Jump to content

Montare geamuri electrice OEM pe masina fara


cristip
 Share

Postare recomandată

Multumesc de raspuns ! Totusi ma poti ajuta cumva si cu restul intrebarilor .. ? Calculatorul acela de usa e cel pus pe motoras sau e vreo unitate separata ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E cel de pe motorasul de ridicare geamuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E bine inseamna ca am inteles bine .. bun deci un modul confort cu 1C0 care sa inteleg ca se poate lega la unitatea de inchidere centralizata de pe masina .. si motorasele sa fie de pe o masina mai noua putin gen 2001/2 ca sa se "pupe" cu modulul ...? bun pentru oglinzi e valabila vreo regula de genul .. adica sa fie dupa un an anume sau ... eu as vrea sa le cumpar noi pe acelea le-am vazut la 89 RON bucata nevopsite !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU, acel nodul de confort inlocuieste unitatea de pe masina in totalitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bun .. eu am 2 sau 3 mufe daca nu ma insel care intra in acea unitate (inchidere centralizata) de sub bord .. va trebuii sa adaptez in acele mufe si firele care vor veni e la geamuri/oglinzi ? deci automat imi trebuie modul confort cu 2 mufe ma gandesc nu .. ?

Modificat de denny_the_one
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oglinzile alea la 89 lei, 89 lei dai, atata fac. O sa iti para rau ca ai dat banii pe ele, crede-ma. Mai bine OEM fie noi fie din dezmembrari. Si ti-o spun nu din interes ci pentru ca am vazut cum sta o oglinda OEM si una AM. Nu este nicio regula la oglinzi, se potrivesc pe toata generatia golf IV

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am inteles .. ma gandeam sa scap putin mai ieftin cu ele .. le-am vazut pe un site noi la acest pret ma gandeam ca o fi ceva de ele dat fiind ca sunt noi ! Bun de tinut minte .. mai bine SH decat alea ..

nu exista nici o regula pentru oglinzi ele functioneaza indiferent de anul fabricatie cu modulul confort ..!

 

Ce trebuie sa tin cont cand iau acest modul confort bun ..am inteles 1C0 .. ok .. eu scot acele mufe din unitatea mea pentru inchidere centralizata (pe care nu o mai pun) si pe acele 2 mufe ma leg si instalatie electrica ce va veni de la Geamuri / Oglinzi .. asta vreau sa stiu .. sau mai are vreo mufa ceva acel modul si se conecteaza acolo ..

 

expl sunt mai multe tipuri vad ca si cu 3 mufe dar ar fi 1JO http://cdn.dezmembrariautopiese.mihai-popa.ro/anunturi_auto/teleorman/modul_confort_passat_golf_iv_bora_leon_toledo_octavia_1_0_40172_1.jpg

Modificat de denny_the_one
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare .. Doresc sa achizitionez toate piesele necesare pentru o instalatie de geamuri electrice / oglinzi electrice va rog sa imi spune-ti si mie clar cam ce mi-ar trebui!

 

Am fetele de usi cu butoane tot .. intrebarile mele sunt urmatoarele :

 

* Am observat ca intre macaralele manuale si cele electrice nu difera nimic decat un ansamblu care se poate da jos (cel pe care vine manivela de ridicare/coborare) se pot achizitiona doar motorasele fara tablaraia pe care sunt macaralele ?

* Daca cumpar motorasele dintr-o parte si modulul confort din alta exista posibilitatea sa nu functioneze intre ele ?

* Mai exact ce tip de modul confort mi-ar trebuii daca vreau sa imi functioneze si acel buton cu "blocare usi" sa se potriveasca ma gandesc cu modulul de la inchiderea centralizata de pe masina ?

* Exista posibilitatea sa mearga functia de ridicare a geamurilor din cheie / butuc sau ar trebui achizitionat un altul ?

* Inafara de : fetele usi / butoane / motorase cu , calculatoare / modul confort / oglinzi electrice / instalatie electrica.. mi-ar mai trebui ceva ?

 

E complexa instalatia electrica ? Va multumesc din suflet !!

 

deci, sa inteleg ca ai renuntat la instalatia after market, care ne-ai tot omorat la cap, acum ceva timp ?

 

revenim - se poate monta si doar calculatorul de usa, cu modificarile de rigoare - adica sa nu schimbi toata macaraua.... dar iti trebuie si partea din spate. Recomand sa iti cumperi fetele de usa cu totul.

 

ca sa iti fie mai usor, mai bine gasesti o masina  donatoare, de pe care sa iti iei toate piesele. Stiu ca e mai ieftin sa le cumperi de la unul, de la altul.... dar nu inseamna ca o sa iti fie mai usor.

 

necesarul de piese - ala este, ce ai trecut acolo..... asa cum ti-am mai scris pana acum.

E bine inseamna ca am inteles bine .. bun deci un modul confort cu 1C0 care sa inteleg ca se poate lega la unitatea de inchidere centralizata de pe masina .. si motorasele sa fie de pe o masina mai noua putin gen 2001/2 ca sa se "pupe" cu modulul ...? bun pentru oglinzi e valabila vreo regula de genul .. adica sa fie dupa un an anume sau ... eu as vrea sa le cumpar noi pe acelea le-am vazut la 89 RON bucata nevopsite !

 

1C0 959 799x - este modul care lucreaza cu bordurile immo 3 si generatia lor de can gateway.

 

daca masina ta e 2002 curat, immo 3 - nu sunt compatibile calculatoarele/motorasele vechi cu modulul despre care vb. Trebuie sa cauti si calculatoarele compatibile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am renuntat .. era prea ciudat geamuri electrice .. oglinzi manuale cu reglaj doar pe stanga ca pe dreapta nu mai puteam lasa reglajul pe fata de usa  ca acolo vine butonul pt geam .. ma rog ceva urat .. asa prefer sa mai investesc ceva dar sa fie OEM ..

 

Idea e ca 2002 asta curat .. nu stiu exact cat de curat e ... masina normal 2001 dar in decembrie parca sau o luna mai spre sfarsitul anului si stiu ca asa iti trec astia in talon 2002 .. pe geamuri e scris 2001 ! 

 

ma sperie gandul ca o sa dau bani aiurea si pe astea si nu o sa mearga ..

 

dupa ce le instalez pe toate .. ar trebuii sa merg si la cineva sa programeze ceva pt modulul asta .. adica cu o interfata ceva ?

Modificat de denny_the_one
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

programare - merge si fara codarea modulului, acesta fiind deja codat - avand in vedere ca piesele provin dupa o masina... nu sunt noi.

 

in rest, daca alegi varianta cu cheie briceag, daca toate sunt dupa aceeasi masina, atunci merg direct. Altfel trebuie programate telecomenzile.

 

Atunci e 2002, immo 3 - deci cumperi modulul cu 1C0 959 799x - si calculatoarele aferente... cauta piesele de pe aceeasi masina, eventual sa le demontezi tu, sa iti poti lua pana la ultima clema, conector, etc....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

denny_the_one

Oglinzi gasesti second OEM la 200 Lei perechea, daca cauti bine si la 150. Si pui motorasele si oglinzile in ale tale, asa nu mai este nevoie sa le vopsesti pe cele care le cumperi, daca nu gasesti aceeasi culoare.

 

F l o r i n

Nu am nimic (rau) cu voi sau cu tine. De ce as avea? mai ales ca ma ajutati cu sfaturi.

Nu intelegeam principiul de functionare si nu stiam ca calculatoarele de pe usa dau si comanda de inchidere a usilor.

Ma gandeam la o solutie pentru a putea inchide usile spate, pentru ca poate pe viitor doresc sa montez geamuri electrice si pe spate, insa din criza de bani am zis sa pun momentan doar pe fata. Mai ales ca pe spate trebuie sa cumpar si macaralele deoarece nu se poate inlocui doar motorasul in locul manivelei cum este pe fata.  Abia apoi mi-ai zis ca este posibilitatea sa leg de la usile fata - fiind ceva provizoriu pana pun si pe spate. 

 

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am glumit....... :winter:

 

ca sa nu faci improvizatii, nu ai decat sa astepti pana gasesti unul cu doua geamuri electrice.... sau sa iti cumperi pt 4 si sa le incui manual pe cele de pe spate, pana cumperi macaralele si calculatoarele de usa spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
denny_the_one

Ce aveti nevoie si ce trebuie luat in considerare daca va apucati de aceasta adaptare "retrofit" geamuri si oglinzi electrice !

 

Aveti nevoie de :  Fete de usi / Butoane / Motorase / Calculatoare usi / Modul confort / Oglinzi Electrice 

Optional : Macarale (Cele manuale nu au gauri pentru prinderea manerului de la sofer dar se pot adapta restu se potrivesc)

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Preturi estimative la ora actuala dezmembrari !

Fete usi - 80 RON Bucata

Butoane - Sofer 70 RON - Pasager 40 RON - Oglinzi 50 RON

Motorase - 100 RON buc cu tot cu calculatoare

Modul confort - 1J0 ( 100/150ron) 1C0 (200/250ron)

Oglinzi Electrice - 150 RON buc  (after market 98 RON dar sunt de o calitate slaba)

Macarale - 100 ron buc

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

* Toate piesele cumparate trebuie sa corespunda intre ele  : Calculatoare usi / Modul confort / Bord (Cluster) eventual luate de pe aceeasi masina donatoare, pana in anul 2002 sau facut un anumit tip de module confort care comunica la o viteza mai mica 1J0xxx la 62kbit/s   dupa 2002   1C0xxx  la o viteza mai mare 100kbit/s pe CAN care e mai usor de adaptat etc ..! Difera si mufele si asezarea pinilor de la unul la celalalt ! Adaptarea incorecta a pieselor poate aduce nefunctionarea anumitor functii gen : Nesesizarea usilor deschise de catre bord / Beep-ul pentru faruri aprinse nefunctionarea motoraselor etc..

 

 

* Inchidere centralizata : Cand achizitionati modulul de confort sa fiti atenti daca corespunde cu ce aveti pe masina respectiv : Inchidere centralizata pe cheie sau radio prin telecomanda (cheie briceag) difera intre ele si nu se pot adapta daca nu suporta din fabrica ! Atentie si la frecventa pe care lucreaza e posibil sa nu se potriveasca cu cheia ! Dupa aceasta procedura pentru cheiile briceag vor trebuii reprogramate cu modulul prin intermediul unei interfete VCDS ori altele ..

 

 

Timpul aproximativ de lucru este 6 ORE de munca continua ! Pe langa pretul pieselor puneti si manopera .. 

 

Daca am uitat ceva ori mai trebuie scris ceva astept sa imi spuneti ..

Modificat de denny_the_one
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

denny_the_one

De adaugat

 

Modulul confort daca provine de pe o masina break sau bora exista posibilitatea sa nu fie compatibil cu un hatchback sau invers datorita motoraselor (actuatorii) de inchidere!

Modificat de denny_the_one
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se reprogrameaza, indiferent de PN, model/marca de masina de pe care provine - VW, Seat, Skoda, Variant, Sedan, Hatchback..... se rezolva.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

denny_the_one

Din ce mi-sa explicat .. la hatchback inchidere si deshiderea sunt pe 2 cai separate iar la variant e doar pe 1 adica primeste impuls a deshis primeste impuls inchide pe aceasi fir .. nu vreau sa induc in eroare dar stiu ca se reprogrameaza doar pentru 5 usi / 3 usi ..etc nu poti modifica ceva pentru portbagaj in sine .. daca sti ca se poate PERFECT atunci se poate anula ! ms mult oricum pentru sprijinu acordat ! sunte-ti niste baieti de nota 20 ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate dar nu cu VCDS ci cu altele direct in eepromul modulului. LA toate inchiderea si deschiderea sunt pe aceleasi 2 fire, depinde cum lucreaza, pe impuls si motoras cu revenire, sau pe imuls si motoras fara revenire, la fel clapa de deschidere la unele e mecanica, la altele actioneaza un microswitch.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

denny_the_one

Bun deci atunci exista posibilitatea sa mearga programat modulul confort si sa fie compatibil si cu alt tip de masina .. dar daca in momentul respectiv nu dispune de o interfata nu e mai bine sa ia unul pentru acealasi tip de caroserie ?? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

englishprof2000

Am o problema cu butonul pt. geamul stanga fata de pe panoul de la sofer. Are doua trepte- prima merge doar cum vrea ea(eu dau in sus, geamul o ia in jos si invers sau nu raspunde deloc). Cand nu raspunde se aude totusi un clantanit in usa. A doua treapta functioneaza corect.

Cum se rezolva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Se schimba blocul de switchri sau se incearca o remediere a pastilei de carbon care face contactul. Pe vag-com daca ai eroare intermitenta, asta e rezolvarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce mi-sa explicat .. la hatchback inchidere si deshiderea sunt pe 2 cai separate iar la variant e doar pe 1 adica primeste impuls a deshis primeste impuls inchide pe aceasi fir .. nu vreau sa induc in eroare dar stiu ca se reprogrameaza doar pentru 5 usi / 3 usi ..etc nu poti modifica ceva pentru portbagaj in sine .. daca sti ca se poate PERFECT atunci se poate anula ! ms mult oricum pentru sprijinu acordat ! sunte-ti niste baieti de nota 20 ..

 

 

Bun deci atunci exista posibilitatea sa mearga programat modulul confort si sa fie compatibil si cu alt tip de masina .. dar daca in momentul respectiv nu dispune de o interfata nu e mai bine sa ia unul pentru acealasi tip de caroserie ?? :)

 

 

Denny, merge cu toate tipurile .... asa cum ti-am raspuns mai sus. Nu sta sa cumperi numai dupa o anumita marca/model - atunci creste pretul de achizitie intrucat scad sansele..... cumpara oricare este compatibil, se reprogrameaza fara nicio problema - eu asa le fac la toate... nu ma intereseaza de modul, il programez

 

Am o problema cu butonul pt. geamul stanga fata de pe panoul de la sofer. Are doua trepte- prima merge doar cum vrea ea(eu dau in sus, geamul o ia in jos si invers sau nu raspunde deloc). Cand nu raspunde se aude totusi un clantanit in usa. A doua treapta functioneaza corect.

Cum se rezolva?

 

ti-am raspuns la celalalt post al tau, identic - citeste acolo ce verificari ai de facut.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare!

Am un passat OCT.2001 (volan stanga) si un passat APR.2002 (volan dreapta). Dotarile lor sunt asemanatoare, cel de anglia are geamuri electrice si pe spate, alarma oem. Amandoua au chei tip briceag. Ma intereseaza daca pot lua si adapta geamurile electrice spate de pe cel de anglia si sa le montez pe cel cu volan pe stanga?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in mare imi poti spune etapele te rog? pun modulul de pe anglia, dar nu am probleme apoi cu portierele de pe fata?

Modificat de 89EMI
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ti-am spus de geamuri, nu ai zis in postul de mai sus nimic de modulul de confort.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!