Jump to content

Montare geamuri electrice OEM pe masina fara


cristip
 Share

Postare recomandată

F l o r i n

sigur - motoarele/calculatoarele de usa modelul vechi, care merg cu modulul din generatia 1J0 xxx xxx, nu vor merge cu modulul 1C0 xxx xxx

 

la tine, avand cluster immo 3 si CAN mai nou - recomand sa iti cumperi un modul 1C0 xxx xxx - plus calculatoarele de usi aferente.

 

modulul din aceasta generatie, este mai flexibil si mai adaptabil - la tot ce vrei tu - plus ca, daca in viitor o sa optezi sa iti montezi un maxidot, va comunica perfect cu acesta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumec Florin pentru informatii. Voi cauta modulele din generatia 1C0 si daca voi gasi la preturi decente le voi cumpara. Daca nu,o sa schimb doar CCM-ul, pentru a avea alarma si cheie briceag. Mi-as dori un maxidot dar e prea scump,cel mai probabil voi merge pe bordul de Skoda cu CB din oferta ta,deci legatura cu Can Gateway-ul probabil nu se va face.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

un CCM bun din generatia 1C0 959 799x - se invarte in jurul sumei de 200-250 lei. La el o sa mai adaugi costul telecomenzilor - cheilor briceag - poate ai noroc si le gasesti la pachet.

 

BC-ul - vorbim...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut as vrea sa pun si eu geamuri electrice pe fata la golf 4 si am luat de la dezmembrari tot ce trebuie am luat fetele de usi am luat instalatia electrica de pe usi am luat botorasele si mia dat baiatu si modulu de confort dar am dat de o problema nu stiu cum sa le leg pentru ca instalatia ce am luato are o mufa si instalatia mea de pe masina are 2 mufe si modulu de confort ce lam luat tot asa are o mufa si al meu de pe masina are 2 mufe nu stiu ce pot sa fac leam luat de ceva timp dar nu stiu cum sa le leg si ce sa fac ma poti ajuta si pe mine te rog.uite id meu de mess lucian_blondu19

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

E prea complicat. Iti mai trebuie si o fata de usa completa cu consola de la o masina cu gemuri electrice,dar asta e partea cea mai simpla. Munca de a adapta  consola OEM la instalatia  aftermarket  e cam multa ca sa renteze. As zice sa te bucuri de geamurile electrice asa cum sunt acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De putut, se poate.... doar ca trebuie sa vedem cum se prezinta butoanele care le ai tu - desfacute... dupa care sa vedem ce adaptari sunt necesare.

 

Butoanele OEM nu sunt de putere, ele doar dau comanda pentru deschiderea geamului/geamurilor - de restul se ocupa calculatoarele de usa si modulul confort.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

salut

am inceput si eu,deocamdata pe bancul de lucru,la ce inseamna un upgrade de geamuri electrice la golful meu

al meu a fost chel,fara ccm doar cu inchidere after marchet.

piesele cumparate sh tot ce tine de oem,mai putin instalatia din usi pe care o s-o fac home made.

legate  cu can montajul merge pe banc insa am mai multe nedumeriri

1-ccm este 1j0959799f cu doua mufe,a doua mufa are doar 12 pini si nu gasesc schema lui.

are cineva aceasta schema?

2 nu se aprind ledurile din butoanele din spate,cele de pe consola sofer merg

3 la oglinzile mele,mecanice,pot schimba doar interiorul cu unele electrice,partea cu motoras?

scuze pentru lungimea postului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. eventual sa iti scot diagrama pentru convienta

2. trebuie verificat.....

3. nu cred ca are rost.... eventual sa pui capacele de la ale tale, ca sa nu mai trebuiasca sa le vopsesti pe cele de la oglinzile electrice.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut

florin,poti sa-mi trimiti ceva legat de ccm1j0959799f?

2-stiu ca ledurile din butoane se aprind pe can la usile din spate si fata dreapta.

can-ul functioneaza,cu el legat actionez toate motorasele.

3-ma refeream daca pot schimba mecanismul din oglinzi ca sa cumpar doar interiorul si nu toata oglinda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate. Am modificat eu oglinzile mele manuale si le-am facut electrice (Seat Ibiza 2004). M-a ajuta AlBundy cu scheme, consultanta etc dar sigur MERGE. Am folosit un motoras de oglinda de LOGAN si unul de VENTO. IDENTICE. Am demontat vechii suporti manuali, si am montat motorasele. Am cumparat mufele pt oglinzi din calculatoarele de usi (2 buc), am cumparat evident butonul pt oglinzi, grila in care se monteaza pe partea stanga butonul si mufa butonului. Pinii au fost asigurati de Hazin din dezmembrarea unui Passat.

Practic butonul de oglinzi intra in calculatorul din stanga, din el ies semnalele pt motorasele oglinzii din stanga si incalzire. In calculatorul din dreapta vii doar cu firele pt oglinda din dreapta si incalzire. Calculatoarele "stau de vorba" prin Can-L si Can-H.

Eu am cablat oglinzile si pt incalzire, urmand sa-mi schimb sticlele la toamna.

Multumesc si pe aceasta cale colegilor ALBundy si Hazin!

Daca a scapat vreo litera.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mercy vitezoman,banuiam ca se poate inlocui doar interiorul,acum m-am convins si voi purcede la cautarea motoraselor.restul cum am mai spus functioneaza super

bineinteles ca-i voi pune si incalzirea oglinzilor,acum o am din butonul de dezaburire luneta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

romeo e si normal sa ai incalzirea acolo.la golf din fabrica vin legate asa respectiv pe butonul de dezaburire luneta.butoanele care le vezi la golf-uri cu pozitia de incalzire mijloc sunt schimbate ca se potrivesc de passat.OEM pe dezaburire e incalzirea la golf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mercy kelu

incalzirea oglinzilor din butonul de dezaburire luneta tot eu am facut-o ca nu avea,am sa o las tot asa.

stie cineva semnificatia pinilor ccm 1j0959799f?la a doua mufa ,cea cu 12 pini.

am inteles ca ar fi de passat ceva din 1999,2000 dar in rest nu am gasit nimic de el

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare , ce siguranta este la geamurile electrice, la golf 4 , in 2 usi ?

Ce valoare ?

Multumesc

Modificat de aurel2207
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si inca o intrebare, ce sistem de oprire, protectie , as putea pune , sa protejez fortarea motorasului, la inchiderea sau deschiderea completa a geamului ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ale mele (Ibiza 6L) au inclus sistemul de protectie. Inchipuieti ca am montat un modul care ridica geamurile la incuierea masinii. Toata iarna geamurile sunt inchise. Geamurile primesc comanda de urcare, vad ca sunt/au ajuns sus si se deconecteaza SINGURE. Se aude un releu in interiorul "calculatorului" de usa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt sigurante termice de 30A, decupleaza la cureti mari si recuopleaza apoi/

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa mare este consumul, 30 A  ?, eu vreau sa pun motorase numai pe fata.

Cum arata sigurantele acestea care se recupleaza ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt intr-o carcasa de tabla. Cablul de la geamuri e de 2.5 mm patrati sectiune. E mare consumul. De asta nici nu merg cu cheia scoasa din contact.

Sent from my  using Tapatalk.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

denny_the_one

mai baieti mai am o intrebare .. am vazut ca e complicat destul de tare sa iei toata instalatia electrica de pe alta masina etc nu sunt sigur daca am calculator ma rog .. vroiam sa intreb daca imi cumpar cele 2 motorase se potriveste roata dintata direct in sistemu manual prinderea lui nu conteaza se improvizeaza tot ce vreau sa stiu e daca se poate pune fara alte adaptari dat fiind ca nu am vazut unul pana acum decat in poze .. ? va multumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se potrivesc. Eu te sfatuiesc sa iei toate componentele si instalatia de pe o masina de la dezmembrat.

Sent from my  using Tapatalk.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua!!rog daca se poate sa-ma ajute cineva cu pinout-ul de la modulul de confort pt al conecta la motorase si al alimenta corect. in momentul de fata am montat doar motorasele, alimentate cu + si -. functioneaza amandoua cca 15 min dupa care se opresc si numai actioneaza deloc numai daca le tai alimentarea si apoi o leg inapoi. Va rog daca paote cineva sa-ma ajute. va multumesc. vw golf 4 2+1 usi

Modificat de florin_hd
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! este cineva dispus sa-ma ajute in conectarea geamurilor electrice,am incercat toate variantele posibile, am inclusiv schema de pe autodata si tot nimic, cand leg can-urile moare tot, daca este dispus cineva si are timp, rog sa-mi lase un nr de telefon pt al contacta, contra cost binenteles!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!