mama, mai bine ii freci nevasta, DAR DE MASINA SA NU TE ATINGI!!!

Intre revizii trag capota doar sa completez apa la stropitoarea de la parbriz, cand am timp concomitent cu aceasta operatiune scot si joja, daca e la 1/2, e super! Bag joja inapoi si stiu ca nu am probleme pana la revizia de 15.000km/1an. Desigur, imi intretin masina cu tot ce e mai bun, dar in afara de asta pt mine nu este decat un fier in parcare care imi plimba bucile din A in B.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok.eu m-am lamurit.daca vrei longlife pui norma 504,cu toate ca pt.Ro nu este recomandat mai ales vara si se consuma foarte repede.

daca nu vrei service longlife dar vrei motor longlife,pui norma 502 si nu mai ai probleme nici sa-ti consume,nici sa fie prea fluid vara.

drumuri bune fara consum de ulei!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca nu vrei service longlife dar vrei motor longlife,pui norma 502

La PD-urile noi mai e si filtrul de particule care nu "suporta" alta norma decat 507(01).

In cazul benzinarelor nu are relevanta, ce-i drept, si e valabil ce afirmi tu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa e.eu m-am referit strict la motorul meu.ca am vazut ca e problema cu uleiul la TSI.In cartea masinii imi scrie exact ce am spus mai sus:

-service longlife-norma 504

-fara service longlife-norma 502

Deci si producatorul se refera exclusiv la intervalul de service,nu la ce-i mai bun pentru motor in anumite conditii de clima.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

5w-30 e o conditie necesara ca uleiul sa primeasca aprobarea VW 504/507 - deci nu vei gasi alte vascozitati cu aprobarea asta

Nu neaparat, mentin afirmatia de mai sus.

Desigur, insa valiy nu a auzit de chestia asta, afisand, cu toate astea, o superioritate absolut inconsistenta.

Multe drumuri bune!

Maestre, daca iti arat ceea ce am spus iti retragi afirmatiile? Le cam stii raspunsul la orice si ...n-ai vazut chiar totul la viata ta!

Am 10W-40 full cu normele de mai sus si 5W-40.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da si tu un exemplu aici de 5w si 10w cu 504/507. Numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

valyi - nu exista 504/507 decat 5W-30! Nu inteleg motivul pentru care VW merge asa, si totodata nu inteleg motivul pentru care insisti pe tema asta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Maestre, daca iti arat ceea ce am spus iti retragi afirmatiile?

Desigur! Go for it!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
  • 2 weeks later...

iNTRU si eu in discutie, masina o folosesc mai mult pe distante scurte in oras si de cele mai multe ori iarna cel putin vede 90grade de 2-3 ori pe saptamana si atunci o fac intentionat. Cand era noua masina era unsa cu Castrol LL , apoi cu Edge 5w40. M-am saturat de castrol ca este prost, dupa 4-5000 km deja troncanesc mai tare tachetii, mai vibreaza motorul etc.

Ulei nu consuma absolut deloc, verific joja de 2 ori pe an si uleiul este in acelasi loc, masina are 130.000km reali, 19 tdi PD 96kw, 130cp + softare.

Intrebarea mea este 5w30 sae 507 sau 5w40 sae 505.01 pt un oras mai rece ca Brasov ?

Modificat de pcmarius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DIn pacate motul nu am gasit in Brasov si am mers pe Liqui Moly 5w30.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Ca idee sunt la prima experienta cu uleiul Motul ,iar pentru motorul meu (tip ALH ) am ales din gama lor : Motul Specific 5W40.

Am vazut ca acest tip de ulei este 100% Synthetic si ca acesta este Fabricat in Franta.

Dupa ceva km am sa revin cu impresii,mentionez ca vin dupa 3-4 schimburi de ulei Mobil Synt S 5W40.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca mobil este fabricat in turcia orice ulei venit din franta cel putin teoretic ar trebui sa fie mult mai bun, din pacate astea se vad la motoare cam tarziu, in timp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ondin, este perfect adevarat ce spui, dar nu imi aduc aminte bine dar parca si ala era Made in Belgia.

Cel putin ultimul schimb a venit din DE.

Nu stii ce sa mai crezi despre uleiurile acestea ,pe unde mai sunt imbuteliate. :mad:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

va salut,trebuie sa imi schimb si eu uleiul la seat ul meu (1.9TDi Cod motor AHF an 2001)m-am hotarat sa folosesc ulei motul,dar nu stiu de care sa imi cumpar,care este bun pt motorizarea mea?Acum am Aral 10w40 masina are 220 de mii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As vrea sa trec si eu pe Motul 8100 X-clean 5W-40, mentionez ca am un motorul de 2.0L TDI/ BKD cu PD(fara DPF). Am vazut ca uleiul asta ar respecta norma ceruta 505.01 http://www.opieoils....clean-5w-40.pdf, iar caracteristicile sunt destul de bune

In momentul de fata nu stiu cu ce ulei ruleaza(nu am gasit nicaieri ce marca de ulei a pus fostul proprietar, el zice ca ar fi CASTROL)

Ceva recomandari sau pareri de la cei care folosesc tipul de ulei mai sus mentionat mi-ar fi de ajutor. Multumesc

Modificat de SAMSON
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

recent s-a intors un prieten din germania dupa o sedere scurta si mi-a zis ca la reprezentantele vw de 3 ani folosesc doar motul... a auzit cineva ceva de aceasta treaba?

stiu ca e adevarat ce imi spune dar poate e o regula locala in zona unde a fost nu in toata germania, la noi nici n-am auzit de vreo reprezentanta indiferent de marca sa foloseasca motul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!