Jump to content

Montare geamuri electrice OEM pe masina fara


cristip
 Share

Postare recomandată

DAr pe schema de mai sus te-ai uitat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! da m-am uitat, am si printat-o pe cateva foi A4 le-am legat cum spune schema si tot nimic, cel care mi-a vandut componentele spune ca sunt de pe acceasi masina! 1jo959799ah este seria de pe modulul de confort! multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! pana la urma am rezolvat problema geamurilor electrice, sper ca voi fi de ajutor pt cei care vor mai vrea sa-si monteze asa ceva. 1jo 959 799 ah este seria modulului de confort , l-am alimentat cu 12v pe pinii 22 *rosu&negru , 3 *galben&rosu* plus continu iar in pinul 3 *negru&violet* plusul de contact, iar in pinul 23 este minus *maro*.  can-urile sunt in pinii 6*galben&maro si 9*galben&verde* acestea se leaga culoare la culoare si paralel cu can-urile de la motoarele din usii. motoarele din usi le-am alimentat cu plus continu pe pinii 20*rosu&alb si 19 *rosu*galben  iar in pinul 10 *maro* este minus. iluminarea butoanelor de la pasageri se leaga in pinul 12*gri&albastru al modulului de confort dand comanda la motorase prin can-uri.plusuri-le continue de la motoare cat si de la modulul de confort nu le-am legat din accelasi loc, motoarele amandoua din accelasi loc iar modulul din alt loc. tot ansamblul se alimenteaza cu plus deodata, nu pe rand ca nu vor merge, eu inainte de a face legaturile cu plus si minus am deconectat borna de plus a bateriei, dupa care am conecta-o inapoi, am pus contactul si au functionat perfect. am uitat sa specific un lucru trece-ti toate plusurile continue prin sigurante, este esential pt siguranta masinii si pt a alunga gija * OARE AM LEGAT TOTUL BINE , OARE AM IZOLAT TOATE FIRELE*  daca pot ajuta  cu ceva informati cu mare drag o voi face. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, sa inteleg ca ai schimbat si fetele de usi , pentru ca sa ai butoanele originale?


As fi si eu interesat, deocamdata am numai motorasele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut! da am schimbat si fetele de usi, macaralele au ramas aceleasi ( in cazul meu, 2 usi) la pasager se potrivesc perfect, la sofer tb sa dai 3 gauri in plus pt ca numai ai acelasi sistem de prindere, in rest numai ai nici o modificare de facut! de la cine ai luat motoarele spune-i sa-ti dea si modulul de confort, altfel nu faci nimic,

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Florin_hd, bravo,ai sintetizat perfect operatiunile necesare pt. a lega corect sistemul comfort. Cu aceeasi situatie m-am confruntat si eu acum un an si ceva,dar Al Bundy si Bozzo m-au ajutat si le sunt recunoscator. Cu iluminatul butonului de la pasager trebuie sa verific si eu,ca nu se aprinde. O fi ledul,o fi vreo problema in calc. din usa stanga,nu am legat la pinul 12,nu stiu...dar imi trebuie si timp sa fac cercetarile.

Ma bucur ca ai putut folosi macaralele vechi ale masinii,la mine am pus electronica de pe motoarele de Golf pe motoarele de pe macaralele electrice de Skoda. macaralele manuale originale stau cuminti in beci acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat si eu sa montez modulul de confort(1C0  959 799 B) si nu am reusit.Am urmat indicatiile lui florin_hd si la un moment dat mergea sa actionez geamul din dreapta din pozitia soferului dupa care a intrat in protectie ambele,cel din dreapta pe jumatate se deschidea iar cel de la sofer deloc.Cred ca legaturile la modul meu difera pt ca pe pinii specificati de florin_hd respectiv 3 si 5 nu aveam cabluri conectati .....acum nush de unde sa gasesc exact legaturile pentrut modulul meu.Macar daca as gasi pe cineva in Iasi care a mai facut cu aceeasi serie de modul.Modului si macaralele sunt dp aceeasi masina din 2004.

Am ramas cu portierele desfacute si nush de unde so reiau.daca cineva poate sa ma ajute ii raman recun0scator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai masina din 2000, nu prea cred ca va merge la tine modulul 1C0  959 799 B, din cauza generatiei de Can-Bus. Sigur iti va merge 1J0 959 799 AH. Undeva intre 2001 si 2002 s-a schimbat generatia de Ca-Bus si nu se inteleg intre ele din ce stiu eu. Asta va insemna ca va trebui sa schimbi si motoarele de pe usi, cu unele adecvate generatiei de modul. Banuiesc ca AlBundy sau Florin pot spune daca e asa sau nu.

Modificat de dany19940
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vorbit cu Florin_hd si mi-a zis ca ar trebuie sa functioneze numai daca fac legaturile cum trebuie.Eu am incercat cu un amic si a functionat cateva sec dupa care s-au oprit,facusem legaturile motorase si modul dp alcelasi + iar din  descrierea lui Florin_hd se iau

+-uri separate,de asta acum caut in Iasi pe cineva...dar nu gasesc care sa faca legaturile conform schemei si exemplului dat de Florin_hd.

Ar putea fi o incompatibilitate intre ele daca masina mea e din 2000 si modulul+motorase(1C0  959 799 B)sunt dp o masina din 2004?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Ar putea fi o incompatibilitate intre ele daca masina mea e din 2000 si modulul+motorase(1C0  959 799 B)sunt dp o masina din 2004?

 

 

calculatoarele de usi 1C0 , merg numai cu modulele 1C0 959 799x

 

acum, problema poate sa apara la comunicatia pe CAN - masina ta e posibil sa nu o suporte.... nu cumva masina este 1999 si a iesit 2000 pe acte ?

 

pune o scanare sa vedem ce ai pe ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut! instalatia montata este independenta de restul masinii doar alimentare isi i-a de la masina, nu vad ce problema ar fi daca masina este din 2000 iar motoarele si modulul din 2004 atat timp cat nu-si i-a decat alimentare! masina mea este din 1999 iar motorasele si modulul de confort este din 2003 si functioneaza perfect!

Modificat de florin_hd
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum sa iei doar alimentare? Si comanda geamurilor din panoul de la sofer cum se face la tine? Ea se face prin CAN. Daca "limbajul" folosit e diferit...cum sa mearga? Tu ai folosit modul 1J0...AH zici. Ori deja se trecuse de mult la module 1C0 in 2003. Poate al tau a fost fabricat in 2003, ceea ce este altceva. In acest caz nu conteaza ca modulul e fabricat in 2003 si e pus la masina din 2000. Dar nu va merge 1C0 pe masina care stie sa lucreze cu 1J0. Am experimentat si eu destul pe Passat-uri din acea perioada ca sa inteleg ce si cum.

Modificat de dany19940
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut! instalatia montata este independenta de restul masinii doar alimentare isi i-a de la masina, nu vad ce problema ar fi daca masina este din 2000 iar motoarele si modulul din 2004 atat timp cat nu-si i-a decat alimentare! masina mea este din 1999 iar motorasele si modulul de confort este din 2003 si functioneaza perfect!

 

trebuie vazut daca masina are sau nu, can. La 2000-1999... trebuie scanat, ca mai apar diferente in documentele masinii, fiind an mai bun pe acte, dar in realitare, sa fie an mai vechi.... gen 1998, in loc de 1999.

 

cele din 1998 nu au can.

 

de la sf. lui 1999 (2000 pe acte) au can hybrid....nu au pe confort - si atunci merge modulul cu 1J0 xxx xxx

 

din 2003, au si can confort, modul cu 1C0 959 799x.

 

.....motorasele 2004 sunt cu can confort ca si modulul confort din seria 1C0 959 799x si de asta nu merge...

 

daca era doar de alimentare, le rezolva-i deja.....

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alimentare cu + si - atat la motoare cat si la modulul de confort iar can-urile trase separat din usa dreapta! altfel nu aveam cum sa actionez geamul din dreapta din panoul de la sofer si nici led-ul din butonul din dreapta sa-l alimentez!

Modificat de florin_hd
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incearca cu niste ceasuri dupa 2002, immo 3 si vezi daca merge. Leaga can-ul la ele si atunci trebuie sa mearga.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da am gasit in sfarsit pe cineva care sa imi faca legaturile cum treuie numai ca acum imi trebuie un alt bord, modelul de bord pe care il am eu nu stie de can si nici nu are ca sa vezi:D,nu pot sa imi dau sema cum de Florin_hd a reusit cu modul  dp masina din 2003.Am sa probez cu alt bord sa vad  rezultatele.

Probabil sau mai mult ca sigur imi trebuie un bord dupa 2002 cum a zis F l o r i n.

Multumesc pentru raspunsuri!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru ca el si-a montat probabil modul confort cu 1J0 959 799 .... si motorasele compatibile cu acesta. Daca nu, inseamna ca are ceasuri immo3.

 

asa cum ti-am mai scris, trebuie sa mearga cu ceasuri immo 3 (din 2002 incepand), deoarecea au o versiune mai noua de CAN, comparativ cu ce ai tu acum.

 

ceasurile trebuie sa aibe ultima cifra din codul piesei xxx xxx xx6 sau 7, daca sunt de Golf 4.

 

dupa aia, legati can confort si va merge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

intrebare, vreau sa montez geamuri electrice pe golful meu care nu are....chestia ca nu am gasit toate piesele la un loc; intrebarea mea ar fi:

motorasele de pe un golf din 2000 sunt compatibile cu modulul 1C0? Pe masina am immo 3. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vanzatorul nu le-a demontat inca... :(  probabil cele cu 1j...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intrebare, vreau sa montez geamuri electrice pe golful meu care nu are....chestia ca nu am gasit toate piesele la un loc; intrebarea mea ar fi:

motorasele de pe un golf din 2000 sunt compatibile cu modulul 1C0? Pe masina am immo 3. 

 

nu sunt compatibile..... daca mergi pe cele din 2000, iti trebuie modulul cu 1J0 959 799xx

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna seara,

De o perioada ma tot gandesc sa imi montez si eu geamuri electrice la masina.In mare parte stiu ce piese imi trebuie dar ca sa montez totul OEM este munca multa si as vrea sa stiu daca s-ar putea sa montez motorasele electrice pe fata fara modulul de confort.Ma gandeam daca s-ar putea sa le alimentez doar cu tensiune.

 

Ar fi posibil sa realizez asa ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu poti. Asa am incercat eu in prima faza dar cu instalatia in casa, de proba. Nu functioneaza decat comenzile locale, de ex. fiecare geam din butonul de pe usa aferenta, de la sofer nu se poate fara CCM. Totul pentru maxim 10-15 minute, dupa aia calculatoarele de usi devin inactive in lipsa CCM. E multa munca daca vrei OE dar merita la final.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare .. Mi-am pus pe masina un kit de geamuri AfterMarket functioneaza perfect nu este comparativ cu cele originale referitor la viteza de ridicare / coborare (am postat clip youtube) dar se descurca foarte bine ! Acum ideea este alta vreau sa le adaptez la butoanele stock ale masinii (am cumparat fete usi / butoane tot) .. Am inteles ca butoanele originale nu sunt de putere adica nu ar suporta o sarcina mare cum ar fi ridicarea geamului dar din cate mi-a explicat un electrician/electronist am inteles ca nu ar fi problema daca alimentarea pentru motorase adica sarcina grea ar faceo printr-un releu iar butonul de comanda al geamului sa ii dea decat un impuls .. ce spune-ti o merge ?

 

Ma poate ajuta cineva cu o schema pentru pini

gvg7.jpg

 

 

 

 

Si inca ceva .... imi puteti spune de unde sa ma leg pentru a bloca usile din butonul de blocare/deschidere portiere ?

Modificat de denny_the_one
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!