Jump to content
sorin_balan

Motul

Recommended Posts

tzakapaka

online am gasit, ma interesa un magazin fizic sa il fi luat mai repede, pe unde am intrebat nu au si nici la reprezentanta

iulixxx

vreau sa trec si eu pe Motul...vreau sa va intreb ce sanse sunt sa gasesc unul contrafacut?

am gasit pe un site 5W40 5L la 160 RON,acelasi bidon l-am gasit si la 250 RON

crazymih

ce sanse sunt sa gasesti castrol contrafacut? destul de mari..la fel si cu Motul. Am si eu un prieten care a luat tot motul la pretul mentionat de tine si a fost ok

1.9 TDI fan

Eu cred ca ai sanse mult mai mari sa cumperi Castrol contrafacut decat Motul. Multi prieteni de ai mei nu au auzit de Motul, dar de Castrol stiu si copiii...

• Upvote 1

gigik

Vreau sa trec si eu pe Motul! La o skoda fabia 1.2 htp 64cp ce recomandati?

vreau 5W40 cu norma 502.000, 505.000!

Multumesc!

Klahan
Vreau sa trec si eu pe Motul! La o skoda fabia 1.2 htp 64cp ce recomandati?

vreau 5W40 cu norma 502.000, 505.000!

Multumesc!

Pai daca stii ce vrei, de ce mai ceri recomandare?

ca nu inteleg.

gigik
Pai daca stii ce vrei, de ce mai ceri recomandare?

ca nu inteleg.

Pt. ca sunt doua modele de 5W40: 8100 X-cess 5W40 si SPECIFIC LL-04 5W40

Care e mai bun?

nervoss

Primul se schimba la maxim 15k km, celalalt merge pana la 30k km(LL= LongLife oil). Eu zic ca merita cel de-al doilea daca ai senzor de calitate ulei sau daca faci multi km/an.

shark

La masina din semnatura (Passat 1.9 TDI, 110 CP, nonPD, 1997, ~300.000 km), din 2006 de cand am achizitionat-o am folosit aproape toata gama de uleiuri disponibile la noi, inclusiv tratament pt. motor DuraLube, intrucat motorul era destul de galagios. De doi ani incoace folosesc doar MOTUL 10W40 MULTIDIESEL iar motorul este mult mai silentios atat la relanti cat si in turatie.

Un alt fapt interesant pe care l-am observat este consumul de ulei. Orice ulei am folosit, dupa 5.000 km nivelul acestuia incepea sa scada si pana la 8.000-9.000 mai completam aproape 1 litru. Cu Motul, uleiul incepe sa scada pe la 8.500 km, cand oricum il schimb.

Nu contest faptul ca alte uleiuri nu sunt bune, insa pentru masina amintita mai sus Motul-ul este uleiul potrivit.

rosso corse

Va rog sa-mi spuneti de unde il pot achizitiona la cel mai mic pret. Importatorul vinde si en detail?

hristash

ULEI MOTUL cu norma VW 50601 unde gasesc? cel mai bun pret?

Ratonul

eu cel mai mic pret l-am gasit la importator. vinde si en detail. au magazinul unde au si sediul...

Edited by Ratonul

iuliu m.

Pai el e din Galati.Ce sa faca?Sa vina la Bucuresti , sa-si ia ulei de la P&P? ;)

Ratonul

pot sa i-l trimita prin curier sau sa il cumpere un prieten din buc, etc

olteanu82

Cei care vor sa comande ulei Motul intati aici : www.silena-auto.ro . Au preturi mai mici ca pe site la motul-romania. De exemplu Motul specific 505.01 l-am gasit la silena cu 180 ron/5L iar pe site la motul il aveau cu 248 lei/5L. Diferenta de 70 ron!

George86

O fi si original???

olteanu82

Asta nu cred ca avem de unde sa stim. Stiu ca in Romania exista un singur importator Motul, P&P Lubricants, ceilalti cumparand de la ei.

SSorin

Vad ca Motul 505.01 a scazut la 160 ron. Nu-i cam mare diferenta ? Parca ma face sa ma gandesc la prostioare.

olteanu82

e 180 s-a scumpit.

andrusel

Cu 180 am luat si eu acum o saptamana de la silena-auto.Sa vedem impresii dupa schimb. :D

SSorin

Pe site-ul lor scrie 160, de asta am pus Link

olteanu82

@andrusel Ce ulei ai pus inainte de Motul?

andrusel

Liqui Molly Top tec 4100 (parca) de care am fost multumit in comparatie cu Aral si Castrol .Am zis sa incerc si Motul la recomandarea unui prieten care e super multumit de el (galagie,consum de ulei).

iuliu m.
Vad ca Motul 505.01 a scazut la 160 ron. Nu-i cam mare diferenta ? Parca ma face sa ma gandesc la prostioare.

A pus un prieten acum patru zile ,tipul asta, luat cu 160 RON.Merge motoru' ca niciodata(folosise Aral).

Bafta!

sorin_balan

Tot de la silena am luat si eu astazi cu 240 lei 5l de motul 5w30 507.00. Am intrebat cat e si pentru PD pentru un prieten cu 1.9 si mi s-a spus ca 180 lei 5l.