Jump to content

Montare geamuri electrice OEM pe masina fara


cristip
 Share

Postare recomandată

dar pot face modificarea fara a schimba modulul confort?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ambele au modul cnfort cu cheie briceag de ce sa le schimbi ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, se poate face modificarea.... iti trebuie macaralele spate complete - cele cu geamurile electrice - dupa care legi alimentarea la usile spate, tragi firele de can si o sa mearga.

 

nu ai treaba sa inlocuiesti modulul confort - poate ramane cel actual.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Astazi am reusit si am montan fetele de portiera spate cu geamuri electrice. Am o dilema, inlocuiesc cablajul cu mufele care vin in stalp din modulul confort? sau cum procedez? 

Rog daca e dispus careva sa ma indrume!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai mult ca sigur ca vechile legaturi nu se mai folosesc, broastele fiind comandate direct de modulul comfort. Acum sunt comandate de motorasele nou montate, iar comenzile circula pe CAN-bus intre comfort si fiecare usa. Eu am tras fire noi pana la stalpii din fata si am imbinat instalatiile acolo. Instalatia veche cu tot cu mufa din stalp a ramas acolo, am pus alta mufa in al doilea spatiu. Am scos doar firele de la difuzoare si le-am bagat in noile mufe. 

Modificat de dany19940
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

corect - sunt comandate de catre modulul confort, care da comanda pe firele de can, in calculatorul de usa - acesta da comanda analogica, la yala.

 

deci, vechile legaturi nu iti mai folosesc.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Se da o masina fara geamuri electrice fabricata in 01.2000, cu ceasuri Immo3.

 

Se pot pune modulele cu 1C0 sau e obligatoriu sa fie puse cele cu 1J0? Din ce am citit mai in urma, am inteles ca ar merge amandoua, dar nu sunt 100% sigur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca deja are immo 3, pune cu 1C0.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Rog niste lamuriri pentru un update la un golf 4 din 2001 cu geamuri electrice. Avem pana acum centrala 1C0 959 799  cu o singura mufa(23 pini) , motorase cu tot cu calc. cu coduri 1C0, instalatia originala, oglinda el. si  comenzile pt. geamuri. Din cate vad ne trebuie si cluster. Noi avem acum 1J0 920 825 immo 2. Probabil ca nu o sa mearga cu centrala noua. Masina are doar inchidere centralizata dar cu chei briceag si telecomanda. Cu VCDS ul nu ma pot conecta decat la modulul de centralizata care e 1C0 962 258 cu codare 04097. Ne trebuie Immo 3 ? , se vor putea coda cheile cu CCM ul nou?. Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Da, trebuie ceasuri immo 3 - altfel nu o sa mearga geamurile

2. cheie... e posibil sa nu mearga adaptate pe modulul cu 1C0 959 799x .... asta vezi dupa montaj, cand faci sincronizarea lor. In functie de anul de fabricatie, difera algoritmul la ele.... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si solutia care ar fi? Clonate si alte cipuri de cheie ? Centrala nu are nici o litera dupa 799.

Modificat de teo0605
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ciclul copii spun lucruri traznite: nu pot pune centrala independenta doar pentru geamuri ? Neintereseaza functiile ei decat pentru geam. Fara diagnoza sau alte minuni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adica, nu inteleg, mai dezvolta....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adica inchiderea centralizata sa ramana asa cum e acum. Iar centrala de confort donata sa mearga doar pentru geamuri. Bineinteles cu instalatie paralela. Nu tre sa ridice geamurile din cheie si nici sa deschida usile. Daca o probez pe masa cu alimentarile facute si merge, presupun ca ar merge si pe masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si solutia care ar fi? Clonate si alte cipuri de cheie ? Centrala nu are nici o litera dupa 799.

 

cheile se invata, cipurile se pot muta sau scrie, inlocuite, etc...

 

nu are nicio litera ... nu are receptie telecomanda... deci nu va suporta inchiderea centralizata cu cheie briceag

 

Din ciclul copii spun lucruri traznite: nu pot pune centrala independenta doar pentru geamuri ? Neintereseaza functiile ei decat pentru geam. Fara diagnoza sau alte minuni.

 

Adica inchiderea centralizata sa ramana asa cum e acum. Iar centrala de confort donata sa mearga doar pentru geamuri. Bineinteles cu instalatie paralela. Nu tre sa ridice geamurile din cheie si nici sa deschida usile. Daca o probez pe masa cu alimentarile facute si merge, presupun ca ar merge si pe masina.

 

nu mai mult de cateva minute... daca vrei separat - dar nu recomand asa ceva, ca nu e treaba facuta cap-coada.... cumperi modul confort cu 1j0 959 799xx.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai da Florine, dar ce fac cu motoarele ca au coduri cu 1C0.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

schimbi ceasurile si faci montajul ca la carte, sa te bucuri de el. Era bine daca modulul confort era si cu receptie telecomanda.... in felul asta erau facute mai multe retrofit-uri deodata.

 

mai bine mai stai, mai strange piese.... si le faci cum trebuie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da mai stam mai ales ca a venit si frigul. Mersi de ajutor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna seara,

Am tot citit de ceva timp aceasta sectiune referitoare la geamurile electrice...Pana astazi nu eram interesat sa fac vreo modificare golfuletului pentru ca vroiam sa-l dau si sa-mi iau alta masina, dar vazand ce tepari sunt majoritatea celor care le vand ( intermediaza ), am renuntat si m-am hotarat sa investesc ceva in cea pe care o am si sa o mai tin cativa ani ! Deci, as fi interesat sa-i montez geamuri electrice,cu tot ce tine de ele,plus o instalatie de gaz...Per total, am inteles cam ce-mi trebuie, numai ca nu cunosc pe nimeni care se ocupa cu asa ceva si nici de unde sa cumpar tot ce e necesar . De aceea va cer ajutorul cu ceva informatii, nr de telefoane, adrese etc. de la cei de la care se ocupa cu asa ceva.Daca e nevoie pot lasa o adresa de mail sau nr de telefon, dar nu stiu regulamentul in totalitate si nici nu am timp sa-l citesc.

Va multumesc anticipat pt orice informatie !

Modificat de cristi1980
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul rand la geamuri vrei instalatie OEM sau aftermarket? La instalatia OEM  investitia e destl de consistenta in sensul ca iti trebuie destul de multe repere insa daca faci acest retrofit e si pacat sa nu iti montezi si oglinzi incalzite daca nu si reglabile electric.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OEM, bineinteles...stiu ca e mai scump,dar eu zic ca merita...cu tot cu oglinzi, bineinteles ! Un pret estimativ se poate ?

Modificat de cristi1980
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce an e masina ta?

Ai acum inchidere macar?

Ai nevoie de modul confort, module de usi, fete de usi fata/spate, butone usa fata stanga, butoanele de la celelalte usi, instalatiile de la usi si la cele din spate tablele de usi cu macaraua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din 2001,am inchidere pe cheie briceag...cam atat cred !Am citit in post-urile anterioare cam ce trebuie...stiu ca sunt cam multe, dar nu am ce face...cum a trecut iarna, trec la treaba cu tot ce e nevoie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pana in 2001 - cumperi modul confort din seria 1J0 959 799 xx - plus motorasele aferente acestui tip de modul si cheile briceag - recomand sa cauti la cineva, care are tot sistemul de pe aceeasi masina - ca sa ai tot ce iti trebuie, sa fie totul compatibil.

 

daca masina e 2002 - atunci vb de alt tip de modul - cel cu 1C0 959 799.

 

inainte sa te apuci de cumparat, recomand sa faci o scanare la masina, sa vezi compatibilitatile....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai greu sa gasesc totul de pe aceeasi masina, dar o sa incerc daca asa e cel mai bine . Nu am inteles faza cu cheile...trebuie sa le schimb ? Eu ma interesasem si baiatul respectiv mi-a zis ca nu e nevoie din moment ce am inchiderea centralizata pe ea...daca e asa o s-o fac si p-asta;)...ms oricum pt raspuns.

Modificat de cristi1980
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!