Jump to content

Montare geamuri electrice OEM pe masina fara


cristip
 Share

Postare recomandată

Salut,

Masina mea nu are geamuri electrice din fabrica. Nu stiu daca are CCM dar nu am cheie briceag, deci tind sa cred ca nu am nici CCM.

Pot lua un CCM de pe orice masina si fetele de usi cu tot cu motorase si butoane si sa le pun pe a mea? Trebuie sa iau si cheile? Trebuie ceva imperecheat ?

:(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU cred ca merita asemenea investitie. TGrebuie CCM cu receptor , telecomenzi , instalatiile electrice de usi, fetele de usi, tapiteria, partea interioara de tabla unde e calc de usa, si macaralele, broastele de usi cu inchidere, etc.. Manopera e mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am de unde lua CCM, fetele de usi inclusiv partea interioara cu macara, butoanele sipartea electrica.

Pentru ce imi trebuie telecomenzile si broastele de la usi ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt a monta geamuri electrice ai nevoie de macarele electrice, fete de usi, oglinzi electrice, modul confort, instalatia electrica si multa rabdare pt a scoate aceasta instalatie de pe masina donatoare. Daca ai toate aceste piese montajul se face ff usor, probleme intimpini cind scoti instalatia electrica.

Modificat de GOLFISTUL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta e deja rezolvat. Am de unde lua deja piesele cu pricina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ai toate piesele,si ai pe cineva priceput care sa iti faca legaturile in modulul de confort si de alimentare asa cum trebuie,nu ar fi niciun impediment.

@al bundy-broastele la ce ii sunt necesare?pentru roll up/down?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@kelu: te bagi ? am mai fost la tine cu switch-ul din usa. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai pentru inchiderea centralizata. ca daca tot ia CCM cu confort nu trebuie poata sa incuie usile din telecomanda ? Si pentru roll up/down. Daca nu are inchidere centralizata broastele difera.

LE. Revin: broastele sunt la fel si cu telecomanda si fara, deci nu cred ca exista G4 fara inchidere centralizata. Deci nu e nevoie de broaste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inchidere centrala. Nu am cheie briceag si inchiderea ce era pe masina e legata acuma la alarma. Deci incui/descui din alarma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna! si mie mi-a trecut prin cap sa-mi montez geamuri electrice si oglinzi, dar m-a descurajat amploarea problemei erau prea multe de facut ,apoi m-am gandit sa-mi schimb portiera cu totul k mai am si o infundatura de asta iarna inca nush ce sa fac dar si din lipsa bugetului m-am convis ca o sa mai dau un timp la manivela, noroc ca am AC si nu prea le deschid :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am pus pe fata aftermarket dar nah, vreau OEM :ceuameni:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si altceva decat cablare ? trebuie sa schimb si cheile?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Cristi

Si eu am vrut sa fac asta dar m-am lasat pagubas.

Deci sper sa nu te superi dar tre sa trec in revista ceea ce cred eu ca tre sa montezi si sa faci:

Macarale de la modelul electrice ( Parca pt spate- cele de pe fata sunt la fel)

Motorasele

Cablaj- ceea ce mie mi s-a parut destul de complicat. Si aici daca nu te superi o sa detaliez un pic: A desface "o parte" din instalatia electrica a unei masini e f f f complicat. Toate cablurile sunt in izolatie si sunt magistrale care contin si cabluri de la geamuri si alte cabluri. Si e posibil ca sa fii nevoit sa tai din cele care nu iti trebuie ca sa te misti mai repede si risti sa tai ce nu trebuie.

Broastele electrice

Oglinzile le vei dori pe cele electrice si iar revin la treba de instal electrica.

Fete de usi

Comenzile de la geamuri

Centrala de confort.

Si acum am sa expun cele 2 probleme majore pe care va trebui sa le rezolvi dupa.

1.Va trebui sa fii foarte atent de unde iei curent pt centrala de confort. ( Nu vrei ca dupa ce termini, Doamne Fereste sa ai un scurt circuit si mai departe incendiu= masina facuta praf pt o optiune de cacao- cel putin pt mine asta e treba cu geamurile el)

2.Comanda de la geamuri se face prin niste curenti de diferite valori. ( Pt informarea ta, cauta un prieten cu geamuri el, demonteaza-i comanda si masoara cu un ap de masura ce val ai pe fiecare apasare de comanda de geam si apoi te vei convinge ca nu va fi usor). Daca dupa ce termini nu va merge un geam nu vei avea ce sa mai faci pt nimeni nu se va mai baga la masina ta, considerand ca e munca de sisif.

Eu am ales cea mai simpla varianta. Kit after market( ceea ce ai si tu acum pe masina). Am facut o greseala ca nu am consultat pe nimeni si am luat un kit prost gandit, dpdv instal el si comanda. Dar, si pe aceasta cale tre sa ii multumesc din suflet colegului nostru Kelu ( Pt mine Razvan- merci) care si-a mancat o zi din viata lui sa monteze acest kit, geamurile functioneaza. Asta e cel mai important.

Cred ca de banii aia mai bine te apuci sa faci altceva la masina, care sa nu fie atat de complicat.

Sau vorba unora: mai bine iti schimbi masina, cu una care are ce iti doresti.

Eu, de exemplu, dupa ce am pus geamurile, m-am gandit ca mai bine o vindeam si-mi luam una cu Esp si geamuri. Si exemplele continua.

Orice vei face in continuare iti doresc mult succes.

Si sper ca interventia mea sa nu fie interpretata :)

Ca o completare iata un site ce vinde niste chestii f interesante.

http://www.kufatec.de/shop/index.php/cat/c22_Golf-IV-4.html

(Vezi aici instal el de trecere de la A/C la climatronic- se pune pe masina si nu tre sa tai nimic)

Drumuri bune sa ai!

PS: Cheile trebuie schimbate doar daca vrei chei briceag. Altfel yalele nu se schimba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci Sergiu.

Deocamdata nu am gasit pe nimeni sa se bage. Eu am inchidere centrala din fabrica, deci s-ar putea sa scap de inlocuitul complet al instalatiei electrice.

M-am dezumflat intre timp oricum. Merci de info.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU scapi, ca trebuie firele la calc de usa si la butoane.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie inlocuita toata instalatia electrica din usi, deci si cea de la inchiderea centralizata.Noua instalatie trebuie legata la noul modul de confort, instalatia veche trebuie anulata. Ai de legat 3 sau 4 fire in tabloul de sigurante, munca multa este cind scoti instalatia de pe masina donatoare, montajul se face f usor daca ai instalatia "curata".

PS. eu am vandut 5 instalatii de geamuri electrice si nimeni nu a intimpinat probleme la montaj, daca asisti la demontare sigur poti monta si singur instalatia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ideea e ca nu particip la demontare. Si nu am gasit pe nimeni in Timisoara care sa ma ajute cu montatul. Deci ... on hold din pacate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut, am si eu o Bora din 2000 fara geamuri electrice (fata, spate) si as dori sa stiu la cat m-ar aduce costul unor geamuri electrice (fata, spate) si care ar fi ce-a mai ushoara metoda sa le pun:

1. Sa cumpar portiera cu totu ( este posibil sa am probleme cu gasirea culori corecte)

2. Sa cumpar doar macara electrica + fata portiera (din cate am inteles din posturile de mai sus ar fi greu de ansamblat partea electrica).

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai adauga: calc usa stanga/ dreapta/ fata /spate, calc de confort, mufe fire. De desfacut toata masina, eu unul sunt de parere ca e pre multa munca si bani dati degeaba.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact! daca totusi vrei sa iti montezi, exista niste kit-uri AM - sunt mai usor de instalat si te va costa mai putin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Totusi ce treaba are culoarea usii ? doar nu vrei sa iiei usa cu totu...iei ce e in usa, nu stiu daca chiar e nevoie de tabla cu motorasul(calculator)

cred ca merge pus ala pe tabla existenta ...sau nu merge?

Trebuie sa fac si eu asta si trebuie sa imi iau tot ce e nevoie dar mai mult de ccm si motorasele de geamuri cu fetele de usi nu cred ca am nevoie.

In plus cu aceasta ocazie o sa am nevoie si de oglinzi electrice.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu deja am de la dezmembrari cele 4 motorase pt geamuri, butoanele fata-spate, fata usa stanga, motorasele reglaj oglinzi si cablurile cu mufele aferente. Imi mai trebuie un modul comfort care incerc sa il pun doar pt geamuri si oglinzi. Montajul mi se pare simplu si trebuia sa mai imi fac ceva de lucru. Problema e cu frigul deocamndata.

Daca puteti sa ma ajutati cu un cod pt modulul comfort golf 4 in 4 usi an 2000.

Numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mi-am pus geamuri electrice...nu va trebuie panoul din aluminiu si macaralele. Motorasele se monteaza fix in locul manetei , in aceleasi gauri.In schimb trebuie date alte gauri la montarea panoului cu butoane...el are 3 gauri si va trebui sa gauriti panoul din aluminiu.La panoul din dreapta si cele din spate va trebui sa acoperiti gaura,asta daca nu luati si fata de usa.

Si daca tot va apucati de pus geamuri electrice poate faceti aceeasi operatie si pe dreapta, sa fie cat mai original :D .

Modificat de golf sdi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ Al Bundy ai foarte mare dreptate, este o munca titanica si niste bani investiti aiurea, cel mai bine e sa schimbi masina cu totu :)

De asemenea am auzit foarte multe vorbe bune la adresa ta cum esti unu dintre cei mai buni electricieni :D, in caz ca vreau sa fac vro investitie nebuneasca stiu la cine sa apelez pentru o informatie :) daca nu te superi :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e deloc o munca titanica ,si crede-ma ca nu sunt bani aruncati pe fereastra,daca te apuci de antifonat toata masina cum am facut eu singur si am demontat tot interiorul , acolo intradevar pot sa zic ca e mai greu.

O munca titanica inseamna mai degraba un upgrade de AC ,trapa , ESP,4 motion,alt motor ........

Modificat de golf sdi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!